Qonunchilik palatasi Spikeri o‘rinbosari A.Xaitov Surxon yoshlari bilan muloqot qildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spiker o‘rinbosari, O‘zLiDeP faraksiyasi rahbari Aktam Xaitov Surxondaryo viloyatidagi korxona, tashkilot, muassasa va aholi xonadonlarida bo‘lib, saylovchilar bilan yuzma-yuz muloqot qilmoqda.
Partiya yetakchisi dastlab surxondaryolik faol yoshlar bilan uchrashdi. Samimiy, turli taklif va mulohazalarga boy o‘tgan uchrashuvda A.Xaitov Prezidentimizning Oliy Majlisga qilgan Murojaatnomasida o‘rtaga tashlangan masalalar va qilinajak vazifalar xususida to‘xtalib, ularning jamiyat va bizning hayotimizda qanday ahamiyatga ega ekanligini hayotiy misollar bilan tushuntirib berdi. Jumladan, yer berish masalasiga doir qonunchiligimizdagi kamchiliklar, to‘y-hashamlarni ortiqcha sarf-xarajatlarsiz, dabdabalarsiz o‘tkazish, raqamli iqtissodiyotning afzalliklari, O‘zbekistonda mukammal shakllantirilmagan sug‘urta bozori hamda kambag‘alchilikni kamaytirishda “Namunali tomorqachi”larni ko‘paytirish yo‘llari haqida aniq tahlillarga asoslangan fikrlar bildirildi.
Viloyat kasaba uyushmasi tashkilotlari birlashgan jamiyati binosida o‘tkazilgan uchrashuvda partiyaning Termiz shahar hamda viloyat Kengashlari deputatlari, “Ayollar qanoti” va Yoshlar bilan ishlash bo‘limi vakillari ham  ishtirok etishdi. Unda ishtirok etgan partiyaning faol yoshlari esa qator takliflarini aytib, ularni qiynayotgan masalalar yuzasidan deputatlarga murojaat qilishdi.
— Sir emas Oltinsoy tumani uzumchilik va olma yetishtirishga ixtisoslashgan tumanlardan biri, — deydi Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti Termiz filiali talabasi Farhod Rajabov. — Ammo bizda yetishtiriladigan olma navlari eksportbop emas, ya’ni uzoq saqlanmaydi. Samarqand viloyatida turkiyalik ishbilarmonlar tomonidan olmaning “pink ledi” degan navi yetishtirilishini eshitganman va u ichki bozorga emas, balki faqat chetga eksport qilinadi. Bu olma navi asosan, Yevropa davlatlariga eksport qilinadi, xolos. Vohada ham ana shu olmani o‘zimizning olma navlariga payvandlab, yetishtirishni yo‘lga qo‘yish lozim. Keyin bizda mevalarni payvandlash, yangi navlar yaratishni o‘rgatadigan maktablar yo‘q. Yoshlar uchun ana shunday maktablar tashkil etilsa, nur ustiga nur bo‘lardi.
— Men Farg‘ona viloyatining Vodil qishlog‘idan bu yerga o‘qishga kelganman, — deydi yana bir talaba Sadoqat Sharofiddinova. — Bizning Vodil qishlog‘imizda malina mevasi yetishtiriladi va aholining ko‘pchiligi shundan daromad qiladi. Surxondaryoda ham Vodilning ob-havosiga o‘xshash salqin hududlar bor. Masalan Boysun tumani. Ana shu tumanda malina yetishtirish yo‘lga qo‘yilsa, voha aholisi ham bu foydali mevadan bahramand bo‘lishardi. Qolaversa, yilda bir martagina bozorlarda bir-ikki ko‘rinish berib, ustiga-ustak o‘ta qimmat narxda sotiladigan bu mevaning narxi ham hamyonbop bo‘lardi.
A.Xaitov bu takliflarga javoban, Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi homiyligi asosida “Tomorqachilar maktabi” tashkil etilishi, shuningdek, malina yetishtirmoqchi bo‘lgan tashabbuskorlar uchun kerak bo‘lsa, Vodilga yuborib bo‘lsa-da tajriba alamashishiga ko‘maklashish, kredit yoki yer ajratilishi bilan bog‘liq masalalarda ham ko‘maklashishini bildirdi.
Bundan tashqari, talabalar, o‘qituvchilar Termiz shahridagi avtobuslar harakati, shaharda avtobuslar to‘xtashi uchun bekatlar yetarlicha qurilmagani, oliy o‘quv yurtlariga kirish bo‘yicha qabul kvotalari hududlardagi ehtiyoj va talablarga qarab ham imtiyoz berilishi, o‘qishga kira olmay, uyda bekor qolgan yoshlarni jamoat tashkilotlari nazoratga olib, ularni foydali ish bilan band qilish haqidagi takliflarni ham aytib o‘tishdi.

Заместитель Спикера Законодательной палаты А.Хаитов провел беседу с молодежью Сурхана
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса,  руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов посещая предприятия, организации, учреждения Сурхандарьинской области, проводит  встречи с избирателями.
Сначала лидер партии встретился с молодежью. В ходе искренней  доброжелательной беседы А.Хаитов  говорил  о вопросах, отмеченных в Послании Президента Олий Мажлису и задачах на перспективу,  на жизненных примерах разъяснил их значимость  в жизни общества.  Так, были затронуты вопросы о ряде недостатков в законодательстве, необходимости проведения свадеб без лишних затрат, преимуществах  цифровой экономики, необходимости совершенствования  страхового рынка Узбекистана  и снижения уровня бедности  путем увеличения числа «образцовых хозяев приусадебных земель».
На встрече, состоявшейся в здании общества профсоюзных организаций общества, приняли участие  депутаты партии  в Термезском  городском и областном кенгашах народных депутатов,  представители «Женского крыла»  и отдела по работе с молодежью. Молодые представители из числа челнов партии  высказали свои предложения, говорили об ожидающих решения проблемах.
— Алтынсайский район специализируется на выращивании виноградников и яблонь, - сказал  студент Термезского филиала Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами Фарход Ражабов. — Но в районе заготавливаются не экспортоориентированные  яблоки.  Эти плоды не подлежат долгому хранению.  Я имею сведения о том, что в Самаркандской области  турецкие предприниматели выращивают яблони сорта  “пинк леди”, плоды  не реализуют на внутреннем рынке, а только экспортируют в европейские страны. Мы  должны скрестить этот  сорт с выращиваемыми в нашей области  яблонями. Для этого  нужны школы по обучению скрещиванию и выращиванию новых сортов.  У нас нет таких школ. Создание таких школ  в области необходимо.
— Я приехал  сюда на обучение из кишлака Водил Ферганской области, - сказала студентка Садоқат Шарофиддинова. – В нашем кишлаке выращивают малину, это дает доход  многим жителям кишлака.  В Сурхандарье есть территории,  где климат соответствует климату нашего Водиля. Например, это Байсунский район. Населению выгодно  налаживание  выращивания этой  культуры, которая сезонно появляется на рынке и пользуется большим спросом.
В ответ на эти предложения А.Хаитов  сообщил, что при содействии совета фермерских дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель будет оказана поддержка в организации «школ владельцев приусадебных земель» инициаторам по выращиванию малины  при необходимости будет оказана помощь в обмене опытом с земледельцами  Водиля и в вопросах получения кредитов и  выделения земель.
Также студенты и преподаватели высказали мнения о недостаточности автобусных маршрутов  и остановок в городе Термезе, необходимости распределения квот на поступление в вузы с учетом потребностей территорий, контролировании общественными организациями числа нетрудоустроенной молодежи  и обеспечении  работой молодых людей.