Joriy yilning 21 dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi O‘zLiDeP fraksiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati –O‘zbekiston Liberal Demokratik partiyasi hamda Sanoat, qurilish va savdo masalalari qo‘mitasining kengaytirilgan yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligining tayyor mahsulot, butlovchi qismlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish sohasini takomillashtirish bo‘yicha faoliyati natijalarini muhokama qilish maqsadida ushbu vazirlikning axboroti eshitildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda tayyor mahsulotlar mahalliylashtirilishi darajasini oshirish iqtisodiyotning yanada barqaror va izchil rivojlanishida, uning tashqi omillarga tobeligini pasaytirishda, ishlab chiqirish jarayonlariga yangi samarali texnologiyalarning tatbiq etilishini jadallashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Aynan shu bois yurtimizda mahalliylashtirish - sanoatni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangan. Sohani yanada rivojlantirish va bu borada amalga oshirilayotgan islohotlarni  huquqiy jihatdan ta’minlash maqsadida mamlakatimizda tayyor mahsulotlar, butlovchi qismlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish darajasini oshirishga qaratilgan normativ-huquqiy asoslar yaratilgan va u bugungi rivojlanish tamoyillaridan kelib chiqib takomillashtirib borilmoqda.
Ta’kidlash joiz, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari tomonidan Surxondaryo, Namangan, Qashqadaryo, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan qator korxonalar faoliyati o‘rganilib, joylarda mahalliy tadbirkorlar bilan muloqotlar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyot vazirligi mahalliylashtirish jarayonining faol ishtirokchisi sifatida mamlakatimiz Prezidentining 2016 yil 26 dekabrdagi “2017-2019 yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorining bajarilishi yuzasidan muayyan ishlarni amalga oshirmoqda.
Xususan, axborotda keltirilishicha, joriy yilning 9 oyi davomida 750 ta mahalliylashtirish loyihasi bo‘yicha ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, 5 trln. 781 mlrd.so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan va reja 149 foizga bajarilgan. Mahalliylashtirish dasturi loyihalarini amalga oshirish natijasida sanoat mahsulotlarining 150 dan ortiq yangi turini ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan. Natijada 351 mln.doll. hajmidagi mahalliylashtirilgan mahsulotlarning eksporti ta’minlangan. Yana bir muhim jihat dastur doirasida joriy yilning uch choragi davomida 2 169 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etilgan.
Deputatlarning ta’kidlashicha, mahalliylashtirish dasturlarini amalga oshirishdagi zamonaviy yondashuvlar tufayli jarayonlarning shaffofligi va tezkorligi ta’minlanmoqda, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish xajmi o‘smoqda. Bu o‘z navbatida  ichki bozorlarimizni zarur tovarlar bilan to‘ldirish hamda mamlakatimizning eksport salohiyati yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
Shu bilan birga, tadbirda deputatlar tomonidan sohaning yanada rivojlanishini ta’minlash uchun foydalanilmagan zahiralar va imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi. Jumladan, joylarda mahalliylashtirish dasturi xususiyatlari, dastur doirasida beriladigan soliq va bojxona imtiyozlari va preferensiyalar, dasturga kiritish mexanizmlari haqida tadbirkorlik sub’ektlarini keng xabardor qilish, tayyor mahsulotlar sotishni amalga oshirishda marketing tadbirlari sust tashkil etilayotganligi, davlat boshqaruvi organlari va tijorat banklari tomonidan tegishli hujjatlarni rasmiylashtirilishda kechikish holatlarining mavjudligiga e’tibor qaratildi.
Shuningdek, doimiy ravishda mahsulot ishlab chiqarish rejalari bajarilishini tizimli monitoringini tashkil etish,  korxonalar duch kelayotgan muammo va to‘siqlarni o‘z vaqtida aniqlash va ularni yechimi bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rish masalalarida mahalliy davlat organlarining mas’uliyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Konstruktiv va amaliy ruhda o‘tgan tadbirda ishtirokchilar sohani yanada rivojlantirishga doir fikr-mulohazalar bildirib, normativ-huquqiy bazani takomillashtirishga doir takliflar berdilar. Eshituv yakunlari bo‘yicha tegishli qarori qabul qilindi.

Parliamentary control over implementation of localization programs is strengthened
UzLiDeP faction, the Committee of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan for Industry, Construction and Trade and UzLiDeP heard the information of the Ministry of Economy of the Republic of Uzbekistan on activities in the field of development of localization of production of finished products, components and materials.
Improving localization of finished products plays an important role in the further dynamic and sustainable development of the economy, reducing its dependence on external factors, the acceleration of the implementation of new, efficient technologies in production processes. That is why the localization in Uzbekistan is one of the main directions of development of the industry, which provides the use of local raw materials and production resources, an increase on this basis, production of modern competitive products. In addition, the country has established effective legal and regulatory framework, aimed at improving the level of localization of production of finished products, components and materials.
In order to review the results of the implementation of the localization program for the production of finished products, components and materials, the working group visited a number of enterprises of the Surkhandarya, Kashkadarya, Namangan and Tashkent regions and the city of Tashkent included in the localization program.
The Ministry of Economy of the Republic of Uzbekistan has done some work on the implementation of the resolution of the President of our country  “On measures of further implementation of prospective localization projects for production of finished products, components and materials for 2017-2019”.
At the hearing it was pointed out that according to the results of the first 9 months of the current year, 750 production facilities were established, the enterprises engaged in localization produced products in the amount of 5 trillion. 781 billion soums, which is 149% of the forecast. Under the localization program the production of 150 types of import-substituting products was mastered. As a result, the export of localized products in the amount of 351 million US dollars was provided. Another important indicator is that the program created 2 169 new jobs.
Participants said that the positive dynamics in the localization of products, components and materials is reflected in the creation of hundreds of high-tech industrial productions, growth of industrial production and GDP, the formation of domestic demand and the saturation of the market demand for industrial and consumer products, increasing export potential and reducing the volume of imports. Participants emphasized that the approaches to the implementation of localization programs provide transparency, prompt facilitation of decision-making and, ultimately, serve to increase the effectiveness of measures aimed at further deepening of production localization in Uzbekistan.
At the end of the hearing, participants made suggestions for further development of the Program and the improvement of the legal framework in this field.