Oʻzbekiston – Hindiston: koʻp qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash yoʻlida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modining taklifiga binoan 17-18 yanvar kunlari ushbu mamlakatda amaliy tashrif bilan boʻlib, “Joʻshqin Gujarat – 2019” IX xalqaro investitsiya sammitida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari 18 yanvar kuni Gandinagar shahrida “Joʻshqin Gujarat – 2019” xalqaro sammiti doirasida Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashdi.
Bosh vazir Prezidentimizni Hindistonga yana bir bor tashrifi bilan samimiy qutlar ekan, nufuzli Oʻzbekiston delegatsiyasining sammit ishidagi ishtiroki uchun chuqur minnatdorlik izhor qildi.
Oʻzbekiston Prezidentining Hindistonga tashrifi oliy darajadagi muloqotning mantiqiy davomi, shuningdek, mamlakatlarimiz oʻrtasida tobora mustahkamlanib borayotgan doʻstlik va sheriklik munosabatlarining yana bir yorqin dalilidir.
Uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining oʻtgan yili oktyabr oyida Hindistonga davlat tashrifi yakunlari boʻyicha erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarning amaliy ijrosi bilan bogʻliq masalalar, shuningdek, ikki tomonlama koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tashrifdan soʻng oʻtgan qisqa vaqt davomida barcha yoʻnalishdagi oʻzaro aloqalar faollashgani qayd etildi.
Oʻtgan hafta Samarqand shahrida “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqoti tashqi ishlar vazirlarining Afgʻoniston ishtirokidagi birinchi uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasida Toshkentda qoʻshma Tadbirkorlikni rivojlantirish markazi oʻz faoliyatini boshladi. Mamlakatimizda Hindiston sanoat konfederatsiyasi vakolatxonasi ochilishi koʻzda tutilmoqda.
Sammit arafasida Gujaratda Oʻzbekiston – Hindiston ishbilarmonlar kengashining birinchi majlisi boʻlib oʻtdi.
Hindistonlik hamkorlar bilan Toshkent shahrida ilgʻor axborot texnologiyalari texnoparki, Andijon viloyatida farmatsevtika zonasi tashkil etilmoqda.
Hindiston Eksimbanki bilan Oʻzbekistonda ijtimoiy muhim loyihalarni moliyalashtirish uchun qiymati 200 million dollarga teng kredit liniyasi ajratish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Yangi oʻquv yilidan boshlab mamlakatimizda Hindistonning yetakchi oliy oʻquv yurtlari – Amiti va Sharda universitetlari oʻz ishini boshlaydi.
Davlat rahbarlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika, zargarlik sanoati, qishloq xoʻjaligi, sayyohlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish va boshqa yoʻnalishlardagi ustuvor loyihalar va hamkorlik dasturlarining amaliy ijrosini jadallashtirish zarurligini qayd etdi.
Madaniy-gumanitar almashuvni yanada kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari boʻyicha fikr almashildi.
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni faol rivojlantirish yoʻlida qatʼiy ekanliklarini taʼkidladilar.
Uchrashuv soʻnggida Hindistonga uran yetkazib berish boʻyicha imzolangan uzoq muddatli kelishuvni oʻzaro almashish marosimi boʻlib oʻtdi.
Gandinagar shahridagi “Mahatma Mandir” koʻrgazmalar majmuasida “Joʻshqin Gujarat – 2019” IX xalqaro investitsiya sammiti boʻlib oʻtdi.
Sammitda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, Avstraliya, Kanada, Fransiya, Yaponiya, Norvegiya, Niderlandiya, Polsha, Koreya Respublikasi, Daniya, Chexiya, Malta, Tailand, BAA kabi mamlakatlardan davlat va hukumat rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va transmilliy korporatsiyalar boshliqlari, ekspertlar ishtirok etdi.
Yirik iqtisodiy anjumanda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq soʻzladi.
Gujarat shtati qadimdan savdo va tadbirkorlikda yetakchi hudud boʻlib kelgani, mazkur sammit ana shu anʼanalarni davom ettirib, zamonaviy Hindistonning biznes ruhini namoyon qilayotganini taʼkidladi.
Davlatimiz rahbari Hindiston bilan uzoq muddatli strategik sheriklikni mustahkamlash Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor yoʻnalishlaridan biri ekanini alohida qayd etib, ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish uchun qator taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.
– Eramizdan avvalgi III-II asrlarda hind zaminini Markaziy Osiyo bilan Buyuk Hindiston yoʻli bogʻlagani yaxshi maʼlum. Bugun ham Markaziy va Janubiy Osiyo bozorlari oʻrtasidagi ishonchli savdo va transport kommunikatsiyalarini yaratish har qachongidan dolzarbdir. Biz Transafgʻon temir yoʻli loyihasini muhokama qilyapmiz. Istiqbolda bu yoʻl Janubiy Osiyoga, jumladan, Choxbahor porti orqali Hindistonga chiqish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari axborot texnologiyalari, dasturiy taʼminot, qishloq xoʻjaligi, qayta tiklanadigan energiya hamda ushbu sohalar uchun mutaxassislar tayyorlash boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishni taklif etdi. Bu boʻyicha dastlabki harakatlar boshlangan.
Sarmoyadorlarni Oʻzbekistonga jalb qilish uchun eng qulay sharoitlar yaratilishi alohida taʼkidlandi.
Oʻzbekiston, avvalo, kimyo sanoati va energetika, farmatsevtika, toʻqimachilik, charm-poyabzal, turizm sohalaridagi istiqbolli loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor.
– Gujaratning ulkan iqtisodiy salohiyati va Andijon viloyati bilan sheriklik aloqalaridan kelib chiqib, shoh Bobur tugʻilgan va ulugʻ Akbarshoh ajdodlarining vatani boʻlmish Andijonda Oʻzbekiston – Hindiston mintaqalari biznes-forumini shu yili oʻtkazishni taklif qilamiz, – dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari 2020 yilda Hindistonda “Oʻzbekiston madaniyati yili”ni hamda Oʻzbekistonda “Hindiston madaniyati yili”ni oʻtkazish, joriy yilda yurtimizda Oʻzbekiston – Hindiston Yoshlar festivalini tashkil qilish taklifini ilgari surdi.
Prezidentimiz soʻzining yakunida yurtimizning sanoat, investitsiya va sayyohlik salohiyati, boy tarixi va madaniyati haqida tanishish imkonini beruvchi sammit doirasida tashkil etilgan Oʻzbekiston koʻrgazmasiga barchani taklif qildi.
“Joʻshqin Gujarat – 2019"” sammitida soʻzga chiqqanlar hamkor mamlakatlar oʻrtasida oʻzaro tajriba va texnologiya almashish, yangi sheriklar va investitsiyalar jalb etish yoʻllarini topish boʻyicha oʻz nuqtai nazarlarini bayon etdi.
Shu bilan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Hindiston Respublikasiga amaliy tashrifi yakuniga yetdi.

Узбекистан – Индия: по пути дальнейшего укрепления многопланового сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17-18 января 2019 года по приглашению Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди посетил эту страну с рабочим визитом и принял участие в IX международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат – 2019».
В рамках международного саммита «Динамичный Гуджарат-2019» 18 января в городе Гандинагаре глава нашего государства провел встречу с Премьер-министром Республики Индия Нарендрой Моди.
Тепло приветствуя Президента нашей страны с очередным визитом в Индию, Премьер-министр выразил искреннюю признательность за участие представительной узбекской делегации в работе саммита.
Визит Президента Узбекистана в Индию является логическим продолжением диалога на высшем уровне, а также еще одним ярким свидетельством все более укрепляющихся отношений дружбы и партнерства между двумя странами.
На встрече рассмотрены вопросы практической реализации достигнутых договоренностей и подписанных соглашений по итогам государственного визита Президента Республики Узбекистан в Республику Индия в октябре прошлого года, а также перспективы расширения двустороннего многопланового сотрудничества.
Подчеркнута активизация взаимодействия по всем направлениям за прошедшее короткое время после визита.
На прошлой неделе в Самарканде успешно проведена первая встреча министров иностранных дел Диалога «Индия - Центральная Азия» с участием Афганистана.
В сфере торгово-экономического сотрудничества в Ташкенте начал свою работу совместный Центр развития предпринимательства. Предусматривается открытие в нашей стране офиса Конфедерации индийской промышленности.
В преддверии саммита в Гуджарате состоялось первое заседание Узбекско-индийского делового совета.
Совместно с индийскими партнерами создаются технопарк передовых информационных технологий в Ташкенте и фармацевтическая зона в Андижанской области.
С Эксимбанком Индии достигнута договоренность о выделении кредитной линии на сумму 200 миллионов долларов для финансирования социально значимых проектов в Узбекистане.
С нового учебного года в нашей стране откроют свои двери филиалы ведущих вузов Индии — университетов Амити и Шарда.
Главы государств отметили важность ускорения практической реализации приоритетных проектов и программ сотрудничества прежде всего в сфере информационно-коммуникационных технологий, здравоохранения, фармацевтической отрасли, ювелирной промышленности, сельском хозяйстве, модернизации туристической инфраструктуры и других направлениях.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения культурно-гуманитарного обмена. Также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной политики.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Индии Нарендра Моди подтвердили решимость активно развивать многоплановое сотрудничество между двумя странами.
По завершении встречи состоялась церемония обмена текстом подписанного соглашения о долгосрочных поставках урана в Индию.
В этот же день в выставочном комплексе “Махатма Мандир” города Гандинагара штата Гуджарат состоялся IX международный инвестиционный саммит «Динамичный Гуджарат – 2019».
В саммите приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, а также главы государств и правительств таких стран, как Австралия, Канада, Франция, Япония, Норвегия, Нидерланды, Польша, Республика Корея, Дания, Чехия, Мальта, Таиланд, ОАЭ, руководители международных организаций и транснациональных корпораций, эксперты.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступил с речью на этом крупном экономическом форуме.
Он подчеркнул, что Гуджарат издревле занимал ведущие позиции в области торговли и предпринимательства, данный саммит не только продолжает эти традиции, но и проявляет дух бизнеса современной Индии.
Глава нашего государства особо отметил, что укрепление долгосрочного стратегического партнерства с Индией является одним из приоритетных направлений внешней политики Узбекистана, и выдвинул ряд предложений и инициатив для развития двустороннего сотрудничества.
- Всем хорошо известно, что в III-II веках до нашей эры индийскую землю с Центральной Азией связывал Великий индийский путь. И сегодня как никогда актуально создание надежных торговых и транспортных коммуникаций между рынками Центральной и Южной Азии. Мы обсуждаем проект Трансафганской железной дороги. В перспективе этот коридор обеспечит выход в Южную Азию, в том числе в Индию через порт Чабахар, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства предложил реализовать совместные проекты в сферах информационных технологий, программного обеспечения, сельского хозяйства, возобновляемой энергии и подготовки специалистов для этих сфер. В данном направлении уже сделаны первые шаги.
Особо отмечалось, что для привлечения инвесторов в Узбекистан будут созданы наиболее благоприятные условия.
Узбекистан прежде всего заинтересован в реализации перспективных проектов в таких сферах, как энергетика, фармацевтика, текстильная, кожевенно-обувная, химическая промышленность, туризм.
- Исходя из огромного экономического потенциала Гуджарата и партнерских связей с Андижанской областью, предлагаем в этом году провести на родине Бабура и предков великого Акбаршаха – в Андижане - бизнес-форум регионов Узбекистана и Индии, - сказал Президент нашей страны.
Глава государства предложил провести в 2020 году Год узбекской культуры в Индии и Год индийской культуры в Узбекистане, а в нынешнем году организовать в нашей стране узбекско-индийский молодежный форум.
В завершение речи Президент пригласил всех на организованную в рамках саммита выставку Узбекистана, которая знакомит с промышленным, инвестиционным и туристическим потенциалом, богатой историей и культурой нашей страны.
Выступившие на саммите «Динамичный Гуджарат-2019» выразили свои мнения касательно взаимного обмена опытом и технологиями между странами-партнерами, путей привлечения новых партнеров и инвестиций.