Buxoro tumanida viloyatda amalga oshiriladigan iqtisodiy loyihalar taqdimoti o‘tkazildi. Chorvachilik, parrandachilik, ipakchilik, echkichilik, asalchilik va boshqa tarmoqlarni rivojlantirish, paxta maydonlarini qisqartirish va meva-sabzavot yetishtirishni ko‘paytirish hisobiga eksport salohiyatini oshirish, yerlarning meliorativ holatini yaxshilashga qaratilgan rejalar haqida ma’lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev qorako‘lchilikni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Buxoro qorako‘lchilikning asl vatani ekani, mahalliy aholi ilgaridan bunday mahsulotlarni butun dunyoga sotib, katta daromad topganini qayd etdi. Bu sohada yo‘qolib borayotgan naslchilik va tajribani qayta tiklash, cho‘pon va tikuvchi hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash zarurligini ta’kidladi. Qorako‘lchilik bo‘yicha institut va jamg‘arma, Buxoroda zavod tashkil etish yuzasidani topshiriqlar berdi.
Yana bir diqqatga sazovor loyiha – tut bargidan foydali choy ishlab chiqarishga doir. Mutaxassislarning fikricha, tut bargida kofein va tanin moddasi odatdagi choydan 200 barobar kam. Vitamin va minerallar esa, aksincha, ko‘proq.
Prezidentimiz bu loyihani ma’qullab, bunday choy aholi salomatligi uchun foydaliligi, import o‘rnini bosishi bilan alohida ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Buxoroda o‘rmon xo‘jaligi yo‘nalishida ham katta imkoniyatlar mavjud. Yurtimizda o‘sadigan shifobaxsh ne’matlar ko‘plab sohalarda keng qo‘llaniladi. Xususan, sistanxe va isiriq o‘simligiga xorijiy farmatsevtika korxonalarida talab yuqori. Birgina sistanxening dorivor xususiyati jenshen o‘simligiga qaraganda besh barobar yuqoriligiga e’tibor qaratildi.
Shavkat Mirziyoyev bunday tabiiy imkoniyatlarni to‘la ishga solish orqali yangi ish o‘rinlari yaratish, eksportni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент обратил внимание на экономический эффект от проектов
В Бухарской области состоялась презентация реализуемых в области экономических проектов. Была представлена информация о планах по развитию животноводства, птицеводства, шелководства, пчеловодства и других отраслей, повышению экспортного потенциала за счет сокращения хлопковых полей и увеличения заготовки плодоовощной продукции, улучшению мелиоративного состояния земель.
Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил вопросу развития каракулеводства. Отметил, что Бухара издревле является крупным центром каракулеводства, жители региона издавна производили и продавали за рубеж продукцию из каракуля, извлекая из этого солидный доход. Глава нашего государства отметил необходимость возрождения исчезающих традиций племенного дела, поддержки пастухов и ремесленников, работающих с каракулем. Поручил создать институт и фонд по каракулеводству, завода по переработке каракуля в Бухаре.
Еще один примечательный проект - производство лекарственного чая из листьев тутовника. По мнению специалистов, содержание кофеина и танина в тутовых листьях в 200 раз меньше,  а витаминов и минералов - намного больше, чем в чайных листьях.
Президент нашей страны одобрил данный проект и отметил важную значимость такого чая для укрепления здоровья населения и замещения импорта.
Большим потенциалом обладает и лесное хозяйство региона. Произрастающие в нашей стране лекарственные растения широко применяются в различных отраслях. В частности, за рубежом высок спрос в цистанхе и гармале. Лечебные свойства цистанхе в пять раз сильнее женьшеня.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по созданию новых рабочих мест и увеличению экспорта за счет эффективного использования этих даров природы.