“Buxoro-Agro” erkin iqtisodiy zonasini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Tashqi bozorlarda talab katta bo‘lgan, yuqori qo‘shilgan qiymatli raqobatbardosh mahsulotlar yetishtirishni ta’minlaydigan zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etishga xorijiy va mahalliy investitsiyalarni jalb etish uchun qulay sharoitlarni shakllantirish, shuningdek, Buxoro viloyatining ishlab chiqarish hamda resurs salohiyatidan kompleks va samarali foydalanish, shu asosda yangi ish o‘rinlari tashkil etish hamda aholi daromadlarini oshirish maqsadida:
1. Buxoro viloyati hokimligi, O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, “O‘zbekoziqovqatxolding” XKning Buxoro viloyatida “Buxoro-agro” erkin iqtisodiy zonasini (keyingi o‘rinlarda “Buxoro-agro” EIZ deb yuritiladi) 1-ilovaga muvofiq hududlar chegaralari doirasida tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi qabul qilinsin.
2. Buxoro viloyati hokimligi:
O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi bilan birgalikda bir oy muddatda “Buxoro-agro” EIZ tarkibiga kiritiladigan yer maydonlarining chegaralari aniq belgilanishini va yerlarning belgilangan tartibda ajratilishini ta’minlasin;
manfaatdor idoralar bilan birgalikda ilg‘or texnologiyalarni qo‘llagan holda zamonaviy issiqxonalar qurish uchun konstruksiyalar va jihozlar ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan mahalliy korxonalar tashkil etish choralarini ko‘rsin.
3. Quyidagilar “Buxoro-agro” EIZning asosiy vazifalari va faoliyati yo‘nalishlari etib belgilansin:
zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini, jumladan, gidroponika texnologiyalarini qo‘llagan holda, klaster usuli asosida tashkil etish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy va mahalliy investitsiyalar jalb etish, shuningdek, zamonaviy energiya tejovchi issiqxonalar qurish uchun konstruksiyalar, jihozlar va boshqa butlovchi buyumlar ishlab chiqarishni tashkil etish;
hududning ishlab chiqarish va resurs salohiyatidan samarali foydalanish asosida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarishni kengaytirish, qayta ishlashni chuqurlashtirish va ularning eksport hajmini oshirish;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqarishning urug‘dan to mahsulotni bozorga yetkazib berishgacha bo‘lgan to‘liq jarayonini tashkil etishni rag‘batlantirish;
ko‘chatzorlar, shuningdek, birlamchi urug‘chilikni tashkil etish uchun sharoitlar yaratish orqali issiqxona xo‘jaliklarini talabi katta, yuqori hosildorlikka ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘ va ko‘chatlari bilan ta’minlashning samarali mexanizmlarini joriy etish;
logistika xizmatlari ko‘rsatishning zamonaviy infratuzilmasini shakllantirish, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarish subyektlariga ular tomonidan yetishtirilgan mahsulotlar eksportini tashkil etishda ko‘maklashish;
issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etishda zamonaviy resurs tejovchi texnologiyalarni, muqobil issiqlik energiyalardan foydalanishni keng joriy etish;
ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni standartlashtirish, sertifikatlashtirish va markirovka qilish bo‘yicha xalqaro standartlarga muvofiq ilmiy-ishlab chiqarish markazlari tashkil etish va ularning xulosalari xalqaro darajada e’tirof etilishini ta’minlash chora-tadbirlarini ko‘rish;
issiqxona xo‘jaliklari sohasida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashda, jumladan, ular tomonidan “Buxoro-agro” EIZ hududida faoliyat yuritayotgan korxonalarda ishlab chiqarish amaliyotini o‘tashda ishtirok etish.
4. Belgilab qo‘yilsinki:
“Buxoro-agro” EIZ tarkibiga kiritilgan yer maydonlari Buxoro viloyati Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashining bevosita tasarrufida bo‘ladi;
“Buxoro-agro” EIZning faoliyat ko‘rsatish muddati u tashkil etilgan kundan boshlab, mazkur muddatni keyinchalik uzaytirish imkoniyati bilan 30 yilni tashkil qiladi;
“Buxoro-agro” EIZning faoliyat ko‘rsatishi muddati mobaynida uning hududida alohida soliq va bojxona rejimlari amal qiladi;
“Buxoro-agro” EIZ ishtirokchisi maqomi Buxoro viloyati Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashining qarori bilan beriladi.
5. Buxoro viloyati Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashi:
a) bir oy muddatda “Buxoro-agro” EIZ direksiyasini va uning faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlarini ko‘rsin;
b) O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi, “O‘zbekoziqovqatxolding” XK va tijorat banklari bilan birgalikda:
“Buxoro-agro” EIZ hududida loyihalar amalga oshirish uchun tadbirkorlik subyektlari jalb etilishini, ular bilan tizimli ishlar olib borilishini, shuningdek, loyihalarni “Buxoro-agro” EIZ hududiga joylashtirish bo‘yicha investitsion buyurtmalarning sifatli va o‘z vaqtida ko‘rib chiqilishini;
tadbirkorlik subyektlariga “Buxoro-agro” EIZ hududida amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan investitsiya loyihalarining biznes-rejalarini ishlab chiqishda ko‘maklashishni ta’minlasin.
6. “Buxoro-agro” EIZ direksiyasi erkin iqtisodiy zonaning butun faoliyat ko‘rsatishi davrida asosiy faoliyat turi bo‘yicha soliqlar va davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalar to‘lashdan ozod qilinsin.
7. “Buxoro-agro” EIZ qatnashchilariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 26 oktyabrdagi “Erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini faollashtirish va kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–4853-son Farmonining 3, 4 va 5-bandlari qoidalari tatbiq etilsin.
8. “Buxoro-agro” EIZ hududida zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etishga doir tadbirlarni muvofiqlashtirish va amalga oshirishga ko‘maklashish bo‘yicha komissiya tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Komissiyaning (S.Xolmurodov) asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
mazkur qarorda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha mas’ul ijrochilar faoliyatini muvofiqlashtirish, shuningdek, ushbu tadbirlarning samarali, sifatli va o‘z vaqtida bajarilishini tashkil etish;
“Buxoro-agro” EIZ hududida amalga oshirilayotgan loyihalarni moliyalashtirish uchun xorijiy investitsiyalarni, donor mamlakatlarning, xalqaro moliya institutlarining kreditlari va grantlarini jalb etish;
“Buxoro-agro” EIZ hududida loyihalar amalga oshirish uchun xorijiy va mahalliy investorlar izlashga hamda jalb etishga ko‘maklashish, ular bilan muzokaralar olib borish, shuningdek, ularga o‘z faoliyatini tashkil etishda zarur yordam va ko‘mak ko‘rsatish.
9. Belgilansinki, “Buxoro-agro” EIZ hududida amalga oshiriladigan loyihalarni moliyalashtirish xalqaro moliya institutlari, loyiha tashabbuskorlari mablag‘lari, jumladan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar, shuningdek, tijorat banklari kreditlari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi.
Bunda loyiha tashabbuskorining loyihani amalga oshirish uchun jalb etilayotgan o‘z mablag‘lari miqdori tegishli loyiha umumiy qiymatining 25 foizidan kam bo‘lishi mumkin emas.
10. “Buxoro-agro” EIZ hududida tashkil etilgan korxonalarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 6 yanvardagi “Oziq-ovqat, charm-poyabzal va farmatsevtika sanoatida investitsiya loyihalarini moliyalashtirish manbalarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–2718-son qarorida belgilangan kreditlar taqdim etish tartibi va shartlari tatbiq etilishi belgilansin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, “O‘zsanoatqurilishbank” ATB, “Asaka” ATB va boshqa tijorat banklariga loyiha tashabbuskorlarida garov ta’minoti yetarli bo‘lmagan yoki mavjud bo‘lmagan hollarda ularga texnologik uskunalarni lizing asosida xarid qilish imkoniyatini berish tavsiya etilsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Avtomobil yo‘llari davlat qo‘mitasi, “O‘zbekenergo” AJ, “O‘ztransgaz” AJ “Buxoro-agro” EIZ direksiyasi bilan birgalikda “Buxoro-agro” EIZ hududini, shuningdek, uning ishtirokchilari ishlab chiqarish maydonlarini tashqi yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan kafolatli ta’minlasin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Moliya vazirligi:
Qurilish vazirligi, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Avtomobil yo‘llari davlat qo‘mitasi, “O‘zbekenergo” AJ, “O‘ztransgaz” AJ, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ, Buxoro viloyati hokimligi bilan birgalikda uch oy muddatda “Buxoro-agro” EIZ hududida transport, ishlab chiqarish va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini jadal rivojlantirish dasturini tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi bilan birgalikda har yili O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirish davlat dasturi parametrlarini shakllantirishda “Buxoro-agro” EIZning belgilangan tartibda tasdiqlangan bosh rejasi asosida transport, ishlab chiqarish va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish uchun kapital qo‘yilmalar limitlarini hamda zarur markazlashtirilgan investitsiyalar ajratilishini nazarda tutsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi va Buxoro viloyati hokimligining:
Buxoro viloyati hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasini “Buxoro-agro” EIZning bosh rejasini ishlab chiqish, shuningdek, yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini qurish hamda rekonstruksiya qilish bo‘yicha buyurtmachi etib;
“Qishloq qurilish loyiha” MCHJni “Buxoro-agro” EIZning bosh rejasini ishlab chiqish bo‘yicha bosh loyihalash tashkiloti etib belgilash to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
16. Buxoro viloyati hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi “Qishloq qurilish loyiha” MCHJ bilan birgalikda ikki oy muddatda “Buxoro-agro” EIZning bosh rejasi loyihasi ishlab chiqilishini hamda Buxoro viloyati Erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashi bilan kelishilgan holda belgilangan tartibda tasdiqlash uchun kiritilishini ta’minlasin.
17. O‘zbekiston avtomobil transporti agentligi, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ, Davlat bojxona qo‘mitasi Buxoro viloyati hokimligi bilan birgalikda bir oy muddatda “Buxoro-agro” EIZ ishtirokchilariga o‘z vaqtida va sifatli xizmat ko‘rsatish uchun logistika markazlarini hamda bojxona postlarini qurish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi:
O‘zbekiston Respublikasining Turkiya Respublikasi, Koreya Respublikasi, Germaniya Federativ Respublikasi, Ispaniya Qirolligi, Isroil davlati, Rossiya Federatsiyasi, Xitoy Xalq Respublikasidagi elchixonalar hamda respublikaning xorijiy davlatlardagi boshqa diplomatik vakolatxonalari zimmasiga “Buxoro-agro” EIZ hududida loyihalar, jumladan, zamonaviy energiya tejovchi issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish bo‘yicha loyihalar amalga oshirish uchun xorijiy investorlar, shuningdek, xorijiy kredit liniyalarini jalb etishga ko‘maklashish majburiyatini yuklasin;
Buxoro viloyati hokimligining buyurtmalariga binoan “Buxoro-agro” EIZ hududida yaratiladigan zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish bo‘yicha ishga jalb qilinadigan xorijiy mutaxassislar uchun kirish vizalari konsullik hamda boshqa yig‘imlar undirilmasdan, belgilangan tartibda rasmiylashtirilishini ta’minlasin.
19. O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Buxoro viloyati hokimligining buyurtmalariga binoan “Buxoro-agro” EIZ hududida yaratiladigan zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish bo‘yicha ishga jalb qilinadigan xorijiy mutaxassislarga davlat bojlari undirilmasdan ko‘p martalik vizalar berilishi va uzaytirilishini, shuningdek, ularning yashash joyida vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tkazilishi hamda vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tkazish muddati uzaytirilishini belgilangan tartibda ta’minlasin.
20. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi Buxoro viloyati hokimligining buyurtmalariga binoan “Buxoro-agro” EIZ hududida tashkil etiladigan korxonalarda, jumladan, issiqxona xo‘jaliklarida ishlash maqsadida respublikaga xorijiy mutaxassislarni jalb etish uchun belgilangan tartibda ruxsatnomalar berilishini (muddati uzaytirilishini), shuningdek, ularga O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyati huquqiga tasdiqnomalar berilishini (muddati uzaytirilishini) ta’minlasin.
21. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi:
a) Fanlar akademiyasi, Innovatsion rivojlanish vazirligi, “O‘zbekoziqovqatxolding” XK, “Energiya tejash milliy kompaniyasi” AJ bilan birgalikda ikki oy muddatda zamonaviy energiya tejovchi issiqxona komplekslarini (issiqxonalarni) ular joylashgan hududning (joyning) o‘ziga xos xususiyatlaridan, issiqxonaning ixtisoslashuvidan hamda issiqxona xo‘jaligi samaradorligiga ta’sir etuvchi boshqa omillardan kelib chiqqan holda maqbul sharoitlarda tashkil etish yuzasidan tavsiyalar ishlab chiqsin;
b) Fanlar akademiyasi, Innovatsion rivojlanish vazirligi va Toshkent davlat agrar universiteti bilan birgalikda:
bir oy muddatda issiqxona xo‘jaliklari rahbarlari va mutaxassislari uchun issiqxona xo‘jaliklarini boshqarish, jumladan, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish hamda eksport qilish masalalari yuzasidan turkum o‘quv seminarlarini tashkil etsin;
zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini tashkil etish va rivojlantirish sohasidagi ilmiy-tadqiqot ishlarini hamda innovatsion ishlanmalarni rag‘batlantirish, shuningdek, xorijiy mamlakatlarning mazkur yo‘nalishdagi ilg‘or tajribasi asosida mutaxassislarning malakasini oshirishni tashkil etish choralarini ko‘rsin.
22. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbekiston neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish davlat inspeksiyasi, Elektr energetikada nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda issiqxona xo‘jaliklarida energiya resurslaridan foydalanish samaradorligi va oqilonaligini o‘rganish maqsadida ularni joyiga chiqqan holda viloyatlar va tumanlar (shaharlar) kesimida atroflicha inventarizatsiyadan o‘tkazsin, uning natijalari yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga mazkur yo‘nalishdagi ishlarni takomillashtirish bo‘yicha takliflar bilan birga hisobot kiritsin.
23. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi Adliya vazirligi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
24. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari S.R.Xolmurodov, Z.T.Mirzayev va Buxoro viloyati hokimi O‘.I.Barnoyev zimmasiga yuklansin.
2018-yil 10-iyul
1867
Санъат Исматов2018-07-12 15:53:18
Огромные масштабы привлечены и предоставлены множество привилегий для предпринимателей в данном Постановлении нашего Президента. Конечно же, для народа Бухары это очень радостная новость и мы бесконечно благодарны нашему Президенту. Бухарские предприниматели в своей очереди воспользуются этими льготами и достигнут новых высот. мы в это верим!
Санжар Бакаев2018-07-12 15:31:32
Принятие Постановления о создании СЭЗ "Бухоро агро" в Бухарской области очередной правильный подход руководства страны по развитию сельскохозяйственной отрасли региона. Создание СЭЗ "Бухара агро" даст положительный эффект для роста экономики региона и страны в целом, привлечет иностранные инвестиции, создадутся новые рабочие места. Также, существенно улучшит показатели экспорта сельхоз продукции. Предприниматели неизбежно смогут приобретать самые передовые, современные, производственные и перерабатывающее оборудование. Наряду с этим, мы сможем наблюдать открытие имеющегося потенциала данной отрасли. Нам же, остается только умело воспользоваться этой возможностью и смело реализовывать свои амбициозные проекты.
Yazdon Toshonov O'zLiDeP Kattaqurg'on tuman Kengashi raisining birinchi o'rinbosari ,apparat rahbari.2018-07-12 09:20:56
Bunday qishloq xujaligi yunalishidagi Iqtisodiy zonalarni boshqa viloytlarda ham tashkil qilinsha juda ko'p qo'shimcha ish o'rinlari yaratilib ,eksport miqdori ham oshar edi.
O'zLiDeP Бухоро туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари - аппарат раҳбари - Саттор Бафоев2018-07-12 08:56:59
Бухоро вилоятида “Бухоро-агро” эркин иқтисодий зона ташкил этилиши янги иш ўринлар барпо этиш, сифатли экспортбоп қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш бўйича яратилган кенг имкониятдан унумли фойдаланишимиз лозим.
Ж.Мавлонов ЎзЛиДеП Когон шаҳар Кенгаши ДГ ижрочи котиби2018-07-11 16:55:16
“Бухоро-Агро” эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори биз ёшлар учун катта имкониятларни яратиб беради.Ушбу қарор ўз вақтида халқ манфааини кўзлаб қабул қилинган қарорлардан бири деб ҳисоблаймиз.
Каримова Юлдуз2018-07-11 16:42:00
"Бухоро -Агро иқтисодий зоннасини"ташкил этиш тўғрисидаги қарорнинг қабул қилиниши вилоят иқтисодиётини, аҳоли даромадини оширишга хизмат қилади.Сув тақчил бўлган ҳудудда гидропоника суғориш усулларини кенг ривожлантириш замонавий деҳқончилик маданиятини кенгайтиришдаги давлатимиз томонидан яратилаётган имкониятлар бизни жуда қувонтирди.
Асхор Истамов - журналист, Бухоро вилояти2018-07-11 16:37:43
Бухоро вилоятида деҳқончилик билан шуғулланишнинг ўзи бўлмайди. Об-ҳаво қийинчиликлари, қиш чилласи-ю, ёз жазирамаси, қишлоқ-хўжалиги экинларини етиштиришда ўз салбий таъсирини ўтказмай қолмайди. Аксарият майдонларда ернинг шўрланганлиги эса агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказишга халақит бераётганлиги туфайли майдонларни қайта-қайта суғориш заруратини келтириб чиқармоқда. Президентимизнинг ушбу қарори деҳқончилик маданиятини янада юксалтиришда вилоят аҳолисини сара сабзавот маҳсулотлари билан таъминлаш имконини берада.
З.Аслонова, Бухоро вилоят Кенгаши Сиёсий таълим маркази раҳбари 2018-07-11 16:27:41
Давлатмиз раҳбари томонидан куни-кеча имзоланган "Бухоро-агро" ЭИЗ ташкил этиш тўғрисидаги қарор ҳеч шубҳасиз, ҳудуд иқтисодиётини янги босқичга кўтариш, жойларда кўплабянги иш ўринлари яратиш, аҳоли турмуш фаровонлигини ошириш, қолаверса халқимиз дастурхони мўл-кўллигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этиши билан эътиборга молик .
Мавжуда Рашидова-O'zLiDeP Бухоро вилоят кенгаши бўлим мудири2018-07-11 12:44:20
"Бухоро-Агро" ЭИЗсининг ташкил этилиши вилоятимизда иссиқхоналарнинг фаолиятини самарали йўлга қўйилишига, янги иш ўринларининг яратилишига, юқори ҳосилдорликка эга бўлган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришга хизмат қилади. Давлатимиз томонидан ЭИЗга берилаётган имтиёзлар, яратилаётган шароитлар ҳудудларда бу зонанинг тез оёққа туришига ёрдам беради деб ўйлайман.

О мерах по созданию свободной экономической зоны «Бухоро-Агро»
В целях формирования благоприятных условий по привлечению иностранных и отечественных инвестиций для создания современных тепличных хозяйств, обеспечивающих выращивание конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, востребованной на внешних рынках, а также комплексного и эффективного использования производственного и ресурсного потенциала Бухарской области, организации на этой основе новых рабочих мест и повышения доходов населения:
1. Принять предложение хокимията Бухарской области, Министерства сельского хозяйства, Министерства экономики, Министерства финансов, Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям, ХК «Узбекозиковкатхолдинг» о создании в Бухарской области свободной экономической зоны «Бухоро-агро» (далее – СЭЗ «Бухоро-агро») с границами ее территории согласно приложению № 1.
2. Хокимияту Бухарской области совместно с:
Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в месячный срок обеспечить четкое определение границ и отвод в установленном порядке земельных участков, включаемых в состав СЭЗ «Бухоро-агро»;
заинтересованными ведомствами принять меры по организации местных специализированных предприятий по производству конструкций и оборудования для строительства современных теплиц с применением передовых технологий.
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности СЭЗ «Бухоро-агро»:
привлечение прямых иностранных и отечественных инвестиций для создания современных тепличных хозяйств, в том числе с применением технологии гидропоники, на основе кластерной формы, а также организации производства конструкций, оборудования и других комплектующих изделий для строительства современных энергосберегающих теплиц;
расширение производства, углубление переработки и увеличение объемов экспорта сельскохозяйственной продукции на основе эффективного использования производственного и ресурсного потенциалов региона;
стимулирование организации полного цикла производства сельскохозяйственной продукции – от семян до поставки продукции на рынок;
внедрение эффективных механизмов обеспечения тепличных хозяйств семенами, рассадой и саженцами высокоурожайных сортов сельскохозяйственных культур, востребованных на внешних рынках, путем создания условий для организации питомников рассады и саженцев, а также первичного семеноводства;
формирование современной инфраструктуры оказания услуг логистики, содействие субъектам сельскохозяйственного производства в организации экспорта производимой ими продукции;
широкое внедрение современных ресурсосберегающих технологий, альтернативных источников энергии в организацию тепличного хозяйства;
создание научно-производственных центров по стандартизации, сертификации и маркировке производимой продукции в соответствии с международными стандартами и с принятием мер по обеспечению международного признания их заключений;
участие в подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере тепличного хозяйства, в том числе в прохождении ими производственной практики на предприятиях, осуществляющих деятельность на территории СЭЗ «Бухоро-агро».
земельные участки, включенные в состав СЭЗ «Бухоро-агро», находятся в прямом ведении Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области;
срок функционирования СЭЗ «Бухоро-агро» составляет 30 лет с момента ее создания с возможностью последующего продления данного срока;
в течение срока функционирования СЭЗ «Бухоро-агро» на ее территории действуют особые налоговый и таможенный режимы;
статус участника СЭЗ «Бухоро-агро» предоставляется решением Административного совета свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области.
5. Административному совету свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области:
а) в месячный срок принять меры по созданию и организации деятельности дирекции СЭЗ «Бухоро-агро»;
б) совместно с Министерством экономики, Государственным комитетом по инвестициям, Государственным комитетом по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан, ХК «Узбекозиковкатхолдинг» и коммерческими банками в установленном порядке обеспечить:
привлечение к реализации проектов на территории СЭЗ «Бухоро-агро» субъектов предпринимательства, проведение системной работы с ними, а также качественное и своевременное рассмотрение инвестиционных заявок на размещение проектов на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
оказание содействия субъектам предпринимательства в разработке бизнес-планов инвестиционных проектов, планируемых к реализации на территории СЭЗ «Бухоро-агро».
6. Освободить дирекцию СЭЗ «Бухоро-агро» по основному виду деятельности от уплаты налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды на весь период ее функционирования.
7. Распространить на участников СЭЗ «Бухоро-агро» положения пунктов 3, 4 и 5 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2016 года № УП-4853 «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон».
8. Утвердить состав Комиссии по координации и содействию в реализации мероприятий по организации современных тепличных хозяйств на территории СЭЗ «Бухоро-агро» согласно приложению № 2.
Определить основными задачами Комиссии (Холмуродов С.):
координацию деятельности ответственных исполнителей по реализации мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением, а также организацию их эффективного, качественного и своевременного исполнения;
привлечение иностранных инвестиций, кредитов и грантов стран-доноров, международных финансовых институтов для финансирования проектов, реализуемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
содействие в поиске и привлечении иностранных и отечественных инвесторов для реализации проектов на территории СЭЗ «Бухоро-агро», проведение с ними переговоров, а также оказание им необходимой помощи и содействия при организации их деятельности.
9. Определить, что финансирование проектов, реализуемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», осуществляется за счет средств международных финансовых институтов, инициаторов проектов, в том числе прямых инвестиций, а также кредитов коммерческих банков и иных источников, не запрещенных законодательством.
При этом размер собственных средств инициатора проекта, привлекаемых на его реализацию, не может быть менее 25 процентов от общей стоимости соответствующего проекта.
10. Установить, что на предприятия, организованные на территории СЭЗ «Бухоро-агро», распространяются порядок и условия предоставления кредитов, определенные постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 января 2017 года № ПП-2718 «О мерах по расширению источников финансирования инвестиционных проектов в пищевой, кожевенно-обувной и фармацевтической промышленности».
12. Рекомендовать Национальному банку внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, АКБ «Узпромстройбанк», АКБ «Асака» и другим коммерческим банкам при недостаточности или отсутствии залогового обеспечения у инициаторов проектов предоставлять им возможность приобретения технологического оборудования в лизинг.
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству жилищно-коммунального обслуживания, Государственному комитету Республики Узбекистан по автомобильным дорогам, АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» совместно с дирекцией СЭЗ «Бухоро-агро» обеспечить гарантированную подводку к территории СЭЗ «Бухоро-агро», а также производственным площадкам ее участников внешней дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры.
14. Министерству экономики и Министерству финансов Республики Узбекистан совместно с:
Министерством строительства, Министерством жилищно-коммунального обслуживания, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственным комитетом по автомобильным дорогам, АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз», АО «Узбекистон темир йуллари», хокимиятом Бухарской области в трехмесячный срок внести для утверждения в Кабинет Министров Республики Узбекистан программу опережающего развития транспортной, производственной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
Государственным комитетом по инвестициям ежегодно при формировании параметров Государственной программы развития Республики Узбекистан предусматривать лимиты капитальных вложений и выделение необходимых централизованных инвестиций для развития транспортной, производственной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры СЭЗ «Бухоро-агро» на основе ее генерального плана, утвержденного в установленном порядке.
15. Согласиться с предложениями Министерства строительства Республики Узбекистан и хокимията Бухарской области об определении:
заказчиком по разработке генерального плана, а также по строительству и реконструкции дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры СЭЗ «Бухоро-агро» инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при хокимияте Бухарской области;
генеральной проектной организацией по разработке генерального плана СЭЗ «Бухоро-агро» проектно-изыскательского института ООО «Кишлок курилиш лойиха».
16. Инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при хокимияте Бухарской области совместно с ООО «Кишлок курилиш лойиха» в двухмесячный срок обеспечить разработку и по согласованию с Административным советом свободных экономических зон и малых промышленных зон Бухарской области внесение на утверждение проекта генерального плана СЭЗ «Бухоро-агро» в установленном порядке.
17. Узбекскому агентству автомобильного транспорта, АО «Узбекистон темир йуллари», Государственному таможенному комитету совместно с хокимиятом Бухарской области в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию логистических центров и таможенных постов для своевременного и качественного обслуживания участников СЭЗ «Бухоро-агро».
18. Министерству иностранных дел:
возложить на посольства Республики Узбекистан в Турецкой Республике, Республике Корея, Федеративной Республике Германия, Королевстве Испания, Государстве Израиль, Российской Федерации, Китайской Народной Республике и другие дипломатические представительства республики за рубежом обязанности по содействию в привлечении иностранных инвесторов, а также иностранных кредитных линий для реализации проектов, в том числе по созданию современных энергосберегающих тепличных хозяйств на территории СЭЗ «Бухоро-агро»;
по заявкам хокимията Бухарской области обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз для иностранных специалистов, привлекаемых на работу по организации современных тепличных хозяйств, создаваемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», без взимания консульских и иных сборов.
19. Министерству внутренних дел по заявкам хокимията Бухарской области обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и ее продление по месту проживания в Республике Узбекистан иностранных специалистов, привлекаемых на работу по организации современных тепличных хозяйств, создаваемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», без взимания государственной пошлины.
20. Министерству занятости и трудовых отношений по заявкам хокимията Бухарской области обеспечить выдачу (продление) в установленном порядке разрешений на привлечение в республику иностранных специалистов для работы на предприятиях, в том числе в тепличных хозяйствах, создаваемых на территории СЭЗ «Бухоро-агро», а также выдачу (продление) им подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
21. Министерству сельского хозяйства:
а) совместно с Академией наук, Министерством инновационного развития Республики Узбекистан, ХК «Узбекозиковкатхолдинг», АО «Национальная энергосберегающая компания» в двухмесячный срок разработать рекомендации по созданию современных энергосберегающих тепличных комплексов (теплиц) с оптимальными условиями в зависимости от особенностей региона (места) их расположения, специализации теплицы и других факторов, влияющих на эффективность тепличного хозяйства;
б) совместно с Академией наук, Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Ташкентским государственным аграрным университетом:
в месячный срок организовать для руководителей и специалистов тепличных хозяйств цикл учебных семинаров по вопросам управления тепличными хозяйствами, в том числе производства и экспорта сельскохозяйственной продукции;
принять меры по стимулированию научно-исследовательских работ и инновационных разработок в области создания и развития современных тепличных хозяйств, а также по организации повышения квалификации специалистов на основе передового опыта зарубежных стран в данной сфере.
22. Узбекской государственной инспекции по контролю за использованием нефтепродуктов и газа при Кабинете Министров, Государственной инспекции по надзору в электроэнергетике совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок с выездом на места провести в разрезе областей и районов (городов) тщательную инвентаризацию действующих тепличных хозяйств с целью изучения эффективности и рациональности использования в них энергоресурсов, по итогам внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан отчет с предложениями по совершенствованию работы в данном направлении.
23. Государственному комитету по инвестициям совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
24. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Холмуродова С. Р., Мирзаева З. Т., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О. Б. и хокима Бухарской области Барноева У. И.
10 июля 2018 года.
2354
Санъат Исматов2018-07-12 15:53:18
Огромные масштабы привлечены и предоставлены множество привилегий для предпринимателей в данном Постановлении нашего Президента. Конечно же, для народа Бухары это очень радостная новость и мы бесконечно благодарны нашему Президенту. Бухарские предприниматели в своей очереди воспользуются этими льготами и достигнут новых высот. мы в это верим!
Санжар Бакаев2018-07-12 15:31:32
Принятие Постановления о создании СЭЗ "Бухоро агро" в Бухарской области очередной правильный подход руководства страны по развитию сельскохозяйственной отрасли региона. Создание СЭЗ "Бухара агро" даст положительный эффект для роста экономики региона и страны в целом, привлечет иностранные инвестиции, создадутся новые рабочие места. Также, существенно улучшит показатели экспорта сельхоз продукции. Предприниматели неизбежно смогут приобретать самые передовые, современные, производственные и перерабатывающее оборудование. Наряду с этим, мы сможем наблюдать открытие имеющегося потенциала данной отрасли. Нам же, остается только умело воспользоваться этой возможностью и смело реализовывать свои амбициозные проекты.
Yazdon Toshonov O'zLiDeP Kattaqurg'on tuman Kengashi raisining birinchi o'rinbosari ,apparat rahbari.2018-07-12 09:20:56
Bunday qishloq xujaligi yunalishidagi Iqtisodiy zonalarni boshqa viloytlarda ham tashkil qilinsha juda ko'p qo'shimcha ish o'rinlari yaratilib ,eksport miqdori ham oshar edi.
O'zLiDeP Бухоро туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари - аппарат раҳбари - Саттор Бафоев2018-07-12 08:56:59
Бухоро вилоятида “Бухоро-агро” эркин иқтисодий зона ташкил этилиши янги иш ўринлар барпо этиш, сифатли экспортбоп қишлоқ хўжалик маҳсулотлари етиштириш бўйича яратилган кенг имкониятдан унумли фойдаланишимиз лозим.
Ж.Мавлонов ЎзЛиДеП Когон шаҳар Кенгаши ДГ ижрочи котиби2018-07-11 16:55:16
“Бухоро-Агро” эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори биз ёшлар учун катта имкониятларни яратиб беради.Ушбу қарор ўз вақтида халқ манфааини кўзлаб қабул қилинган қарорлардан бири деб ҳисоблаймиз.
Каримова Юлдуз2018-07-11 16:42:00
"Бухоро -Агро иқтисодий зоннасини"ташкил этиш тўғрисидаги қарорнинг қабул қилиниши вилоят иқтисодиётини, аҳоли даромадини оширишга хизмат қилади.Сув тақчил бўлган ҳудудда гидропоника суғориш усулларини кенг ривожлантириш замонавий деҳқончилик маданиятини кенгайтиришдаги давлатимиз томонидан яратилаётган имкониятлар бизни жуда қувонтирди.
Асхор Истамов - журналист, Бухоро вилояти2018-07-11 16:37:43
Бухоро вилоятида деҳқончилик билан шуғулланишнинг ўзи бўлмайди. Об-ҳаво қийинчиликлари, қиш чилласи-ю, ёз жазирамаси, қишлоқ-хўжалиги экинларини етиштиришда ўз салбий таъсирини ўтказмай қолмайди. Аксарият майдонларда ернинг шўрланганлиги эса агротехник тадбирларни ўз вақтида ва сифатли ўтказишга халақит бераётганлиги туфайли майдонларни қайта-қайта суғориш заруратини келтириб чиқармоқда. Президентимизнинг ушбу қарори деҳқончилик маданиятини янада юксалтиришда вилоят аҳолисини сара сабзавот маҳсулотлари билан таъминлаш имконини берада.
З.Аслонова, Бухоро вилоят Кенгаши Сиёсий таълим маркази раҳбари 2018-07-11 16:27:41
Давлатмиз раҳбари томонидан куни-кеча имзоланган "Бухоро-агро" ЭИЗ ташкил этиш тўғрисидаги қарор ҳеч шубҳасиз, ҳудуд иқтисодиётини янги босқичга кўтариш, жойларда кўплабянги иш ўринлари яратиш, аҳоли турмуш фаровонлигини ошириш, қолаверса халқимиз дастурхони мўл-кўллигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этиши билан эътиборга молик .
Мавжуда Рашидова-O'zLiDeP Бухоро вилоят кенгаши бўлим мудири2018-07-11 12:44:20
"Бухоро-Агро" ЭИЗсининг ташкил этилиши вилоятимизда иссиқхоналарнинг фаолиятини самарали йўлга қўйилишига, янги иш ўринларининг яратилишига, юқори ҳосилдорликка эга бўлган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштиришга хизмат қилади. Давлатимиз томонидан ЭИЗга берилаётган имтиёзлар, яратилаётган шароитлар ҳудудларда бу зонанинг тез оёққа туришига ёрдам беради деб ўйлайман.
O`zLiDeP Томди туман бўлими аппарат рахбари М.Абдазимов2018-07-11 09:55:58
"Бухоро-Агро эркин иқтисодий зонасини ташкил этиш Бухоро вилоятида янги иш уринларини ташкил этилишига хамда ахоли даромодлари оширлишига давлатимизнинг ихтисодиетини кутаришда яхши имкон буладиганига ишономан