Prezidentimizning Murojaatnomasidan kelib chiquvchi O‘zLiDePning oldidagi ustuvor vazifalari muhokama qilindi
28.12.2017, 19:45
O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi hamda partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasining qo‘shma yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasidan kelib chiquvchi partiyaning oldidagi ustuvor vazifalari muhokama qilindi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, Prezidentimiz Murojaatnomasidagi barcha fikrlar va tashabbuslar yagona ezgu maqsad – xalqimizning turmush sharoitini yaxshilash, mamlakatimizni har tomonlama taraqqiy ettirishga yo‘naltirilgan tarixiy hujjatdir. Unda taraqqiyotimizning yangi davrini boshlab bergan 2017 yilda amalga oshirilgan asosiy ishlar sarhisob qilinib, mamlakatimizni 2018 yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari haqida atroflicha so‘z yuritildi. Bu borada aniq vazifalar belgilanib, yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar xolisona va asosli tanqid qilindi.
Qayd etish kerak, Murojaatnomada ko‘plab masalalar qatori milliy parlament va mahalliy kengashlar, siyosiy partiyalar, davlat va nodavlat tashkilotlari faoliyatini yanada yuqori saviyaga ko‘tarish masalasi ham keng muhokama etildi. Murojaatnomada aytilgan fikrlardan kelib chiqib Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi ham o‘z faoliyatini yanada rivojlantirish maqsadida kompleks chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqmoqda. Jumladan, keyingi yilda partiyaning barcha hududiy tashkilotlar, quyi bo‘g‘in a’zolari va jamoatchilik o‘rtasida Prezidentimizning tarixiy Murojaatnomasini keng muhokama qilishga va muhokamalarda O‘zLiDeP fraksiyasi hamda deputatlik guruhlari a’zolarining ishtirokini ta’minlashga harakat qiladi. Bunda shunchaki quruq tadbirbozlikdan, umumiy gaplardan qochib, ko‘proq masalaning mohiyatini ochib berishga e’tibor qaratadi. Shuningdek, partiya hududiy Kengashlari, hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda davra suhbatlari va jonli muloqotlarda bildirilgan fikrlarni umumlashtirish va qonunchilikka kiritishni ustuvor vazifa sifatida qaraydi.
Murojaatnomada davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirishga ham alohida e’tibor qaratildi. Shundan kelib chiqqan holda, partiya mazkur sohani isloh qilishda ham faol ishtirok etishni rejalashtiryapti. Jumladan, “Davlat xizmati to‘g‘risida”gi qonunni ishlab chiqish va qabul qilish 2018 yildagi ustuvor vazifalaridan hisoblanadi. Ushbu ishlarni kelgusi yilning birinchi choragidan kechikmasdan amalga oshirish rejalashtirilyapti.
Bundan tashqari, Davlat idoralarining faoliyatini xolisona baholash imkonini beradigan aniq mezonlarni ishlab chiqishda faol qatnashib, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risida”gi, “Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida”gi hamda sohaga oid boshqa qonunlarga tegishli o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish borasida takliflar tayyorlash, “Mahalliy davlat hokimiyati to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunining yangi tahrirdagi loyihasini ishlab chiqish, O‘zbekiston Respublikasining “Nodavlat notijorat tashkilotlar to‘g‘risida”gi, “Jamoat birlashmalari to‘g‘risida”gi qonunlariga o‘zgarish va qo‘shimchalar kiritish borasida asosli takliflar tayyorlash partiyaning 2018 yilga mo‘ljallangan ish rejasidan o‘rin olgan.
O‘zLiDeP, Murojaatnomada ta’kidlangan masala – yosh avlodni har tomonlama sog‘lom va barkamol etib tarbiyalash borasidagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishga ham alohida e’tibor bilan yondashadi. Zotan, bu partiya dasturi va saylovoldi Platformasidagi ustuvor yo‘nalishlardan biridir. Tadbirda partiya bu yo‘nalishda ham mamlakat Prezidenti Murojaatidan kelib chiqib bir qator yangi loyihalarni rejalashtirayotgani ta’kidlab o‘tildi.
Qo‘shma yig‘ilishda mamlakatimiz rahbarining tashabbusi bilan 2018 yilga “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” deb nom berilgani O‘zLiDeP zimmasiga ulkan mas’uliyat yuklashi ta’kidlandi.
Ta’kidlanganidek, mamlakatimiz taraqqiyotiga daxldor bunday yangi konsepsiyaning ilgari surilishi global ahmiyatga ega. Chunki, taraqqiyotimizning hozirgi bosqichida o‘zining kelajagi to‘g‘risida qayg‘urayotgan davlat aynan innovatsion rivojlanishga urg‘u berayotgani bejiz emas. Mana shu fikrning o‘ziyoq taklif etilayotgan yil nomi zamirida qanchalik chuqur ma’no, aslida mutlaqo yangi taraqqiyot modeliga o‘tish asoslari yotganini yaqqol ko‘rsatadi. Jumladan, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash borasida ilgari surilgan mutlaqo yangicha yondashuvlar, xususan, ikki yilgacha tadbirkorlik sub’ektlarini tekshirishga moratoriy o‘rnatilishi, tadbirkorlik sub’ektlarini turli ta’sirlardan himoya qilish borasida ilgari surilgan bir qator tashabbuslar yurtimizda tadbirkorlikni yanada rivojlantiradi.
Murojaatnoma tilga olingan mazkur fikrlardan kelib chiqib,  O‘zLiDeP “Innovatsion faoliyat to‘g‘risida”gi, “Venchur tadbirkorligi to‘g‘risida”gi, hamda “Texnologik parklar (texnoparklar) to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihalarini ishlab chiqish kabi vazifalarni o‘z chora tadbirlar rejasiga kiritdi. Bundan tashqari, “O‘zbekistonga investitsiyalar kiritish davri keldi (“Vremya investirovat v Uzbekistan”)” shiori ostida potensial investorlar hamda eksportchilar uchun mo‘ljallangan maxsus veb-sayt (portal)ni ishga tushirish, hududlarni subvensiyadan chiqarishning ichki imkoniyatlarini o‘rganish, bunda tadbirkorlik va investitsion muhitni yaxshilash borasida tegishli takliflarni ishlab chiqish borasida hamkor tashkilotlar bilan amalga oshirilayotgan ishlarni Jizzax va Buxoro viloyatlarida davom ettirish partiyaning galdagi faoliyatining eng muhim yo‘nalishlaridan sanaladi.

Обсуждены приоритетные задачи, стоящие перед УзЛиДеП, исходя из Послания Президента нашей страны
Состоялось совместное заседание Исполнительного Комитета Политического Совета УзЛиДеП и фракции партии в Законодательной палате  Олий Мажлиса. В нем обсуждены приоритетные задачи партии, вытекающие из Послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису.
Как отмечалось в мероприятии, единственная благородная цель всех идей и инициатив в Послании Президента нашей страны, являющемся историческим документом, заключается в улучшении условий жизни народа, во всестороннем развитии нашей страны. В нем подведены итоги основной работы, осуществленной в 2017 году, ознакоменовавшем собой начало нового этапа в нашем развитии, всесторонне говорится о приоритетных направлениях социально-экономического развития нашей страны в 2018 году. В этом направлении определены конкретные задачи, подвергнуты объективной и обоснованной критике допущенные недостатки.
Следует подчеркнуть, что в Послании наряду со множеством вопросов также широко обсужден вопрос повышения на качественной новый уровень деятельности национального парламента и местных Кенгашей, политических парти       й, государственных и негосударственных организаций. Исходя из изложенных в Послании мнений и инициатив, Движение предпринимателей  и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана также разрабатывает комплексный план мер в целях дальнейшего развития своей деятельности. В частности, в будущем году осуществит меры по широкому обсуждению среди всех территориальных организаций, членов нижнего звена и общественности исторического Послания Президента нашей страны и обеспечению участия в них членов фракции и депутатских групп УзЛиДеП. При этом будет уделено внимание раскрытию сути и значения вопросов, избегая формальных мероприятий и общих фраз. Также в качестве приоритетной задачи рассматривает обобщение и внесение в законодательство мнений и суждений, высказанных в ходе проведенных совместно с территориальными советами партии, организациями-партнерами бесед за “круглым столом” и живых диалогов.
В Послании уделено особое внимание также совершенствованию системы совершенствования системы государственного и общественного строительства. Исходя из этого, партия также планирует активное участие в реформировании данной сферы. В частности, одной из приоритетных задач в 2018 году является разработка и принятие закона “О государственной службе”. Планируется осуществление этой работы не позднее первого квартала будущего года.
Кроме того, в плане работы партии на 2018 год намечены меры по активному участию в разработке конкретных критериев, дающих возможность для объективной оценки деятельности государственных органов, в деле подготовки предложений о внесении изменений и дополнений в законы “О Кабинете Министров Республики Узбекистан”, “О государственной власти на местах” и в другие законы касательно сферы, разработки проекта закона Республики Узбекистан “О государственной власти на местах” в новой редакции, внесения изменений и дополнений в законы Республики Узбекистан “О негосударственных некоммерческих организациях”, “Об общественных объединениях”.
УзЛиДеП также с особым вниманием подходит к подчеркнутому в Послании вопросу – повышению на новый этап работы в деле воспитания молодого поколения всесторонне здоровыми и гармонично развитыми личностями. Ибо это является одним из приоритетных направлений в Программе и Предвыборной платформе партии. В мероприятии отмечалось, что партия и в этом направлении исходя из Послания Президента страны планирует ряд новых проектов.
На совместном заседании подчеркивалось, что объявление по инициативе руководителя нашей страны 2018 года “Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий” возлагает большую ответственность на УзЛиДеП.
Отмечалось, что продвижение такой новой концепции касательно развития нашей страны имеет глобальное значение. Так как неслучайно государство, на нынешнем этапе нашего развития заботящееся о своем будущем, акцентирует внимание на инновационном развитии. Уже сама эта мысль ярко свидетельствует о том, насколько глубокий смысл заложен в основе названия года, какие основы перехода к совершенно новой модели развития воплощены в нем. В частности, инициированные совершенно новые подходы в деле поддержки предпринимательства, в том числе, установление моратория до двух лет на проверку субъектов предпринимательства, ряд инициатив в деле защиты субъектов предпринимательства от различных воздействий будут способствовать дальнейшему развитию предпринимательства в нашей стране.
Исходя из данных мнений, упомянутых в Послании, УзЛиДеП включил в план мер такие задачи, как разработка проектов законов Республики Узбекистан “Об инновационной деятельности”, “О венчурном предпринимательстве”, “О технологических парках (технопарках)”. Кроме того, к ряду важнейших направлений последующей деятельности партии относятся задействование специального веб-сайта (портала) для потенциальных инвесторов и экспортеров под девизом “Время инвестировать в Узбекистан”, изучение внутренних возможностей вывода территорий из субвенции, разработка соответствующих предложений в деле улучшению бизнес-среды и инвестиционного климата, продолжение осуществляемой работы в этом направлении в Джизакской и Бухарской областях.
В мероприятии исходя из идей и инициатив в Послании главы нашего государства, утвержден план мер УзЛиДеП.