Toshkent shahrida jamoat tartibini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
20.06.2018, 09:32
O‘tgan davr mobaynida poytaxtda davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlarining yaqin hamkorligi asosida jamoat tartibini saqlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashishning sifat jihatdan yangi tizimini joriy etish, huquq-tartibotni va fuqarolar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta’minlash bo‘yicha salmoqli ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, xizmatni o‘tashni tashkil etish amaliyotini o‘rganish sutkaning kechki va tungi vaqtida huquqni muhofaza qiluvchi organlarning mavjud kuch va vositalarini taqsimlashning yetarli darajada samarali emasligini ko‘rsatdi hamda bu poytaxtda kriminogen vaziyatga tezkor ta’sir ko‘rsatish, uni nazorat qilish va baho berish imkonini bermayapti. Ushbu vaqtda huquqbuzarliklar umumiy sonining yarmidan ko‘pi, ayniqsa, og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlarning sodir etilayotganligi ham bundan dalolat beradi.
Toshkent shahrida huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatining samaradorligini oshirish, sutkaning kechki va tungi vaqtida jamoat tartibini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish borasida ularning yaqin hamkorligini tashkil etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Ichki ishlar vazirligi, Milliy gvardiyasi, Oliy sudi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi hamda Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashining 2018 yil 1 iyuldan Toshkent shahrida jamoat tartibini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish tizimiga quyidagilarni nazarda tutadigan “Xavfsiz poytaxt” konsepsiyasini (keyingi o‘rinlarda Konsepsiya deb yuritiladi) eksperiment tariqasida joriy etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin:
soat 16:00 dan 8:00 ga qadar vaqt oralig‘ida ichki ishlar organlari, Milliy gvardiya saf bo‘linmalari jamoat tartibini ta’minlash kuchlarining kamida 70 foizini, shuningdek, jamoatchilik vakillarini (keyingi o‘rinlarda – jamoat tartibini ta’minlash kuchlari) jalb qilish orqali kunu tun uch smenali patrul rejimini tashkil etish;
ichki ishlar va prokuratura organlarining profilaktika, tezkor va tergov bo‘linmalari, ma’muriy sudlar, advokatura, shuningdek, sud-tibbiy ekspertiza xizmatlari xodimlari tomonidan sutkaning kechki va tungi vaqtida xizmat faoliyatini to‘liq amalga oshirish, keyinchalik sutkaning kunduzgi vaqtida o‘n olti soat davomida ularni bevosita xizmat vazifalarini bajarishdan ozod etish;
huquqbuzarliklarning o‘z vaqtida oldini olish va ularga chek qo‘yish maqsadida ichki ishlar organlari bo‘linmalari, birinchi navbatda, jamoat tartibini ta’minlash kuchlarining patrul guruhlari hodisa sodir bo‘lgan yoki signal berilgan joyga maksimal tezkorlik bilan yetib borishini ta’minlash.
patrullik qilish uchun biriktirilgan hududda jamoat tartibini buzish holatlari mavjud emasligi, ularning o‘z vaqtida oldi olinishi va ularga chek qo‘yilishi sutkaning kechki va tungi vaqtida xizmat olib borayotgan jamoat tartibini ta’minlash kuchlari faoliyatini baholashning eng muhim mezonlari hisoblanadi;
sutkaning kechki va tungi vaqtidagi faoliyat jamoat tartibini ta’minlash kuchlarining va jalb etilgan davlat organlari bo‘linmalari shaxsiy tarkibining yaqin hamkorligida tashkil etiladi;
jamoat tartibini ta’minlash kuchlari tomonidan sutkaning kechki va tungi vaqtida avtomobillarda patrullik qilish aralash tartibda, ya’ni ham avtomobillarda, ham piyoda amalga oshiriladi;
sutkaning kechki va tungi vaqtida xizmat olib borishga jalb etilgan jamoat tartibini ta’minlash kuchlari va davlat organlari shaxsiy tarkibining faoliyati davriy ravishda sutkaning kunduzgi vaqtidagi ish bilan almashtirib turiladi.
3. Konsepsiyani amalga oshirish doirasida jamoat tartibini ta’minlash kuchlarini muvofiqlashtirish va aloqa mobil markazlarining (keyingi o‘rinlarda – mobil markazlar) faoliyat yuritishi amaliyoti joriy etilsin va ular ichki ishlar bo‘limlari xizmat ko‘rsatish hududlariga biriktirilsin.
Quyidagilar mobil markazlarning asosiy vazifalari etib belgilansin:
sutkaning kechki va tungi vaqtida xizmat olib borish davomida jamoat tartibini ta’minlash kuchlari va jalb etilgan davlat organlari bo‘linmalarini nazorat qilish, boshqarish hamda ularning samarali hamkorligini tashkil etishda ichki ishlar bo‘limlariga ko‘maklashish;
hodisa sodir bo‘lgan yoki signal berilgan joyga jamoat tartibini ta’minlash kuchlarining eng yaqin patrul guruhi darhol yetib kelishini ta’minlash orqali huquqbuzarliklar haqida kelib tushgan ariza, xabar va boshqa ma’lumotlar bo‘yicha tezkor chora ko‘rish;
jamoat tartibini ta’minlash kuchlarini muvofiqlashtirish va harakatlantirish maqsadida, jumladan, hodisa sodir bo‘lgan joyga bevosita chiqqan holda mobil shtab funksiyalarini bajarish;
ommaviy tadbirlarni o‘tkazishda va odamlar gavjum joylarda tezkor va kriminogen vaziyatni axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda bevosita kuzatish hamda vizual baholashni amalga oshirish;
jamoat tartibini ta’minlash kuchlari tomonidan huquqbuzarlik holatlari aniqlangan va qidiruvdagi jinoyatchilar qo‘lga olingan hollarda ichki ishlar va prokuratura organlarining profilaktika, tezkor va tergov bo‘linmalari jalb etilishini tashkil qilish.
4. Toshkent shahrida jamoat tartibini ta’minlash, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha uzluksiz kunu tun xizmat rejimini tashkil etish sxemasi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi ichki ishlar vaziri, Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasi va viloyatlar ichki ishlar boshqarmalari boshliqlarining o‘rinbosarlari lavozimlari tegishlicha O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri, Qoraqalpog‘iston Respublikasi ichki ishlar vaziri, Toshkent shahar ichki ishlar bosh boshqarmasi va viloyatlar ichki ishlar boshqarmalari boshliqlarining jamoat tartibini saqlash bo‘yicha o‘rinbosarlari lavozimlariga o‘zgartirilsin hamda ular zimmasiga quyidagilar yuklansin:
jamoat tartibini saqlashning, ayniqsa, sutkaning kechki va tungi vaqtida natijadorligini ta’minlash bo‘yicha faoliyatni tashkil etish uchun shaxsiy javobgarlik;
ichki ishlar organlarining patrul-post xizmati va jamoat tartibini saqlash, yong‘in xavfsizligi, qo‘riqlash, shuningdek, yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘linmalarining samarali va o‘zaro bog‘liq faoliyat yuritishini tashkil etish bo‘yicha vazifalar.
9. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi va Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashining Toshkent shahrining har bir mahallasida “Fidokor yoshlar” jamoatchilik patrul guruhlarini (keyingi o‘rinlarda – jamoatchilik guruhlari) tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin hamda ushbu guruhlar tarkibi:
muddatli harbiy xizmatni o‘tash niyatida mudofaa ishlari bo‘yicha tuman bo‘limiga murojaat qilgan harbiy xizmatga chaqiriluvchilar;
respublika oliy harbiy ta’lim muassasalariga, shuningdek, ichki ishlar organlarining ta’lim muassasalariga kirish istagini bildirgan nomzodlar;
ichki ishlar organlarida xizmat qilish istagini bildirgan nomzodlar orasidan shakllantirilishi nazarda tutilsin.
Belgilab qo‘yilsinki:
jamoatchilik guruhlari tarkibiga kirish mudofaa ishlari bo‘yicha tuman bo‘limlari yoki ichki ishlar organlari tomonidan beriladigan yo‘llanmalar asosida amalga oshiriladi;
jamoatchilik guruhlari ular faoliyat olib boradigan mahalla hududida yashovchi yoshlardan shakllantiriladi;
jamoatchilik guruhlari faoliyatini samarali tashkil etish bo‘yicha javobgarlik tuman ichki ishlar organlari boshliqlarining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari va profilaktika inspektorlari zimmasiga yuklanadi;
jamoatchilik guruhlarining har bir a’zosi sutkaning kechki va tungi vaqtida belgilangan yo‘nalish bo‘yicha umumiy 100 soatdan kam bo‘lmagan vaqt miqdorida patrullik qilishga jalb etiladi va bu xizmatga (o‘qishga) hujjatlarni yakuniy qabul qilishga asos hisoblanadi;
o‘zining mahallasida huquq tartibotni ta’minlashda faol qatnashgan jamoatchilik guruhi a’zolariga profilaktika inspektorlari tomonidan fuqarolar yig‘inlari raislari bilan birgalikda xizmatga (o‘qishga) tanlov o‘tkazishda inobatga olinadigan tavsiyanomalar berilishi mumkin.
10. 2018 yil 1 avgustdan Toshkent shahrida jamoat tartibini ta’minlash kuchlari tarkibida xizmat olib borayotgan xodimlar va harbiy xizmatchilarga har oylik ish yakuni bo‘yicha patrullik hududida og‘ir va o‘ta o‘g‘ir jinoyatlarga bevosita chek qo‘yganligi, ularni aniqlaganligi yoki fosh etganligi, shuningdek, tergov va suddan yashiringan shaxslarni ushlaganligi uchun lavozim maoshining 50 foizigacha bo‘lgan miqdorda bir martalik pul mukofoti berish tartibi o‘rnatilsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi bir oy muddatda Toshkent shahar tumanlari ma’muriy sudlarining shtat birliklarini qayta taqsimlash va ko‘paytirish bo‘yicha asoslantirilgan takliflar kiritsin.
16. O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi bir oy muddatda:
Toshkent shahrida tumanlararo sud-tibbiy ekspertiza punktlarini
eng muqobil joylashtirish zaruratini inobatga olgan holda ularni ochish va faoliyatini tashkil etish bo‘yicha takliflar kiritsin;
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Oliy sudi va Ichki ishlar vazirligi bilan birgalikda transport vositalari haydovchilarining mast holatda ekanligini, jumladan, olib yuriladigan texnik vositalar orqali aniqlashning soddalashtirilgan tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
17. O‘zbekiston Respublikasi Advokatlar palatasiga sutkaning kechki va tungi vaqtida protsessual harakatlarni o‘tkazishda fuqarolarning huquqlarini himoya qilish va ularga malakali yuridik yordam ko‘rsatish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlarni amalga oshirish tavsiya etilsin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Milliy gvardiya bilan birgalikda Konsepsiya talablarini inobatga olgan holda ikki hafta muddatda:
jamoat tartibini ta’minlash kuchlari tarkibida birgalikda patrullik xizmatini o‘tash tartibini, jumladan, avtomobillarda va piyoda patrullik qilishning aralash uslublari mexanizmini nazarda tutgan holda ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
amaldagi patrul yo‘nalishlarining joylashuvini o‘zgaruvchan operativ va kriminogen vaziyatga muvofiq tarzda jamoat tartibini saqlash kuchlarini tezkor harakatlantirish mexanizmini joriy etgan holda qayta ko‘rib chiqsin;
sutkaning oraliq vaqtiga muvofiq jamoat tartibini ta’minlash kuchlari shaxsiy tarkibining qayta taqsimlanishini ta’minlasin;
sutkaning kechki va tungi vaqtida xizmat olib borilishi ustidan ta’sirchan nazoratni ta’minlash bo‘yicha o‘z xavfsizligi bo‘linmalari faoliyatining samaradorligini oshirish choralarini ko‘rsin.
19. Toshkent shahar hokimligi bir oy muddatda Konsepsiyaga muvofiq sutkaning kechki va tungi vaqtida xizmat olib borayotgan hamda faoliyat yuritayotgan xodimlar va harbiy xizmatchilarning ovqatlanishini tashkil etish va buning uchun shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha zarur chora-tadbirlarni amalga oshirsin.
20. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Oliy sud va Ichki ishlar vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda:
a) quyidagilarni nazarda tutgan holda muqaddam sudlangan shaxslar bilan ishlash tizimini takomillashtirish:
shaxsni muqaddam sudlangan deb topishda qonun hujjatlari normalariga qat’iy rioya etish;
o‘qishga, ishga kirishda yoki boshqa hollarda sudlanganlik holati tugallangan yoki sudlanganligi olib tashlangan shaxslarning sudlanganligi haqidagi ma’lumotlarni yozib qo‘yish amaliyotiga barham berish;
muqaddam sudlangan shaxslar tomonidan jinoyat sodir etganlik uchun javobgarlik choralarini kuchaytirish;
b) sutkaning kechki va tungi vaqtida ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi ishlar bo‘yicha ish yuritish tartibini soddalashtirish yuzasidan takliflar kiritsin.
21. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Mudofaa vazirligi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha respublika kengashi bir oy muddatda “Fidokor yoshlar” jamoatchilik patrul guruhlarining faoliyat yuritishini tashkil etish tartibi, faoliyatni baholash mexanizmi va mezonlarini belgilaydigan “Fidokor yoshlar” jamoatchilik patrul guruhlari to‘g‘risidagi nizomni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
22. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi “Xavfsiz shahar” apparat-dasturiy kompleksini amalga oshirish jarayonida Toshkent shahrining barcha ichki ishlar bo‘limlarini shaxsning yuzini va transport vositalarining davlat raqami belgisini intellektual tanib olish tizimi bilan jihozlashni nazarda tutsin.
23. Hududlarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish va huquqbuzarlikka qarshi kurashish respublika komissiyasi (N.Yo‘ldoshev) Toshkent shahrida Konsepsiya samarali amalga oshirilishining tizimli monitoringini ta’minlasin hamda 2018 yil yakuni bo‘yicha bunday amaliyotni respublikaning boshqa hududlarida joriy etish yuzasidan takliflar kiritsin.
24. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi:
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda ichki ishlar organlari patrul-post va yo‘l-patrul xizmatlarining jamoat tartibini saqlashda namuna ko‘rsatgan xodimlariga mahalliy ishlab chiqarilgan arzon yengil avtotransport vositalarini sotib olish uchun imtiyozli kredit berish bo‘yicha taklif kiritsin;
bir oy muddatda mobil markazlar ishini tashkil etish tartibini tasdiqlasin, bunda ular tomonidan jamoat tartibini ta’minlash kuchlarining o‘zaro muvofiqlashgan hamkorligini tashkil etishning uyg‘un mexanizmlari va ularning huquqbuzarliklarga tezkor munosabat bildirish nazarda tutilsin;
bir oy muddatda ushbu qaror talablarini inobatga olib, pul mukofoti tizimining aniq mezonlarini nazarda tutgan holda jamoat tartibini ta’minlash kuchlarining faoliyatini baholash tartibini belgilaydigan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasini kiritsin;
ikki oy muddatda respublika ichki ishlar organlarining amaldagi
shtat birliklarini tanqidiy qayta ko‘rib chiqsin hamda Toshkent shahar ichki ishlar organlari patrul-post va yo‘l-patrul xizmatlarining tuzilmasini takomillashtirish va shtat birliklarini ularning real ish hajmini hisobga olgan holda ko‘paytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ko‘rsin;
ikki oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga ichki ishlar organlari patrul-post xizmatlari bo‘linmalarini individual himoya va faol mudofaaning zamonaviy maxsus vositalari bilan jihozlash dasturini kiritsin;
uch oy muddatda kompleks tahlil asosida Toshkent shahar ichki ishlar organlari patrul-post va yo‘l-patrul xizmatlarining avtomobil parkini bosqichma-bosqich qayta jihozlash va mustahkamlash bo‘yicha taklif kiritsin.
25. Belgilansinki, ushbu qarorda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlar byudjet mablag‘lari, manfaatdor vazirlik va idoralarning byudjetdan tashqari mablag‘lari, shuningdek, qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar doirasida amalga oshiriladi.
26. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Xavfsizlik kengashi kotibi V.V.Maxmudov, O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori O.B.Murodov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M.Mavlonov va O‘zbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri P.R.Bobojonov zimmasiga yuklansin.
2018-yil 19-iyun
1849
Олтибоев Ўрол,Сурхондарё. партиянинг Мафкуравий,ташвиқот-тарғибот ишлари бўйича бўлим мудири2018-06-20 16:04:15
Жамоат тартибини сақлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар энг долзарб масалалардан биридир.Бу ишни нафақат Тошкентда балки ҳар бир ҳудудда шундай долзарб вазифа қилиб қўйиш мақсадга мувофиқдир.

О дополнительных мерах по повышению эффективности обеспечения общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в городе Ташкенте
20.06.2018, 09:33
За истекший период в столице проведена значительная работа по внедрению качественно новой системы охраны общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью, обеспечению правопорядка и надежной защиты прав, свобод и законных интересов граждан на основе тесного взаимодействия с государственными органами и институтами гражданского общества.
Вместе с тем, изучение практики организации несения службы показало недостаточную эффективность расстановки имеющихся сил и средств правоохранительных органов в вечернее и ночное время суток, не позволяющей обеспечить оперативное реагирование, контроль и оценку криминогенной обстановки в столице. Об этом свидетельствует тот факт, что в данный период совершается более половины от общего количества правонарушений, особенно тяжких и особо тяжких преступлений.
В целях повышения эффективности деятельности правоохранительных органов города Ташкента, организации их тесного взаимодействия по обеспечению общественного порядка, профилактике правонарушений и борьбе с преступностью в вечернее и ночное время суток:
1. Одобрить предложение Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, Национальной гвардии, Верховного суда Республики Узбекистан, Союза молодежи Узбекистана и Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан о внедрении в качестве эксперимента с 1 июля 2018 года в систему обеспечения общественного порядка, профилактики правонарушений и борьбы с преступностью в городе Ташкенте Концепции «Безопасная столица» (далее – Концепция), предусматривающей:
организацию круглосуточного трехсменного режима патрулирования с привлечением во временной период с 16:00 до 8:00 часов не менее 70 процентов сил обеспечения общественного порядка строевых подразделений органов внутренних дел, Национальной гвардии, а также представителей общественности (далее – силы обеспечения общественного порядка);
полноценное осуществление сотрудниками профилактических, оперативных и следственных подразделений органов внутренних дел и прокуратуры, административных судов, адвокатуры, а также служб судебно-медицинской экспертизы служебной деятельности в вечернее и ночное время суток с последующим освобождением их от выполнения непосредственных обязанностей в дневное время суток на протяжении шестнадцати часов;
обеспечение максимально быстрого прибытия к месту происшествия или сигнала подразделений органов внутренних дел, в первую очередь, патрульных групп сил обеспечения общественного порядка в целях своевременного предупреждения и пресечения правонарушений.
важнейшими критериями оценки деятельности сил обеспечения общественного порядка, несущих службу в вечернее и ночное время суток, являются отсутствие фактов нарушений общественного порядка, их своевременное предупреждение и пресечение на закрепленной территории патрулирования;
деятельность в вечернее и ночное время суток организуется в тесном взаимодействии сил обеспечения общественного порядка и личного состава подразделений задействованных государственных органов;
патрулирование на автомобилях в вечернее и ночное время суток осуществляется силами обеспечения общественного порядка комбинированно, как на автомобилях, так и в пешем порядке;
деятельность личного состава сил обеспечения общественного порядка и подразделений задействованных государственных органов в вечернее и ночное время суток должна периодически заменяться на работу в дневное время суток.
3. Ввести в рамках реализации Концепции практику функционирования мобильных центров связи и координации сил обеспечения общественного порядка (далее – мобильные центры) с закреплением их за территорией обслуживания отделов внутренних дел.
Определить основными задачами мобильных центров:
содействие отделам внутренних дел в осуществлении контроля, управления и организации эффективного взаимодействия сил обеспечения общественного порядка и подразделений задействованных государственных органов при несении службы в вечернее и ночное время суток;
оперативное реагирование на поступающие заявления, сообщения и другие сведения о правонарушениях путем обеспечения незамедлительного прибытия ближайшей патрульной группы сил обеспечения общественного порядка к месту происшествия или сигнала;
выполнение функций мобильного штаба в целях координации и маневрирования силами обеспечения общественного порядка, в том числе с непосредственным выездом на место происшествия;
осуществление непосредственного слежения и визуальной оценки с использованием информационно-коммуникационных технологий оперативной и криминогенной обстановки при проведении массовых мероприятий и в местах массового скопления людей;
организацию привлечения профилактических, оперативных и следственных подразделений органов внутренних дел и прокуратуры для принятия установленных законом мер при выявлении силами обеспечения общественного порядка фактов правонарушений и задержании разыскиваемых преступников.
4. Утвердить схему организации непрерывного круглосуточного режима службы по обеспечению общественного порядка, профилактике правонарушений и борьбе с преступностью в городе Ташкенте согласно приложению.
5. Переименовать должности заместителей министра внутренних дел Республики Узбекистан, министра внутренних дел Республики Каракалпакстан, начальников Главного управления внутренних дел города Ташкента и управлений внутренних дел областей соответственно в должности заместителей министра внутренних дел Республики Узбекистан, министра внутренних дел Республики Каракалпакстан, начальников Главного управления внутренних дел города Ташкента и управлений внутренних дел областей по охране общественного порядка, возложив на них:
персональную ответственность за организацию деятельности по обеспечению результативности охраны общественного порядка, особенно в вечернее и ночное время суток;
задачи по организации эффективной и взаимосвязанной деятельности подразделений патрульно-постовой службы и охраны общественного порядка, пожарной безопасности, охраны, а также обеспечения безопасности дорожного движения органов внутренних дел.
9. Согласиться с предложением Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Союза молодежи Узбекистана, Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан о создании в каждой махалле города Ташкента общественных групп патрулирования «Фидокор ёшлар» (далее – общественные группы), предусмотрев формирование их составов из числа:
призывников, обратившихся в районные отделы по делам обороны с намерением несения срочной военной службы;
кандидатов, изъявивших желание поступить в высшие военные образовательные учреждения республики, а также образовательные учреждения органов внутренних дел;
кандидатов, изъявивших желание поступить на службу в органы внутренних дел.
вступление в общественные группы осуществляется на основании направлений, выдаваемых районными отделами по делам обороны или органами внутренних дел;
общественные группы формируются из числа молодежи, проживающей на территории махалли их функционирования;
ответственность за эффективную организацию деятельности общественных групп возлагается на заместителей начальников районных органов внутренних дел по вопросам молодежи и инспекторов по профилактике;
каждый из членов общественных групп привлекается к патрулированию в вечернее и ночное время суток по установленному маршруту общим временным объемом не менее 100 часов, что является основанием для окончательного приема документов на службу (учебу);
членам общественных групп, активно участвовавшим в обеспечении правопорядка в своей махалле, инспектором по профилактике совместно с председателем схода граждан может выдаваться рекомендация, учитываемая при проведении конкурсных отборов на службу (учебу).
10. Ввести с 1 августа 2018 года порядок, в соответствии с которым по итогам ежемесячной работы к сотрудникам и военнослужащим, несущим службу в составе сил обеспечения общественного порядка города Ташкента, применяется единовременное денежное вознаграждение в размере до 50 процентов от их должностного оклада за непосредственное пресечение, выявление или раскрытие тяжких и особо тяжких преступлений, а также задержание лиц, скрывающихся от следствия и суда, на территории патрулирования.
15. Верховному суду Республики Узбекистан в месячный срок внести обоснованные предложения по перераспределению и увеличению штатных единиц районных административных судов города Ташкента.
16. Министерству здравоохранения Республики Узбекистан в месячный срок:
внести предложения по открытию и организации деятельности межрайонных пунктов судебно-медицинской экспертизы с учетом необходимости их наиболее оптимального расположения в городе Ташкенте;
совместно с Генеральной прокуратурой, Верховным судом и Министерством внутренних дел Республики Узбекистан разработать
и утвердить упрощенный порядок определения состояния алкогольного опьянения водителей транспортных средств, в том числе посредством носимых технических устройств.
17. Рекомендовать Палате адвокатов Республики Узбекистан осуществление дополнительных мероприятий по защите прав граждан
и оказанию им квалифицированной юридической помощи при осуществлении процессуальных действий в вечернее и ночное время суток.
18. Министерству внутренних дел совместно с Национальной гвардией Республики Узбекистан с учетом требований Концепции в двухнедельный срок:
разработать и утвердить порядок несения совместной патрульной службы в составе сил обеспечения общественного порядка, в том числе предусмотрев механизм комбинирования методов патрулирования на автомобилях и в пешем порядке;
пересмотреть действующую дислокацию маршрутов патрулирования с введением механизма оперативного маневрирования сил охраны общественного порядка в соответствии с изменяющейся оперативной и криминогенной обстановкой;
обеспечить перераспределение личного состава сил обеспечения общественного порядка в соответствии с промежутком времени суток;
принять меры по повышению эффективности деятельности подразделений собственной безопасности по обеспечению действенного контроля за несением службы в вечернее и ночное время суток.
19. Хокимияту города Ташкента в месячный срок принять необходимые меры по организации и созданию условий для питания сотрудников и военнослужащих, несущих службу и осуществляющих деятельность в вечернее и ночное время суток в соответствии с Концепцией.
20. Генеральной прокуратуре совместно с Верховным судом и Министерством внутренних дел Республики Узбекистан в двухмесячный срок внести предложения по:
а) совершенствованию системы работы с ранее судимыми лицами, предусмотрев:
строгое соблюдение норм законодательства при определении лица ранее судимым;
прекращение практики проставления сведений о судимости лицам, у которых она погашена или снята, при поступлении на учебу, работу и др.;
усиление мер ответственности за совершение преступлений ранее судимыми лицами;
б) упрощению порядка производства по делам об административных правонарушениях в вечернее и ночное время суток.
21. Министерству внутренних дел, Министерству обороны, Союзу молодежи Узбекистана, Республиканскому совету по координации деятельности органов самоуправления граждан в месячный срок разработать и утвердить Положение об общественных группах патрулирования «Фидокор ёшлар», определяющее порядок организации их функционирования, механизмы и критерии оценки деятельности.
22. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан предусмотреть в ходе реализации аппаратно-программного комплекса «Безопасный город» оснащение всех отделов внутренних дел города Ташкента системой интеллектуального распознавания лица и регистрационного номера транспортных средств.
23. Республиканской комиссии по раннему предупреждению преступлений и борьбе с правонарушениями на местах (Н.Юлдашев) обеспечить систематический мониторинг эффективности реализации Концепции в городе Ташкенте и по итогам 2018 года внести предложения по внедрению аналогичной практики в других регионах республики.
24. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан:
совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан в месячный срок внести предложения по предоставлению отличившимся в охране общественного порядка сотрудникам патрульно-постовой и дорожно-патрульной служб органов внутренних дел льготных кредитов для приобретения бюджетных легковых транспортных средств отечественного производства;
в месячный срок утвердить порядок организации работы мобильных центров, предусмотрев слаженный механизм организации ими скоординированного взаимодействия сил обеспечения общественного порядка и их оперативного реагирования на правонарушения;
в месячный срок внести проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан, устанавливающего порядок оценки деятельности сил обеспечения общественного порядка с позиции определения конкретных критериев системы денежного вознаграждения с учетом требований настоящего постановления;
в двухмесячный срок критически пересмотреть действующие штатные единицы органов внутренних дел республики и принять меры по совершенствованию структур и увеличению штатных единиц патрульно-постовой и дорожно-патрульной служб органов внутренних дел города Ташкента с учетом их реальной нагрузки;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан Программу оснащения подразделений патрульно-постовой службы органов внутренних дел современными специальными средствами индивидуальной защиты и активной обороны;
в трехмесячный срок на основе комплексного анализа внести предложения по поэтапному переоснащению и укреплению автомобильного парка патрульно-постовой и дорожно-патрульной служб органов внутренних дел города Ташкента.
25. Определить, что расходы, связанные с реализацией мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, осуществляются в пределах бюджетных средств, внебюджетных средств заинтересованных министерств и ведомств, а также других источников, не запрещенных законодательством.
26. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б., первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М. и министра внутренних дел Республики Узбекистан Бобожонова П.Р.