Barcha darajadagi rahbarlar bir maqsad – xalq roziligi yo‘lida mehnat qilishi lozim
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, olib borilayotgan izchil islohotlar, yirik loyihalar bilan tanishish va xalq bilan muloqot qilish maqsadida 30-mart kuni Jizzax viloyatiga tashrif buyurdi.
Jizzax viloyati qadimdan sharq va g‘arbni bog‘lovchi Buyuk ipak yo‘lining muhim qo‘nalg‘alaridan biri bo‘lib kelgan. Mustaqillik yillarida hududning yurtimiz taraqqiyotidagi o‘rni va ahamiyati yanada ortdi. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar tufayli hududning qulay jug‘rofiy va transport-kommunikatsiya imkoniyatlaridan, yer osti va yer usti boyliklari, ulkan iqtisodiy salohiyatidan samarali foydalanilmoqda.
Prezidentimiz o‘tgan yil 28-aprel kuni viloyatga tashrifi chog‘ida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish jarayoni bilan tanishgan, aholi farovonligi, yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar bergan edi. O‘tgan vaqt davomida viloyatda ulkan ishlar amalga oshirildi.
Davlatimiz rahbari tamal toshi qo‘yib bergan Zafarobod tumanidagi neftni qayta ishlash zavodi qurilishi nafaqat mamlakatimiz, balki Markaziy Osiyo mintaqasida katta voqea bo‘ldi. Ayni paytda loyiha qiymati 2,2 milliard AQSh dollari bo‘lgan korxonani bunyod etish ishlari yuqori sur’atlarda davom etmoqda. "Jizzax" erkin iqtisodiy zonasida xorijiy investitsiyalar ishtirokida bunyod etilayogan “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” zavodi, yaqinda ishga tushirilgan shisha mahsuloti ishlab chiqaradigan “Ming Yuan Sily industry” mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklidagi korxona, Jizzax shahrida bunyod etilayotgan “SILK EXPERT processing” ipak yetishtirish va qayta ishlashga ixtisoslashgan O‘zbekiston – Buyuk Britaniya qo‘shma korxonasi mamlakatimiz iqtisodiyoti yuksalishiga xizmat qiladi.
Hududlarni kompleks rivojlantirishga qaratilayotgan e’tibor tufayli bunday yirik loyihalar olis tumanlarda ham amalga oshirilmoqda. Jumladan, Forish tumanining Egizbuloq qishlog‘ida Buyuk Britaniyaning “Leigh Barrier LLP” kompaniyasi bilan hamkorlikda “Mega invest industrial” MChJ shaklidagi kompozit armaturalar ishlab chiqarish zavodi, G‘allaorol tumanidagi “Marjon global” dorivor giyohlarni qayta ishlash, Zomin tumanida “Zomin-Farm” erkin iqtisodiy zonasi tarkibidagi korxonalar viloyat iqtisodiyotini rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etayotir.
9831b15c-6018-4470-dcfc-7f55a862fdf3.jpg
Prezidentimiz bu galgi tashrifi davomida viloyatni yanada rivojlantirishga qaratilgan qator loyihalarning amalga oshirilishi, avvalgi tashrifda berilgan topshiriqlar ijrosi, aholining talab-ehtiyojlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Zarbdor tumanidagi "Zarbdor textile" mas’uliyati cheklangan jamiyatida bo‘ldi. Joriy yil aprel oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan korxonada 17,5 million dollarlik qurilish-montaj ishlari bajarilgan.
Korxonada yiliga 31 million kvadrat metr mato hamda 6,5 million dona trikotaj mahsulotlari ishlab chiqariladi. Korxona o‘z faoliyatini boshlashi bilan 864 ish o‘rni yaratiladi. Ishlab chiqarishni kengaytirish evaziga joriy yil uchinchi choragida yana 196 nafar xotin-qiz ish bilan ta’minlanadi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizda yetishtirilayotgan paxta o‘zimizda to‘liq qayta ishlanishi qo‘shimcha qiymatli mahsulot tayyorlash bilan birga, yangi ish o‘rinlari yaratish imkonini berishini ta’kidladi.
Shu yerda Jizzax shahridagi sobiq to‘qimachilik kombinatining bo‘sh turgan binolari negizida zamonaviy to‘qimachilik majmuasi barpo etish, “Jizzax”, “Zomin-farm” erkin iqtisodiy zonalarida 2018-2019 yillar uchun rejalashtirilgan investitsiya, shuningdek, viloyatda yengil sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida amalga oshiriladigan loyihalar taqdimoti ham o‘tkazildi.
Shundan so‘ng davlatimiz rahbari Jizzax shahar ichki ishlar bo‘limi 2-son ichki ishlar bo‘linmasida bo‘ldi.
Yurtimizda xavfsizlik va barqarorlikni mustahkamlash, jamoat tartibini, aholi tinchligi va osoyishtaligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilayotir. Buni profilaktika, tezkor-qidiruv, tergov, yo‘l harakati xavfsizligi, yong‘in xavfsizligi, qo‘riqlash, patrul-post xizmatlari, safarbarlik otryadlari qayta tashkil etilayotgani, ichki ishlar organlarining moddiy-texnik bazasi muntazam mustahkamlab borilayotganida ham ko‘rish mumkin.
Prezidentimiz 2017-yil 17-avgust kuni ichki ishlar idoralari xodimlari bilan o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Jizzax shahrida “Xavfsiz shahar” loyihasini tatbiq etish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Ushbu topshiriq ijrosi bo‘yicha Jizzax shahar ichki ishlar bo‘limi 2-son ichki ishlar bo‘linmasida «Xavfsiz shahar» boshqaruv situatsion markazi tashkil etildi. Markaz yo‘l harakati xavfsizligi, yong‘in xavfsizligi, qo‘riqlash xizmati, patrul-post xizmati va boshqa tarmoqlarni geoinformatsion tizim orqali boshqaradi. Bozorlar, ta’lim va tibbiyot muassasalari, mehmonxonalar, yo‘llar va boshqa jamoat joylariga o‘rnatilgan videokuzatuv uskunalari, zamonaviy signal uzatish texnikasi bunda qo‘l keladi. Bu jinoyat va huquqbuzarlik sodir etilishining oldini olish, ularni tez fursatlarda fosh etishda muhim ahamiyatga ega.
– Bu kabi videokuzatuv moslamalarini shahardagi profilaktika inspektorlari xonasi, maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablar atrofiga ham o‘rnatish kerak, – dedi Prezident. – Shunda o‘qituvchi va o‘quvchilarda ham mas’uliyat yanada oshadi.
Bo‘linma ikki qavatli binoda joylashgan bo‘lib, bu yerda "Zargarlik" mahalla fuqarolar yig‘ini, mahalla posboni, profilaktika inspektori xonalari o‘rin olgan.
Shavkat Mirziyoyev mahalla raisi va profilaktika inspektori bilan aholi farovonligini oshirish, kam ta’minlangan oilalarni qo‘llab-quvvatlash, mahallada jinoyatchilikning oldini olish masalasida suhbatlashdi.
Davlatimiz rahbariga ichki ishlar bo‘linmasi tomonidan ishlab chiqilgan mobil dastur haqida ma’lumot berildi. “Jizzax IIB” mobil dasturi aholi uchun bepul bo‘lib, fuqarolarning mobil telefoniga yuklanadi. Ushbu dastur orqali fuqarolar qidiruvda bo‘lgan va bedarak ketgan shaxslar haqida to‘liq ma’lumotga ega bo‘lishi, profilaktika inspektori faoliyatiga oid ma’lumotlarni olishi mumkin.
Xodimlarga tezkor axborot yetkazish maqsadida viloyatdagi uyali aloqa kompaniyasi bilan hamkorlikda 2 mingda ortiq telefon raqami tarqatilgan. Mazkur qulaylik orqali tezkor axborot yetkazish imkoni yaratilmoqda. Ya’ni, navbatchilik qismida mavjud bo‘lgan planshet orqali kunlik sodir bo‘lgan jinoyatlar, yo‘l-transport hodisalari, eslatma va yangiliklar xodimlarga tezkorlik bilan yetkaziladi.
Davlatimiz rahbari tegishli mutasaddilarga ushbu tizimni yanada takomillashtirish yuzasidan topshiriq va ko‘rsatmalar berdi.
Shu yerda Prezidentimiz bir guruh nuroniylar bilan uchrashdi, samimiy va ochiq ruhda o‘tgan suhbatda mamlakatimiz va xalqaro ahamiyatga molik masalalar haqida so‘z yuritildi.
Keyingi manzil Jizzax shahar Mustaqillik ko‘chasida barpo etilayotgan ko‘p qavatli arzon uy-joylar bo‘ldi.
Prezidentimizning 2016-yil 22-noyabrdagi "2017-2020 yillarda shaharlarda arzon ko‘p kvartirali uylarni qurish va rekonstruksiya qilish dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori ijrosi yuzasidan barpo etilayotgan mazkur uy-joylar aholining keng qatlami uchun zamonaviy uylardan foydalanish darajasini tubdan oshirish, yer resurslaridan oqilona foydalanishni ta’minlashga xizmat qilmoqda. Bunday zamonaviy uylar yurtimiz ko‘rkiga ko‘rk qo‘shish va aholi turmush farovonligini yuksaltirish bilan birga, odamlarda davlatga, ertangi kunga ishonch tuyg‘usini yanada mustahkamlamoqda.
Jizzax shahrida qurilayotgan uy-joylarni joriy yil sentabr oyida to‘liq foydalanishga topishirish ko‘zda tutilgan. 7 qavatli, 420 xonadonga mo‘ljallangan uylar 2 va 3 xonali. Shahar ko‘rkiga ko‘rk qo‘shayotgan ushbu 10 ta uy uy-joyga muhtoj aholini bosqichma-bosqich zamonaviy uylar bilan ta’minlash imkonini beradi.
Prezidentimiz yangi qurilayotgan uy-joylar loyihalari bilan tanishdi.
Shu yerda viloyatda olib borilayotgan qurilish ishlari haqida batafsil ma’lumot berildi. Sharof Rashidov tumanidagi Uchtepa shaharchasida ko‘p qavatli turar joy binolarining joylashuv loyihasi, mazkur tumandagi “Toqchilik” QFY hududida barpo etilayotgan zamonaviy 3-4 qavatli arzon uy-joylar massivi loyihalarida aholi ehtiyoji hisobga olingan bo‘lib, qurilish ishlari bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, Jizzax shahridagi Islom Karimov ko‘chasi bo‘ylab quriladigan infratuzilma obyektlari, ko‘p qavatli turar joylar, Sayljoyi mahallasi hududidagi 37-maktabgacha ta’lim muassasasi binosini qayta ta’mirlash kabi qator istiqbolli loyihalar taqdim etildi.
– Jizzax shahrida keng ko‘lamli qurilish ishlari olib borilmoqda. Shuning uchun bu yerda qurilish materiallari ishlab chiqarish korxonalari tashkil etish kerak, – dedi davlatimiz rahbari. – Ana shunda qurilayotgan binolarning narxi arzon tushadi.
Prezidentimiz viloyatda ichimlik suv tizimini rivojlantirish loyihasiga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi. Aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash bo‘yicha barcha manbalarni ishga solish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Jizzax viloyati ko‘p qavatli uy-joy fondini ta’minlash dasturiga asosan, 2017-yilda 345 ta ko‘p qavatli uy-joy ta’mirlangan. Bu ishlarni amalga oshirishda tijorat banklari tomonidan 16,3 milliard so‘m miqdorida imtiyozli kreditlar ajratilgan. 2018-yilda 409 ta ko‘p qavatli uy-joy va ularning atrofini obodonlashtirish ko‘zda tutilgan. Ushbu maqsadlarga 59,6 milliard so‘m mablag‘ jalb etiladi.
Shavkat Mirziyoyev loyihalar bilan batafsil tanishdi. Mutasaddilarga ajratiladigan mablag‘lar, qurilish ishlarini yakuniga yetkazish muddatini nazorat qilishni topshirdi.
Prezidentimiz Do‘stlik tumanidagi Manas qishlog‘iga tashrif buyurdi.
“Manas” qishloq fuqarolar yig‘inida Jizzax viloyatida qishloq xo‘jaligi tarmoqlarini rivojlantirishga qaratilgan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari terini qayta ishlash, agrosanoat majmuasi va oziq-ovqat klasteri barpo etish, tuya suti bilan davolaydigan klinika tashkil qilish borasidagi takliflarga alohida e’tibor qaratdi. Aholining tomorqa xo‘jaliklaridan samarali foydalanishiga ko‘maklashish, fermer va dehqon xo‘jaliklariga buxgalteriya hisobini yuritish bo‘yicha konsalting xizmati ko‘rsatish, moliyalashtirish bazasini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
“Obod qishloq” dasturining amalga oshirilishi chekka hududlarda yashayotgan millionlab yurtdoshlarimiz hayotini yaxshilashga, ularga munosib turmush tarzi yaratishga qaratilgan dolzarb vazifa ekani ta’kidlandi. Manas qishlog‘i mamlakatimizda boshlangan “Obod qishloq” dasturini tatbiq etishda namuna sifatida tarixda qoldi.
O‘tgan asrning 60-yillarida viloyatning eng chekka hududida barpo etilgan Manas qishlog‘ida bugungi kunda 6,5 mingdan ziyod aholi yashaydi. Keyingi yillarda infratuzilma inshootlari, ko‘cha va yo‘llar, ichimlik suvi, issiqlik, elektr energiyasi ta’minoti, madaniy-mashiy xizmat ko‘rsatish talabga javob bermasligi natijasida odamlar ancha qiynalayotgan edi.
“Obod qishloq” dasturi asosida bu yerda mavjud muammolarni bartaraf etish yuzasidan qisqa muddatda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Dastur doirasida sizot suvlari sathi ko‘tarilishini bartarf etish uchun 41 kilometr uzunlikdagi kollektor-drenaj tarmoqlari tozalandi. Ikki qavatli 34 ta uyning tomi qayta yopildi. Uy-joylar atrofidagi rejasiz qurilishlar o‘rnida yangidan yordamchi binolar, tandirxonalar kurildi. Mevali va 10 ming tupdan ziyod manzarali daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi.
Aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash maqsadida “Suvoqova” davlat unitar korxonasi jamoasi tomonidan 6,5 kilometrlik suv quvuri yotqizildi. Suv tarqatish inshootlari ta’mirdan chiqarildi. 2 umumta’lim maktabi ta’mirlanib, qayta jihozlandi. Ushbu maktablarda o‘quv-ishlab chiqarish ustaxonasi barpo etilib, duradgorlik, chilangarlik, tikuvchilik dastgohlari bilan ta’minlandi. 17 bolalar maydonchasi, 2 mini futbol maydoni, 250 o‘rinli stadion barpo etildi.
“Obod qishloq” dasturini amalga oshirish boshlangandan buyon qishloqda 200 dan ziyod xotin-qizning bandligi ta’minlandi. Jumladan, “Jizzaxpaxtasanoat” aksiyadorlik jamiyatining 100 o‘rinli, “Zaminteks” mas’uliyati cheklangan jamiyatining 20 o‘rinli tikuvchilik sexlari qurilib, qishloq xotin-qizlaridan 120 nafari ishga joylashtirildi.
30 issiqxona, ko‘p qavatli uylarda yashovchi fuqarolarning mollarini boqish uchun 100 boshga mo‘ljallangan zamonaviy ferma qurildi. Veterinariya punkti ishga tushirildi. Zamonaviy ko‘rinishdagi 31 savdo do‘koni, novvoyxona, hammom barpo etildi. 500 o‘rinli “Manas” madaniyat saroyi to‘liq ta’mirdan chiqarilib, madaniy-ma’rifiy maskanga aylantirildi. Qishloq vrachlik punkti qayta rekonstruksiya qilinib, uning o‘rnida 500 qatnovga mo‘ljallangan oilaviy poliklinika tashkil etildi.
Prezidentimiz mazkur poliklinikadagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
– Joylarda zamonaviy tibbiyot muassasalari barpo etayotganimiz yaxshi, albatta. Endigi talab ushbu muassasalarni malakali mutaxassislar bilan ta’minlash hamda aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat sifatini oshirishdan iborat bo‘lishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Shavkat Mirziyoyev qishloqda “O‘zdonmahsulot” aksiyadorlik kompaniyasi tashabbusi bilan barpo etilgan novvoyxonani borib ko‘rdi. Zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan novvoyxonada kuniga 30 turdagi 2 ming dona qolipli non tayyorlanadi.
Davlatimiz rahbari qishloqdagi 125 o‘rinli “Aychurek” maktabgacha ta’lim muassasasida ham bo‘ldi. Janubiy Koreya standarti asosida barpo etilgan va jihozlangan muassasada bolalarning ilg‘or xorijiy tajribalar asosida dastlabki bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
“Manas” madaniyat saroyida xalq deputatlari Jizzax viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘zga chiqdi.
Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, viloyat va tuman hokimlari ishtirokida o‘tgan yig‘ilishda tumanlar bilan videokonferensiya orqali muloqot qilinib, aholini o‘ylantirayotgan masalalarga yechim topildi.
Yangi sanoat korxonalari tashkil etish, qishloq xo‘jaligida islohotlarni davom ettirish bo‘yicha muhim vazifalar belgilab berildi. Paxta maydonini qisqartirish evaziga meva-sabzavotchilikni rivojlantirish, mahsulotni saqlash va qayta ishlashga mo‘ljallangan korxonalar tashkil etish, eksportbop ekinlar ekish, tog‘oldi hududlarda dorivor o‘simliklar yetishtirish, chorvachilikni rivojlantirish, aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash yuzasidan aniq chora-tadbirlar belgilandi.

Руководители всех уровней должны работать ради одной цели - удовлетворенности народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с осуществляемой на местах созидательной работой, процессом проводимых реформ, реализацией крупных проектов и проведения диалога с народом 30 марта прибыл в Джизакскую область.
Издревле Джизакская область была одним из важных перевалочных пунктов Великого шелкового пути, соединяющего Восток и Запад. В годы независимости роль и значение региона в развитии страны еще больше выросли. Благодаря осуществляемым в стране широкомасштабным реформам эффективнее используются географические особенности, транспортно-коммуникационные возможности, природные ресурсы, огромный экономический потенциал области.
Президент нашей страны 28 апреля прошлого года в ходе поездки в область ознакомился с ходом работ по ее социально-экономическому развитию, дал ответственным лицам соответствующие поручения по повышению благосостояния народа, созданию новых рабочих мест. За прошедший период была проделана весомая работа.
Строительство нефтеперерабатывающего завода в Зафарабадском районе, фундамент которого был заложен самим главой государства, имеет огромное значение не только для экономики страны, но и всего Центральноазиатского региона. В настоящее время возведение предприятия проектной стоимостью 2,2 миллиарда долларов США ведется ускоренными темпами. Строящийся в свободной экономической зоне "Джизак" при участии иностранных инвестиций завод “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” , недавно введенное в эксплуатацию предприятие “Ming Yuan Sily industry” в форме общества с ограниченной ответственностью по производству стеклянной продукции, возводимое в Джизаке Узбекско-британское совместное предприятие “SILK EXPERT prоcessing” по выращиванию и переработке коконов будут способствовать дальнейшему повышению экономики страны.
Благодаря вниманию, уделяемому комплексному развитию регионов, подобные проекты реализуются также и в отдаленных районах. В их числе - построенный в селе Эгизбулак Фаришского района совместно с британской компанией “Leigh Barrier LLP” завод по производству композитной арматуры в форме ООО "Mega invest industrial", предприятие по переработке лекарственных растений “Marjon global” в Галляаральском районе, а также предприятия в свободной экономической зоне "Зомин-фарм" в Зааминском районе, которые приобретают важное значение в развитии экономики области, обеспечении сельских жителей работой.
В ходе очередной поездки Президент ознакомился с реализацией ряда проектов, направленных на дальнейшее развитие области, исполнением данных ранее поручений, запросами и потребностями населения.
Глава государства первым делом посетил ООО "Zarbdor textile" в Зарбдорском районе. Предприятие намечено ввести в строй в апреле текущего года, здесь уже выполнено строительно-монтажных работ на 17,5 миллиона долларов.
Предприятие способно производить 31 миллион квадратных метров ткани и 6,5 миллиона штук трикотажных изделий в год. Будет создано 864 рабочих места. За счет расширения производства в третьем квартале текущего года намечено обеспечить занятость еще 196 женщин.
Шавкат Мирзиёев отметил, что обеспечение полной переработки выращиваемого в нашей стране хлопка позволит выпускать продукцию с добавленной стоимостью и создавать новые рабочие места.
Состоялась также презентация проекта по организации современного текстильного комплекса на базе неиспользуемых сооружений бывшего текстильного комбината в Джизаке, инвестиционных проектов, которые будут реализованы в свободных экономических зонах "Джизак" и "Зомин-фарм" в 2018-2019 годах, а также проектов легкой промышленности и сельского хозяйства.
Затем глава государства посетил отделение внутренних дел №2 Джизакского городского отдела внутренних дел.
В нашей стране уделяется особое внимание вопросам укрепления безопасности и стабильности, обеспечения мирной и спокойной жизни народа, охраны общественного порядка. Об этом свидетельствует проводимая работа по реорганизации деятельности служб профилактики, оперативного розыска, следствия, безопасности дорожного движения, пожарной безопасности, охраны, патрульно-постовой службы, мобилизационных отрядов, укреплению материально-технической базы органов внутренних дел.
Президент нашей страны на состоявшемся 17 августа 2017 года видеоселекторном совещании с сотрудниками органов внутренних дел поручил внедрить проект "Безопасный город" в Джизаке. В соответствии с этим поручением в отделении №2 Джизакского городского ОВД был организован ситуационный центр "Безопасный город". Центр с использованием геоинформационной системы управляет работой служб безопасности дорожного движения, пожарной безопасности, охраны, патрульно-постовой службы и других. В обеспечении общественного порядка помогают средства видеонаблюдения и специальная техника, установленные на рынках, в образовательных и медицинских учреждениях, гостиницах, на дорогах и в других общественных местах. Это способствует предотвращению преступлений и правонарушений, быстрому реагированию на происшествия.
– Подобные средства видеонаблюдения необходимо установить также в кабинетах инспекторов по профилактике, в дошкольных учреждениях и школах, – сказал Президент. – Это еще больше повысит ответственность учителей и учащихся.
Отделение расположено в двухэтажном здании, здесь также разместились сход граждан махалли "Заргарлик", общественная структура "Махалла посбони" и инспектор по профилактике.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с председателем схода и инспектором по профилактике махалли о повышении благосостояния населения, поддержке малообеспеченных семей, предотвращении преступности в махалле.
Президенту было рассказано о мобильном приложении, разработанном отделением внутренних дел. Приложение “Jizzax IIB” жители могут бесплатно загрузить на свои мобильные телефоны. В нем можно получить информацию о разыскиваемых и пропавших без вести лицах, сведения, касающиеся деятельности инспектора по профилактике.
Для оперативного распространения информации среди сотрудников совместно с компанией сотовой связи, действующей в области, роздано 2 тысячи телефонных номеров. То есть сотрудники дежурной части отделения могут со своего планшета оповещать коллег о произошедших преступлениях, ДТП, распространять новости и сообщения.
Глава государства поручил ответственным лицам доработать эту систему.
Здесь же Шавкат Мирзиёев встретился с группой аксакалов. В ходе искренней беседы говорилось о проводимых в стране реформах, событиях за рубежом.
Следующим пунктом программы поездки стал массив многоэтажных домов, возводимый на улице Мустакиллик в Джизаке.
Это жилье, строящееся в соответствии с постановлением Президента страны "О мерах по реализации Программы по строительству и реконструкции доступных многоквартирных домов в городах на 2017 — 2020 годы" от 22 ноября 2016 года, послужит удовлетворению потребности широких слоев населения в современных и комфортных квартирах. Подобные дома наряду с обновлением облика населенных пунктов и повышением благополучия людей укрепляют их веру в государство и уверенность в завтрашнем дне.
Строящиеся на улице Мустакиллик 10 семиэтажных домов на 420 квартир намечено сдать в эксплуатацию в сентябре текущего года. Это позволит поэтапно обеспечить современными квартирами семьи, нуждающиеся в жилье.
Президент ознакомился с проектами этих домов.
Здесь же была представлена информация о проводимой созидательной работе в других районах области. Будут реализованы проекты по строительству многоквартирного жилья в поселке Учтепа Шараф-Рашидовского района, массива доступных домов на территории схода граждан села "Токчилик" в этом же районе.
Кроме того, были представлены проекты по возведению инфраструктурных объектов, многоэтажных домов на улице Ислама Каримова в Джизаке, реконструкции здания дошкольного образовательного учреждения №37 в махалле "Сайлжойи".
- Масштабы строительной работы в Джизаке расширяются. Поэтому необходимо организовать здесь предприятия по выпуску строительных материалов, - сказал глава государства. - Это позволит снизить стоимость строительства.
Президент особо затронул проект развития системы питьевого водоснабжения области, дал ответственным лицам соответствующие поручения по задействованию всех резервов для обеспечения населения чистой питьевой водой.
Согласно программе ремонта многоэтажного жилищного фонда Джизакской области в 2017 году было отремонтировано 345 домов, на что 11 коммерческими банками были выделены льготные кредиты на 16,3 миллиарда сумов. В 2018 году планируется отремонтировать и благоустроить 409 многоэтажных домов, на эти цели будет направлено 59,6 миллиарда сумов.
Шавкат Мирзиёев подробно ознакомился с каждым проектом и поручил ответственным лицам проконтролировать расходование выделяемых средств и соблюдение сроков завершения строительных работ.
Президент посетил село Манас Дустликского района.
В сходе граждан села “Манас” состоялась презентация проектов, нацеленных на развитие сельского хозяйства в Джизакской области.
Особое внимание глава государства уделил планам по переработке кожи и шерсти, созданию агрокомплекса и продовольственного кластера, клиники для лечения верблюжьим молоком. Были даны указания по содействию населению в эффективном использовании приусадебных участков, оказанию фермерским и дехканским хозяйствам консалтинговых услуг, связанных с ведением бухгалтерского учета, расширению их финансовой базы.
Было отмечено, что реализация программы “Обод кишлок” ("Благоустроенное село") послужит улучшению жизни миллионов наших соотечественников, проживающих в отдаленных сельских районах, созданию для них достойных условий. Село Манас - пилотный проект программы.
Манас, наиболее удаленный от центра населенный пункт района, появился в 60-х годах прошлого века. Сегодня в нем проживает более 6,5 тысячи человек. В последние годы перестали отвечать современным требованиям объекты инфраструктуры, улицы и дороги села, системы водо- и электроснабжения, сфера оказания культурных и бытовых услуг, что создавало много неудобств для людей.
В рамках программы здесь в сжатые сроки была проведена широкомасштабная созидательная работа. Для предотвращения подъема уровня грунтовых вод произведена очистка коллекторно-дренажных сетей протяженностью 41 километр. Капитально отремонтирована кровля 34 двухэтажных домов. Вместо беспорядочно возведенных построек появились новые подсобные сооружения, летние кухни. Посажено более 10 тысяч фруктовых и декоративных деревьев.
Для улучшения питьевого водоснабжения работниками государственного унитарного предприятия "Сувокова" проложено 6,5 километра водопроводов, отремонтированы гидросооружения. Отремонтированы 2 общеобразовательные школы, в них организованы учебно-производственные мастерские, оснащенные столярными, токарными станками, швейными машинками. Построены также 2 площадки для мини-футбола, 17 детских площадок, стадион на 250 мест.
С начала реализации программы “Обод кишлок” в селе обеспечена занятость более 200 женщин. В частности, введены в строй швейные цеха на АО "Жиззахпахтасаноат" и ООО "Заминтекс", в которых трудоустроены 120 швей.
В числе новых сооружений - 30 теплиц, современная ферма на 100 голов скота, где жители многоэтажных домов могут заниматься животноводством. Здесь же открыт ветеринарный пункт. Более 30 новых магазинов, пекарня и баня, отремонтированный Дворец культуры "Манас" на 500 мест, появившаяся вместо сельского врачебного пункта семейная поликлиника на 500 посещений - все это кардинально изменило облик села.
Президент ознакомился с условиями, созданными в поликлинике.
– Строительство современных медицинских учреждений на местах - это хорошо. Теперь необходимо обеспечить эти учреждения квалифицированными специалистами и повысить качество услуг, - сказал глава государства.
Шавкат Мирзиёев заглянул и в пекарню, возведенную в селе по инициативе АО "Уздонмахсулот". Пекарня, оснащенная современным оборудованием, изготавливает в день 2 тысячи штук хлебобулочных изделий 30 видов.
Здесь же глава государства посетил дошкольное образовательное учреждение "Айчурек", рассчитанное на 125 детей. В детском саду, построенном и оснащенном на основе южнокорейского опыта, созданы все условия для формирования начальных знаний и навыков детей, подготовки их к школе.
Во Дворце культуры "Манас" состоялась внеочередная сессия Джизакского областного Кенгаша народных депутатов.
На ней выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
На сессии с участием руководителей соответствующих министерств и ведомств, хокима области и районов посредством видеоконференцсвязи был проведен диалог с жителями районов, поставлены задачи по решению волнующих их вопросов.
Были определены важные задачи по организации новых промышленных предприятий в области, продолжению реформирования сельского хозяйства. Намечены конкретные меры по развитию плодоовощеводства за счет сокращения хлопковых полей, по организации предприятий хранения и переработки продукции, выращиванию экспортоориентированных культур на богарных землях, лекарственных растений в предгорных районах, развитию животноводства, улучшению питьевого водоснабжения населения.
На сессии был рассмотрен организационный вопрос. По представлению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева временно исполнявший обязанности хокима Джизакской области Эргаш Салиев утвержден в должности хокима Джизакской области.