Deputatlar qarorlarning Toshkent shahridagi ijrosini ko‘rib chiqdi
Toshkent shahar hokimligida xalq deputatlari Toshkent shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qator qarorlari ijrosi bo‘yicha Toshkent shahrida amalga oshirilgan ishlar ko‘rib chiqildi.
Xususan, davlatimiz rahbarining 2017-yil 31-yanvardagi “Kichik va xususiy tadbirkorlikni mikrokreditlash tizimini yanada kengaytirish va soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash yuzasidan axborot berildi. Markaziy bankning Toshkent shahar boshqarmasi mutaxassislarining ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili poytaxtimizdagi 2 ming 411 kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektiga 55 milliard 566 million so‘m miqdorida kredit ajratilgan.
Shuningdek, tijorat banklari vakillari tomonidan xonadonlarga borib, aholini tadbirkorlikka keng jalb etish bo‘yicha qilingan ishlar tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Prezidentimizning 2016-yil 15-sentabrdagi “2016-2020 yillarda charm-poyabzal sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida”gi qarori yuzasidan mazkur soha bo‘yicha Toshkent shahridagi amaliy ishlar sarhisob qilindi. Toshkent shahar iqtisodiyot va kompleks rivojlantirish bosh boshqarmasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2018 yil yanvar oyi holatiga ko‘ra, poytaxtimizda 151 ta korxona charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish bilan shug‘ullanmoqda. Ushbu korxonalar tomonidan 2017 yilda 145 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tadbirkorlik maqsadlarida foydalanish uchun davlat mulki obyektlarini sotishni jadallashtirish va uning tartib-taomillarini yanada soddalashtirish to‘g‘risida”gi qarori asosida Toshkent shahrida foydalanilmay turgan va qurilishi tugallanmagan davlat obyektlari xatlovdan o‘tkazildi. Xatlov jarayonida aniqlangan bo‘sh turgan yirik obyektlar bo‘yicha kichik sanoat zonalari tashkil qilish uchun takliflar tayyorlandi.
Yig‘ilishda Prezidentimizning “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunining qoidalarini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori ijrosi bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida ham axborot berildi.

Депутаты рассмотрели исполнение постановлений в городе Ташкенте
В Ташкентском городском хокимияте состоялось очередное заседание депутатской группы УзЛиДеП в Ташкентском городском Кенгаше народных депутатов. В нем рассмотрена работа, осуществленная в городе Ташкенте по исполнению ряда постановлений Президента Республики Узбекистан.
В частности, была представлена информация об обеспечении исполнения постановления главы нашего государства от 31 января 2017 года о мерах по дальнейшему расширению и упрощению системы микрокредитования малого и частного предпринимательства. По данным специалистов Ташкентского городского управления Центрального банка, в прошлом году  2 411 субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства столицы были выделены кредиты на сумму 55 миллиардов 566 миллионов сумов.
Подведены также итоги практической работы, осуществленной в городе Ташкенте по постановлению Президента страны от 15 сентября 2016 года о Программе мер по дальнейшему развитию кожевенно-обувной промышленности в 2016-2020 годах. По данным Ташкентского городского главного управления экономики и комплексного развития, по состоянию на январь 2018 года, в столице 151 предприятие занимается производством кожевенно-обувной продукции. Данными предприятиями в 2017 году произведено продукции на 145 миллиардов сумов.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан об ускорении и дальнейшем упрощении реализации объектов государственного имущества для использования в предпринимательских целях проведена инвентаризация неиспользуемых и недостроенных в городе Ташкенте государственных объектов. В процессе инвентаризации по выявленным пустующим крупным объектам подготовлены предложения для создания малых промышленных зон.
На заседании также была представлена информация о работе, осуществленной по исполнению постановления Президента страны о мерах по реализации норм Закона Республики Узбекистан “О противодействии коррупции”.