Toshkent shahrida investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha eksperimentni amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
16.08.2018, 09:58
Keyingi yillarda respublikada mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining faoliyatini takomillashtirish borasida ularning aholi va tadbirkorlik subyektlarining dolzarb muammolarini o‘z vaqtida va samarali hal etishdagi mustaqilligi va mas’uliyatini oshirishga qaratilgan sezilarli ishlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, Toshkent shahridagi ishlarning haqiqiy ahvolini o‘rganish ishbilarmonlik faolligining o‘sishiga, iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilishga investitsiyalarni jalb etishga to‘sqinlik qilayotgan tizimli muammolar va kamchiliklar mavjudligidan dalolat bermoqda.
Toshkent shahrida investitsiya muhitini tubdan yaxshilash maqsadida, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar konsepsiyasiga muvofiq:
1. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 1 avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasida investitsiya muhitini tubdan yaxshilash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–5495-son Farmoniga muvofiq:
a) 2018 yil 1 oktyabrdan investitsiya faoliyatini amalga oshirish uchun yer uchastkalarini berishning quyidagi yangi mexanizmlari joriy etilmoqda:
qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkasini 50 yilgacha muddatga, lekin arizada ko‘rsatilganidan kam bo‘lmagan muddatga investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun uzoq muddatli ijaraga berish;
ko‘chmas mulk obyektlarini (mehmonxonalar, savdo obyektlari, madaniy-ko‘ngilochar majmualar, maishiy xizmat ko‘rsatish obyektlari, ta’lim va tibbiyot tashkilotlari, yo‘l infratuzilmasi va boshqalar) qurish uchun yer uchastkalariga doimiy egalik qilish huquqini auksion orqali sotish;
b) quyidagilarga:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan tartibda tuman (shahar) hokimlariga chet el investitsiyasi ishtirokidagi korxonalarga qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkasini 50 yilgacha muddatga, lekin arizada ko‘rsatilganidan kam bo‘lmagan muddatga investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun uzoq muddatli ijaraga berish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisiga, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga qonun hujjatlarida belgilangan vakolatlar doirasida va tartibda 10 million AQSH dollaridan ko‘p bo‘lmagan ekvivalentda chet el investitsiyasi ulushi bo‘lgan investitsiya loyihalarini amalga oshirishda chet el investorlari bilan investitsiya shartnomalarini tuzish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga umumiy maydoni 2000 kvadrat metrdan ortiq, lekin 5000 kvadrat metrdan ko‘p bo‘lmagan foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlarini (O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 16 iyundagi “Davlat mulki obyektlarini sotish tartib-taomillarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–3067-son qarorining 1 va 2-ilovalarida ko‘rsatilgan obyektlar bundan mustasno) investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun sotish to‘g‘risida qaror qabul qilish huquqi berildi.
2. Vazirlar Mahkamasi va Toshkent shahar hokimligining 2018 yil 15 avgustdan 2019 yil 15 avgustgacha Toshkent shahrida investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha quyidagilarni nazarda tutuvchi eksperiment (keyingi o‘rinlarda eksperiment deb yuritiladi) o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifi qabul qilinsin:
investorlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar yakunlari bo‘yicha investitsiya shartnomalarini tuzish orqali Toshkent shahar hokimining qarori asosida soddalashtirilgan tartibda investitsiya faoliyatini amalga oshirish uchun doimiy egalik, doimiy foydalanish, muddatli (vaqtinchalik) foydalanish huquqi asosida yer uchastkalarini taqdim etish imkoniyati;
investorlar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar yakunlari bo‘yicha investitsiya kelishuvi asosida Toshkent shahar hokimining qarori bilan davlat mulki obyektlarini, shu jumladan, foydalanilmayotgan obyektlarni ularning maydoni hajmidan qat’i nazar berish, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining alohida qarorlari bilan davlat-xususiy sheriklikni joriy etish nazarda tutilgan sohalardagi obyektlar bundan mustasno;
Toshkent shahar hokimining qarori bilan kichik sanoat zonalaridireksiyasi funksiyalarini ishonchli boshqaruv shartnomasi asosida xususiy boshqaruvchi tashkilotlarga berish;
Toshkent shahar hokimining qaroriga ko‘ra mahalliy davlat hokimiyati organlarining bozorlar va savdo komplekslari ustav kapitali (fondi)dagi ulushlarini ularning balans qiymati va xodimlari sonidan qat’i nazar, xususiy tadbirkorlik subyektlariga faoliyat yo‘nalishini saqlab qolish, investitsiya va ijtimoiy majburiyatlar olish sharti bilan berish, shuningdek, bozorlar va savdo komplekslarining ijro etuvchi organi funksiyalarini shartnoma asosida xususiy boshqaruvchi tashkilotlarga biznesni tashkil etish va yuritish uchun berish. Bunda har bir tumanda mahalliy davlat hokimiyati organining ulushi bo‘lgan bitta mahalliy bozor saqlab qolinishi nazarda tutilsin;
Toshkent shahar hokimining qarori bilan davlat-xususiy sheriklik shartlarida avtomobil yo‘llari bo‘ylab pullik avtomobil to‘xtash joylarini tashkil etish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish, xususiy investorlarni jalb qilgan holda ko‘p qavatli avtomobil saqlash joylarini qurish dasturlarini tasdiqlash;
eng yuqori ijara to‘lovlari va investitsiya majburiyatlarini taklif etgan, asosan yo‘l harakati sohasida innovatsiya loyihalarini amalga oshirishda tajribaga ega tadbirkorlik subyektlariga mahalliy davlat hokimiyati organlari tasarrufida bo‘lgan, shu jumladan, bozorlar va savdo komplekslariga tutash hududlarda joylashgan avtomobillarni vaqtinchalik saqlash joylarini davlat-xususiy sheriklik shartlarida 10 yilga qadar muddatga ijaraga berish.
3. Toshkent shahrida investitsiya muhitini yaxshilash yuzasidan eksperiment o‘tkazilishini muvofiqlashtirish bo‘yicha ishchi guruh (keyingi o‘rinlarda – Ishchi guruh) ilovaga muvofiq tarkibda tashkil etilsin.
Ishchi guruh (A.N.Aripov) zimmasiga:
Toshkent shahar hokimining yer uchastkalari ajratish, davlat mulki obyektlarini realizatsiya qilish va ijaraga berish bo‘yicha qarorlarini qabul qilish uchun kichik sanoat zonalari direksiyasi funksiyalarini xususiy boshqaruvchi tashkilotlarga berish masalasini, shuningdek, amalga oshirish taklif etilayotgan investitsiya loyihalari ko‘rsatkichlari va davlat-xususiy sheriklikning asosiy shartlarini tezkorlik bilan kelishish va ma’qullash;
vazirliklar, idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlarining eksperimentni o‘tkazish va investitsiya loyihalarini amalga oshirish bilan bog‘liq tashkiliy-texnik masalalarni hal qilishga amaliy ko‘maklashish bo‘yicha faoliyatining aniq muvofiqlashtirilishini ta’minlash, byurokratizm holatlariga yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan tezkor choralar ko‘rish;
eksperimentni sifatli tashkil etish, muvofiqlashtirish va monitoring qilish, eksperiment doirasidagi barcha masalalarni tezkor ko‘rib chiqish va ular yuzasidan kelishilgan qarorlar qabul qilish yuklansin.
4. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq eksperiment doirasida:
Toshkent shahar hokimligi tomonidan har hafta investor kuni o‘tkaziladi, uning doirasida, qoida tariqasida, Ishchi guruh tomonidan tadbirkorlik subyektlari, shu jumladan, xorijiy investorlarning investitsiya shartnomalarini tuzish, ularga yer uchastkalari ajratish va investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun davlat mulki obyektlarini berish bo‘yicha investitsiya takliflari ko‘rib chiqiladi hamda tegishli ma’lumotlar Toshkent shahar hokimligining saytiga joylashtiriladi;
investitsiya faoliyatini olib borish uchun Toshkent shahar hokimining qaroriga ko‘ra yer uchastkalari berish investorga yer uchastkasini bir yilgacha muddatga (loyihaning murakkabligidan kelib chiqib uzaytirish imkoniyati bilan) dastlabki zaxiralash sharti bilan amalga oshiriladi, keyinchalik investitsiya shartnomasida ko‘rsatilgan shartlar investor tomonidan bajarilganidan so‘ng yer uchastkasiga egalik qilish va foydalanish huquqi rasmiylashtiriladi. Investor tomonidan zimmasiga olingan majburiyatlar investitsiya shartnomasida ko‘rsatilgan shartlar va muddatlarga muvofiq bajarilmaganda yer uchastkasini zaxiralash investorga kompensatsiya bermasdan va zararlar qoplanmasdan bekor qilinadi;
foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlarini o‘z balansida saqlovchilar tomonidan Toshkent shahar hokimligi so‘rov jo‘natgan vaqtdan keyin bir oy muddatda foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish, shu jumladan, ishlab chiqarish yoki xizmat ko‘rsatish obyektini tashkil etish, obyektni aniq ijaraga oluvchilarga berish, aniq investor (sherik)ni jalb etish choralari, shuningdek, foydalanilmayotgan obyekt faoliyatini tiklashning aniq muddatlari va moliyalashtirish manbalari nazarda tutilgan takliflarning taqdim etilmaganligi Toshkent shahri hokimining foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlarini investitsiya kelishuvi asosida realizatsiya qilish yoki berish to‘g‘risidagi qarorini qabul qilish uchun asos bo‘ladi;
keyinchalik Toshkent shahar hokimining yer uchastkalari taqdim etish, foydalanilmayotgan davlat mulki obyektlarini realizatsiya qilish yoki berish masalalari bo‘yicha qarorini qabul qilish uchun ro‘yobga chiqarish taklif etilgan investitsiya loyihalarining ko‘rsatkichlarini Ishchi guruh tomonidan kelishish va ma’qullash o‘n ish kuni davomida amalga oshiriladi;
yer uchastkalarini berish bo‘yicha materiallarni yig‘ish, ko‘rib chiqish, vakolatli organlar va tashkilotlar bilan kelishish Toshkent shahar hokimligi tomonidan belgilangan tartibda o‘n ish kuni davomida, shu jumladan, elektron shaklda amalga oshiriladi;
Toshkent shahridagi erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari ma’muriy kengashining vakolatlari Toshkent shahar hokimiga o‘tadi, u mazkur vakolatlarni kichik sanoat zonalari direksiyalariga qisman yoki to‘liq berishi mumkin;
muayyan investitsiya loyihalari doirasida ishlab chiqarish maydonchasidan tashqaridagi zarur tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini qurish Toshkent shahar hokimligi mahalliy byudjeti mablag‘lari va boshqa moliyalashtirish manbalari hisobidan amalga oshirilishi mumkin.
5. Belgilab qo‘yilsinki, 2018 yil 1 oktyabrdan:
avtomototransport vositalarini vaqtinchalik saqlash xizmatlarini ko‘rsatuvchi yuridik shaxslar tomonidan qat’iy belgilangan soliq to‘lash tartibi bekor qilinadi, ular O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksida belgilangan tartibda yagona soliq to‘lovi yoki boshqa umumbelgilangan soliqlar to‘lashga o‘tkaziladi;
avtomototransport vositalarini vaqtinchalik saqlash xizmatlari, joylashuvidan qat’i nazar, yuridik shaxslar tomonidan avtomototransport vositalarini vaqtinchalik saqlash joylari soliq organlari bilan o‘zaro hamkorlik qilish imkonini beradigan videokuzatuv va avtomototransport vositalari kirish va chiqish vaqtini qayd etish tizimi bilan jihozlanganda amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat soliq qo‘mitasi avtomototransport vositalarini vaqtinchalik saqlash xizmatlarini ko‘rsatuvchi yuridik shaxslarning tushumlari to‘liqligi ustidan tizimli nazorat o‘rnatsin.
6. Toshkent shahar hokimiga xorijiy investor tomonidan qonun hujjatlarida belgilanganidan qo‘shimcha soliq va bojxona imtiyozlari va preferensiyalarini berish talabi qo‘yilmagan taqdirda 10 million AQSH dollaridan ortiq ekvivalentda chet el investitsiyasi ulushi bo‘lgan investitsiya loyihalarini amalga oshirishda chet el investorlari bilan investitsiya shartnomalarini tuzish huquqi berilsin.
7. Toshkent shahar hokimligi, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasining “O‘zbekiston havo yo‘llari” MAK “SAR” aviakompaniyasining Toshkent shahar, Sergeli tumani, Rayhon ko‘chasida joylashgan binolari, inshootlari va boshqa infratuzilmasini ularga tutash 101,64 gektar maydon bilan birgalikda keyinchalik topshirilayotgan obyektlar negizida “Industrial park” kichik sanoat zonasini tashkil etish sharti bilan qabul qilish va topshirish dalolatnomalari asosida Toshkent shahar hokimligiga beg‘araz berish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
8. Toshkent shahar hokimligi:
a) biznes yuritish uchun eng maqbul shart-sharoitlar va qulay investitsiya muhitini yaratish, tumanlar kesimida Toshkent shahrining investitsiyaviy jozibadorligini oshirish, shuningdek, iqtisodiy o‘sish va aholi turmush darajasini oshirishni ta’minlash uchun zarur tashkiliy tadbirlarni amalga oshirish maqsadida tumanlar hokimliklari bilan birgalikda ikki oy muddatda:
tegishli hududlarda mavjud imkoniyat va sharoitlarni aks ettirishni nazarda tutadigan Toshkent shahri va tumanlarning investitsiya pasportlarini;
investitsiya jarayonlarini boshqarishning asosiy maqsadlarini, ustuvor tarmoqlarni rivojlantirish choralarini, madaniy va ijtimoiy obyektlar hamda atrof-muhitning qulay ekologik holatini saqlash bilan bog‘liq cheklovlarni belgilaydigan Toshkent shahrida hududlar kesimida investitsiya muhitini rivojlantirish konsepsiyasini, shuningdek, konsepsiyaning natijadorligini tavsiflovchi ko‘rsatkichlarni;
mas’ul shaxslar va moliyalashtirish manbalarini belgilagan holda investorlarni aeroportlar, vokzallar, tashrif buyurish obyektlarida kutib olish, kuzatish va ularga xizmat ko‘rsatish, ularni zarur transport va texnika vositalari bilan ta’minlash tartibini ishlab chiqsin;
b) Toshkent viloyati hokimligi bilan birgalikda bir hafta muddatda Toshkent shahrida kichik sanoat zonalari faoliyatini jadallashtirish, bo‘sh turgan yer uchastkalaridan maqbul tarzda foydalanish, ular negizida kichik sanoat zonalarini tashkil etish bo‘yicha, zarur hollarda Toshkent viloyatining Toshkent shahri Olmazor, Yunusobod, Chilonzor va Sergeli tumanlariga tutash hududlarida Toshkent shahrining yangi kichik sanoat zonalarini tashkil etish uchun har birining maydoni 20 gektardan kam bo‘lmagan yer uchastkalari ajratishni nazarda tutgan holda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
v) bir oy muddatda Toshkent shahar va tumanlari hokimlarining, shuningdek, ular o‘rinbosarlarining salohiyatli investorlarni jalb etish, xorijiy hamkorlarga investitsiya salohiyati va biznes yuritish shartlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yetkazish uchun uchrashuv va muzokaralar, shu jumladan, xorijiy mamlakatlarga safarlarning kalendar rejasini ishlab chiqsin.
9. Toshkent shahar hokimi vazifasini bajaruvchi J.A.Artikxodjayev zimmasiga:
investitsiya loyihalarining tashabbuskorlari tomonidan shaharsozlik reglamentlari va qurilish-montaj ishlarining sifati bo‘yicha talablarga rioya etilishi;
yuklatilgan vazifa va funksiyalarni so‘zsiz, o‘z vaqtida va sifatli bajarish, investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirish, tadbirkorlik subyektlarining muammolarini hal qilish, bunda investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning natijadorligiga o‘z faoliyatida alohida e’tibor qaratish, xolislik va ochiqlik prinsiplariga rioya etish, shuningdek, Toshkent shahri aholisi manfaatlarini hisobga olish;
eksperiment doirasida investitsiya loyihalarini amalga oshirish natijasida yuzaga kelayotgan davlat majburiyatlarini moliyalashtirish manbalari bilan ta’minlash;
ushbu Farmonning 8-bandiga muvofiq amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning natijadorligi;
Toshkent shahrining eski shahar qismi, madaniy meros obyektlari va atrof-muhit qulay ekologik holatining saqlanishi, aholi hayot darajasi va sifatini oshirish, manzarali daraxtlar va gullar ekkan holda yashil hududlar barpo etish, daraxtlar va o‘simliklarning noqonuniy kesilishdan himoya qilish;
ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirilgan va turli qonunbuzarliklar (daraxtlarning noqonuniy kesilishi, madaniy meros obyektlariga zarar yetkazish va boshqalar) bilan bog‘liq fuqarolar murojaatlari va shikoyatlari bo‘yicha tezkor choralar ko‘rish yuzasidan mas’uliyat yuklansin.
10. Ishchi guruh (A.N.Aripov, S.R.Xolmuradov) Ishchi guruh kun tartibiga kiritilayotgan masalalarning tezkor ko‘rib chiqilishini, shuningdek, yuklatilgan vazifa va funksiyalarning so‘zsiz bajarilishini ta’minlasin.
11. Vazirlik va idoralar rahbarlariga Toshkent shahar hokimligi va investitsiya loyihalarini amalga oshirayotgan tadbirkorlik subyektlarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, yuzaga kelayotgan muammolarni hal qilish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi Toshkent shahar hokimligi bilan birgalikda ikki oy muddatda turar joy zonasida joylashgan obyektlarni qayta ixtisoslashtirishga ruxsat berish tartibini takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritsin, bunda uy-joy va mehmonxona xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, ta’lim obyektlarini, bolalar muassasalari va boshqa ijtimoiy infratuzilma obyektlarini qurishning o‘ziga xos xususiyatlari va zarurati hisobga olinsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Islohotlarni huquqiy ta’minlash va huquqni muhofaza qilish faoliyatini muvofiqlashtirish xizmati:
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan birgalikda eksperimentning amalga oshirilishi ustidan ta’sirchan nazorat va monitoring o‘rnatsin;
Toshkent shahar hokimligi bilan birgalikda eksperiment natijalari yuzasidan ushbu Farmonning amal qilishini respublikaning boshqa hududlariga tatbiq etish bo‘yicha takliflar kiritsin.
Toshkent shahar hokimligi har oyda ushbu Farmonga muvofiq amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning natijadorligi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoni va Vazirlar Mahkamasiga axborot kiritsin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatiga Toshkent shahar va tumanlar xalq deputatlari Kengashlariga Toshkent shahri va tumanlari ijro etuvchi hokimiyat organlarining faoliyati ustidan samarali deputatlik nazoratini tashkil etish va amalga oshirishda ko‘maklashish tavsiya qilinsin.
15. O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalari ushbu Farmonning qoidalari, mavjud imkoniyatlar, investitsiya kelishuvlarini amalga oshirish natijalari va davlat-xususiy sheriklikning afzalliklari keng yoritilishini ta’minlasin.
16. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M.Mavlonov va Toshkent shahar hokimi vazifasini bajaruvchi J.A.Artikxodjayev zimmasiga yuklansin.
2018 yil 15 avgust
1781
Хислат Зайниддинов СТМ Навоий2018-09-06 17:45:20
Узоқни ўйлаб қабул қилинган фармон. Инвестицияларни жалб этишга тўсқинлик қилаётган муаммолар амалда ҳал этилса албатта ўз натижасини беради. Маҳаллий ҳокимият вакилларини инвестицияларни жалб қилиш борасидаги маъсулиятини ошириш керак.

О мерах по реализации эксперимента по улучшению инвестиционного климата в городе Ташкенте
За последние годы в республике проведена значительная работа по совершенствованию деятельности органов исполнительной власти на местах, направленная на повышение их самостоятельности и ответственности за своевременное и эффективное решение насущных проблем населения и субъектов предпринимательства.
Вместе с тем изучение реального положения дел в городе Ташкенте свидетельствует о наличии системных проблем и недостатков, сдерживающих рост деловой активности, привлечение инвестиций в развитие и модернизацию отраслей экономики.
В целях коренного улучшения инвестиционного климата в городе Ташкенте, а также в соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепции административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Принять к сведению, что Указом Президента Республики Узбекистан от 1 августа 2018 года № УП-5495 «О мерах по кардинальному улучшению инвестиционного климата в Республике Узбекистан»:
а) с 1 октября 2018 года внедряются следующие новые механизмы предоставления земельных участков для осуществления инвестиционной деятельности:
долгосрочная аренда земельного участка несельскохозяйственного назначения на срок до 50 лет, но не менее срока, указанного в заявлении, для реализации инвестиционных проектов;
реализация через аукцион права постоянного владения земельными участками для строительства объектов недвижимости (гостиниц, торговых объектов, культурно-развлекательных комплексов, объектов бытового обслуживания, образовательных и медицинских организаций, дорожной инфраструктуры и др.);
б) предоставлено право:
хокимам районов (городов) осуществлять отвод земельного участка несельскохозяйственного назначения в долгосрочную аренду предприятиям с иностранными инвестициями на срок до 50 лет, но не менее срока, указанного в заявлении, для реализации инвестиционных проектов в порядке, устанавливаемом Кабинетом Министров Республики Узбекистан;
Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента заключать инвестиционные договоры с иностранными инвесторами при реализации инвестиционных проектов с долей иностранных инвестиций в эквиваленте не более 10 миллионов долларов США, в пределах полномочий и в порядке, установленных законодательством;
Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, Кенгашам народных депутатов областей и города Ташкента принимать решения о реализации неиспользуемых объектов государственной собственности (за исключением объектов, перечисленных в приложениях №№ 1 и 2 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2017 года № ПП-3067 «О мерах по дальнейшему совершенствованию процедур реализации объектов государственной собственности»), совокупная площадь которых составляет свыше 2000 кв. м, но не более 5000 кв. м, для реализации инвестиционных проектов.
2. Принять предложение Кабинета Министров и хокимията города Ташкента о проведении с 15 августа 2018 года по 15 августа 2019 года эксперимента по улучшению инвестиционного климата в городе Ташкенте (далее – эксперимент), предусматривающего:
возможность предоставления земельных участков на праве постоянного владения, постоянного пользования, срочного (временного) пользования для осуществления инвестиционной деятельности в упрощенном порядке на основании решения хокима города Ташкента по итогам прямых переговоров с инвесторами путем заключения инвестиционных договоров;
реализацию объектов государственной собственности, в том числе неиспользуемых на основе инвестиционного соглашения по итогам прямых переговоров с инвесторами по решению хокима города Ташкента независимо от их площади, за исключением объектов в сферах, в которых отдельными решениями Президента Республики Узбекистан предусмотрено внедрение государственно-частного партнерства;
предоставление по решению хокима города Ташкента функций дирекций малых промышленных зон частным управляющим организациям на основе договора доверительного управления;
реализацию на основании решения хокима города Ташкента доли органа государственной власти на местах в уставных капиталах (фондах) рынков и торговых комплексов независимо от их балансовой стоимости и численности работников субъектам частного предпринимательства с условием сохранения профиля деятельности, принятия инвестиционных и социальных обязательств, а также передачу частным управляющим организациям функции исполнительного органа рынков и торговых комплексов на основе договора для организации и ведения бизнеса. При этом предусмотреть сохранение одного муниципального рынка в каждом районе с долей органа государственной власти на местах;
реализацию по решению хокима города Ташкента проектов по организации платных автомобильных парковочных мест вдоль автомобильных дорог на условиях государственно-частного партнерства, утверждение программ строительства многоуровневых автомобильных стоянок с привлечением частных инвесторов;
передачу субъектам предпринимательства, предложившим наибольшую сумму арендных платежей и инвестиционных обязательств, преимущественно имеющим опыт в реализации инновационных проектов в области дорожного движения, мест временного хранения автотранспортных средств, находящихся в ведении органов государственной власти на местах, в том числе расположенных на прилегающих территориях рынков и торговых комплексов, в аренду сроком до 10 лет на условиях государственно-частного партнерства.
3. Образовать Рабочую группу по координации проведения эксперимента по улучшению инвестиционного климата в городе Ташкенте (далее – Рабочая группа) в составе согласно приложению.
Возложить на Рабочую группу (А. Н. Арипов):
оперативное согласование и одобрение вопроса передачи функций дирекций малых промышленных зон частным управляющим организациям, а также параметров предлагаемых к реализации инвестиционных проектов и основных условий государственно-частного партнерства для последующего принятия решений хокима города Ташкента по вопросам предоставления земельных участков, реализации или передачи в аренду объектов государственной собственности;
обеспечение четкой координации деятельности министерств, ведомств, органов государственной власти на местах по оказанию ими практического содействия в решении организационно-технических вопросов, связанных с проведением эксперимента и реализацией инвестиционных проектов, оперативное принятие мер по недопущению фактов бюрократизма;
качественную организацию, координацию и мониторинг проведения эксперимента, оперативное рассмотрение и принятие согласованных решений по всем вопросам в рамках эксперимента.
4. Установить порядок, в соответствии с которым в рамках эксперимента:
хокимиятом города Ташкента на еженедельной основе проводится День инвестора, в рамках которого, как правило, Рабочей группой рассматриваются инвестиционные предложения субъектов предпринимательства, в том числе иностранных инвесторов, о заключении инвестиционных договоров, предоставлении им земельных участков и реализации объектов государственной собственности для реализации инвестиционных проектов с размещением соответствующей информации на сайте хокимията города Ташкента;
предоставление земельных участков решением хокима города Ташкента для осуществления инвестиционной деятельности производится на условии предварительного резервирования земельного участка за инвестором сроком до одного года (с возможностью продления исходя из сложности проекта) с последующим оформлением права владения и пользования земельным участком после выполнения инвестором условий, указанных в инвестиционном договоре. При невыполнении инвестором принятых обязательств в соответствии с условиями и сроками, указанными в инвестиционном договоре, отменяется резервирование земельного участка без предоставления компенсации и возмещения убытков инвестору;
основанием для принятия решения хокима города Ташкента о реализации или передаче неиспользуемых объектов государственной собственности на основе инвестиционного соглашения является непредставление в месячный срок после направления запроса хокимиятом города Ташкента их балансодержателями предложений, предусматривающих меры по эффективному использованию неиспользуемого объекта, в том числе созданию объекта производства или сферы услуг, передаче объекта конкретным арендаторам, привлечению конкретного инвестора (партнера), а также конкретные сроки восстановления неиспользуемого объекта и источники финансирования;
согласование и одобрение со стороны Рабочей группы параметров предлагаемых к реализации инвестиционных проектов для последующего принятия решений хокима города Ташкента по вопросам предоставления земельных участков, реализации или передачи объектов государственной собственности осуществляется в течение десяти рабочих дней;
сбор, рассмотрение и согласование материалов по предоставлению земельных участков с уполномоченными органами и организациями осуществляются хокимиятом города Ташкента в установленном порядке в течение десяти рабочих дней, в том числе в электронной форме;
полномочия административного совета свободных экономических и малых промышленных зон города Ташкента переходят хокиму города Ташкента, который может делегировать эти полномочия полностью или частично дирекциям малых промышленных зон;
строительство необходимых внешних инженерно-коммуникационных сетей за пределами производственной площадки в рамках конкретных инвестиционных проектов может осуществляться за счет средств местного бюджета хокимията города Ташкента и других источников финансирования.
5. Установить, что с 1 октября 2018 года:
отменяется порядок уплаты фиксированного налога юридическими лицами, оказывающими услуги по временному хранению автомототранспортных средств, с переходом на уплату единого налогового платежа либо общеустановленных налогов в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Узбекистан;
услуги по временному хранению автомототранспортных средств, независимо от месторасположения, оказываются юридическими лицами при оснащении мест временного хранения автомототранспортных средств системой видеонаблюдения и фиксации времени заезда и выезда автомототранспортных средств, позволяющей взаимодействовать с налоговыми органами.
Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан установить системный контроль за полнотой поступления выручки юридических лиц, оказывающих услуги временного хранения автомототранспортных средств.
6. Предоставить хокиму города Ташкента право заключать инвестиционные договоры с иностранными инвесторами при реализации инвестиционных проектов с долей иностранных инвестиций в эквиваленте более 10 миллионов долларов США при условии отсутствия требований со стороны иностранного инвестора дополнительных к установленным законодательством налоговых и таможенных льгот и преференций.
7. Согласиться с предложением хокимията города Ташкента, Министерства экономики, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о безвозмездной передаче на основании актов приема-передачи хокимияту города Ташкента зданий, сооружений и иной инфраструктуры авиакомпании «САР» НАК «Узбекистон хав ойуллари» с прилегающей территорией площадью 101,64 га, расположенных по адресу: город Ташкент, Сергелийский район, ул. Райхон, с последующим созданием на базе передаваемых объектов малой промышленной зоны «Индустриальный парк».
8. Хокимияту города Ташкента:
а) совместно с районными хокимиятами в целях создания максимально комфортных условий для ведения бизнеса и создания благоприятного инвестиционного климата, повышения инвестиционной привлекательности города Ташкента в разрезе районов, а также реализации организационных мероприятий, необходимых для обеспечения экономического роста и повышения уровня жизни населения, в двухмесячный срок разработать:
инвестиционные паспорта районов и города Ташкента, предусматривающие отражение возможностей и условий, имеющихся на соответствующих территориях;
концепцию развития инвестиционного климата в городе Ташкенте в разрезе территорий, определяющую основные цели управления инвестиционными процессами, меры по развитию приоритетных отраслей, ограничения, связанные с сохранением культурных и социальных объектов, благоприятного экологического состояния окружающей среды, а также показатели, характеризующие результативность концепции;
порядок встреч, проводов и обслуживания инвесторов в аэропортах, на вокзалах, объектах посещения, обеспечения их необходимыми транспортными и техническими средствами с определением ответственных лиц и источников финансирования;
б) совместно с хокимиятом Ташкентской области в недельный срок внести в Кабинет Министров проект постановления Президента Республики Узбекистан по активизации деятельности малых промышленных зон города Ташкента, оптимальному использованию пустующих земельных участков, организации деятельности на их базе малых промышленных зон, предусмотрев, при необходимости, выделение земельных участков площадью не менее 20 га каждый для создания новых малых промышленных зон города Ташкента на территориях Ташкентской области, прилегающей к Алмазарскому, Юнусабадскому, Чиланзарскому и Сергелийскому районам города Ташкента;
в) в месячный срок разработать календарный график встреч и переговоров хокимов города Ташкента и районов, а также их заместителей, в том числе поездок в зарубежные страны, для привлечения потенциальных инвесторов, доведения до иностранных партнеров информации об инвестиционном потенциале и условиях ведения бизнеса.
9. Возложить на исполняющего обязанности хокима города Ташкента Артикходжаева Ж. А. ответственность за:
соблюдение инициаторами инвестиционных проектов градостроительных регламентов и требований по качеству строительно-монтажных работ;
безусловное, своевременное и качественное выполнение возложенных задач и функций, эффективную реализацию инвестиционных проектов, решение проблем субъектов предпринимательства, обратив в своей деятельности особое внимание на результативность проводимой работы по улучшению инвестиционного климата, руководствуясь принципами объективности и открытости, а также учет интересов населения города Ташкента;
обеспечение источниками финансирования обязательств государства, возникающих в результате реализации инвестиционных проектов в рамках эксперимента;
результативность мер, реализуемых в соответствии с пунктом 8 настоящего Указа;
сохранность старогородской части города Ташкента, объектов культурного наследия и благоприятного экологического состояния окружающей среды, повышение уровня и качества жизни населения, создание зеленых зон с посадкой декоративных деревьев и цветов, защиту от незаконной вырубки деревьев и насаждений;
оперативное реагирование на обращения и жалобы граждан, размещенные в социальных сетях и связанные с различного рода нарушениями (незаконная вырубка деревьев, повреждение объектов культурного наследия и др.).
10. Рабочей группе (А. Н. Арипов, С. Р. Холмурадов) обеспечить оперативное рассмотрение вопросов, вносимых в повестку дня Рабочей группы, а также безусловное выполнение возложенных задач и функций.
11. Возложить персональную ответственность на руководителей министерств и ведомств за оказание всесторонней поддержки хокимияту города Ташкента и субъектам предпринимательства, реализующим инвестиционные проекты, решение возникающих проблем.
12. Министерству строительства Республики Узбекистан совместно с хокимиятом города Ташкента в двухмесячный срок внести предложения по совершенствованию порядка выдачи разрешений на перепрофилирование объектов, расположенных в жилой зоне, с учетом особенностей и необходимости строительства объектов жилищного и гостиничного хозяйства, здравоохранения, образования, детских учреждений и иной социальной инфраструктуры.
13. Службе правового сопровождения реформ и координации правоохранительной деятельности аппарата Президента Республики Узбекистан:
совместно с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан установить действенный контроль и мониторинг за реализацией эксперимента;
совместно с хокимиятом города Ташкента по итогам эксперимента внести предложения по распространению действия настоящего Указа на другие регионы республики.
Хокимияту города Ташкента ежемесячно представлять информацию о результативности принимаемых мер в соответствии с настоящим Указом в Кабинет Министров и аппарат Президента Республики Узбекистан.
14. Рекомендовать Сенату Олий Мажлиса Республики Узбекистан оказывать содействие Кенгашам народных депутатов города Ташкента и районов в организации и осуществлении эффективного депутатского контроля за деятельностью органов исполнительной власти города Ташкента и районов.
15. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации обеспечить широкое освещение положений настоящего Указа, имеющихся возможностей и результатов осуществления инвестиционных соглашений и преимуществ государственно-частного партнерства.
16. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М. и исполняющего обязанности хокима города Ташкента Артикходжаева Ж. А.
15 августа 2018 года.
1565
Хислат Зайниддинов СТМ Навоий2018-09-06 17:45:20
Узоқни ўйлаб қабул қилинган фармон. Инвестицияларни жалб этишга тўсқинлик қилаётган муаммолар амалда ҳал этилса албатта ўз натижасини беради. Маҳаллий ҳокимият вакилларини инвестицияларни жалб қилиш борасидаги маъсулиятини ошириш керак.
Та Та2018-08-16 19:49:11
Главное: не забывать, что народ когда-то "вкладывался" в Паевые Инвестиционные Фонды "Даромад-плюс" и "Олим-Ф" (а еще раньше покупал акции в ХХ-ом веке).