O‘zLiDeP fraksiyasida mamlakatimizga xorijiy investitsiyalar va ilg‘or zamonaviy texnologiyalarni faol jalb etish masalalari muhokama qilindi
07.02.2018, 16:30
Oliy Majlis Qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan seminarda O‘zLiDeP fraksiyasi a’zolari Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi vakillari hamda mahalliy Kengashlardagi partiya deputatlar korpusi ishtirokida mamlakat iqtisodiyotini modernizatsiya qilish va rivojlantirishda xorijiy investitsiyalar va ilg‘or zamonaviy texnologiyalarni faol jalb etishni faollashtirish masalalarini muhokama etdilar.
Seminar ishtirokchilari so‘nggi yillarda O‘zbekiston dunyoning ko‘plab mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli munosabatlarni jadal rivojlantirayotganligini alohida ta’kidladilar. Jumladan, 2017 yilning o‘zida 200 dan ziyod bitimlar tuzilgan, qariyb 60 milliard dollarlik savdo va investitsion bitimlar imzolangan, ularning ijrosini ta’mirlashga qaratilgan 40 dan ortiq «yo‘l xaritalari» ishlab chiqilib amalga oshirilmoqda, ular hukumatlararo bitimlarning har bir bandining manzilli ijrosini bevosita ta’minlamoqda.
Joriy yil 11 yanvar kuni O‘zbekiston Prezidenti tomonidan respublikaning tashqi siyosat idorasi faoliyati tahliliga bag‘ishlangan majlisda vazirlik majburiyatlari doirasini investitsiyalar va ilg‘or texnologiyalarni jalb qilishga ko‘maklashish borasidagi vazifalarni yuklash orqali kengaytirish taklif etildi.
Davlat rahbari aniq investitsion loyihalarni amalga oshirish, mahalliy mahsulotlarni tashqi bozorga olib chiqish va mamlakat turistik imkoniyatlarini targ‘ib etish, biznes-kooperatsiyani kuchaytirish bilan bog‘liq masalalarni hal etish zaruratini qayd etdi. So‘zsiz, ushbu yo‘nalishdagi ishlarni faollashtirish qo‘shni mamlakatlar va barcha do‘stona davlatlar bilan ko‘p vektorli munosabatlarni yanada jadal rivojlantirishga, uzoq muddatli investitsion sheriklikni chuqurlashtirishga turtki bo‘ladi.
Samarali xalqaro hamkorlikning namunasi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining o‘tgan yil 22-25 noyabrdagi Koreya Respublikasiga amalga oshirilgan tarixiy Davlat tashrifi bo‘ldi, - dedi fraksiya a’zosi Abdurashid Abduqodirov. – Bu O‘zbekistonning eng yangi tarixidagi nihoyatda muhim siyosiy voqea, ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirishdagi katta qadam bo‘ldi. Strategik sheriklikdagi munosabatlarni har tomonlama chuqurlashtirish to‘g‘risidagi Qo‘shma bayonot O‘zbekiston – Koreya munosabatlarini siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda rivojlantirishda sifat jihatdan yangi bosqichni boshlab berdi.
Davlat tashrifi davomida savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnika va boshqa faoliyat sohalarida 70 dan ziyod bitimlar imzolandi. Ikki tomonlama bitimlardan kelib chiqadigan vazifalarni faol amalga oshirish fan, ta’lim, avtomobilsozlik, energetika, qattiq maishiy chiqindilarni qayta ishlash va utilizatsiya qilish sohalarida muhim ob’ektlarni barpo etish va ishga tushirish, ikki tomonlama savdo uylarini yaratish, O‘zbekistonni hamkorlikdagi faoliyatning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha rivojlantirish borasida yirik loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish imkonini beradi.
O‘zbekiston iqtisodiyotiga investitsiyalarni faol jalb qilish bo‘yicha mamlakatimiz hukumati tomonidan olingan kurs O‘zLiDeP siyosiy platformasiga hamohang, chunki u iqtisodiy o‘sishning jadal sur’atlarini ta’minlash, tarkibiy o‘zgarishlar jarayonlarini chuqurlashtirish, iqtisodiyotni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, uning jahon bozoridagi raqobatbardoshligini oshirishning eng muhim va zarur omilidir.
Bu borada deputatlar xususiy investorlarni barcha iqtisodiyot tarmoqlariga jalb qilish, real iqtisodiyot sohasida, birinchi navbatda, sanoat va uning yetakchi tarmoqlarida xususiy mulk yetakchi o‘rin egallashi uchun qulay sharoit yaratish masalalariga e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan respublika TIV faoliyatining aniq yo‘nalishlari qatorida mamlakat milliy iqtisodiyotiga investitsiyalarni jalb qilish, biznes bilan muloqotni yo‘lga qo‘yish vazifasi belgilanishi, jahon tajribasida o‘zini oqlagan kuchli va innovatsion chora hisoblanadi.
Seminar davomida Qonunchilik palatasidagi fraksiya a’zolari va O‘zLiDePning mahalliy Kengashlardagi deputatlari tashqi siyosat idorasi oldiga davlatimiz rahbari tomonidan qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirishda faol ishtirok etish, mamlakatimizda investitsiyaviy biznes muhitni yanada rivojlantirishga qaratilgan aniq siyosiy, qonunchilik va ma’muriy o‘zgarishlarning mazmun-mohiyatini keng targ‘ib qilishga tayyorligini namoyon etdilar.

UzLiDeP faction discussed the issues of attracting foreign investments and advanced technologies to our country
12.02.2018, 10:24
Members of the UzLiDeP faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis held a seminar with the participation of representatives of the Ministry of Foreign Affairs, State Committee on Investments, and the party's deputy corps in local councils to discuss issues of attracting foreign investments and advanced technologies into national economy.
Participants of the seminar noted that Uzbekistan has been developing mutually beneficial relations with many countries of the world in recent years. In 2017, more than 200 international treaties, agreements and contracts were signed in trade, economic and investment spheres for the amount of about 60 billion dollars.
On January 11 of this year at the meeting dedicated to the analysis of activities of the Ministry of Foreign Affairs and embassies of the Republic of Uzbekistan in foreign countries, the President of Uzbekistan emphasized that it is necessary to radically improve the effectiveness of the Ministry of Foreign Affairs in all areas. First of all, this is the promotion of export of domestic enterprises’ products, attraction of foreign investments, advanced technologies and knowledge for modernization of industry and infrastructure, active work on increasing the flow of tourists to Uzbekistan. The intensification of cases in this direction will start further dynamic development of multi-vector relations and deepening of long-term investment partnership.
Member of UzLiDeP faction A. Abdukadirov noted that, the State visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Korea on November 22-25 last year became a historically important and significant event in the modern history of Uzbekistan, during which more than 75 agreements in trade, economic, investment, financial, other spheres of activity were reached.
The course taken by the leadership of the country to actively attract investments to the economy of Uzbekistan is consistent with the political platform of UzLiDeP, as it is the most important and necessary component for ensuring the dynamism of economic growth rates, deepening the processes of structural transformation, modernization and diversification of the economy, and increasing its competitiveness in world markets.
The MPs discussed the issues of attracting private investors to all sectors of the economy and the conditions created to achieve private ownership leading role in the sphere of real economy in the first place – in industry and its leading industries.
Defined by the President of Uzbekistan among specific areas, the activities of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic to attract investment in the national economy of the country, establishing a dialogue with business are innovative measures and at the same time - the most effective tools that have proved themselves in world practice.
At the seminar, members of the faction in the Legislative chamber and deputies in local сouncils expressed their readiness for active participation in the implementation of the objectives set by the Head of State before the foreign office for the further development of the investment business environment in our country.