O‘zLiDeP hududiy Kengashi Qashqadaryoda bepul tibbiy yordam tashkil etdi
O‘zLiDeP Qashqadaryo viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” faollari va deputatlar tomonidan vohaning chekka hududlarida istiqomat qilayotgan xotin-qizlar bilan muloqotlar tashkil etilyapti. Muloqotlar davomida ayollarni qiynab kelayotgan muammolar aniqlanib, bartaraf etish borasida zarur huquqiy, psixologik va tibbiy yordamlar ko‘rsatish borasida qator ibratli ishlar qilinmoqda.
O‘zLiDeP Qashqadaryo viloyat va Qarshi tuman Kengashi faollari tashabbusi bilan “Sog‘lom oila – mustahkam oila” shiori ostida tumandagi ko‘p tarmoqli shifoxonada bepul tibbiy ko‘rik tashkil etildi. Tadbir davomida malakali tibbiyot xodimlari 200 ga yaqin keksalar, yosh bolalar va xotin-qizlarning salomatligini nazoratdan o‘tkazishdi. Aniqlangan kasalliklar bo‘yicha shifoxonalarda davolanish uchun yo‘llanmalar berildi.
– O‘zLiDeP tomonidan bepul tibbiy ko‘rik tashkil etilganligidan xursand bo‘ldim, – deydi “Bodomzor” mahallasida yashovchi Ozoda Qurbonova. – Tibbiy ko‘rikka farzandimni ham olib keldim. Mutaxassislar ikkalamizni ham tibbiy muolaja olishimiz kerakligini aytib, shifoxonaga yo‘llanma berishdi. Beg‘araz g‘amxo‘rlik uchun partiya rahbariyatidan minnatdormiz.
Ayollarning siyosiy faolligi, jamiyatdagi o‘rni va mavqeini oshirish bo‘limi mudiri Gulbahor To‘rayevaning aytishicha, bunday tibbiy ko‘riklar vohaning barcha tumanlarida tashkil etiladi.

Территориальный Совет УзЛиДеП в Кашкадарье организовал бесплатный медицинский осмотр
Активистами «Женского крыла» Кашкадарьинского областного Совета УзЛиДеП и депутатами от партии в отдаленных территориях оазиса организуются диалоги с женщинами и девушками. В ходе диалогов выявлены волнующие женщин проблемы, с целью их предотвращения осуществляется определенная работа в деле оказания необходимой правовой, психологической и медицинской помощи.
По инициативе активистов Кашкадарьинского областного и Каршинского районного Советов УзЛиДеП под девизом “Здоровая семья – прочная семья” в районной многопрофильной больнице организован бесплатный медицинский осмотр. В ходе мероприятия квалифицированные медицинские работники провели осмотр здоровья около 200 пожилых людей, детей и женщин. По выявленным заболеваниям выданы направления для лечения в больницах.
– Мы рады, что со стороны УзЛиДеП организован бесплатный медицинский осмотр, – сказала жительница махалли “Бодомзор” Озода Курбонова. – На медосмотр я привела также своего ребенка. Специалисты сказали, что мы должны оба пройти медицинские процедуры, дали направления в больницу. Мы благодарны руководству партии за заботу.
По словам заведующей отдела по повышению политической активности, роли и статуса женщин в обществе Гулбахор Тураевой, такие медицинские осмотры будут организованы во всех районах области.