Joriy yilning 21 dekabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi O‘zLiDeP fraksiyasi, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati –O‘zbekiston Liberal Demokratik partiyasi hamda Sanoat, qurilish va savdo masalalari qo‘mitasining kengaytirilgan yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligining tayyor mahsulot, butlovchi qismlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish sohasini takomillashtirish bo‘yicha faoliyati natijalarini muhokama qilish maqsadida ushbu vazirlikning axboroti eshitildi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, O‘zbekistonda tayyor mahsulotlar mahalliylashtirilishi darajasini oshirish iqtisodiyotning yanada barqaror va izchil rivojlanishida, uning tashqi omillarga tobeligini pasaytirishda, ishlab chiqirish jarayonlariga yangi samarali texnologiyalarning tatbiq etilishini jadallashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Aynan shu bois yurtimizda mahalliylashtirish - sanoatni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangan. Sohani yanada rivojlantirish va bu borada amalga oshirilayotgan islohotlarni  huquqiy jihatdan ta’minlash maqsadida mamlakatimizda tayyor mahsulotlar, butlovchi qismlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish darajasini oshirishga qaratilgan normativ-huquqiy asoslar yaratilgan va u bugungi rivojlanish tamoyillaridan kelib chiqib takomillashtirib borilmoqda.
Ta’kidlash joiz, O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari tomonidan Surxondaryo, Namangan, Qashqadaryo, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahrida mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan qator korxonalar faoliyati o‘rganilib, joylarda mahalliy tadbirkorlar bilan muloqotlar tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyot vazirligi mahalliylashtirish jarayonining faol ishtirokchisi sifatida mamlakatimiz Prezidentining 2016 yil 26 dekabrdagi “2017-2019 yillarda tayyor mahsulot turlari, butlovchi buyumlar va materiallar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishning istiqbolli loyihalarini amalga oshirishni davom ettirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorining bajarilishi yuzasidan muayyan ishlarni amalga oshirmoqda.
Xususan, axborotda keltirilishicha, joriy yilning 9 oyi davomida 750 ta mahalliylashtirish loyihasi bo‘yicha ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, 5 trln. 781 mlrd.so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan va reja 149 foizga bajarilgan. Mahalliylashtirish dasturi loyihalarini amalga oshirish natijasida sanoat mahsulotlarining 150 dan ortiq yangi turini ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan. Natijada 351 mln.doll. hajmidagi mahalliylashtirilgan mahsulotlarning eksporti ta’minlangan. Yana bir muhim jihat dastur doirasida joriy yilning uch choragi davomida 2 169 ta yangi ish o‘rinlari tashkil etilgan.
Deputatlarning ta’kidlashicha, mahalliylashtirish dasturlarini amalga oshirishdagi zamonaviy yondashuvlar tufayli jarayonlarning shaffofligi va tezkorligi ta’minlanmoqda, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish xajmi o‘smoqda. Bu o‘z navbatida  ichki bozorlarimizni zarur tovarlar bilan to‘ldirish hamda mamlakatimizning eksport salohiyati yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
Shu bilan birga, tadbirda deputatlar tomonidan sohaning yanada rivojlanishini ta’minlash uchun foydalanilmagan zahiralar va imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi. Jumladan, joylarda mahalliylashtirish dasturi xususiyatlari, dastur doirasida beriladigan soliq va bojxona imtiyozlari va preferensiyalar, dasturga kiritish mexanizmlari haqida tadbirkorlik sub’ektlarini keng xabardor qilish, tayyor mahsulotlar sotishni amalga oshirishda marketing tadbirlari sust tashkil etilayotganligi, davlat boshqaruvi organlari va tijorat banklari tomonidan tegishli hujjatlarni rasmiylashtirilishda kechikish holatlarining mavjudligiga e’tibor qaratildi.
Shuningdek, doimiy ravishda mahsulot ishlab chiqarish rejalari bajarilishini tizimli monitoringini tashkil etish,  korxonalar duch kelayotgan muammo va to‘siqlarni o‘z vaqtida aniqlash va ularni yechimi bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rish masalalarida mahalliy davlat organlarining mas’uliyatini oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Konstruktiv va amaliy ruhda o‘tgan tadbirda ishtirokchilar sohani yanada rivojlantirishga doir fikr-mulohazalar bildirib, normativ-huquqiy bazani takomillashtirishga doir takliflar berdilar. Eshituv yakunlari bo‘yicha tegishli qarori qabul qilindi.

Укрепляется парламентский контроль над реализацией программ локализации
На расширенном совместном заседании Фракции УзЛиДеП, Комитета по вопросам промышленности, строительства и торговли Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана  заслушана информация Министерства экономики Республики Узбекистан о деятельности в сфере развития локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов.
Повышение уровня локализации готовой продукции играет огромную роль в дальнейшем динамичном и устойчивом развитии экономики, снижении ее зависимости от внешних факторов, ускорении внедрения новых и эффективных технологий в производство.
Именно поэтому в Узбекистане локализация является одним из главных направлений развития промышленности, что обеспечивает  широкое использование местных сырьевых и производственных ресурсов, увеличение на этой основе выпуска современной конкурентоспособной продукции. Кроме того, в стране создана и эффективно действует нормативно-правовая база, направленная на повышение уровня локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов.
В рамках осуществления парламентского контроля за ходом реализации Программ локализации производства готовой продукции, комплектующих изделий и материалов рабочая группа из числа депутатов Фракции УзЛиДеП и Комитета по вопросам промышленности, строительства и торговли Законодательной палаты Олий Мажлиса посетила ряд предприятий Сурхандаринской, Кашкадаринской, Наманганской, Ташкентской областей и города Ташкента, включенных в Программу локализации.
Министерством экономики Республики Узбекистан проделана определенная работа по выполнению пунктов Постановления Президента Республики Узбекистан от 26 декабря 2016 года «О мерах по дальнейшей реализации перспективных проектов локализации производства готовых видов продукции, комплектующих изделий и материалов на 2017-2019 годы».
В частности, в ходе слушания было отмечено, что по итогам 9 месяцев текущего года по проектам локализации налажено 750 производств, произведено продукции на сумму 5 трлн. 781 млрд.сумов, что составляет 149% от прогноза.  В рамках реализации программы освоено 150 наименований новой промышленной продукции. В итоге обеспечен экспорт локализованной продукции в объеме 351 млн. долларов США. Ещё одним важным показателем является то, что в рамках программы созданы 2 169 новых рабочих мест.
Было отмечено, что позитивная динамика в сфере локализации продукции, комплектующих изделий и материалов отразилась на создании сотен высокотехнологичных промышленных производств, росте производства промышленной продукции и темпах роста ВВП, формировании внутреннего спроса и насыщения рынка необходимыми промышленными и потребительскими товарами, увеличении экспортного потенциала и снижении объемов импорта.
Вместе с тем, была подчеркнута необходимость задействовать отдельные неиспользованные резервы и возможности для обеспечения дальнейшего ускоренного развития данной сферы. В частности, депутаты говорили о важности широкого информирования субъектов предпринимательства об особенностях программы локализации, налоговых, таможенных льготах и преференциях, предоставляемых в рамках программы, механизмах включения в Программу. Также была отмечена неудовлетворительность маркетинговых мероприятий со стороны производителей в продвижении произведенной продукции. Отмечена важность ликвидации излишних технических барьеров в организации производства и реализации продукции, более оперативного решения вопросов, возникающих у предпринимателей в ходе процесса производства локализуемой продукции.
Участники особо подчеркнули важность ответственности Министерства экономики и представителей местных органов власти в проведении мониторинга по выполнению производственных планов, своевременности определения возникающих проблем и применении срочных мер по их устранению.
В целом мероприятие прошло в конструктивном и практическом духе, участниками были высказаны мнения и предложения по дальнейшему развитию Программы, а также совершенствованию нормативно-правовой базы в данной сфере.