Joriy yilning oktabr oyida davlatimiz rahbari Qoraqalpog‘istonda tuman va tarmoqlarni  rivojlantirishning asosiy ustuvor yo‘nalishlari haqida to‘xtalib, bandlikni ta’minlash, kambag‘allikni  qisqartirish, investitsiya loyihalarini amalga  oshirish, xizmat ko‘rsatish, qishloq xo‘jaligi, uy-joy qurilishi, ijtimoiy infratuzilma sohalari salohiyatidan foydalanish bo‘yicha aniq vazifalarni belgilab bergan edi.
Shuningdek, Prezidentimiz BMT Bosh Assambleyasining 75-sesiyasidagi o‘z nutqida Orolbo‘yi hududi  ekologik fojeaning markaziga aylanganini qayd etgani ham yodimizda. Shu bois, O‘zLiDeP a’zolari davlatimiz rahbarining BMT Bosh Assambleyasining Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiya va texnologiyalar hududi, deb e’lon qilish haqida maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish hamda ushbu muhim hujjat tasdiqlangan sana – Xalqaro ekologik tizimlarni himoya qilish va tiklash kuni sifatida nishonlash to‘g‘risidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlashni muhim deb hisoblaydi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston yuzaga kelgan  vaziyatni yaxshilash bo‘yicha  keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirmoqda. Masalan, Qoraqalpog‘iston  Respublikasining har bir tumanida 2 tadan faoliyat turi o‘ziga xos “o‘sish nuqta”si etib belgilandi. Xususan, yuqoridagi faoliyat turlari bilan shug‘ullanadigan tadbirkorlik sub’ektlari 3 yil muddatga yer solig‘i, mol-mulk solig‘i, kichik korxonalarning aylanmasidan olinadigan soliq, yakka tartibdagi tadbirkorlarning qat’iy miqdordagi daromad solig‘idan ozod etiladi.
Biz  yurtboshimizning Toshkentda bo‘layotgan yangiliklar Nukusga ham kelishi kerak, degan fikriga alohida e’tibor qaratamiz. Aynan shu masalalar joriy yilning 10 noyabr kuni Prezidentimiz raisligida o‘tkazilgan Qoraqalpog‘iston Respublikasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishida ko‘rib chiqildi.
523 million dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish, qariyb 20 mingta yangi ish o‘rinlari yaratish mo‘ljallangani kelgusi ishlarning ko‘lamini ko‘rsatib turibdi. Bu borada partiyamiz qishloq va suv xo‘jaligi sohasidagi vazifalarni hal etish, xususan, paxta yetishtirish bekor qilinayotgan 12 ming gektar maydonda eksportbop sabzavot ekinlarini joylashtirish, foydalanishdan chiqqan 36 ming gektar yerni qayta o‘zlashtirish, “Qoraqalpoq-agro” erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish ustidan deputatlik nazoratini o‘rnatish  nihoyatda muhim deb hisoblaydi.
Bugungi kunda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish darajasi nisbatan past bo‘lgan Taxtako‘pir, Bo‘zatov, Shumanay tumanlarini rivojlantirish  bo‘yicha alohida choralar belgilangani ham diqqatga sazovordir. Endilikda bu tumanlarda ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash uchun 2021-2023 yillarda 409 milliard so‘mlik 172 ta loyiha amalga oshiriladi. Partiyamiz  davlatimiz rahbarining  yangi korxonalar tashkil etib, aholini  ish bilan ta’minlash,  oilalarni kambag‘allikdan olib  chiqishga ko‘maklashish muhim degan so‘zlari amalda tadbiq etiladi – degan qat’iy fikrda. Qoraqalpog‘istonda  ishlarni yangicha tashkil etish va aholi hayotini yaxshilash va daromadlarini oshirish bo‘yicha yangi tizim tashkil etilishiga ishonchimiz komil.
E’tiborga molik jihati, yaqinda O‘zLiDeP fraksiyasi  vakillarining Orolbo‘yi mintaqasiga uyushtirgan safari, u yerdagi aholi olib borilayotgan tub o‘zgarishlarni qo‘llab-quvvatlabgina qolmay, davlatimiz  rahbari  tomonidan belgilangan vazifalarga erishishda  o‘z hissalarini qo‘shishga tayyor ekanliklarini ham ko‘rsatdi.

Задача – добиться реального улучшения жизни населения Каракалпакстана
В октябре текущего года Президент Узбекистана Ш.М.Мирзиёев четко определил основные приоритеты развития районов и отраслей Каракалпакстана, включая, ускоренное развитие районов и махаллей, обеспечение занятости и сокращение бедности, реализация инвестиционных проектов, задействование потенциала сферы услуг, сельского хозяйства, жилищного строительства, социальной инфраструктуры, поддержки молодежи и женщин, а также предупреждение преступности.
В своем выступлении на 75 сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что зона Приаралья стала эпицентром экологической катастрофы. В этой связи УзЛиДеП считает принципиально важным поддержать инициативу Главы государства о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, а день принятия этого важнейшего документа - объявить Международным днём защиты и восстановления экологических систем.
Со своей стороны, Узбекистан ведет масштабную работу для улучшения сложившейся ситуации. Так, для каждого района Республики Каракалпакстан определены «точки роста» - два определенных вида деятельности, которые будут интенсивно развиваться. В частности, субъекты предпринимательства, занимающиеся указанными видами деятельности, будут освобождены от уплаты земельного налога, налога на имущество, налога с оборота для малых предприятий, налога на прибыль для индивидуальных предпринимателей сроком на 3 года.
Мы в УзЛиДеП особое внимание уделяем тезису Президента страны о том, что все нововведения, которые происходят в Ташкенте, должны приходить и в Нукусе. Именно эти вопросы были рассмотрены 10 ноября этого года на видеоселекторном совещании по вопросам социально-экономического развития Каракалпакстана, которое прошло под председательством Президента Шавката Мирзиёева.
О размахе предстоящей работы говорит то, что планируется привлечь 523 миллиона долларов прямых иностранных инвестиций и создать около 20 тысяч новых рабочих мест. В этом контексте наша партия считает принципиально важным установить депутатский контроль за решением задач в области сельского и водного хозяйства, в частности, размещении экспортоориентированных овощных культур на 12 тысячах гектарах, где отменяется выращивание хлопчатника, рекультивации 36 тысяч гектаров выбывших из оборота земель и формировании свободной экономической зоны «Каракалпак-агро» и т.д.
Привлекает внимание и точечный подход к развитию таких районов как Тахтакупырский, Бозатауский и Шуманайский, которые, к сожалению, на сегодня не так развиты в социально-экономическом отношении. Именно там в течении двух лет планируется реализовать 172 проекта на сумму 409 миллиардов сумов для улучшения производственной и социальной инфраструктуры в этих районах. Тем самым, на деле будет претворяться в жизнь слова Главы государства о важности создания новых предприятий, обеспечения занятости и помощи семьям в выходе из бедности – уверены в УзЛиДеП.
В целом, мы в партии убеждены, что сегодня в Каракалпакстане создается новая система организации работ по улучшению жизни и увеличению доходов населения. В ходе недавней поездки представителей фракции УзЛиДеП в регион Приаралья показывает, что население на местах не просто поддерживает намеченные кардинальные изменения, но и готово само вносить вклад в достижение поставленных Главой государства задач.