O‘zbekiston Respublikasida urug‘chilik tizimini tubdan takomillashtirish chora- tadbirlari to‘g‘risida
28.04.2018, 12:26
Qishloq xo‘jaligi va boshqa ekinlarning urug‘larini yetishtirish, tayyorlash, qayta ishlash, saqlash va sotish, shuningdek, nav va urug‘lik nazorati oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning muhim omili hisoblanadi.
Shu bilan birga, birlamchi urug‘chilik va yangi, istiqbolli navlarni sinash bilan shug‘ullanuvchi elita-urug‘chilik xo‘jaliklari, ilmiy-tadqiqot muassasalarining faoliyatini tashkil etish masalalari hal etilmasdan qolmoqda.
Turli navdagi urug‘lar va reproduksiyalarni alohida yig‘ish, shuningdek, ularni saqlash va qayta ishlash sharoitlariga rioya etilishi ustidan lozim darajada nazoratning mavjud emasligi ekin materiali sifatining pasayishiga va hosildorlikning tushishiga olib kelmoqda.
Bunday hollarda marketing va huquqiy tartibga solishning samarasiz tizimi qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining eksportini yetarli darajada amalga oshirish imkonini bermayapti, seleksiya va birlamchi urug‘chilikning lozim darajada bo‘lmaganligi esa ularni import qilish hajmining ortishiga olib kelmoqda.
Urug‘chilik sohasini tubdan takomillashtirish, sifatli va raqobatbardosh mahsulotlarni ishlab chiqarishni kengaytirish, ularni xalqaro bozorlarga yanada ilgari surish maqsadida:
1. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2018-yil 1-sentabrdan:
bitta viloyatda o‘ntadan ko‘p, bitta tumanda beshtadan ko‘p boshoqli don ekinlarining rayonlashtirilgan navlarini, shuningdek, bitta viloyatda beshtadan ko‘p, bitta tumanda ikkitadan ko‘p g‘o‘zaning rayonlashtirilgan navlarini joylashtirishga yo‘l qo‘yilmaydi (sinov o‘tkazish uchun joylashtiriladigan yangi navlar bundan mustasno);
boshoqli don ekinlari va g‘o‘za navlarini sinovdan o‘tkazish muddati ikki yildan, boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlarini sinovdan o‘tkazish muddati bir yildan oshmasligi lozim;
qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining navlarini (boshoqli don ekinlari, g‘o‘za va kartoshka urug‘lari bundan mustasno) majburiy ro‘yxatdan o‘tkazish va O‘zbekiston Respublikasi hududida ekish uchun tavsiya etilgan Qishloq xo‘jaligi ekinlarining davlat reyestriga kiritish to‘g‘risidagi talab bekor qilinadi;
boshoqli don ekinlari va g‘o‘zaning urug‘larini eksport qilish O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining xulosasiga asosan Innovatsion rivojlanish vazirligining qarori bo‘yicha amalga oshiriladi, boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘larini eksport qilish uchun maxsus ruxsatnoma talab qilinmaydi;
qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larini import qilganda (boshoqli don ekinlari, g‘o‘za va kartoshka urug‘lari bundan mustasno), agar sinovdan o‘tkazishda qo‘llanilgan talablar O‘zbekiston Respublikasida amalda bo‘lgan shunga o‘xshash talablardan past bo‘lmasa, akkreditatsiya bo‘yicha xalqaro akkreditatsiya tashkilotlari akkreditatsiya qilgan xorijiy laboratoriyalar tomonidan o‘tkazilgan qishloq xo‘jaligi ekinlarini sinovdan o‘tkazish natijalari tan olinadi.
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 17 apreldagi “Qishloq va suv xo‘jaligi davlat boshqaruvi tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–5418-son Farmoniga muvofiq G‘o‘za urug‘chiligi respublika markazi va Boshoqli don ekinlari urug‘chiligi respublika markazi negizida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi huzurida Urug‘chilikni rivojlantirish markazi (keyingi o‘rinlarda Markaz deb yuritiladi) tashkil etilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
3. Quyidagilar Markaz faoliyatining asosiy vazifalari va yo‘nalishlari etib belgilansin:
qishloq xo‘jaligi ekinlari, shu jumladan g‘o‘za va boshoqli don ekinlarining urug‘larini tayyorlash, foydalanish va eksport qilishning zamonaviy tizimini shakllantirish;
mahalliy va xorijiy seleksiya navlari, shu jumladan biotexnologik navlarning birlamchi urug‘chiligini tashkil etish va rivojlantirish;
tarmoq korxonalari tomonidan qishloq xo‘jaligi ekinlarining ekiladigan urug‘larini tayyorlash, qayta ishlash va saqlash bo‘yicha normativ talablarni xalqaro standartlar va texnik reglamentlarga muvofiq ishlab chiqish;
urug‘chilik sohasida ilmiy va tajriba-eksperimental tadqiqotlarni olib borishga, tarmoq korxonalarining ilmiy salohiyati va moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga ko‘maklashish;
urug‘chilik bo‘yicha xalqaro va milliy organlar bilan o‘zaro faol hamkorlik qilish, urug‘larni ekishdan oldin ishlov berish va qayta ishlashga oid innovatsion texnologiyalarni, ushbu sohadagi nou-xaularni joriy etish.
4. O‘zbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vazirining birinchi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi B.N.Umarovning mamlakatda zamonaviy urug‘chilik tizimini shakllantirish, Markaz, shuningdek, birlamchi urug‘chilik, yangi va istiqbolli navlarni sinash bilan shug‘ullanuvchi elita-urug‘chilik xo‘jaliklari, ilmiy-tadqiqot muassasalari va boshqa korxonalarning faoliyatini tashkil etishga shaxsiy javobgarligi belgilansin.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazining tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
Markaz hududiy boshqarmalarining namunaviy tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. O‘zbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vaziriga, zarur bo‘lganda, Markaz va uning hududiy boshqarmalari tashkiliy-shtat tuzilmalariga xodimlarning belgilangan soni doirasida o‘zgartirishlar kiritish, shuningdek, elita-urug‘chilik xo‘jaliklarining miqdori va xodimlar sonini optimallashtirish hisobiga tuman filiallarini tashkil etish huquqi berilsin.
Markaz davlat unitar korxonasi shaklidagi yuridik shaxs hisoblanadi;
qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘larini eksport qilish urug‘chilik xo‘jaliklari va korxonalari bilan tuzilgan vositachilik shartnomalari asosida Markaz tomonidan amalga oshiriladi;
vositachilik shartnomalari bo‘yicha qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘larini eksport qilishda vositachilik haqi bir foizdan oshmasligi lozim;
Markaz direktori va uning o‘rinbosarlari O‘zbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vaziri tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi.
8. Quyidagilar Markaz faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
ko‘rsatilayotgan xizmatlardan, urug‘chilik materialini sotishdan, shu jumladan uni eksport qilishdan olingan daromadlar;
belgilangan tartibda to‘lanadigan navli urug‘lar uchun ustama haqlardan olinadigan o‘tkazmalar;
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan grant tanlovlari natijalariga ko‘ra ajratiladigan mablag‘lar;
O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar.
9. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda:
Markaz Ustavini tasdiqlasin va uning belgilangan tartibda davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini ta’minlasin;
Markazni uning faoliyatini yuqori va kasbiy darajada samarali tashkil etishni ta’minlashga qodir malakali xodimlar bilan to‘ldirsin;
Markazni joylashtirish, uni aloqa vositalari, shu jumladan hukumat aloqasi, komputer texnikasi va o‘ziga yuklatilgan vazifalarni samarali bajarish uchun zarur boshqa moddiy-texnika resurslari bilan ta’minlash bo‘yicha takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Markaz zimmasiga davlat buyurtmasi doirasida 2018-2019 yillar hosili uchun qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘larini tayyorlash va joylashtirish bo‘yicha vazifa va mas’uliyat yuklatilsin.
11. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi Fanlar akademiyasi, Intellektual mulk agentligi, Bosh prokuratura huzuridagi Agrosanoat majmui va oziq-ovqat xavfsizligi ta’minlanishi ustidan nazorat qilish inspeksiyasi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi tadbirlar rejasining Vazirlar Mahkamasiga kiritilishini ta’minlasin:
brend va tijoratbop, shuningdek, duragay va litsenziyalangan navlarning urug‘lik materialini yetishtirish, qayta ishlash va tayyorlash bilan shug‘ullanuvchi urug‘chilik kompaniyalarini, shu jumladan chet el kapitali ishtirokida va davlat-xususiy sheriklik asosida kompaniyalarni tashkil etish;
urug‘ tayyorlovchi va yetishtiruvchi korxonalarda ichki sifat nazorati tizimi va innovatsion texnologiyalarni joriy etish, shuningdek, xalqaro talablarga muvofiq akkreditatsiya qilingan zamonaviy laboratoriyalarni tashkil etish;
mavjud mahalliy va xorijiy seleksiya navlari kolleksiyasi asosida yuqori hosildorlikka, yuqori sifatga ega va kasalliklarga chidamli ustuvor qishloq xo‘jaligi ekinlarining duragaylarini yetishtirish tizimini tashkil qilish;
qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘larini litsenziyalash mexanizmlarini, originatorlar tomonidan korxonalar va klasterlardan litsenziya bo‘yicha olinadigan royalti sxemalari va miqdorlarini joriy etish;
mamlakatda mavjud bo‘lgan qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarining to‘liq inventarizatsiyasini, ularning molekulyar-genetik pasportizatsiyasini (DNK bar-koding) o‘tkazish, shuningdek, ularni mamlakatning seleksiya yutuqlarini himoya qilish imkonini beruvchi O‘simliklarning yangi navlarini muhofaza qilish xalqaro ittifoqida (UPOV) ro‘yxatdan o‘tkazilishini amalga oshirish;
urug‘chilik xo‘jaliklari va urug‘lik materialini qayta ishlash sexlarining o‘rnatilgan normalar, talablar, reglamentlar va texnik hisoblarga muvofiqligi bo‘yicha inventarizatsiya qilish;
g‘o‘zaning seleksiya navlari patentlari va mualliflik guvohnomalarini (originator huquqlarini) baholash va ularni har uch yilda qayta tasdiqlash.
12. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda urug‘chilik masalalari bilan shug‘ullanuvchi xalqaro tashkilotlar bilan aloqalarni o‘rnatish, shuningdek, O‘zbekistonning ushbu tashkilotlarga qo‘shilishi mumkinligi masalalarini o‘rganib chiqsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Adliya vazirligi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari S.R.Xolmuradov va Z.T.Mirzayev zimmasiga yuklansin.
Toshkent shahri, 2018-yil 27-aprel
2403
Jalolxon Taylor BPT2018-05-10 19:11:19
Urug'chilik tizimini tubdan takomillashtirish chora tadbirlari to'g'risidagi Prezidentimiznig mazkur qarorlari qishloq xujaligida yuqori hosildor ikinlarlarning kirib kelishi va undan yuqori hosil olish jarayonini tezlashtirib buning natijasida ichki bozordani arzon sifatli mahsulotlar bilan taminlanadi, mamlakatimizning eksportdagi salohiyati yanada yuksaladi
Термиз туман Кенгаши аппарат рахбари Н.Норкулов2018-05-03 15:22:22
Мазкур қарор ҳосилдорлик сифатини янада ошишига, маҳсулотларнинг экспорт салоҳиятини кескин кўтарилишига ҳизмат қилиши шубхасиз. Қарорда қайд этилганидек уруғчилик навларини яратиш борасида чет давлатлар билан ҳамкорлик истиқболлари ниҳоятда самарали бўлиши, ватанимиз иқтисодиётига ижобий таъсирини бериши инсонни қувонтиради албатта.
O’zLi O’zLiDeP Олтинсой туман Кенгаши аппарат раҳбари Тиркашов Абдурасул2018-05-01 15:45:49
Ўзбекистон Республикасида уруғчилик тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида қарори юртимизда янги сифатли навли уруғларини етиштирилиш имконият яратади
Кулматов Улугбек-Шурчи туман Кенгаши аппарат рахбари2018-04-30 17:28:26
Шу пайтгача уругчилик сохасига эътибор деярли йук эди, кишлок хужалик экинлари уруглари четдан келтирилиб экиб келинар эди, ушбу карор оркали узимизда синалган кишлок хужалик экинлари уругларини яратишга замин яратилди,шунингдек Уругчиликни ривожлантириш марказини ташкил этилиши эса айни муддао булди,ушбу марказ оркали эса уругчилик сохасида куплаб янгиликлар булиши шубхасиз.
Джураев Рузимурод Каттақўрғон туман Кенгаши раиси2018-04-30 12:08:59
Жуда вақтида чиқарилди бу қарор чунки кейинги пайтларда уруғчиликка эътибор жуда камайиб кетган т\эди.
Қизилтепа туман бўлими раиси Юсупов Замон Фармонович2018-04-30 09:30:11
Ҳеч иккиланмай айтишим мумкинки мазкур қарор ҳосилдорлик сифатини янада ошишига, маҳсулотларнинг экспорт салоҳиятини кескин кўтарилишига ҳизмат қилиши шубхасиз. Қарорда қайд этилганидек уруғчилик навларини яратиш борасида чет давлатлар билан ҳамкорлик истиқболлари ниҳоятда самарали бўлиши, ватанимиз иқтисодиётига ижобий таъсирини бериши инсонни қувонтиради албатта.
Абдурахмонов Азамат Остонақулович Сурхондарё вилояти Ташкилий-партиявий ишлар бўлими мудири2018-04-30 09:04:49
Хозирги кунда экинларни кластер услубида етиштирувчи деҳқон хўжаликлари учун уруғ навларини харид қилишда янги имтиёзлар жорий этиш керак.
O`zLiDeP Қумқўрғон туман Кенгаши ходими Жахонгир Абсаматов2018-04-28 17:40:07
Президентимиз ташаббуслари билан қабул қилинган "Ўзбекистон Республикасида уруғчилик тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги Қарорнинг қабул қилиниши қишлоқ хўжалиги маҳсулотларнинг сифати ошиши билан бир қаторда хориж мамлакатларга экспортбоп махсулотлар кўпайишига кенг имконият яратади.
Узлидеп Термиз туман кенгаши Жайронхона БПТ раиси Астснскулова Р2018-04-28 17:30:35
Хакикиатдан хам экспортга килишга арзийдиган ракобатбордош махсулотларни купайтиришимиз керак.
O`zLiDeP Ангор туман Кенгаши ижрочи котиби Эркин Абдуллаев2018-04-28 17:15:11
Қишлоқ хўжалиги ва бошқа экинларнинг уруғларини етиштирилиши ва уларни такомиллаштириши бозорларимизда янги навларда етиштирилган махсулотларни кўпайишига имкон яратади. Бу қарор халқимиз учун жуда мухим қарор деб хисоблайман.

О мерах по коренному совершенствованию системы семеноводства в Республике Узбекистан
Производство, заготовка, обработка, хранение и реализация семян сельскохозяйственных и других культур, а также сортовой и семенной контроль являются ключевым фактором обеспечения продовольственной безопасности.
Вместе с тем остаются нерешенными вопросы организации деятельности элитно-семеноводческих хозяйств, научно-исследовательских учреждений, занятых первичным семеноводством и испытанием новых, перспективных сортов.
Отсутствие раздельного сбора семян различных сортов и репродукций,а также должного контроля за соблюдением условий их хранения и переработки приводит к низкому качеству посевного материала и снижению урожайности.
При данных обстоятельствах неэффективная система маркетингаи правового регулирования не позволяет на должном уровне осуществлять экспорт семян сельскохозяйственных культур, а недостаточный уровень селекции и первичного семеноводства приводит к высокой доле их импорта.
В целях кардинального совершенствования семеноводческой отрасли, расширения производства качественной и конкурентоспособной продукции,
ее дальнейшего продвижения на международные рынки сбыта:
1. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2018 года:
не допускается размещение в одной области более десяти, в одном районе – более пяти районированных сортов зерновых колосовых, а также в одной области более пяти, в одном районе – более двух районированных сортов хлопчатника(за исключением новых сортов, размещаемых для проведения испытаний);
срок сортоиспытания для сортов зерновых колосовых культури хлопчатника не должен превышать двух лет, для других сельскохозяйственных культур – одного года;
отменяется требование об обязательной регистрации и внесениив Государственный реестр сельскохозяйственных культур, рекомендованных к посеву на территории Республики Узбекистан, сортов семян сельскохозяйственных культур (за исключением семян зерновых колосовых культур, хлопчатника и картофеля);
экспорт семян зерновых колосовых культур и хлопчатника осуществляется по решению Министерства инновационного развития на основании заключения Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, для экспорта семян других сельскохозяйственных культур не требуется специальное разрешение;
при импорте семян сельскохозяйственных культур (за исключением семян зерновых колосовых культур, хлопчатника и картофеля) признаются результаты испытаний сельскохозяйственных культур, проведенных зарубежными лабораториями, аккредитованными международными организациями по аккредитации, в случаях, когда примененные при испытании требования не уступают аналогичным требованиям, действующим в Республике Узбекистан.
2. Принять к сведению, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 17 апреля 2018 года № УП–5418 «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления сельским и водным хозяйством» на базе Республиканского центра по семеноводству хлопчатника
и Республиканского центра по семеноводству зерновых колосовых культур создан Центр по развитию семеноводства при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан (далее – Центр).
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности Центра:
формирование современной системы подготовки, использования и экспорта семян сельскохозяйственных культур, в том числе хлопчатника и зерновых колосовых культур;
организацию и развитие первичного семеноводства сортов отечественной и зарубежной селекции, включая биотехнологические сорта;
разработку в соответствии с международными стандартами и техническими регламентами нормативных требований по заготовке, переработке и хранению посевных семян сельскохозяйственных культур предприятиями отрасли;
содействие в проведении научных и опытно-экспериментальных исследований в области семеноводства, укреплении научного потенциала
и материально-технической базы предприятий отрасли;
активное взаимодействие с международными и национальными органами по семеноводству, внедрение инновационных технологий предпосевной обработки и переработки семян, ноу-хау в данной сфере.
4. Установить персональную ответственность исполняющего обязанности первого заместителя министра инновационного развития Республики Узбекистан Умарова Б.Н. за формирование современной системы семеноводства в стране, организацию деятельности Центра, а также элитно-семеноводческих хозяйств, научно-исследовательских учреждений и других предприятий, занятых первичным семеноводством, испытанием новых и перспективных сортов.
5. Утвердить:
структуру Центра по развитию семеноводства при Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
типовую структуру территориальных управлений Центра согласно приложению № 2.
6. Предоставить министру инновационного развития Республики Узбекистан право вносить, при необходимости, изменения в организационно-штатные структуры Центра и его территориальных управлений в пределах установленной численности, а также создавать районные филиалы за счет оптимизации количества и численности сотрудников элитно-семеноводческих хозяйств.
Центр является юридическим лицом в форме государственного унитарного предприятия;
экспорт семян сельскохозяйственных культур осуществляется Центром на основе договоров комиссий, заключенных с семеноводческими хозяйствами и предприятиями;
при экспорте семян сельскохозяйственных культур по договорам комиссии размер комиссии не должен превышать одного процента;
директор Центра и его заместители назначаются и освобождаются от должности министром инновационного развития Республики Узбекистан.
8. Определить источниками финансирования деятельности Центра:
доходы, полученные от оказываемых услуг, реализации семенного материала, в том числе на экспорт;
отчисления от надбавок за сортовые семена, выплачиваемые
в установленном порядке;
средства, выделяемые по результатам грантовых конкурсов, проводимых Министерством инновационного развития Республики Узбекистан;
другие источники, не запрещенные законодательством Республики Узбекистан.
9. Министерству инновационного развития Республики Узбекистан совместно с другими заинтересованными ведомствами в месячный срок:
утвердить Устав Центра и обеспечить его государственную регистрацию в установленном порядке;
укомплектовать Центр квалифицированными кадрами, способными на высоком и профессиональном уровне обеспечить эффективную организацию деятельности Центра;
внести в Кабинет Министров предложения по размещению Центра, обеспечению средствами связи, в том числе правительственной, компьютерной техникой и иными необходимыми материально-техническими ресурсами для эффективного выполнения возложенных задач.
10. Возложить функции и ответственность по заготовке и размещению семян сельскохозяйственных культур урожая 2018–2019 годов в рамках государственного заказа на Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан и Центр.
11. Министерству инновационного развития, Министерству сельского хозяйства совместно с Академией наук, Агентством по интеллектуальной собственности, Инспекцией по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности при Генеральной прокуратуре, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок обеспечить внесение в Кабинет Министров Республики Узбекистан плана мероприятий, предусматривающего:
создание семенных компаний, в том числе с участием иностранного капитала и на основе государственно-частного партнерства, занимающихся производством, переработкой и подготовкой семенного материала брендовых и коммерческих, а также гибридных и лицензированных сортов;
внедрение на заготовительных и семеноводческих предприятиях системы внутреннего контроля качества и передовых инновационных технологий, а также создание современных, аккредитованных согласно международным требованиям лабораторий;
создание на основе имеющихся коллекций сортов местной и зарубежной селекции системы производства гибридов приоритетных сельскохозяйственных культур, обладающих повышенной урожайностью, высоким качеством
и устойчивостью к болезням;
внедрение механизмов лицензирования сортов сельскохозяйственных культур, схем и размеров роялти, получаемых оригинаторами по лицензии
от предприятий и кластеров;
проведение полной инвентаризации существующих в стране сортов сельскохозяйственных культур, их молекулярно-генетическую паспортизацию (ДНК бар-кодинг), а также проведение их регистрации в Международном союзе по охране новых сортов растений (UPOV), позволяющей защищать селекционные достижения страны;
проведение инвентаризации семеноводческих хозяйств и цехов по переработке семенного материала на соответствие установленным нормам, требованиям, регламентам и техническим учетам;
проведение оценки патентов и авторских свидетельств (оригинаторских прав) на селекционные сорта хлопчатника и их переподтверждение каждые три года.
12. Министерству инновационного развития совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан проработать вопросы установления контактов с международными организациями, занимающимися вопросами семеноводства, а также возможности присоединения Узбекистана к данным организациям.
13. Министерству инновационного развития совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Холмурадова С.Р. и Мирзаева З.Т.
Город Ташкент, 27 апреля 2018 года.
1956
Jalolxon Taylor BPT2018-05-10 19:11:19
Urug'chilik tizimini tubdan takomillashtirish chora tadbirlari to'g'risidagi Prezidentimiznig mazkur qarorlari qishloq xujaligida yuqori hosildor ikinlarlarning kirib kelishi va undan yuqori hosil olish jarayonini tezlashtirib buning natijasida ichki bozordani arzon sifatli mahsulotlar bilan taminlanadi, mamlakatimizning eksportdagi salohiyati yanada yuksaladi
Термиз туман Кенгаши аппарат рахбари Н.Норкулов2018-05-03 15:22:22
Мазкур қарор ҳосилдорлик сифатини янада ошишига, маҳсулотларнинг экспорт салоҳиятини кескин кўтарилишига ҳизмат қилиши шубхасиз. Қарорда қайд этилганидек уруғчилик навларини яратиш борасида чет давлатлар билан ҳамкорлик истиқболлари ниҳоятда самарали бўлиши, ватанимиз иқтисодиётига ижобий таъсирини бериши инсонни қувонтиради албатта.
O’zLi O’zLiDeP Олтинсой туман Кенгаши аппарат раҳбари Тиркашов Абдурасул2018-05-01 15:45:49
Ўзбекистон Республикасида уруғчилик тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида қарори юртимизда янги сифатли навли уруғларини етиштирилиш имконият яратади
Кулматов Улугбек-Шурчи туман Кенгаши аппарат рахбари2018-04-30 17:28:26
Шу пайтгача уругчилик сохасига эътибор деярли йук эди, кишлок хужалик экинлари уруглари четдан келтирилиб экиб келинар эди, ушбу карор оркали узимизда синалган кишлок хужалик экинлари уругларини яратишга замин яратилди,шунингдек Уругчиликни ривожлантириш марказини ташкил этилиши эса айни муддао булди,ушбу марказ оркали эса уругчилик сохасида куплаб янгиликлар булиши шубхасиз.