Ona va bola sog‘lom bo‘lsa, oila baxtli bo‘ladi
O‘zLiDeP Xorazm viloyat Kengashi “Sog‘lom oila – mustahkam oila” loyihasi doirasida “Ona va bola salomatligi – sog‘lom kelajak garovi” mavzusida davra suhbati o‘tkazdi.
Tadbirda viloyatda aholining reproduktiv salomatligini mustahkamlash, onalik va bolalik muhofazasini takomillashtirish, irsiy kasalliklarning, nogironlikning oldini olish, pirovardida har tomonlama yetuk avlodni kamolga yetkazish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar xususida so‘z yuritildi.
“Bugungi tadbirga hududimizga tajribali shifokor kelganini eshitib keldik, – deydi “Do‘stlik” ko‘chasi, 41-xonadonda yashovchi G.Shokirova. – Chunki har bir ona homiladorlikdan oldin avvalo salomatligini mustahkamlashi, tibbiy va psixologik jihatdan o‘zini shu jarayonga tayyorlashi kerak”.
Tadbir davomida xotin-qizlar bepushtlik, kamqonlik va ginekologik kasalliklar bo‘yicha o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javob olishdi.
“Ona va bola sog‘lom bo‘lsa, oila baxtli bo‘ladi. Shu bois, ona va bola salomatligini to‘la kafolatlash uchun, avvalo, ularga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat darajasini yuksaltirish kerak. Chunonchi,  aholining ushbu qatlami o‘rtasida profilaktikani kuchaytirish, tibbiy madaniyatni oshirish taqozo etiladi. Bunda, ayniqsa, chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘riklarning ahamiyati beqiyos,” – deydi Respublika aholi reproduktiv salomatlik markazi Xorazm filiali shifokori Sevara Jumaniyozova.
O‘zLiDeP Xorazm
1975
Рахманова Гульнара2019-08-27 09:08:35
Партиямизнинг “Соғлом оила – мустаҳкам оила” лойиҳаси доирасида утказилаетган тадбирлари хотин кизларимиз тамонидан кизгин куллаб кувватланмокда. Лойиханинг номидан куриниб турганидек хар бир ойланинг мустахкамлиги бу-жамиятнинг мустахкамлигидир.

The family is happy when mother and baby are healthy
Khorezm regional kengash of UzLiDeP, within the framework of the project “Healthy family – strong family”, organized a roundtable discussion on “Healthy mother and child are a guarantee of a healthy future”.
At the event, activities carried out on strengthening the reproductive health of the population, improving the protection of motherhood and childhood, preventing inherited diseases and disabilities, and raising a healthy generation were discussed.
“At the event, we have learned that experienced doctors arrived in our territory”, said G. Shokirova, who lives in house No. 41 along Dustlik Street. “Before pregnancy, every woman must strengthen her health, both medically and psychologically, to prepare for this process”.
At the event, women received answers to questions about prevention of infertility, anemia and other gynecological diseases.
“If the mother and baby are healthy, the family will be happy. To guarantee the health of mothers and children, first of all, it is necessary to increase the level of medical services. It is necessary to strengthen preventive work, increasing the medical culture among this population. And in this it is important to conduct an in-depth medical examination”, said Sevara Jumaniyozova, a doctor of Khorezm branch of the Republican Center for Reproductive Health.
Head of Khorezm Department of the
Citizens, who received a loan with the assistance of UzLiDeP, have established entrepreneurial activity
18.11.2019, 09:49
It is necessary to prevent family divorces
Tashkent hosts the Republican stage of Businesswoman competition (VIDEO+PHOTOGALLERY)
12.08.2019, 11:44
Farmer from Andijan Makhfuzakhon Akhmedova will take part in the republican stage of "Ishbilarmon ayol" competition