Davlat dasturi asl-mohiyatiga ko‘ra haqiqiy xalqchillik ruhi bilan yo‘g‘rilgan
Davlat dasturi faol tadbirkorlikni rivojlantirish, innovatsion g‘oya va texnologiyalarni joriy etish uchun qulay sharoitlar yaratish, tadbirkorlik sub’ektlari huquqlari himoya qilinishining huquqiy kafolatlarini kuchaytirish, soliq va bojxona siyosatini takomillashtirishga qaratilgan eng muhim chora-tadbirlarni nazarda tutadi.
Prezidentimiz farmoni bilan tadbirkorlik sub’ektlari moliyaviy-xo‘jalik faoliyatini tekshirish o‘tkazishga ikki yilgacha moratoriy e’lon qilindi, bu tadbirkorlik erkinligini ta’minlashda muhim amaliy ahamiyat kasb etadi.
Qayd etish zarurki, yer uchastkalari taqdim etilishining oshkoraligi va qonuniyligini ta’minlash uchun Internet tarmog‘ida elektron savdolarni joriy etish ko‘zda tutilmoqda. Elektron savdo maydonlari orqali davlat aktivlarini sotish bo‘yicha tizim yaratish mo‘ljallanmoqda.
Ishonchim komilki, bularning barchasi tadbirkorlikni rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini tashkil etish, va nihoyat, mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyotini ta’minlash, aholi farovonligini yuksaltirish va fuqarolar turmush darajasi va sifatini yaxshilash borasida kuchli turtki bo‘lib xizmat qiladi.

Государственная программа, по сути, является народной
Так как, в ее подготовке непосредственное участие принимали широкие круги населения, представители политических партий, институтов гражданского общества, субъектов предпринимательства.
Государственная программа предусматривает ряд важнейших мер, направленных на создание благоприятных условий для развития активного предпринимательства, внедрения инновационных идей и технологий, усиление правовых гарантий защиты прав субъектов предпринимательства, совершенствование налоговой и таможенной политики.
Указом Президента объявлен сроком на два года мораторий на проведение проверок финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, что имеет важное практическое значение в обеспечении свободы предпринимательства.
Важно отметить, что для обеспечения прозрачности и законности предоставления земельных участков намечается внедрение электронных торгов в сети Интернет. Предусматривается создание системы по реализации государственных активов через электронные торговые площадки.
Уверен, что все это станет мощным импульсом в деле развития предпринимательства, создания новых рабочих мест, и в конечном итоге, обеспечения экономического развития страны, повышения благосостояния населения и улучшения качества жизни граждан.