O‘zLiDeP hududiy Kengashi Qashqadaryoda bepul tibbiy yordam tashkil etdi
O‘zLiDeP Qashqadaryo viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” faollari va deputatlar tomonidan vohaning chekka hududlarida istiqomat qilayotgan xotin-qizlar bilan muloqotlar tashkil etilyapti. Muloqotlar davomida ayollarni qiynab kelayotgan muammolar aniqlanib, bartaraf etish borasida zarur huquqiy, psixologik va tibbiy yordamlar ko‘rsatish borasida qator ibratli ishlar qilinmoqda.
O‘zLiDeP Qashqadaryo viloyat va Qarshi tuman Kengashi faollari tashabbusi bilan “Sog‘lom oila – mustahkam oila” shiori ostida tumandagi ko‘p tarmoqli shifoxonada bepul tibbiy ko‘rik tashkil etildi. Tadbir davomida malakali tibbiyot xodimlari 200 ga yaqin keksalar, yosh bolalar va xotin-qizlarning salomatligini nazoratdan o‘tkazishdi. Aniqlangan kasalliklar bo‘yicha shifoxonalarda davolanish uchun yo‘llanmalar berildi.
– O‘zLiDeP tomonidan bepul tibbiy ko‘rik tashkil etilganligidan xursand bo‘ldim, – deydi “Bodomzor” mahallasida yashovchi Ozoda Qurbonova. – Tibbiy ko‘rikka farzandimni ham olib keldim. Mutaxassislar ikkalamizni ham tibbiy muolaja olishimiz kerakligini aytib, shifoxonaga yo‘llanma berishdi. Beg‘araz g‘amxo‘rlik uchun partiya rahbariyatidan minnatdormiz.
Ayollarning siyosiy faolligi, jamiyatdagi o‘rni va mavqeini oshirish bo‘limi mudiri Gulbahor To‘rayevaning aytishicha, bunday tibbiy ko‘riklar vohaning barcha tumanlarida tashkil etiladi.

Activists of "Women's wing" and deputies of UzLiDeP organize dialogues with women and girls in remote areas. During the dialogues, women's problems were identified and they received legal, psychological and medical assistance. At the initiative of the activists of the regional and district councils of UzLiDeP under the motto "Healthy family - a strong family" was organized a free medical examination in the district multidisciplinary hospital.
During the event, about 200 elderly people, children and women were examined by qualified medical personnel.
– We are happy that UzLiDeP organized a free medical examination for us, - said O. Kurbonova, a resident of the makhalla" Bodomzor ". – I together with my child passed a medical examination and the specialists gave us a referral to the hospital for treatment. I am grateful to the management of the party for their care.
Such medical examinations will be organized in all areas of the region, said Gulbahor Turayeva, the head of the party's department for increasing political activity, the role and status of women in society.