Qishloq xoʻjaligini kompleks rivojlantirish boʻyicha dolzarb vazifalar belgilab berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 31-oktabr kuni qishloq xoʻjaligini kompleks rivojlantirish, sohaga innovatsion texnologiyalarni keng joriy etish, mahsulotlar eksportini oshirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazildi.
Keyingi ikki yilda qishloq xoʻjaligida tub islohotlar, tarkibiy oʻzgarishlar amalga oshirildi. Sohada bozor munosabatlarini joriy etish, qayta ishlash va eksport infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha juda koʻp ishlar qilindi. Fermer va dehqonlarning daromadini oshirish maqsadida yangicha tizim joriy qilinib, koʻplab dolzarb masalalar hal qilib berildi. Yetarli miqdorda mablagʻ ajratildi.
Yigʻilishda qishloq xoʻjaligida innovatsion texnologiyalar, ilmiy ishlanmalar, ayniqsa, tomchilatib sugʻorish texnologiyasini keng joriy qilish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Isroil davlatining bu boradagi tajribasi koʻrsatib oʻtildi. U yerda qishloq xoʻjaligi tomchilatib sugʻorishga moslashgani uchun bir kilometr ham kollektor drenaj tarmogʻi va shoʻrlangan maydonlar yoʻq. Melioratsiya tadbirlariga umuman xarajat qilinmaydi.
Yurtimizda suvni tejash texnologiyalarini tatbiq etish boʻyicha yetarli ish olib borilmayotgani, buning oqibatida 140 ming kilometr uzunlikdagi kollektor drenajlarga katta mablagʻ sarf boʻlayotgani tanqid qilindi.
– Suvni tejovchi texnologiyani qoʻllash hisobiga 50-60 foiz suvni iqtisod qilish mumkin. Birgina koʻchma egiluvchan quvurlardan foydalanish suvni 10-15 foizga, tomchilatib sugʻorish esa 35-65 foizga tejash imkonini beradi. Lekin, tomchilatib sugʻorish tizimi juda kam maydonlarda joriy etilgan, xolos, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan kelib chiqib, 2019-2021-yillarda paxta-toʻqimachilik klasterlari va fermerlar paxta maydonida tomchilatib sugʻorish texnologiyasini joriy qilish koʻlamini kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Qishloq xoʻjaligi kompleksidagi eng asosiy masalalardan biri eksportbop meva-sabzavot yetishtirish va uni eksport qilishdir. Ammo Qishloq xoʻjaligi vazirligi, “Oʻzbekoziqovqatxolding” kompaniyasi hududlar rahbarlari bilan tizimli ish olib bormagani oqibatida eksport prognozini toʻliq taʼminlay olmaslik xavfi mavjudligi qayd etildi.
Shu bois har bir hudud bilan eksport boʻyicha ikki oylik rejani kunma-kun belgilab, tizimli bajarish vazifasi qoʻyildi. Shu bilan birga, kegusi yil eksporti uchun sabzavot ekinlarini ekish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Oʻzbekistonning iqlim sharoiti ertapishar mahsulotlar yetishtirish imkonini beradi. Bahor oylarida xorijiy mamlakatlarda ularga talab ortadi. Lekin bu imkoniyatdan unumli foydalanilmayapti.
Yigʻilishda tegishli vazirlik va tashkilotlarga Rossiya, Xitoy, Janubiy Koreya, Hindiston, Yaponiya va boshqa davlatlar bozoriga qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksportini koʻpaytirish boʻyicha koʻrsatma berildi.
– Yana bir bor aytaman, eksport davlatimiz siyosatining eng muhim, ustuvor yoʻnalishlaridan biridir. Shuning uchun har bir vazirlik va idora eksportni rivojlantirishi kerak, – deya taʼkidladi Prezidentimiz.
Yigʻilishda yangi tashkil qilgan uyushmalar faoliyatiga ham eʼtibor qaratildi. Ular oʻz yoʻnalishlari boʻyicha yangilikka intilmayotgani, sohadagi oʻrni sezilmayotgani tanqid qilindi.
Qishloq xoʻjaligi tarmoqlariga investitsiyalarni, ayniqsa, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish zarurligi taʼkidlandi.
Yerni haqiqiy egasiga berish, yer va suv resurslaridan samarali foydalanish, urugʻchilikni rivojlantirish, mineral oʻgʻitlar yetkazib berish tizimini takomillashtirish, qishloq xoʻjaligi texnika parkini yangilash, mahsulotlarni qayta ishlash sohasini rivojlantirish va boshqa yoʻnalishlarda dolzarb vazifalar belgilab berildi.

Определены актуальные задачи по комплексному развитию сельского хозяйства
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 31 октября состоялось совещание по вопросам комплексного развития сельского хозяйства, широкого внедрения инновационных технологий в сферу, увеличения экспорта продукции.
За последние два года в сельскохозяйственной сфере осуществлены коренные реформы и структурные преобразования. Проделана весомая работа по внедрению рыночных отношений, развитию инфраструктуры переработки и экспорта. Для увеличения доходов фермеров и дехкан внедрена новая система, решены многие волновавшие их проблемы, выделено достаточно средств и ресурсов.
На совещании особое внимание уделено вопросам внедрения в сельском хозяйстве инновационных технологий, научных разработок, особенно технологии капельного орошения.
Отмечен опыт Израиля в данном вопросе. В этой стране сельское хозяйство полностью основано на капельном орошении, благодаря чему здесь нет засоленных земель и нет необходимости в коллекторно-дренажных сетях и расходах на мелиоративные мероприятия.
Подвергнута критике недостаточность работы, проводимой в нашей стране по внедрению водосберегающих технологий, вследствие чего тратятся большие средства на содержание коллекторно-дренажной сети общей протяженностью 140 тысяч километров.
За счет использования водосберегающих технологий расход воды можно сократить на 50-60 процентов. Одни только передвижные гибкие трубки позволят сэкономить 10-15 процентов воды, а капельное орошение – 35-65 процентов. Однако система капельного орошения применяется на незначительной площади, сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим отмечена необходимость расширения масштабов внедрения капельного орошения в хлопково-текстильных кластерах и на  хлопковых полях фермеров в 2019-2021 годах.
Одним из актуальных вопросов для сельскохозяйственного комплекса является заготовка и экспорт плодоовощной продукции. Однако, отмечалось на совещании, из-за отсутствия слаженной работы Министерства сельского хозяйства, компании «Узбекозиковкатхолдинг» и руководителей регионов стопроцентное выполнение прогноза по экспорту находится под угрозой.
Поставлена задача обеспечить за оставшиеся два месяца текущего года полное выполнение прогноза экспорта по каждому региону с ежедневным контролем этого процесса.
Даны поручения касательно посадки овощных культур для экспорта в следующем году.
Климат Узбекистана позволяет выращивать раннеспелую продукцию, спрос на которую за рубежом растет в весенние месяцы. Отмечалось, что и эта возможность не используется эффективно.
На совещании соответствующим министерствам и организациям даны указания по расширению экспорта сельхозпродукции в Россию, Китай, Южную Корею, Индию, Японию и другие страны.
Повторяю, экспорт – важнейшее, приоритетное направление внешней экономической политики нашего государства. Каждое министерство и ведомство должно содействовать развитию экспорта,  отметил Президент.
На совещании затронута также деятельность новообразованных ассоциаций. Раскритикованы отсутствие у них стремления к новшествам и пассивность в целом.
Отмечалась необходимость привлечения в сферу сельского хозяйства иностранных инвестиций, особенно прямых.
Определены актуальные задачи по эффективному использованию земельных и водных ресурсов, развитию семеноводства, совершенствованию системы доставки минеральных удобрений, обновлению парка сельскохозяйственной техники, развитию перерабатывающей сферы и другим направлениям.