Puxta oʻylangan tashabbuslar va istiqbolli loyihalar xalqimiz farovonligini yuksaltirishga xizmat qiladi
14.12.2018, 09:59
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish maqsadida 13 dekabr kuni Qashqadaryo viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari Qashqadaryoga tashrifini Gʻuzor tumanida barpo etilayotgan Uzbekistan GTL zavodi bilan tanishishdan boshladi.
Ushbu hudud yaqin-yaqingacha quruq dasht boʻlib, bu yerda qurilishi moʻljallagan zavod loyihasi toʻxtab qolgan edi.
Shavkat Mirziyoyev bu loyihaga oid barcha masalalarni hal qilib berdi – Prezidentimizning 2016 yil 29 dekabrdagi qaroriga muvofiq, “Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasining tozalangan metani negizida sintetik suyuq yoqilgʻi ishlab chiqarishni tashkil etish” investitsiya loyihasi boʻyicha qoʻshimcha chora-tadbirlar belgilandi.
Davlatimiz rahbari 2017 yil fevral oyida Qashqadaryo viloyatiga tashrifi chogʻida mazkur zavodning qurilish maydoniga kelib, uni moliyalashtirish, xorijiy texnologiyalar bilan jihozlash, quruvchilar va kadrlar taʼminoti kabi barcha masalalarni chuqur tahlil qilgan edi.
Xuddi oʻsha joy. Faqat bu gal manzara umuman boshqacha. 135 gektardan ziyod maydonda qurilish ishlari qizgʻin davom etmoqda. Temir-beton poydevorlar qoʻyilib, estakadalar koʻtarilgan. Ulkan avtokranlar oʻrnatilib, murakkab uskunalarni yigʻish boshlab yuborilgan. Zavodning yuragi boʻlmish “Fisher-Tropsh” reaktori barpo etilmoqda.
Zavod dunyodagi yetakchi litsenziar kompaniyalar – “Sasol” (JAR), “Haldor Topsoe” (Daniya) va “Chevron” (AQSH) texnologiyalari asosida bunyod etilayotir. Qurilish ishlari bosh pudratchi – Koreya Respublikasining “Hyundai Engineering Co. Ltd.” va “Hyundai Engineering and Construction Co., Ltd”, Singapurning “Enter Engineering Pte. Ltd.” kompaniyalari tomonidan olib borilmoqda. Quruvchi va payvandchilarning koʻpchiligi mahalliy yoshlardir.
Yaponiya, Janubiy Koreya, Singapur, AQSH, Germaniya, Italiya, Xitoy, Rossiya kabi 21 davlatdagi 126 zavodda majmua uchun zarur 11 mingdan ortiq texnologik uskuna tayyorlanmoqda.
Bunday ish hajmi bejiz emas. Tabiiy gazdan sintetik suyuq yoqilgʻi (GTL) olish juda murakkab jarayon boʻlib, yuqori texnologiyalar va chuqur ilmiy yechimlarni talab etadi. Hozir dunyoda bunday zavodlar atigi beshta. Shoʻrtandagisi oltinchisi boʻladi.
Mazkur ulkan loyihaning umumiy qiymati 3,6 milliard AQSH dollariga teng. Uning amalga oshirilishi natijasida yiliga 3,6 milliard kub metr gaz chuqur qayta ishlanib, YEVRO-5 standartiga javob beradigan 1,5 million tonna sintetik suyuq yoqilgʻi ishlab chiqariladi. Uning 311 ming tonnasi aviakerosin, 743 ming tonnasi dizel yonilgʻisi, 431 ming tonnasi nafta, 53 ming tonnasi suyultirilgan gaz boʻladi.
Zavodning asosiy ahamiyati shundaki, tabiiy gaz xomashyo emas, qoʻshimcha qiymatli mahsulot sifatida sotiladi. Masalan, 1000 kub metr tabiiy gazni taxminan 155 dollarga eksport qilayotgan boʻlsak, yangi zavodda shuncha gazni qayta ishlash orqali 300 dollarlik mahsulot ishlab chiqariladi. Foyda ikki barobar ortadi. Boshqa GTL mahsulotlaridan olinadigan qoʻshimcha daromad 576 million dollardan oshadi.
Yana bir muhim jihat – yiliga neft importiga ketadigan 1 milliard dollardan ortiq valyuta tejaladi. Zavod ishga tushgach, 1 ming 300 dan ortiq kishi ish bilan taʼminlanadi.
Prezidentimiz majmua qurilishini koʻzdan kechirdi. Pudratchi va investorlar bilan suhbatlashdi.
Biz har tomonlama mulohaza qilib, 1 milliard dollarlik import oʻrnini toʻldiradigan tarixiy loyihani amalga oshirmoqdamiz. Bu iqtisodiyotimiz barqarorligini mustahkamlashga xizmat qiladi. Shu paytgacha neft-gaz tarmogʻida bunday nomenklatura yoʻq edi. Bu yerda yoqilgʻi ishlab chiqarib, benzin tannarxini tushirsak, odamlar loyiha samarasini oʻz kundalik hayotida seza boshlaydi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari mutaxassislar, texnika va resurslardan maksimal foydalanib, qurilish-montaj jarayonlarini oqilona muvofiqlashtirish, zavodni ishga tushirishni tezlashtirish, mahsulot ishlab chiqarishni imkon qadar ertaroq yoʻlga qoʻyish zarurligini taʼkidladi. Uni foydalanishga topshirish muddatini qisqartirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish yuzasidan topshiriq berdi.
Ushbu zavod Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasiga yaqin joylashgani umumlashgan infratuzilma obyektlaridan foydalanishda qulaylik yaratadi.
Bu yerda yana bir loyiha – Shoʻrtan gaz-kimyo majmuasining quvvatini 125 ming tonnadan 505 ming tonnagacha oshirish rejalashtirilmoqda. U GTL naftani qayta ishlab, yangi turdagi polietilen va polipropilen ishlab chiqarishni koʻzda tutadi.
Bunday ishlar neft-gaz sohasida birinchi klaster yaratish imkonini beradi. Ushbu korxonalar kelgusida kimyo, avtomobilsozlik, turizm, farmatsevtika, toʻqimachilik va boshqa sohalarni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Prezidentimiz Yakkabogʻ tumanida “Sag agro Yakkabogʻ” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan barpo etilayotgan yongʻoqzor va bodomzorlarni borib koʻrdi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 1 iyundagi “Yongʻoq ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchilar uyushmasini tuzish va uning faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida”gi qarori hamda joriy yil yanvar oyidagi Qashqadaryoga tashrifi davomida bergan topshiriqlari asosida tumanda “Sag agro Yakkabogʻ” MCHJ tomonidan 25 milliard soʻm mablagʻ evaziga 1 ming 140 gektar maydonda yongʻoqzor va bodomzorlar tashkil etilmoqda. Ayni paytda 700 gektar maydonda yongʻoqning “Chendler”, “Cisco” va bodomning “Avijor”, “Guara” navli koʻchatlari oʻtqazildi. Kelasi yili yana 440 gektar maydonda mazkur daraxt koʻchatlari ekiladi. Yongʻoqzor 4 yilda, bodomzor 3 yilda hosilga kiradi.
Mazkur bogʻ toʻliq barpo etilgach, yiliga 7 ming tonnaga yaqin mahsulot olinadi. 500 kishining bandligi taʼminlanadi. Yetishtirilgan mahsulotning 60 foizini eksportga chiqarish koʻzda tutilmoqda.
Prezidentimiz bogʻda yongʻoq koʻchati oʻtqazdi.
Davlatimiz rahbari mahalliy tabiiy-iqlim sharoitiga mos yongʻoqning serhosil plantatsiyalarini yaratish, hududlarda yongʻoq ishlab chiqarish hajmini koʻpaytirish, mahsulotni sotish bozorlarini kengaytirish, ishlab chiqilgan innovatsion texnologiyalarni yongʻoq yetishtirish jarayoniga joriy qilish, yongʻoq koʻchatlarini parvarish qilishga jalb etiladigan agronomlarni yongʻoq plantatsiyalarida agrotexnik tadbirlarni toʻgʻri oʻtkazish boʻyicha oʻqitish uchun maxsus tayyorlov kurslarini tashkil etish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Qashqadaryo qishloq xoʻjaligi boʻyicha katta salohiyatga ega. Yakkabogʻda ham hosildor yerlar, dehqonchilikni yaxshi biladigan odamlar koʻp. Bundan toʻgʻri foydalanib, bogʻdorchilikni rivojlantirish, aholini ham oziq-ovqat bilan, ham ish bilan taʼminlash mumkin, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois koʻchatxonalar tashkil etish, aholi tomorqalari uchun mevali daraxtlar yetkazib berish zarurligi taʼkidlandi.
Shu yerning oʻzida Qashqadaryo viloyati tumanlaridagi zaxira yer maydonlarida oʻrmon xoʻjaliklari tomonidan 2019-2020 yillarda pista, achchiq bodom, yongʻoq va chakanda plantatsiyalarini tashkil etish hamda Qamashi davlat oʻrmon xoʻjaligida kurkachilikni rivojlantirish, mamlakatimizdagi oʻrmon xoʻjaliklari va fermer xoʻjaliklarida pista plantatsiyalari barpo qilish, qorakoʻlchilik, uzumchilikni rivojlantirish, “Nasaf agro impeks” MCHJ tomonidan Kitob tumanida zamonaviy intensiv bogʻ tashkil etish loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbariga viloyatda baliqchilik, parrandachilik, chorvachilik sohasini rivojlantirish boʻyicha amalga oshiriladigan ishlar haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz Muborak tumanidagi masʼuliyati cheklangan jamiyat shaklidagi “Aziz agro trans fayz” zamonaviy issiqxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Tadbirkor Qobiljon Gʻulomov 2016 yili “Muborak issiqlik elektr markazi” AJ atrofidagi tashlandiq hududdan 2 gektar yer olib, issiqxona barpo etgan edi. Natija kutilganidan ham ziyod boʻldi. 2017 yil 4 gektar, 2018 yil yana 3 gektar yerda issiqxona qurdi.
Tabiiyki, choʻl hududda, oqar suvdan uzoqda moʻl hosil yetishtirish oson emas. Tadbirkor buning ham uddasidan chiqdi. Yaʼni yomgʻir mavsumida 800-1000 tonnalik suv toʻplanadigan hovuzlar qurdi. Toʻplangan suvdan ekinlar tomchilatib sugʻoriladi. Yana bir ahamiyatli tomoni “Muborak issiqlik elektr markazi” AJda ishlab chiqarishda paydo boʻladigan issiq suv ilgari maxsus jarayonda sovitilardi. Ushbu issiq suv quvurlar orqali issiqxonaga tortib kelingan. U issiqxonadagi zarur havo haroratini taʼminlab beradi, sovigach, yana issiqlik korxonasiga qaytariladi. Ayni paytda issiqxonada 100 dan ortiq kishi mehnat qilmoqda. Kelasi yili issiqxona umumiy maydoni 10 gektarga yetkaziladi. Ish oʻrinlari soni yana koʻpayadi.
Umuman, tuman boʻyicha 60 tadbirkorga 300 gektar yer shu kabi issiqxona qurish uchun ajratilgan. Kelgusida issiqxonalar qurishni yanada kengaytirish koʻzda tutilgan.
Prezidentimiz zamonaviy issiqxona faoliyati bilan tanishdi, ishchilar bilan muloqot qildi.
Mamlakat iqtisodi rivoji, aholi farovonligini taʼminlashda muhim oʻrin tutadigan bunday issiqxonalar tarmogʻini yanada kengaytirish lozimligi qayd etildi.
Shu yerda Qashqadaryo viloyatida 2019-2020 yillarda issiqxonalar tashkil etish, Chiroqchi tumanida lalmi maydonlarda poliz ekinlari yetishtirishni koʻpaytirish, viloyatda aholi tomorqasidan foydalanishni yaxshilash kabi qator loyihalar taqdimoti oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbarining 2016 yil 21 dekabrdagi qarori bilan tasdiqlangan dasturga asosan Qashqadaryo viloyatida yengil sanoat tarmogʻida 10 dan ziyod yirik istiqbolli loyihani amalga oshirish belgilangan. Oʻtgan davrda ularning ayrimlari doirasida ishlar yakunlanib, yangi korxonalar faoliyati yoʻlga qoʻyildi. Qarshi shahridagi “Sulton tex group” korxonasi ana shulardan biridir.
Mazkur korxona joylashgan hudud bundan ikki yil muqaddam sobiq paxta zavodiga qarashli qarovsiz yerlar edi. Davlatimiz rahbarining avvalgi tashriflari chogʻida Qashqadaryo viloyatida amalga oshiriladigan yengil sanoat loyihalari qatorida “Sulton tex group” korxonasini barpo etish haqida ham maʼlumot berilgan edi. Asosiy maqsadi paxta tolasini chuqur qayta ishlash orqali tashqi bozorda talab yuqori boʻlgan tayyor toʻqimachilik va tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish boʻlgan mazkur korxona viloyatda yengil sanoat tarmogʻini rivojlantirishda muhim loyihalardan biri boʻladi.
Oʻtgan davrda loyiha uchun Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy bankining 10,4 million dollar krediti va korxona taʼsischisining 6,6 million dollar oʻz mablagʻi yoʻnaltirilib, paxta tolasidan ip-kalava ishlab chiqarish korxonasini qurish boshlab yuborildi. Joriy yil boshida loyihaning dastlabki bosqichi – yiliga 7 ming tonna ip-kalava ishlab chiqarish quvvatiga ega fabrika ishga tushirildi.
Prezidentimiz viloyatga tashrifi davomida ushbu korxonada boʻlib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Paxta tolali ip-kalava ishlab chiqarishga ixtisoslashgan mazkur korxonada Shveysariya va Yaponiyadan keltirilgan eng soʻnggi rusumdagi tozalash, yigirish va oʻrash uskunalari oʻrnatilgan boʻlib, bu yerda 300 ga yaqin ishchi mehnat qilmoqda.
Joriy yilning oʻtgan davrida korxonada 5 ming 800 tonna ip-kalava ishlab chiqarildi. Shundan 12 million dollarlik mahsulot Polsha, Turkiya, Eron, Misr kabi 10 ga yaqin mamlakatga eksport qilinib, 50 milliard soʻmlik mahsulot ichki bozorga yetkazib berildi.
Korxonada tolani tozalashdan tortib, oʻrashgacha boʻlgan barcha jarayon avtomatik tarzda boshqariladi. Laboratoriyada tola va ip sifati qattiq nazoratga olinadi.
Davlatimiz rahbari ushbu laboratoriya faoliyatini ham koʻzdan kechirdi, ishchilar bilan suhbatlashdi. Prezidentimizning tashrifi doirasida loyihaning ikkinchi bosqichi – yiliga 3 ming tonna trikotaj mato ishlab chiqarish quvvatiga ega toʻquv fabrikasi faoliyatiga start berildi.
Taʼkidlash joizki, umumiy qiymati 53 million dollardan ziyod boʻlgan korxonaning navbatdagi bosqichlarida mato toʻqish, uni boʻyash, tayyor kiyim-kechak ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Jumladan, tikuv mahsulotlari va tayyor kiyim-kechak ishlab chiqarish fabrikasi 2019 yil yanvar oyida ishga tushiriladi. Ushbu loyihaning qiymati 3 million dollar boʻlib, Yevropaning ilgʻor ishlab chiqarish uskunalari asosida ishlaydi. Fabrika ishga tushishi natijasida 700 ga yaqin yangi ish oʻrni yaratilib, yiliga 9 million dona tayyor mahsulot ishlab chiqariladi.
Eʼtiborli jihati, bugungi kunda korxonada eng samarali iqtisodiy tizim boʻlgan paxta toʻqimachilik klasteri tashkil qilinib, buning uchun Qarshi tumani hududidan 10 ming gektar yer maydoni ajratilgan. Paxta yetishtirishdan boshlab, uni qayta ishlash va tayyor mahsulot qilib sotishgacha boʻlgan jarayon ushbu korxonaning oʻzida amalga oshiriladi. Bu mahsulot tannarxi arzonlashishi va sifat darajasining oshishiga olib keladi, viloyatda jahon bozorida raqobatbardosh tayyor tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish oʻzlashtiriladi.
Shavkat Mirziyoyev korxonaning keyingi bosqichlarini tez va sifatli amalga oshirish, tayyor mahsulot turlarini va eksport geografiyasini yanada kengaytirish, paxta toʻqimachilik klasterini takomillashtirish boʻyicha aniq koʻrsatmalar berdi.
Shu yerda Singapurning “Indorama” kompaniyasi tomonidan Qashqadaryo va Sirdaryo viloyatlarida paxta toʻqimachilik klasterlari tashkil etish, mamlakatimizning Polsha, Eron, Buyuk Britaniyadagi elchixonalari tomonidan Qashqadaryo viloyatiga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, qishloq xoʻjaligi, sanoat, xizmat koʻrsatish sohalarida yirik loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan rejalar taqdimoti oʻtkazildi.
Prezidentimiz 2017 yil 24-25 fevral kunlari Qashqadaryo viloyatiga tashrifi chogʻida Qarshi shahrida qurilayotgan Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya hamda Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazlarining Qarshi filiallari loyihasi bilan tanishib, bu filiallarning tashkil etilishidan maqsad aholiga yanada koʻproq qulaylik yaratish ekanini alohida taʼkidlagan edi.
Qisqa vaqt oraligʻida mazkur loyihalar asosida jadal qurilish ishlari bajarildi, ilgari foydalanilmay turgan hudud tutash joylashgan markaz filiallari atrofi obodonlashtirildi.
Davlatimiz rahbari bu yerda bemorlar uchun yaratilgan sharoitlar, tibbiy asbob-uskunalar, malakali kadrlar taʼminoti, zamonaviy davolash usullari bilan tanishdi.
Filial nafaqat qashqadaryoliklar, balki boshqa viloyatlar va qoʻshni respublikalar aholisi uchun ham xizmat qiladi.
120 oʻrinli Respublika ixtisoslashtirilgan kardiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qarshi filialida reabilitatsiya va yurak ishemik kasalliklari, surunkali yurak yetishmovchiligi va aritmologiya, arterial gipertenziya, rentgen-endovaskulyar jarrohlik, kardiojarrohlik, qabul-diagnostika kabi boʻlimlar, kunlik 100 qatnovga moʻljallangan poliklinika faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Markaz yurak-qon tomir kasalliklariga tashxis qoʻyish va davolash uchun zarur barcha zamonaviy asbob-uskunalar bilan taʼminlangan.
Prezidentimiz taʼkidlaganidek, bu asbob-uskunalardan samarali va toʻgʻri foydalanish nihoyatda muhimdir. Buning uchun zamonaviy tibbiyot ilmini chuqur oʻzlashtirgan, tajribali va oʻz kasbining fidoyi mutaxassislari zarur.
Markazga yurak-qon tomir kasalliklarini davolashda ilgʻor tajribaga ega, Rossiya, Germaniya kabi davlatlarda tahsil olgan, malaka oshirgan shifokorlar jalb qilingan. Ular oʻz tajribasi va bilimlarini viloyatdagi hamkasblariga ham oʻrgatadi.
Bu yerda koronarografiya, ventrikulografiya, tomirlar angiografiyasi, koronar tomirlarni stentlash, ballonli valvuloplastika, boʻlmachalararo va qorinchalararo toʻsiq nuqsonlarini okklyuder yordamida bartaraf etish, aortakoronar shuntlash, yurak orttirilgan nuqsonlaridan klapanlarni protezlash, aorta va uning shoxlarida, yurak tugʻma nuqsonlarida qilinadigan jarrohlik amaliyotlari bajariladi.
Shu kungacha hududda endokrinologiya xizmatini koʻrsatadigan bosh muassasa – viloyat endokrinologiya dispanseri boʻlib, u 1980 yilda tashkil etilgan, ishlash tizimi hamon eskicha edi.
Respublika ixtisoslashtirilgan endokrinologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qarshi filiali 150 oʻringa moʻljallangan boʻlib, endokrinologik kasallikka chalingan bemorlar endi shu yerda davolanadi. Diabetik nefropatiya, umumiy endokrinologiya va bolalar, qalqonsimon bez kasalliklari va endokrin jarrohlik, diabetik toʻpiq jarrohligi, laboratoriya-diagnostika kabi boʻlimlarni, 50 qatnovga moʻljallangan poliklinikani oʻz ichiga olgan markazda yiliga 700-800 jarrohlik amaliyoti oʻtkazilishi koʻzda tutilmoqda.
Filialni malakali mutaxassislar bilan taʼminlashga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Ikki nafar shifokor xorijda malaka oshirib qaytdi. Bu yerda amalga oshirilgan asosiy yangiliklardan biri Diabet maktabi faoliyati yoʻlga qoʻyilganidir. Maktabda malakali hamshiralar qandli diabetga chalingan bemorlarga oʻz-oʻzini nazorat qilish, kasallikning kelib chiqish omillari, uning oldini olish yoʻllari, bolalarga esa non birligiga asosan toʻgʻri ovqatlanish tartibi oʻrgatiladi.
Shavkat Mirziyoyev mazkur tibbiyot muassasalariga malakali mutaxassislarni jalb qilish, aholiga tibbiy xizmat koʻrsatish qamrovi va sifatini yanada oshirish yuzasidan topshiriqlar berdi.
Qarshi shahridagi ushbu filiallar boshqa viloyatlarga namuna boʻlishi kerak. Buning uchun, avvalo, aholining tibbiy madaniyatini oshirish zarur. Asosiy maqsadimizdan biri – xalqimizga sifatli tibbiy xizmat koʻrsatish tizimini takomillashtirish. Buning uchun biz barcha imkoniyatimizni safarbar etamiz. Toki bu islohotlarimiz samarasini xalqimiz bugun, kundalik hayotida sezsin, dedi davlatimiz rahbari.

Глубоко продуманные инициативы и перспективные проекты обеспечат повышение благосостояния народа
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев для ознакомления с ходом социально-экономических реформ, проводимой на местах созидательной работой, осуществляемыми крупными проектами 13 декабря прибыл в Кашкадарьинскую область.
Глава государства начал поездку с посещения строящегося в Гузарском районе завода "Uzbekistan GTL".
До недавнего времени здесь была голая степь. Проект по строительству завода застопорился.
Шавкат Мирзиёев решил все проблемные вопросы, связанные с проектом. Постановлением главы государства от 29 декабря 2016 года определены дополнительные меры по инвестиционному проекту «Организация производства жидкого синтетического топлива на базе очищенного метана Шуртанского газохимического комплекса».
В ходе поездки в Кашкадарьинскую область в феврале 2017 года Президент посетил место строительства завода и глубоко проанализировал вопросы, связанные с его финансированием, оснащением зарубежными технологиями, обеспечением строителями и кадрами.
За минувшее время многое изменилось. Сегодня здесь активно ведутся работы на площади более 135 гектаров. Уже заложен фундамент, подняты эстакады. Установлены огромные башенные краны, начата сборка сложных конструкций. Монтируется "сердце" завода – реактор "Фишера-Тропша".
Завод возводится по технологиям лицензиаров – ведущих в мире компаний “Sasol” (ЮАР), “Haldor Topsoe” (Дания) и “Chevron” (США). Строительные работы осуществляются главными подрядчиками – компаниями “Hyundai Engineering Co. Ltd.” и “Hyundai Engineering and Construction Co., Ltd” Южной Кореи, “Enter Engineering Pte. Ltd.” Сингапура. Большая часть строителей и сварщиков – местная молодежь.
Необходимое для комплекса технологическое оборудование – более 11 тысяч единиц – изготавливается на 126 заводах 21 страны, таких как Япония, Южная Корея, Сингапур, США, Германия, Италия, Китай, Россия.
Масштаб проекта поражает. Процесс получения синтетического жидкого топлива (GTL) из природного газа является уникальной и амбициозной задачей, требующей высоких технологий и сложных научных решений. Сегодня в мире существует пять таких заводов, завод в Шуртане станет шестым.
Общая стоимость масштабного проекта составляет 3,6 миллиарда долларов. В результате его реализации будут налажены глубокая переработка 3,6 миллиарда кубометров газа, производство 1,5 миллиона тонн отвечающего стандартам «Евро-5» синтетического жидкого топлива в год, в том числе 311 тысяч тонн авиакеросина, 743 тысячи тонн дизельного топлива, 431 тысяча тонн нафты и 53 тысячи тонн сжиженного газа.
В этом и заключается важное значение завода для экономики страны – экспортировать природный газ не как сырье, а в виде готовой продукции с добавленной стоимостью. Так, если сегодня экспортная цена 1000 кубометров газа составляет в среднем 155 долларов, будущий завод на основе переработки такого объема газа будет производить продукцию стоимостью 300 долларов. В целом за год можно будет получить от производства GTL-продукции на 576 миллионов долларов больше дохода, чем от простого экспорта природного газа.
Еще один важный момент – за год будет сэкономлено более 1 миллиарда долларов валютных средств, направляемых на закупку нефти из-за рубежа. После ввода завода работой будут обеспечены более 1300 человек.
Президент ознакомился с ходом строительства комплекса, побеседовал с представителями подрядчиков и инвесторами.
Тщательно продумав все аспекты, мы решили реализовать проект исторического значения по производству синтетического жидкого топлива, который позволит заместить импорт на 1 миллиард долларов. Это очень важно для стабильности экономики Узбекистана. До настоящего времени в номенклатуре отрасли не было такого вида продукции. Когда начнется производство топлива и снизится себестоимость бензина, люди обязательно это почувствуют, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что необходимо ускорить запуск завода, максимально задействовав специалистов, технику и ресурсы, точно координируя строительно-монтажные работы, как можно раньше начать выпуск продукции. Поручил разработать предложения по ускорению ввода завода в эксплуатацию.
Близкое расположение завода к Шуртанскому газохимическому комплексу упрощает совместное использование их инфраструктуры.
Здесь реализуется еще один проект, предусматривающий увеличение мощности Шуртанского ГХК со 125 до 505 тысяч тонн. Планируется, что комплекс будет перерабатывать нафту производства завода GTL и выпускать новые виды полиэтиленовой и полипропиленовой продукции.
В результате здесь появится первый в стране нефтегазовый кластер. В дальнейшем это даст новый толчок развитию химической, автомобилестроительной, фармацевтической, текстильной промышленности, туризма и других отраслей.
Президент Шавкат Мирзиёев посетил ореховые и миндальные плантации, создаваемые обществом с ограниченной ответственностью "Sag agro Yakkabog" в Яккабагском районе.
Во исполнение постановления главы государства "О создании и организации деятельности Ассоциации производителей и экспортеров грецкого ореха" от 1 июня 2017 года, а также его поручений в ходе поездки в Кашкадарьинскую область в январе текущего года на территории ООО "Sag agro Yakkabog" за счет 25 миллиардов сумов было намечено заложить ореховые и миндальные плантации общей площадью 1140 гектаров. В настоящее время на 700 гектарах посажены ореховые деревья сортов «Chendler», «Cisco» и миндаль сортов «Аvijor», «Guara». В следующем году будут освоены еще 440 гектаров. Ореховые плантации начнут плодоносить через 4, миндальные – через 3 года.
После полного завершения работ плантации будут давать в год около 7 тысяч тонн продукции, будет обеспечена занятость 500 человек. Намечено экспортировать 60 процентов выращенной продукции.
Президент посадил в саду ореховое дерево.
Глава государства дал ответственным лицам поручения по созданию соответствующих местным природно-климатическим условиям высокоурожайных плантаций ореха, расширению рынков сбыта, увеличению объема выращивания грецкого ореха в регионах, организации для агрономов специальных курсов по правильному проведению агротехнических мероприятий на ореховых плантациях.
В Кашкадарье имеется огромный потенциал по сельскому хозяйству. В Яккабаге много плодородных земель, опытных дехкан. Правильно воспользовавшись этим, развивая садоводство, можно обеспечить людей и продуктами, и работой, отметил Шавкат Мирзиёев.
Указано на необходимость организации питомников и доставки саженцев фруктовых деревьев для приусадебных участков населения.
Здесь же состоялась презентация проектов по организации в 2019-2020 годах плантаций фисташки, горького миндаля, ореха и облепихи на резервных землях районов Кашкадарьинской области, развитию индейководства в государственном лесном хозяйстве Камашинского района, организации фисташковых плантаций в лесных и фермерских хозяйствах, развитию каракулеводства, виноградарства, созданию современного интенсивного сада в Китабском районе ООО «Nasaf agro impeks».
Главе государства представлена информация о намечаемой в области работе по развитию рыбоводства, птицеводства и животноводства.
Президент ознакомился с современными теплицами общества с ограниченной ответственностью "Азиз агро транс файз" в Мубарекском районе.
Предприниматель Кобилжон Гуломов организовал теплицу в 2016 году на 2 гектарах, выделенных рядом с акционерным обществом "Мубарекская теплоэлектроцентраль". В 2017 и 2018 годах площадь теплиц расширилась еще на 7 гектаров.
В условиях степи, вдали от источников воды непросто получить богатый урожай. Но предпринимателю удалось решить эту проблему – он построил резервуары вместимостью до 1000 тонн, в которых собирается дождевая вода. Ею овощи орошаются капельным методом. Примечательно и то, что теплица обогревается горячей водой, поступающей от Мубарекской ТЭЦ. Теплоэлектроцентраль, в свою очередь, нуждается в холодной воде. Горячая вода после циркуляции в теплице остывает и направляется обратно предприятию теплоснабжения. В настоящее время в теплице трудятся более 100 человек. В следующем году намечено расширить общую площадь теплиц до 10 гектаров, что создаст еще больше рабочих мест.
В целом по району 60 предпринимателям выделено 300 гектаров под строительство подобных теплиц, в дальнейшем эта работа будет расширена.
Президент осмотрел теплицу, побеседовал с работниками.
Отмечена необходимость дальнейшего расширения сети таких теплиц, играющих сегодня важную роль в развитии экономики и повышении благосостояния населения.
Здесь же состоялась презентация проектов по организации в Кашкадарьинской области теплиц в 2019-2020 годах, расширению выращивания бахчевых культур на богарных землях Чиракчинского района, повышению эффективности использования населением приусадебных участков и других.
В соответствии с программой, утвержденной постановлением главы государства от 21 декабря 2016 года, в легкой промышленности Кашкадарьинской области намечено реализовать более 10 крупных перспективных проектов. За минувшее время некоторые их них завершены, введены в строй новые предприятия, в числе которых “Sulton teх group” в городе Карши.
Территория, на которой действует предприятие, прежде принадлежала бывшему хлопкоочистительному заводу и была заброшена. В ходе предыдущих поездок Президента в Кашкадарьинскую область наряду с другими проектами легкой промышленности была представлена информация о строительстве предприятия “Sulton teх group”. Данный проект, главная цель которого заключается в производстве востребованной на внешних рынках готовой текстильной и швейно-трикотажной продукции на основе глубокой переработки хлопкового волокна, является одним из важных для развития легкой промышленности в области.
За минувший период на реализацию проекта направлен кредит Национального банка внешнеэкономической деятельности в размере 10,4 миллиона долларов и собственные средства учредителя – 6,6 миллиона долларов, начато строительство предприятия по выпуску пряжи. В начале текущего года введен в строй первый этап – фабрика мощностью производства 7 тысяч тонн пряжи в год.
Президент посетил данное предприятие, ознакомился с его деятельностью.
Предприятие оснащено новейшей очистной, прядильной и мотальной техникой из Швейцарии и Японии. Здесь трудятся около 300 работников.
За минувший период текущего года предприятие произвело 5,8 тысячи тонн пряжи. В Польшу, Турцию, Иран, Египет и другие страны экспортировано продукции на 12 миллионов долларов, продукция на 50 миллиардов сумов поставлена на внутренний рынок.
Все процессы от очистки волокна до изготовления пряжи автоматизированы. В лаборатории предприятия строго контролируется качество волокна и пряжи.
Глава государства ознакомился с деятельностью лаборатории, побеседовал с работниками. В ходе посещения Президента в завершение второго этапа проекта дан старт деятельности ткацкой фабрики мощностью 3 тысячи тонн трикотажной ткани в год.
Следует отметить, что на следующих этапах развития предприятия, общая стоимость которого составляет 53 миллиона долларов, намечено наладить прядение и покраску ткани, производство готовой продукции. В частности, фабрика готовой швейной продукции и одежды будет введена в строй в январе 2019 года. Стоимость данного проекта составляет 3 миллиона долларов, намечено оснащение передовыми европейскими технологиями. В результате будет создано около 700 новых рабочих мест и организовано производство 9 миллионов штук готовой продукции в год.
Примечательно, что на предприятии организован хлопково-текстильный кластер, для которого выделено 10 тысяч гектаров на территории Каршинского района. Все процессы – от выращивания хлопчатника, переработки сырья до производства и реализации продукции – будут осуществляться в рамках одного предприятия. Это позволит снизить себестоимость, повысить качество, производить в области конкурентоспособную на мировом рынке готовую продукцию.
Шавкат Мирзиёев дал конкретные указания по скорому и качественному выполнению следующих этапов развития предприятия, дальнейшему расширению ассортимента и географии экспорта готовой продукции, совершенствованию хлопково-текстильного кластера.
Здесь же состоялась презентация проектов по организации сингапурской компанией «Индорама» хлопково-текстильных кластеров в Кашкадарье и Сырдарье, привлечению иностранных инвестиций в Кашкадарьинскую область с участием посольств нашей страны в Польше, Иране, Великобритании. Представлены планы по реализации крупных проектов в сельском хозяйстве, промышленности, сфере услуг.
В ходе поездки 24-25 февраля 2017 года Президент ознакомился с проектами строительства в Карши филиалов республиканских специализированных медицинских центров эндокринологии и кардиологии.
За прошедшее с тех пор короткое время здесь завершено строительство двух крупных медицинских центров, которые расположились по соседству. Прилегающая к ним территория была благоустроена и озеленена.
Глава государства посетил центры, ознакомился с созданными для пациентов условиями, современным оборудованием.
В филиале кардиологического центра на 120 койко-мест будет налажена деятельность отделений реабилитации и по лечению сердечно-ишемических заболеваний, хронической сердечной недостаточности и аритмологии, артериальной гипертензии, рентгено-эндоваскулярной хирургии, кардиохирургии, приемно-диагностического отделения, а также поликлиники, рассчитанной на прием 100 человек в день. Центр оснащен новейшей диагностической и терапевтической аппаратурой.
Филиал будет оказывать услуги не только кашкадарьинцам, но и жителям других областей нашей страны и гражданам соседних республик.
Президент отметил важность эффективного и правильного использования этого оборудования, для чего необходимы опытные и преданные своему делу специалисты, владеющие современными медицинскими знаниями.
В центр привлечены квалифицированные врачи, прошедшие обучение в Германии, России и других странах. Они поделятся опытом и знаниями с местными коллегами.
Здесь будут выполняться такие диагностические процедуры и хирургические операции, как коронарография, вентрикулография, ангиография сосудов, стентирование коронарных сосудов, баллонная вальвулопластика, устранение пороков межпредсердной и межжелудочковой перегородки с помощью окклюдера, коронарное шунтирование, протезирование клапанов, лечение приобретенных и врожденных пороков.
До настоящего времени эндокринологическую помощь в регионе оказывал областной эндокринологический диспансер, который был организован еще в 1980 году и работал по устаревшим методикам.
Новый филиал центра эндокринологии на 150 койко-мест послужит полному обеспечению потребности больных в эндокринологической помощи. Коллектив филиала, включающего отделения диабетической нефропатии, общей и детской эндокринологии, заболеваний щитовидной железы и эндокринной хирургии, хирургии диабетической стопы, лабораторно-диагностическое отделение и другие, планирует проводить 700-800 операций в год.
Особое внимание уделено обеспечению филиала квалифицированными специалистами. Два врача повысили квалификацию за рубежом. Одним из новшеств стала школа диабета. В ней квалифицированные медсестры будут обучать больных диабетом контролировать уровень сахара у себя, детей – правильно питаться, а также информировать о факторах возникновения и путях предотвращения заболевания.
Президент дал поручения по привлечению квалифицированных специалистов в данные медицинские учреждения, дальнейшему расширению охвата и повышению качества медицинского обслуживания населения.
Работа этих филиалов должна стать образцовой для всех областей. Прежде всего следует повышать медицинскую культуру населения. Наша главная цель – усовершенствовать систему оказания медицинских услуг. Мы приложим все усилия для того, чтобы наш народ почувствовал результаты реформ уже сегодня, сказал глава государства.