Ona va bola sog‘lom bo‘lsa, oila baxtli bo‘ladi
O‘zLiDeP Xorazm viloyat Kengashi “Sog‘lom oila – mustahkam oila” loyihasi doirasida “Ona va bola salomatligi – sog‘lom kelajak garovi” mavzusida davra suhbati o‘tkazdi.
Tadbirda viloyatda aholining reproduktiv salomatligini mustahkamlash, onalik va bolalik muhofazasini takomillashtirish, irsiy kasalliklarning, nogironlikning oldini olish, pirovardida har tomonlama yetuk avlodni kamolga yetkazish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar xususida so‘z yuritildi.
“Bugungi tadbirga hududimizga tajribali shifokor kelganini eshitib keldik, – deydi “Do‘stlik” ko‘chasi, 41-xonadonda yashovchi G.Shokirova. – Chunki har bir ona homiladorlikdan oldin avvalo salomatligini mustahkamlashi, tibbiy va psixologik jihatdan o‘zini shu jarayonga tayyorlashi kerak”.
Tadbir davomida xotin-qizlar bepushtlik, kamqonlik va ginekologik kasalliklar bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob olishdi.
“Ona va bola sog‘lom bo‘lsa, oila baxtli bo‘ladi. Shu bois, ona va bola salomatligini to‘la kafolatlash uchun, avvalo, ularga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat darajasini yuksaltirish kerak. Chunonchi,  aholining ushbu qatlami o‘rtasida profilaktikani kuchaytirish, tibbiy madaniyatni oshirish taqozo etiladi. Bunda, ayniqsa, chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklarning ahamiyati beqiyos,” – deydi Respublika aholi reproduktiv salomatlik markazi Xorazm filiali shifokori Sevara Jumaniyozova.
O‘zLiDeP Xorazm
1975
Рахманова Гульнара2019-08-27 09:08:35
Партиямизнинг “Соғлом оила – мустаҳкам оила” лойиҳаси доирасида утказилаетган тадбирлари хотин кизларимиз тамонидан кизгин куллаб кувватланмокда. Лойиханинг номидан куриниб турганидек хар бир ойланинг мустахкамлиги бу-жамиятнинг мустахкамлигидир.

Здоровая мать и ребенок — основа счастливой семьи
Хорезмским областным Кенгашем УзЛиДеП  в рамках проекта “Здоровая семья – прочная семья” организована беседа на тему  “Здоровые мать и ребенок – гарантия  здорового будущего”.
На мероприятии  говорили о работе по  укреплению репродуктивного здоровья населения, совершенствованию защиты материнства и детства, предупреждению наследственных заболеваний и инвалидности, воспитанию здорового поколения.
“На мероприятии узнали, что на нашу территорию  прибыли опытные врачи,  – сказала Г.Шокирова, проживающая в  доме №41 по улице  “Дустлик”. –  До наступления беременности каждая женщина должна укрепить свое здоровье, и в медицинском, и в психологическом отношении подготовиться к этому процессу”.
На мероприятии женщины получили ответы на вопросы о предупреждении бесплодии, анемии и других гинекологических заболеваний.
“Если мать и ребенок здоровы, семя будет счастливой.  Для гарантирования здоровья матери и ребенка,  прежде всего, необходимо повысить уровень медицинских услуг. Требуется  усиление профилактической работы, повышение медицинской культуры  среди этой прослойки населения.  И в этом безгранично значение проведения углубленного медицинского осмотра,” – сказала  врач Хорезмского филиала  Республиканского центра репродуктивного здоровья населения  Севара Жуманиёзова.