Aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash va hududlardagi epidimologik vaziyatni nazorat qilish – O‘zLiDeP deputatlari e’tiborida
02.02.2018, 19:56
Xalq deputatlari Payariq tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishida aholining ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash chora-tadbirlarini amalga oshirish, markazlashgan kapital qo‘yilmalar hisobidan qishloq aholi punktlarida ichimlik suvi inshootlarini qurish va rekonstruksiya qilish yuzasidan olib borilayotgan ishlar haqida hamda kelgusida rejalashtirilayotgan chora-tadbirlar xususida “Suvoqova” DUK Payariq tuman bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari A.Yusupov hamda yig‘ilish kun tartibidagi ikkinchi masala yuzasidan Payariq tuman DSENM bosh vrachi o‘rinbosari O.Abduvaxobov deputatlarga axborot berdi.
Payariq tuman Davlat sanitariya va epidemologiya nazorat markazi bosh vrachi o‘rinbosari O.Abduvaxobov ta’kidlashicha tumanda virusli gepatit kasalliklari buyicha o‘tgan yilda sanitariya qoida va me’yorlariga javob bermagani uchun 19 ta ta’lim ob’ekti faoliyati vaqtinchalik to‘xtatib qo‘yilgan. Joriy yil davomida sanitariya nazorati davomida 52 nafar shaxsga nisbatan mamuriy jarima qo‘llanildi.
2017 yil Payariq tuman suvoqova DUK tomonidan Prezidentimizning “2017-2021 yillarda ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiyasi tizimlarini kompleks rivojlantirish xamda moderinizatsiya qilish to‘g‘risida”gi qarori ijrosi yuzasidan Payariq tumanida qilinishi kerak bo‘lgan ishlar suv va suv resuslarini muhofaza qilish, muhofaza etiladigan hududlar, chiqindilar, atmosfera havosini muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonunlar asosida olib borilmoqda. Bu esa tumanda ekologik vaziyatni yanada yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Yig‘ilishda deputatlar tumanda sanitariya va epidemologiya nazoratini olib borish hamda ichimlik suvi inshootlarini qurish va ta’mirlash ishlarini o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirishga jiddiy e’tibor qaratish yuzasidan fikr-mulohazalarini  bildirdilar.
Nodir TO‘RAYEV,
O‘zLiDeP Samarqand viloyat Kengashi partiyaning
deputatlik birlashmalari bilan ishlash bo‘limi mudiri
2648
Namoz2021-09-03 16:32:18
Assalomu aleykum hurmatli partiya a'zolari. Sir emaski qishloq aholi punktlarida aholini toza ichimlik suvi bilan ta'minlash masalasi hali hanuz muammoli vaziyatliligicha qolmoqda. Ayniqsa Buxoro viloyatida vaziyat ayanchli. XXI asr texnika texnologiya rivojlangan dunyoda bizda hali hanuz traktorlarda va turli moshinalarda suv olib kelinadi. Bu esa rivojlanishmizga jiddiy ta'sir qiladi. Qoloq bo'lishimizga sabab bo'ladi. Shu jihatlarga jiddiy e'tibor berishingizni sòrayman.

Обеспечение населения питьевой водой и контроль за эпидемиологическим состоянием территорий – в центре внимания депутатов УзЛиДеП
05.02.2018, 16:58
На очередном заседании депутатской группы УзЛиДеП в Пайарыкском районном Кенгаше народных депутатов были заслушаны информации заместителя начальника Пайарыкского районного отдела ГУП «Сувокава» А.Юсупова и заместителя главврача госсанэпиднадзора Пайарыкского района О.Абдувахобова о работе, проводимой в деле реализации мер по улучшению обеспечения населения питьевой водой, строительства и реконструкции сооружений питьевой воды в сельских врачебных пунктах за счет централизованных капиталовложений, а также о планируемых мерах.
По словам заместителя главврача госсанэпиднадзора Пайарыкского района О.Абдувахобова, в районе из-за несоответствия санитарным правилам и нормам по заболеваниям вирусным гепатитом в прошлом году была временно приостановлена деятельность 19 образовательных объектов. В текущем году в ходе санитарного надзора по отношению к 52 лицам применена мера административного штрафа.
В 2017 году Пайарыкским районным отделом ГУП «Сувокава» в целях исполнения постановления Президента страны о комплексном развитии и модернизации систем питьевого водоснабжения и канализации в 2017-2021 годах в районе проводится соответствующая работа на основе требований законов об охране воды и водных ресурсов, об охраняемых зонах, отходах, охране атмосферного воздуха. Это служит дальнейшего улучшению экологической ситуации в районе.
На заседании депутаты выразили мнения и суждения о необходимости обращения пристального внимания осуществлению в районе санитарно-эпидемиологического контроля, своевременному и качественному выполнению строительных и ремонтных работ на сооружениях питьевой воды.