O‘zbekiston va Afg‘oniston munosabatlarida yangi sahifa
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani 4-dekabr kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga keldi.
Afg‘oniston Prezidenti 5-dekabr kuni Mustaqillik maydoniga tashrif buyurib, hurriyatimiz, porloq istiqbolimiz va ezgu niyatlarimiz ramzi bo‘lgan Mustaqillik va ezgulik monumenti poyiga gul qo‘ydi.
Oliy martabali mehmon Hazrati Imom majmuasiga tashrif buyurdi. Mo‘yi Muborak madrasasida saqlanayotgan Usmon mushafi va boshqa tarixiy-ma’rifiy yodgorliklarni katta qiziqish bilan ko‘zdan kechirdi.
Tashrifning asosiy tadbirlari Ko‘ksaroy qarorgohida bo‘lib o‘tdi.
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng Shavkat Mirziyoyev va Ashraf G‘anining tor doiradagi uchrashuvi bo‘ldi.
Sizni O‘zbekistonda qutlashdan mamnunman, dedi Prezidentimiz. Biz keyingi bir yilda besh marotaba uchrashib, bugungi tarixiy tashrifga zamin yaratdik. O‘zbekiston Afg‘onistonni yaqin qo‘shni va do‘st mamlakat deb biladi. Afg‘onistonda tinchlik va osoyishtalik o‘rnatilishi, savdo, iqtisodiyot, transport, madaniyat va boshqa sohalardagi hamkorligimiz rivojlanishi uchun barcha sa’y-harakatlarni safarbar etmoqda.
Afg‘oniston Prezidenti O‘zbekistonga tashrifidan, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikka keng yo‘l ochilganidan mamnun ekanini bildirdi.
Bundan bir yil avval O‘zbekiston xalqi Sizga ishonch bildirib, Prezident etib saylagan edi, dedi Afg‘oniston rahbari. O‘tgan bir yildagi o‘zgarishlar bu ishonch to‘g‘ri bo‘lganini namoyon etdi. O‘zbekiston 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasiga muvofiq qo‘shni mamlakatlar bilan hamkorlikni rivojlantirmoqda, barcha masalalarni hal etmoqda. O‘zbekistonning tashabbuslari va amaliy sa’y-harakatlari mintaqaviy tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda. O‘zbekiston bilan hamkorligimizning yangi davri boshlanganidan mamnunmiz. Umid qilamizki, bu munosabatlarimiz oyma-oy, kunma-kun yanada mustahkamlanib boraveradi.
O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida diplomatik aloqalar 1992-yil 13-oktabrda o‘rnatilgan. Ikki tomonlama hamkorlik 2016-yilga kelib, izchil rivojlana boshladi. 2017-yil yanvarda Toshkentda ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarning birinchi davrasi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili tayinlangani mamlakatimizning ikki tomonlama munosabatlarga ajratayotgan e’tibori namunasi bo‘ldi.
Davlat rahbarlari 2017-yil 7-iyunda Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan ShHT majlisi hamda 10-sentabrda Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar bo‘yicha sammiti doirasida uchrashuvlar o‘tkazdi.
29 noyabr kuni Toshkent va Kobul o‘rtasida birinchi marta to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Bu voqea nafaqat chuqur ramziy ma’noga, ayni paytda katta amaliy ahamiyatga egadir. Endi ikki mamlakat rasmiy vakillari, ishbilarmon doiralari, eng asosiysi, oddiy fuqarolar aloqalari uchun qulay imkoniyat yaratildi.
Muloqotda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning dolzarb mavzulari ko‘rib chiqildi. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar, xususan, terrorizm, ekstremizm va narkotrafikka qarshi kurashish, Markaziy Osiyoda xavfsizlikni mustahkamlash yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston Afg‘onistonda tinchlik va osoyishtalik o‘rnatilishiga qaratilgan barcha amaliy tashabbuslarni izchil qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Davlatimiz Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlik o‘rnatishning eng to‘g‘ri yo‘li – bu siyosiy muzokaralar olib borishdir, degan qat’iy pozitsiyada.
Hamkor davlatlar va tashkilotlarning moliyaviy, iqtisodiy va insonparvarlik yordamiga tayangan holda va Birlashgan Millatlar Tashkilotining faol ishtirokida umummilliy yarashuvga erishish muhimdir.
Biz Afg‘oniston hukumatining mamlakatda barqarorlik va tinchlik o‘rnatish, muzokaralar orqali umummilliy yarashuvga erishish, ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash yo‘lidagi sa’y-harakatlarini to‘la qo‘llab-quvvatlaymiz, dedi Shavkat Mirziyoyev. Qo‘shni Afg‘onistondagi tinchlik Markaziy Osiyoning barqaror va izchil rivojlanish istiqbollarini to‘liq ro‘yobga chiqarish uchun imkon yaratadi. O‘zbekiston Afg‘onistonning mintaqaviy iqtisodiy-ijtimoiy jarayonlarga qo‘shilishi uchun har tomonlama ko‘maklashadi. Iqtisodiyotni tiklash, transport va energetika infratuzilmasini rivojlantirish, milliy kadrlarni tayyorlash jarayonlarida faol ishtirok etadi.
Bu jahon hamjamiyatining Afg‘onistonda tinch taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlariga uyg‘un va hamohangdir.
O‘zbekistonning nufuzli xalqaro va mintaqaviy anjumanlarda, xususan, BMT Bosh Assambleyasi sessiyasida Afg‘oniston bo‘yicha bildirgan bayonotlarini yuksak qadrlaymiz, dedi Ashraf G‘ani. Yaqinda Samarqand shahrida yuqori darajada o‘tkazilgan xalqaro konferensiyada ham Afg‘onistonda tinchlik o‘rnatish mintaqa va jahon miqyosida muhim masala ekani alohida ta’kidlandi. Mintaqamizda markaziy o‘ringa ega O‘zbekiston bilan hamkorligimiz iqtisodiy-ijtimoiy barqarorlikda muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf G‘ani muzokaralarni kengaytirilgan tarkibda davom ettirdilar.
Unda rasmiy delegatsiyalar a’zolari, vazirlik va yirik kompaniyalar rahbarlari ishtirok etdi. Muzokaralarda savdo-iqtisodiyot, transport, tranzit, energetika, kimyo, agrosanoat, ta’lim, madaniyat va boshqa sohalarda hamkorlikni rivojlantirish, o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizda eksport masalasiga alohida e’tibor qaratilmoqda. Afg‘oniston esa O‘zbekiston uchun yaqin va katta bozor. O‘zbekistonning rivojlangan sanoati, transport va energetika sohasidagi salohiyati, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari Afg‘oniston uchun manfaatli.
Bu boradagi imkoniyatlarni ishga solish maqsadida Savdo, transport va energetika sohasidagi hamkorlik bo‘yicha qo‘shma komissiya tashkil etilgan. O‘zbekiston Afg‘onistonda temir yo‘l, energetika, qurilish loyihalarini amalga oshirgan. 2016-yilda savdo aylanmasi qariyb 520 million dollarga yetgan.
Savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish uchun amaliy chora-tadbirlar ko‘rilmoqda. Jumladan, temir yo‘l, tranzit va boshqa to‘lovlarning tarif narxlari tushirilib, tovar ayirboshlash hajmini oshirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratilmoqda.
O‘zbekiston Afg‘oniston bozoriga mashinasozlik, elektrotexnika, kimyo va to‘qimachilik mahsulotlari, zamonaviy yengil va yuk mashinalari, avtobuslar, qishloq xo‘jaligi texnikasi, mineral o‘g‘itlar, qurilish materiallari, oziq-ovqat, meva-sabzavot mahsulotlarini yetkazib berishga tayyor.
Muzokarada madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirish masalalari ham muhokama qilindi.
Afg‘onistonliklar uchun o‘zbek tilini o‘rgatish, temir yo‘l hamda boshqa sohalar mutaxassislarini tayyorlash maqsadida Surxondaryo viloyatida maxsus ta’lim markazi tashkil etilgan. Termiz shahridagi ixtisoslashgan shifoxonada Afg‘oniston fuqarolariga tibbiy xizmat ko‘rsatish uchun barcha sharoitlar yaratildi.
Umumiy madaniy-ma’naviy merosimiz ramzi bo‘lgan Abu Rayhon Beruniy, Alisher Navoiy, Zahiriddin Muhammad Bobur va boshqa allomalarimiz qadamjolarini birgalikda qayta tiklash, ta’mirlash va obodonlashtirish bo‘yicha ham kelishib olindi.
2018-yil Afg‘onistonda Abu Rayhon Beruniy ilmiy merosini o‘rganish bo‘yicha xalqaro konferensiya, Toshkentda olima ayollarga bag‘ishlangan xalqaro simpozium o‘tkazilishi ma’lum qilindi.
O‘zbekiston Afg‘oniston uchun zarur mutaxassislarni mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlarida o‘qitishga tayyorligini bildirdi.
Afg‘oniston O‘zbekistonning Samarqand shahrida Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi hamda Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazini barpo etish borasidagi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlashi ta’kidlandi. Mazkur markazlar yoshlarni diniy bag‘rikenglik va milliy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalash, ularni turli zararli oqimlar va terrorchilik g‘oyalari ta’siridan himoya qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston va Afg‘oniston Prezidentlarining Qo‘shma bayonoti imzolandi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan 16 hujjat imzolandi. Savdo-iqtisodiy hamkorlik, chegara postlaridan o‘tkazish, fuqarolik, oilaviy va jinoiy ishlar bo‘yicha huquqiy yordam, yuklarni tranzit tashish, bojxona, qishloq xo‘jaligi, energetika, sog‘liqni saqlash, oliy ta’lim sohalariga oid hujjatlar shular jumlasidandir.
Xavfsizlik sohasida hamkorlikka oid qo‘shma komissiya tuzish, Termiz shahrida Afg‘onistonning konsulxonasini ochish to‘g‘risidagi kelishuvlarning muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Transport va energetika infratuzilmalarini barpo etish sohasidagi hamkorlik avvalo ikki mamlakat, qolaversa, mintaqa davlatlari uchun strategik ahamiyat kasb etadi. Xususan, Surxon – Puli Xumri elektr uzatish liniyasini qurish loyihasi O‘zbekiston mutaxassislari tomonidan amalga oshiriladi. Mozori Sharif – Shibirg‘on – Maymana – Hirot temir yo‘li birgalikda barpo etiladi.
Tashrif doirasida O‘zbekistondan bug‘doy, qora metall, mineral o‘g‘itlar, qurilish mollari, dukkakli va boshqa mahsulotlar eksporti bo‘yicha umumiy qiymati 500 million dollardan ziyod bo‘lgan tijorat shartnomalari imzolangani alohida qayd etildi.
Prezidentlar ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda bo‘lib o‘tgan muzokaralar va imzolangan hujjatlar O‘zbekiston Respublikasi bilan Afg‘oniston Islom Respublikasi o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladilar.
Uchrashuvda Afg‘oniston Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani o‘zbek tilida lutf qildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev buni olqishlab, bu xalqlarimiz tarixi, tili, madaniyati yaqinligining dalolati ekanini ta’kidladi.
Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani Toshkent qishloq xo‘jaligi texnikasi zavodiga tashrif buyurdi.
Afg‘oniston delegatsiyasi mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan yengil va yuk mashinalari, qishloq xo‘jaligi texnikalari, maishiy uskunalar va boshqa sanoat mahsulotlari bilan tanishdi.
Tadbirda samimiy do‘stlik munosabatlarining ifodasi sifatida O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan 25 dona "Isuzu" rusumli avtobus va “New Holland” markali 3 ta traktor O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan birodar Afg‘onistonga hadya etilgani e’lon qilindi.
Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘anining mamlakatimizga rasmiy tashrifi davom etmoqda.
1511
Ўрол Олтибоев2020-08-25 10:06:25
Жамоатчилик назоратини янада кучайтириш лозим.Бу йўналишда депутатлар ва ОАВ ролини янада ошириш талаб этилади.

New page in relations between Uzbekistan and Afghanistan
On December 4, the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani arrived in our country on an official visit at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
On December 5, the President of Afghanistan visited the Mustakillik square and laid flowers at the Monument of Independence and Humanism, which is a symbol of freedom, bright future and noble aspirations of our people.
The distinguished guest visited the Khazrati Imam complex, got acquainted with the unique manuscript of the Holy Quran – Mushaf Usmani, kept in Muyi Muborak madrassa, as well as with other historical and sacred monuments.
The main events of the visit were held at Kuksaroy residence.
After the ceremony of the official meeting, Shavkat Mirziyoyev and Ashraf Ghani held negotiations in a narrow format.
I am glad to welcome You to Uzbekistan, said the President of our country. Over the past year, we held five meetings with You and prepared the basis for today’s visit. Uzbekistan sees Afghanistan as a close neighbor, a friendly country, makes every effort to establish peace and tranquility in Afghanistan, to develop our cooperation in trade, economy, transport, culture and other spheres.
The President of Afghanistan expressed satisfaction with his visit to Uzbekistan, which opens wide opportunities for cooperation between the two countries.
A year earlier people of Uzbekistan expressed their confidence and elected You as the President of the country, said the Head of Afghanistan. Transformations that have taken place over the past time have proved the correctness of this choice. Uzbekistan in accordance with the Strategy of actions for 2017-2021 is developing cooperation with neighboring states. The initiatives and practical actions of Uzbekistan contribute to strengthening of peace and stability in the region. We are glad to start a new stage of cooperation with Uzbekistan. We hope that these relations will strengthen every day.
Uzbekistan and Afghanistan established diplomatic relations on October 13, 1992. Bilateral cooperation has begun to develop dynamically since 2016. In January 2017, Tashkent hosted the first round of political consultations between the ministries of foreign affairs of the two countries. The appointment of the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan became the embodiment of the special attention paid by our country to bilateral relations.
The heads of states held meetings in Astana within the framework of the SCO summit on June 7 and the Summit on Science and Technologies of the Organization of Islamic Cooperation on September 10 this year.
On November 29, the first direct flight between Tashkent and Kabul was made. This event has not only a great symbolic, but also practical significance, since air communication has created convenience for officials, business people and citizens of the two countries.
During the negotiations, current issues of cooperation were considered. The sides exchanged views on the issues of regional and international importance, in particular, countering terrorism, extremism and drug trafficking, strengthening security in Central Asia.
Uzbekistan consistently supports all practical initiatives aimed at establishing peace and tranquility in Afghanistan. Our country firmly adheres to the position that the most reliable way to ensuring peace and stability in Afghanistan is political negotiations.
It is important to achieve national reconciliation, relying on financial, economic and humanitarian assistance of states and partner organizations, with active participation of the United Nations.
We wholeheartedly support the efforts of the Government of Afghanistan on establishing peace and stability in the country, achieving national reconciliation through political negotiations, improving socio-economic situation, said Shavkat Mirziyoyev. The peace in neighboring Afghanistan will make it possible to fully realize the focus of Central Asia on sustainable and progressive development. Uzbekistan will render all-round assistance in integrating Afghanistan into regional socio-economic process, will actively participate in restoration of the economy, the development of transport and energy infrastructure, training of national personnel in this country.
All this is consonant with the efforts of the international community on ensuring peaceful development of Afghanistan.
We highly appreciate the initiatives forwarded by Uzbekistan within the framework of authoritative international and regional organizations, including at the session of the UN General Assembly, said Ashraf Ghani. At the international conference held recently in Samarkand, it was also noted that peace in Afghanistan is an important regional and global issue. Cooperation with a key country in our region – Uzbekistan plays an important role in socio-economic stability.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani continued negotiations in an expanded format with participation of official delegations.
They were attended by the heads of ministries, departments and large companies. Issues of development of cooperation in trade, economic, transport, transit, energy, chemical, agro-industrial, education, cultural and other spheres, implementation of mutually beneficial joint projects were discussed.
In our country, special attention is paid to export issues. Afghanistan is a close and promising market for Uzbekistan. Developed industry, large transport and energy potential, agricultural products of Uzbekistan are beneficial for Afghanistan.
Joint commission on cooperation in the sphere of trade, transport and energy is established in order to effectively use the opportunities available in this direction. In Afghanistan, our country has implemented railway, energy and construction projects. In 2016, the trade turnover reached almost 520 million dollars.
Practical actions are being taken on further development of trade and economic relations. In particular, tariffs for railway, transit and other payments have been reduced, favorable conditions are being created for increasing the volume of trade turnover.
Uzbekistan is ready to supply the market of Afghanistan with products of mechanical and electrical engineering, chemical and textile industries, modern cars and trucks, buses, agricultural machinery, mineral fertilizers, construction materials, food, fruit and vegetable products.
Issues of development of cultural and humanitarian cooperation were also discussed at the negotiations.
A special training center for training the Afghans in the Uzbek language, training specialists in the railway and other spheres is established in Surkhandarya region. All conditions for rendering medical services to citizens of Afghanistan are created in the specialized hospital of Termez.
An agreement was reached on joint restoration, repair and improvement of final resting places of Abu Rayhan Beruni, Alisher Navoi, Zahiriddin Muhammad Babur and other great scientists and thinkers that are a symbol of our common cultural and spiritual heritage.
Conduction of an international conference on studying scientific heritage of Abu Rayhan Beruni, in Afghanistan, and an international symposium dedicated to women scientists, in Tashkent, was also announced.
Uzbekistan expressed readiness to train specialists for Afghanistan in its higher education institutions.
It was noted that Afghanistan supports the initiatives of Uzbekistan on establishment of Imam Bukhari International Research Center in Samarkand and the Center for Islamic Civilization in Tashkent. These institutions will play an important role in educating youth in the spirit of religious tolerance and national values, protecting them from the impact of various destructive currents and the ideas of terrorism.
Following the negotiations, the Joint Statement of the Presidents of Uzbekistan and Afghanistan was signed.
16 documents aimed at development of cooperation in various fields, including agreements on trade and economic cooperation, state border crossing points, legal assistance in civil, family and criminal cases, cooperation in the field of transit of goods, mutual assistance in customs affairs, cooperation in the spheres of agriculture, energy, healthcare, higher education were signed.
The importance of the agreements on establishment of the Joint commission on the issues of security, the opening of the Consulate of Afghanistan in Termez was noted.
Cooperation in the sphere of transport and energy infrastructure development is of strategic importance not only for the two countries, but also for the region as a whole.
In particular, specialists of Uzbekistan will implement a project on construction of Surkhan – Puli Khumri power line. The joint construction of Mazari Sharif – Sheberghan – Maymana – Herat railway will be carried out.
Within the framework of the visit, commercial contracts were concluded for the supply of wheat, ferrous metals, mineral fertilizers, construction products, legumes and other products from Uzbekistan for a total amount of over 500 million dollars.
Presidents at the meeting with representatives of the mass media noted that the negotiations and the signed documents will promote further strengthening of mutually beneficial and long-term relations between the Republic of Uzbekistan and the Islamic Republic of Afghanistan.
The President of the Islamic Republic of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani visited Tashkent Agricultural Machinery Plant.
The delegation of Afghanistan examined the cars and trucks, agricultural, household appliances and other industrial goods produced in our country.
At the event it was informed that 25 “Isuzu” buses and 3 “New Holland” modern tractors, produced in Uzbekistan, were donated to Afghanistan on behalf of the President of the Republic of Uzbekistan as a sign of sincere friendship between our countries.
The official visit of the President of the Islamic Republic of Afghanistan to our country continues.