O‘zLiDeP deputatlari Jizzax aholisini sifatli dori-darmon vositalari bilan ta’minlash masalasini muhokama etishdi
02.02.2018, 19:02
Xalq deputatlari Jizzax shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 7 noyabrdagi “Farmatsevtika tarmog‘ini boshqarish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi bo‘yicha Jizzax shahrida amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan Jizzax viloyat sog‘liqni saqlash boshqarmasi dori vositalari va tibbiyot buyumlarini chakana sotish sohasida litsenziya talablari va shartlariga rioya etilishini nazorat qilish sho‘‘basi boshlig‘i Alijon Xolxo‘jayev hamda “Jizzax Dori-Darmon” mas’uliyati cheklangan jamiyatiga qarashli Jizzax shahar 1-son dorixona mudiri Farhod Yusupovlarning hisoboti eshitildi.
Hisobotda ta’kidlanganidek, Jizzax shahar aholisi va sog‘liqni saqlash muassasalarni arzon, sifatli dori vositalari, tibbiyot buyumlari va tibbiyot texnikalari bilan ta’minlanganlik darajasini yanada oshirish borasida keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Shuningdek, aholini va davolash profilaktika muassasalarini dori vositalari, tibbiy buyumlar bilan ta’minlashni nazorat qilish bo‘yicha “Ijtimoiy ahamiyatga ega dori vositalari va tibbiy buyumlarning belgilangan narxlar ro‘yxati” bo‘yicha cheklangan narxlardagi 116 tur mahalliy va 167 turdagi chetdan sotib olingan import dori-darmon va tibbiy buyumlar ro‘yxati barcha dorixonalarda iste’molchilar uchun ko‘rinarli joyga qo‘yilgan hamda belgilangan narxlarda sotilmoqda.

Депутаты УзЛиДеП обсудили вопрос обеспечения жителей Джизака качественными лекарственными средствами
04.02.2018, 20:03
Состоялось заседание депутатской группы УзЛиДеП в Джизакском городском Кенгаше народных депутатов. На заседании был заслушан отчет начальника сектора по контролю за соблюдением требований и условий лицензирования в сфере розничной торговли лекарственными средствами и медицинскими изделиями Джизакского областного управления здравоохранения Алижона Холхужаева о работе, осуществляемой в городе Джизаке по исполнению постановления Президента Республики Узбекистан о мерах по коренному совершенствованию системы управления фармацевтической отраслью от 7 ноября 2017 года, а также заведующего аптекой №1 города Джизака при ООО “Жиззах Дори-Дармон” Фархода Юсупова.
Как отмечается в отчете, осуществляется масштабная работа по дальнейшему повышению уровня обеспеченности жителей и учреждений здравоохранения города Джизака доступными, качественными лекарственными средствами, медицинскими принадлежностями и медицинской техникой. Также на общедоступном месте во всех аптеках размещен список 116 видов местных и 167 импортных лекарств и медицинских изделий по фиксированным ценам по «Перечню цен на лекарственные средства и медицинские принадлежности социальной значения».