O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi hamda partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi hamkorligida davra suhbati tashkil etildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 11 fevral kuni korrupsiyaga qarshi kurashish va jamoatchilik nazorati tizimlarini takomillashtirish hamda 12 fevral kuni mahalla tizimini takomillashtirish, mahallalarda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, jinoyatchilikning oldini olish masalalariga bag‘ishlab o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishlarida bildirilgan fikrlardan kelib chiqib partiya oldidagi ustuvor vazifalar atroflicha muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari yaqinda Oliy Majlisga yo‘llangan Murojaatnomasida korrupsiyaning oqibatlari bilan kurashishdan ko‘ra barvaqt oldini olishga o‘tish kerakligini ta’kidlab, unga qarshi kurashishga mas’ul bo‘ladigan alohida organ tuzishni taklif qilgan edi. Shu sababli partiya korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha yagona organni tashkil qilish g‘oyasini to‘la qo‘llab-quvvatlaydi. Chunki, korrupsiya iqtisodiyot rivoji, chinakam qulay tadbirkorlik va investitsiya muhiti uchun eng asosiy to‘siqlardan biridir.
Ta’kidlanganidek, ushbu illatga qarshi kurashishdagi yana bir muhim vositalardan biri – jamoatchilik nazorati hisoblanadi. Bugungi kunda yurtimizda 10 mingdan ziyod nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyat yuritmoqda. Lekin ularning o‘rni va faolligi sezilmayapti. Chunki bu tashkilotlar manfaatlarini ifoda etuvchi, davlat bilan ko‘prik vazifasini bajaruvchi yaxlit tizim yo‘q.
Shundan kelib chiqqan holda davlatimiz rahbari tomonidan jamoatchilik nazoratini yanada kuchaytirish, davlat va jamiyat o‘rtasida o‘zaro yaqin hamkorlik o‘rnatish maqsadida Jamoatchilik palatasi tashkil etish va uning tashkiliy-huquqiy asoslari, vazifalarini aniq belgilab berdi. Bu esa siyosiy partiyalarga xususan, O‘zLiDeP oldida ham ulkan mas’uliyat yuklaydi.
Davra suhbati ishtirokchilari davlatimiz rahbarining mahalla tizimini takomillashtirish, mahallalarda tinchlik-osoyishtalikni mustahkamlash, jinoyatchilikning oldini olish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida bildirilgan tanqidiy fikrlar yuzasidan ham munozaralar olib borishdi.
Mahallalarda qator to‘planib qolgan muammo va kamchiliklarga samarali yechim topish maqsadida Mahalla va oila masalalari vazirligini tashkil etish taklifi bildirilgani tadbir ishtirokchilari o‘z vaqtida chiqarilgan qaror deb baholashdi.
Tadbirda mahalla tizimini tubdan o‘zgartirish borasida belgilab berilgan bu kabi aniq vazifalar parlamentda faoliyat yuritayotgan O‘zLiDeP deputatlari oldida ham ulkan mas’uliyat yuklashi ta’kidlab o‘tildi.
Shundan kelib chiqqan holda partiya va uning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiya a’zolari, mahalliy kengashlarga saylangan deputatlari mahalla fuqarolar yig‘ini bilan doimiy hamkorlikda ishlash, saylovchilardan kelib tushayotgan muammolarni va murojaatlarni o‘rganish, tegishli tashkilotlar orqali o‘z vaqtida yechim topishida faollik ko‘rsatishi aytib o‘tildi.
Davra suhbati davomida tadbirkorlar va ishbilarmonlar manfaatlariga xizmat qiladigan qator qonun loyihalari ham muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasining “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi, “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi, “Mas’uliyati cheklangan hamda qo‘shimcha mas’uliyatli jamiyatlar to‘g‘risida”gi qonun loyihalariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish yuzasidan mamlakatimizda olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini ta’minlash aksiyadorlik jamiyatlari, mas’uliyati cheklangan hamda qo‘shimcha mas’uliyatli jamiyatlar faoliyatini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlardagi zamonaviy hamda xalqaro talablarga javob bermaydigan normalarga tegishli o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishni talab etmoqda.
Amaldagi qonun hujjatlarida faqat aksiyadorlik jamiyatlari va tashkiliy-huquqiy shaklidan qat’i nazar, banklar korporativ obligatsiyalar chiqarishi mumkinligi belgilab qo‘yilgan. Lekin korporativ obligatsiyalar chiqarishga qo‘yilgan amaldagi shartlar va talablar ushbu jarayonni aksariyat aksiyadorlik jamiyatlari uchun ham qiyinchiliklarni yuzaga keltirmoqda.
Taklif etilayotgan qonun loyihalarning asosiy maqsadi korporativ qimmatli qog‘ozlarning chiqarishga qo‘yiladigan talablarni yengillashtirish, respublikadagi ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, milliy fond bozori raqobatdoshligini oshirish, amalga oshirilayotgan loyihalarga aholi va institutsional investorlarning bo‘sh resurslarini jalb qilish uchun tadbirkorlik sub’ektlariga imkoniyat yaratishdan iborat.
Shundan kelib chiqqan holda, qonun loyihalari bilan bir qator yangiliklarga yo‘l ochilmoqda. Xususan, mas’uliyati cheklangan hamda qo‘shimcha mas’uliyatli jamiyatlarga korporativ va infrastruktura obligatsiyalari chiqarish huquqi berilmoqda. Mazkur normaning amaliyotga joriy etilishi mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan 150 mingga yaqin mas’uliyati cheklangan va qo‘shimcha mas’uliyatli jamiyatlarga korporativ va infrastruktura obligatsiyalarni chiqarish imkoniyatini yaratadi. Bu, o‘z navbatida, nafaqat tashqi investitsiyalarni, balki, ichki investitsiyalarni ham iqtisodiyotga keng jalb etish imkonini oshiradi.
Shuningdek, korporativ va infratuzilma obligatsiyalari chiqarish shartlari endilikda “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi va “Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonunlari bilan emas, balki qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi (Kapital bozorini rivojlantirish agentligi) tomonidan belgilash tartibi joriy qilinmoqda.
Tadbirda tegishli vazirlik, tashkilotlar va tadbirkorlar tomonidan respublikamizda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflar, fikr-mulohazalar bildirildi va istiqboldagi dolzarb vazifalar belgilab olindi.

Обсуждение исполнения задач, намеченных на видеоселекторном заседании с участием Президента
Состоялся ”круглый стол”, организованный  Исполнительным комитетом Политического совета УзЛиДеП и фракцией партии в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На нем обсуждались стоящие перед партией приоритетные задачи, отмеченные в ходе состоявшихся 11 и 12 февраля видеоселекторных заседаний под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и посвященных усилению общественного контроля в борьбе против коррупции и совершенствованию системы махалли, укреплению в махаллях мира и стабильности и предупреждению преступности.
В Послании Олий Мажлису глава государства отметил, лучше предупреждать коррупцию, чем бороться с ее последствиями и предложил  сформировать отдельный орган по борьбе с этим недугом. Партия полностью поддержала идею формирования единого органа по противодействию коррупции.  Потому что  коррупция – основная преграда на пути развития экономики и создания благоприятной инвестиционной и предпринимательской среды.
Также отмечалось, что еще одним  важным средством противодействия коррупции является общественный контроль. В настоящее время в нашей стране действуют более 10 тысяч негосударственных некоммерческих организаций. Но в жизни общества не заметны их роль и актвиность. Потому  нет единой системы, отображающей интересы этих организаций, выполняющей функции связующего моста с государством.
В этой связи с целью усиления общественного контроля, установления тесного сотрудничества между государством  и обществом  глава государства  наметил конкретные задачи по организации Общественной палаты и определил ее организационно-правовые основы. Это возлагает на политические партии, в частности, на УзЛиДеП большую ответственность.
Участники мероприятия обсудили и поставленный главой государства вопрос  о совершенствовании системы махалли, укреплении в махаллях мира и стабильности и предупреждении преступности.
Участники мероприятия как своевременное решение оценили предложение об организации министерства по вопросам махалли и семьи с целью  эффективного решения решения  накопленных в махаллях проблем.
Отмечалось, что намеченные задачи по реорганизации системы махалли  также возлагают большую ответственность на депутатов УзЛиДеП, действующих в парламенте.
Исходя из этого подчеркивалось, партия, члены партийной фракции в Законодательной палате  Олий Мажлиса, депутаты в местных кенгашах  должны тесно сотрудничать со сходами граждан махаллей,  изучачть проблемы и обращения избирателей, проявлять активность в их решении.
В ходе “круглого стола” состоялось обсуждение ряда  законопроектов, касающихся интересов  предпринимателей и деловых людей.
В частности обсуждались вопросы о внесении изменений и дополнений  в законопроекты “О рынке ценных бумаг”, “О защите прав акциядонерных общества и акционеров”, “Об оществах с ограниченной ответственностью  и дополнительной ответственностью”.
В настоящее время  для развития рынка ценных бумаг  и обеспечения эффективности проводимых в стране реформ необходимо внесение изменений и дополнений в несоответствующие современным и международным  требованиям нормативно-правовые документы по упорядочению  деятельности акционерных обществ, а также оществ с ограниченной ответственностью  и дополнительной ответственностью.
В действующих законодательных актах намечено,  корпоративные облигации  могут выпускать только акционерные общества  и банки независимо от  организационно правовой формы.  Однако действующие  условия и требования  к выпуску корпоративных облигаций предоставляют  трудности для большинства акционерных обществ.
Основная цель предлагаемого законопроекта – упрощение требований  к выпуску корпоративных ценных бумаг, улучшение  в республике деловой среды, повышение конкурентоспособности  национального фондового рынка, предоставление субъектам предпринимательства  возможности для привлечение в реализуемые проекты  свободных ресурсов населения и институциональных инвесторов.
Таким образом  вносится ряд новшеств в законопроекты.  В частности, обществам с ограниченной ответственностью и дополнительной ответственностью предоставляется право на выпуск  корпоративных  и инфраструктурных облигаций.  Практическое внедрение этой нормы  предоставит  действующим в стране 150 тысячам обществам с ограниченной ответственностью и дополнительной ответственностью возможность для выпуска  корпоративных  и инфраструктурных облигаций. Это, в свою очередь, приумножит возможность привлечения в экономику не только иностранных, но ив внутренних инвестиций.
Теперь внедряется порядок, предусматривающий, что условия  выпуска  корпоративных  и инфраструктурных облигаций  будут регулироваться  не законами Республики Узбекистан  “О рынке ценных бумаг” и “О защите прав акциядонерных общества и акционеров”, а полномочным государственным органом по упорядочению  рынка ценных бумаг (Агентством развития капитального рынка).
На мероприятии представителями министерств, организаций предпринимателями были высказаны предложения по развитию рынка ценных бумаг в республике  и намечены задачи на перспективу.