Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida
28.01.2019, 15:18
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat aktivlarini boshqarish, monopoliyaga qarshi kurashishni tartibga solish tizimini va kapital bozorini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2019 yil 14 yanvardagi PF–5630-son Farmoni ijrosini taʼminlash maqsadida:
Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligining markaziy apparati tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligining (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) boshqaruv xodimlari cheklangan soni 90 nafar, shu jumladan, Agentlik markaziy apparatining boshqaruv xodimlari cheklangan soni 50nafar etib belgilansin.
Agentlik direktoriga quyidagi huquqlar berilsin:
zarur hollarda, Agentlik markaziy apparatining tasdiqlangan tuzilmasiga oʻzgartirishlar kiritish;
Agentlikning Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar hududiy boshqarmalari tuzilmalarini tasdiqlash;
boshqaruv xodimlarining belgilangan umumiy soni doirasida Agentlik hududiy boshqarmalarining boshqaruv xodimlari cheklangan sonini tasdiqlash;
Agentlikning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan Agentlik boshqaruv mutaxassislarining qoʻshimcha shtat birliklarini kiritish;
mahalliy va xorijiy malakali mutaxassislarni xodim va maslahatchi sifatida, istisno tariqasida ularga Agentlikning byudjetdan tashqari jamgʻarmalari mablagʻlari hisobidan ish haqi va boshqa toʻlovlar miqdorini belgilagan holda, jalb qilish;
Agentlikning byudjetdan tashqari mablagʻlari hisobidan Agentlik xodimlarining asosiy egallab turgan lavozimiga koʻra lavozim maoshlari (tarif stavkalari)ga, qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa toʻlovlardan qatʼi nazar, ustama va boshqa ragʻbatlantiruvchi toʻlovlarni belgilash;
Agentlikka yuklatilgan vazifalarni bajarish uchun shartnoma asosida jalb etiladigan malakali xorijiy mutaxassislarning ish haqi miqdorini xalqaro tajriba va bozor sharoitlaridan kelib chiqqan holda belgilash.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa mablagʻlar Agentlikni taʼminlash boʻyicha xarajatlarning moliyalashtirish manbalari etib belgilansin.
a) Agentlik:
Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi (keyingi oʻrinlarda – Davlat raqobat qoʻmitasi) va Davlat raqobat qoʻmitasi huzuridagi Qimmatli qogʻozlar bozori faoliyatini muvofiqlashtirish va rivojlantirish markazining qimmatli qogʻozlar bozorini, shu jumladan, qimmatli qogʻozlar savdosini tashkil etuvchilarni va Qimmatli qogʻozlar markaziy depozitariysini tartibga solish, shuningdek, korporativ boshqaruvni rivojlantirish borasidagi barcha huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari boʻyicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
qimmatli qogʻozlar bozorini tartibga solish boʻyicha vakolatli davlat organi hisoblanadi;
oʻz vakolatlarini mustaqil ravishda va barcha davlat organlari, tashkilotlari, ularning mansabdor shaxslaridan mustaqil holda olib boradi hamda oʻz faoliyatida bevosita Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziriga boʻysunadi va hisobot beradi;
fond birjalari faoliyatini va qimmatli qogʻozlar bozorida professional faoliyatni litsenziyalovchi organ hisoblanadi;
lotereyalar tashkil etish faoliyatini tartibga solish va litsenziyalash boʻyicha vakolatli davlat organi hisoblanadi;
b) Agentlik faoliyat sohasiga kiruvchi masalalar boʻyicha normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari Agentlik bilan majburiy tartibda kelishilishi shart;
v) mulkchilik shaklidan qatʼi nazar barcha tashkilotlarda Agentlik vakolatiga kiradigan masalalar boʻyicha tekshiruvlar tadbirkorlik subyektlarining faoliyatini tekshirishlarni muvofiqlashtirish boʻyicha vakolatli organni xabardor qilish tartibida va Tekshiruvlarni elektron roʻyxatga olish yagona tizimida roʻyxatdan oʻtkazilgan holda amalga oshiriladi;
g) Agentlik direktori, uning birinchi oʻrinbosari va oʻrinbosarlari Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining taqdimnomasiga binoan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadi va lavozimdan ozod etiladi, maqomi, tibbiy va transport xizmat koʻrsatish sharoitlari boʻyicha tegishli ravishda vazir, vazirning birinchi oʻrinbosari va vazir oʻrinbosariga tenglashtiriladi;
d) Agentlikning hududiy boshqarmalari rahbarlarini lavozimga tayinlash Agentlik direktori tomonidan tegishlicha Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi;
ye) Xizmatchilarning asosiy lavozimlari va ishchilar kasblari klassifikatorining ishga qabul qilishda taʼlimning eng past darajasi, ishchilar kasblari boʻyicha malaka darajalarini belgilash borasidagi talablari xorijiy oliy taʼlim muassasalarini tamomlagan tegishli yoʻnalishdagi mutaxassislarga nisbatan, istisno tariqasida, Agentlik uchun tavsiyaviy xususiyatga ega;
j) Agentlik xodimlariga tugatilayotgan Davlat raqobat qoʻmitasi huzuridagi Qimmatli qogʻozlar bozorini muvofiqlashtirish va rivojlantirish markazi xodimlari uchun nazarda tutilgan tibbiy yordam koʻrsatish tartibi saqlab qolinadi;
z) Davlat raqobat qoʻmitasi va Davlat raqobat qoʻmitasi huzuridagi Qimmatli qogʻozlar bozorini muvofiqlashtirish va rivojlantirish markazi tomonidan avval berilgan hujjatlar va ilgari ular tomonidan qabul qilingan qarorlar oʻz kuchini saqlab qoladi va ushbu organlarning qayta tashkil etilishi munosabati bilan ularni bekor qilish yoki oʻzgartirish talab etilmaydi;
i) Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tomonidan avval berilgan lotereyalarni tashkil etish faoliyatini yuritish huquqini beruvchi litsenziyalar ularning muddati tugagunga qadar oʻz kuchini saqlab qoladi va ushbu vakolatlar Agentlikka oʻtishi munosabati bilan qayta rasmiylashtirilmaydi.
5. Agentlik huzurida yuridik shaxs tashkil etmagan holda byudjetdan tashqari Kapital bozorini rivojlantirishga koʻmaklashish jamgʻarmasi (keyingi oʻrinlarda – Jamgʻarma) tashkil etilsin.
Jamgʻarmani shakllantirishning asosiy manbalari etib quyidagilar belgilansin:
fond birjasida qimmatli qogʻozlar savdosini amalga oshirishda sotuvchi tomonidan toʻlanadigan yigʻim;
emissiyaviy qimmatli qogʻozlarning dastlabki chiqarilishini davlat roʻyxatidan oʻtkazish uchun toʻlanadigan yigʻim;
emissiyaviy qimmatli qogʻozlarni yiriklashtirish jarayonida ularning nominal qiymati oshirilganda emitent tomonidan toʻlanadigan yigʻim;
lotereyalarni tashkil etish faoliyatini yuritish huquqini beruvchi litsenziya talabgorining arizasini koʻrib chiqish va lotereya oʻtkazish shartlarini tasdiqlash uchun undiriladigan yigʻim;
Agentlik tomonidan belgilangan tartibda undiriladigan boshqa yigʻimlar;
Agentlik tomonidan xoʻjalik yurituvchi subyektlar va ularning mansabdor shaxslaridan qimmatli qogʻozlar bozori hamda lotereyalarni tashkil etish faoliyati toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun undiriladigan jarimalardan kelib tushgan mablagʻlar;
Jamgʻarma mablagʻlarini tijorat banklarining depozitlariga joylashtirishdan olingan daromadlar;
xalqaro tashkilotlar va institutlar, yuridik va jismoniy shaxslarning grant mablagʻlari va homiylik xayriyalari;
qonun bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
6. Belgilansinki, Jamgʻarma mablagʻlari:
Agentlikning joriy xarajatlarini moliyalashtirishga;
xodimlarni moddiy ragʻbatlantirish va ijtimoiy taʼminlash, shuningdek, turar joy olishini imtiyozli moliyalashtirishga;
Agentlik rahbarlari va mutaxassislarini oʻqitish, tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirishga;
jalb etiladigan xorijiy mutaxassislar faoliyatiga, xalqaro va xorijiy tashkilotlarga haq toʻlash chora-tadbirlarini amalga oshirishga sarflanadi.
7. Agentlik:
a) Oliy sud, Bosh prokuratura va Adliya vazirligi bilan birgalikda 2019 yil 1 sentyabrga qadar qonun hujjatlariga qimmatli qogʻozlar bozori toʻgʻrisidagi qonun hujjatlarini buzganlik, shuningdek, Agentlikning koʻrsatmalarini bajarmaganlik uchun yuridik shaxslarga nisbatan jarimalar qoʻllash va maʼmuriy javobgarlik belgilashni nazarda tutuvchi oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida takliflarni tayyorlasin va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
b) 2019 yil 20 dekabrga qadar manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda xalqaro moliya institutlari va ekspertlar bilan har tomonlama muhokama qilinib, ilgʻor xorijiy tajribani oʻrganish asosida ishlab chiqilgan va quyidagilarni nazarda tutuvchi Kapital bozorini rivojlantirish strategiyasini Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritsin:
aholi, tadbirkorlar va iqtisodiyotning investitsiyaviy talablarini maksimal darajada qanoatlantirish maqsadida moliya bozorining uygʻun faoliyati va uning barcha segmentlari rivojlanishini taʼminlash;
kapital bozorining barcha, shu jumladan, xorijiy ishtirokchilar uchun teng sharoit va tadbirkorlik faoliyati erkinligini yaratish, shu asnoda sogʻlom raqobat muhitini shakllantirish;
xalqaro moliya bozorlari bilan faol integratsiyalashuv, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalanish va xorijda muvaffaqiyatli sinovdan oʻtgan ilgʻor yondashuvlardan foydalanish orqali barcha toifadagi investorlar uchun kapital bozorining qulayligini oshirish;
ilgʻor xalqaro amaliyotni joriy qilish, ortiqcha toʻsiqlar, cheklovlar va sohaning haddan tashqari tartibga solinganligini bartaraf etish orqali fond bozorida rivojlanish maqsadlariga yoʻnaltirilgan investitsiyalarni faol moliyalashtirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish;
investorlar uchun jozibador mexanizmlarni joriy qilish hisobiga kapital bozorining kapitallashuvi va raqobatbardoshligini oshirish, bank tomonidan kreditlashning samarali muqobil mexanizmini yaratish;
tegishli xalqaro mezonlar va tajribalarni joriy qilgan holda, kapital bozorini tartibga solishning yaxlitligini, tizimli tavakkalchiliklarning oldini olishni taʼminlovchi zarur qonunchilik bazasini ishlab chiqish;
iqtisodiy siyosat maqsadlari va sanoatni mutanosib rivojlantirish zarurati bilan bogʻliq holda kapital bozorini yaxshilash boʻyicha chora-tadbirlarning tartibli muvofiqlashtirilishini taʼminlash;
xorijiy moliya bozorlarida raqobatbardoshlikni oshirish uchun foydalaniladigan asoslantirilgan imtiyoz va preferensiyalarni berish orqali kapital bozorida investitsiyaviy va ishbilarmonlik faoliyatini har tomonlama ragʻbatlantirish hamda kengaytirish;
kapital bozorini zamonaviy talablarga mos kadrlar bilan taʼminlashning barqaror tizimini rivojlantirish, istiqbolli, shu jumladan, xorijiy mutaxassislarni jalb qilish uchun jozibador shart-sharoitlarni yaratish.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi:
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlari doirasida ushbu qarorni 2019 yilda amalga oshirish boʻyicha Agentlik xarajatlari uchun mablagʻlar ajratsin va 2020 yildan boshlab har yili zarur byudjet mablagʻlarini nazarda tutsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetining 2019 yil uchun tasdiqlangan xarajatlar parametrlariga ushbu qaror talablaridan kelib chiqib tegishli oʻzgartirishlar kiritsin;
Agentlikka xizmat avtotransport vositalarini sotib olish uchun zarur mablagʻlarning ajratilishini taʼminlasin va 4 ta xizmat, shu jumladan, 3 ta shaxsiy biriktirilgan xizmat yengil avtomobillarini saqlashga limit belgilasin;
Agentlikning asoslantirilgan hisob-kitoblariga asosan moddiy-texnik bazani shakllantirish maqsadida zaruriy jihozlar va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini xarid qilish uchun zarur mablagʻlar ajratilishini taʼminlasin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Agentlikni telefon aloqasi, jumladan, hukumat aloqasi bilan belgilangan tartibda taʼminlasin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Oʻzbekiston Respublikasi Davlat raqobat qoʻmitasi huzuridagi Qimmatli qogʻozlar bozorini muvofiqlashtirish va rivojlantirish markazi hamda uning hududiy organlari qayta tashkil etilishi munosabati bilan davlat bojlari va boshqa turdagi yigʻimlarni undirmagan holda tegishliligi boʻyicha:
Agentlik va uning hududiy organlari tasarrufiga oʻtadigan avtotransport vositalarining ichki ishlar organlarida qayta roʻyxatdan oʻtkazishni;
koʻchmas mulk va boshqa mol-mulk huquqlarini tegishlicha Agentlik va uning hududiy organlariga qayta rasmiylashtirishni taʼminlasin.
12. Agentlik va uning hududiy boshqarmalari zimmasiga yuklangan vakolatlarga muvofiq sudlarga koʻrib chiqishi uchun kiritiladigan daʼvolar boʻyicha davlat boji toʻlashdan ozod qilinsin.
13. Agentlik Vazirlar Mahkamasining 2016 yil 7 oktyabrdagi 336-son qarori bilan tasdiqlangan Rahbarlari xodimlarni Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy propiska qilish toʻgʻrisida iltimosnoma kiritishi mumkin boʻlgan davlat hokimiyati organlari, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, respublika ahamiyatiga molik boshqa davlat tashkilotlari roʻyxatiga kiritilsin.
14. Agentlik Toshkent shahri, Mustaqillik shoh koʻchasi, 107-uy manziliga operativ boshqaruv huquqi asosida joylashtirilsin.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bir oy muddatda Agentlikning hududiy boshqarmalarini ularning hozirgi joylashuvi boʻyicha binolarga joylashtirishni taʼminlasin.
15. Agentlik Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda:
ikki oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi toʻgʻrisidagi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligining byudjetdan tashqari Kapital bozorini rivojlantirishga koʻmaklashish jamgʻarmasining mablagʻlarini shakllantirish va ulardan foydalanish tartibi toʻgʻrisidagi nizomlarni tasdiqlash haqida Vazirlar Mahkamasining qarori loyihasini kiritsin;
ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflarni kiritsin;
oʻzlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarning ushbu qarorga muvofiqlashtirilishini taʼminlasin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

Об организации деятельности Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 14 января 2019 года № УП–5630 «О мерах по коренному совершенствованию системы управления государственными активами, антимонопольного регулирования и рынка капитала»:
организационную структуру Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистансогласно приложению № 2.
2. Установить предельную численность управленческого персонала Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан (далее – Агентство) в количестве 90единиц, в том числе центрального аппарата Агентства – 50единиц.
Предоставить директору Агентства право:
вносить, при необходимости, изменения в утвержденную структуру центрального аппарата Агентства;
утверждать структуры территориальных управлений Агентства в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте;
утверждать предельную численность управленческого персонала территориальных управлений Агентства в пределах общей установленной численности;
вводить дополнительные штатные единицы специалистов управленческого персонала Агентства за счет внебюджетных средств Агентства;
привлекать в качестве сотрудников и консультантов квалифицированных отечественных и зарубежных специалистов с установлением им, в порядке исключения, размеров заработной платы и иных выплат за счет внебюджетных средств Агентства;
устанавливать для работников Агентства надбавки и другие стимулирующие выплаты к должностным окладам (тарифным ставкам) по основной занимаемой должности, вне зависимости от других выплат, предусмотренных законодательством, за счет внебюджетных средств Агентства;
определять, исходя из международной практики и рыночных условий, размер оплаты труда квалифицированных зарубежных специалистов, привлекаемых на контрактной основе для реализации задач, возложенных на Агентство.
3. Определить источниками финансирования расходов по содержанию Агентства средства Государственного бюджета Республики Узбекистан и другие средства, не запрещенные законодательством.
а) Агентство:
является правопреемником Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции (далее – Госкомконкуренции) и Центра по координации и развитию рынка ценных бумаг при Госкомконкуренции по всем правам, обязательствам и договорам в части регулирования рынка ценных бумаг, включая организаторов торгов ценными бумагами и Центрального депозитария ценных бумаг, а также развития корпоративного управления;
является уполномоченным государственным органом по регулированию рынка ценных бумаг;
осуществляет свои полномочия самостоятельно и независимо от всех государственных органов и организаций, их должностных лиц и в своей деятельности подчиняется и подотчетно непосредственно Премьер-министру Республики Узбекистан;
является лицензирующим органом деятельности фондовых бирж и профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
является уполномоченным государственным органом по регулированию и лицензированию деятельности по организации лотерей;
б) проекты нормативно-правовых актов по вопросам, входящим в сферу деятельности Агентства, в обязательном порядке подлежат согласованию с ним;
в) проверки по вопросам, входящим в компетенцию Агентства, во всех организациях независимо от формы собственности, осуществляются в порядке уведомления уполномоченного органа по координации проверок деятельности субъектов предпринимательства и подлежат обязательной регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок;
г) директор Агентства, его первый заместитель и заместители назначаются на должность и освобождаются от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению Премьер-министра Республики Узбекистан, по статусу, условиям медицинского и транспортного обслуживания приравниваются соответственно к министру, первому заместителю министра и заместителю министра;
д) назначение руководителей территориальных управлений Агентства осуществляется директором Агентства по согласованию, соответственно, с председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей и г. Ташкента;
е) Классификатор основных должностей служащих и профессий рабочих в части минимального уровня образования при приеме на работу, установления квалификационных разрядов по профессиям рабочих носит, в порядке исключения, рекомендательный характер для применения в Агентстве в отношении специалистов соответствующего направления, окончивших высшие образовательные учреждения за рубежом;
ж) за работниками Агентства сохраняется порядок медицинского обслуживания, предусмотренный для работников преобразованного Центра по координации и развитию рынка ценных бумаг при Госкомконкуренции;
з) ранее выданные Госкомконкуренции и Центром по координации и развитию рынка ценных бумаг при Госкомконкуренции документы и принятые ими решения сохраняют свою силу и не подлежат отмене либо изменению в связи с их преобразованием;
и) ранее выданные Министерством финансов Республики Узбекистан лицензии на право осуществления деятельности по организации лотерей сохраняют свою силу до истечения срока их действия и не подлежат переоформлению в связи с передачей данных полномочий Агентству.
5. Образовать при Агентстве внебюджетный Фонд содействия развитию рынка капитала (далее – Фонд) без образования юридического лица.
Определить основными источниками формирования Фонда:
сбор, уплачиваемый продавцом при совершении сделок с ценными бумагами на фондовой бирже;
сбор при государственной регистрации первичного выпуска эмиссионных ценных бумаг;
сбор, уплачиваемый эмитентом при увеличении номинальной стоимости эмиссионных ценных бумаг в рамках процесса их консолидации;
сбор, взимаемый за рассмотрение заявления соискателя лицензии на право осуществления деятельности по организации лотерей и утверждения условий проведения лотерей;
иные сборы, взимаемые Агентством в установленном порядке;
средства, поступающие от штрафов, взыскиваемых Агентством в установленном законодательством порядке с хозяйствующих субъектов и их должностных лиц за нарушение законодательства о рынке ценных бумаг и деятельности по организации лотерей;
доходы от размещения средств Фонда на депозиты коммерческих банков;
грантовые средства и благотворительные пожертвования международных институтов и организаций, юридических и физических лиц;
6. Определить, что средства Фонда расходуются на:
финансирование текущих расходов Агентства;
материальное стимулирование и социальное обеспечение, а также льготное финансирование приобретения жилья работниками;
обучение, подготовку, переподготовку и повышение квалификации руководителей и специалистов Агентства;
осуществление мер по оплате деятельности привлекаемых зарубежных специалистов, международных и иностранных организаций.
7. Агентству:
а) совместно с Верховным судом, Генеральной прокуратурой и Министерством юстиции в срок до 1 сентября 2019 года подготовить и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство, предусматривающих наложение штрафов на юридических лиц и установление административной ответственности за нарушение законодательства о рынке ценных бумаг, а также невыполнение предписаний Агентства;
б) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами на основе изучения передового зарубежного опыта и всестороннего обсуждения с международными финансовыми институтами и экспертами в срок до 20 декабря 2019 года внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан Стратегию развития рынка капитала, предусматривающую меры по:
обеспечению слаженного функционирования и развития всех сегментов финансового рынка с целью максимального удовлетворения инвестиционных потребностей населения, предпринимателей и экономики;
созданию равных условий и свободы предпринимательской деятельности для всех участников рынка капитала, в том числе иностранных, и формированию на этой основе здоровой конкурентной среды;
повышению доступности рынка капитала для всех категорий инвесторов на основе активной интеграции с международными финансовыми рынками, широкого использования современных информационно-коммуникационных технологий и применения передовых подходов, успешно апробированных за рубежом;
созданию необходимых условий на фондовом рынке для активного финансирования инвестиций на цели развития, путем внедрения передового международного опыта, устранения излишних преград, ограничений и чрезмерного регулирования в этой сфере;
росту капитализации и конкурентоспособности рынка капитала за счет внедрения привлекательных для инвесторов механизмов, создания действенной альтернативы банковскому кредитованию;
разработке необходимой законодательной базы, обеспечивающей целостность регулирования рынка капитала и упреждение системных рисков, на основе внедрения соответствующих международных стандартов и практик;
обеспечению слаженной координации мероприятий по развитию рынка капитала в увязке с целями экономической политики и необходимости сбалансированного развития отраслей;
стимулированию и всестороннему поощрению инвестиционной и деловой активности на рынке капитала, за счет предоставления обоснованных льгот и преференций, применяемых для повышения конкурентоспособности на зарубежных финансовых рынках;
развитию устойчивой системы кадрового обеспечения рынка капитала в соответствии с современными стандартами, созданию привлекательных условий для привлечения перспективных специалистов, в том числе иностранных.
8. Министерству финансов Республики Узбекистан:
выделить средства на расходы Агентства в рамках реализации настоящего постановления на 2019 год в пределах параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан и начиная с 2020 года ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства;
внести соответствующие изменения в утвержденные параметры расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год исходя из положений настоящего постановления;
обеспечить выделение Агентству необходимых денежных средств для приобретения служебных автотранспортных средств и установить лимит на содержание служебных легковых автомобилей в количестве 4 единиц, в том числе 3 единиц персональных;
обеспечить выделение по обоснованным расчетам Агентства необходимых денежных средств на покупку необходимого оборудования и информационно-коммуникационных технологий для формирования материально-технической базы.
10. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке Агентство телефонной связью, включая правительственной.
11. Министерству внутренних дел, Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и г. Ташкента в связи с преобразованием Центра по координации и развитию рынка ценных бумаг при Госкомконкуренции Республики Узбекистан и его территориальных управлений осуществить, по принадлежности, без взимания сборов и иных платежей:
перерегистрацию в органах внутренних дел переходящих Агентству и его территориальным управлениям автотранспортных средств;
перерегистрацию, соответственно, на Агентство и его территориальные управления прав на объекты недвижимого и другого имущества.
12. Освободить Агентство и его территориальные управления от уплаты государственной пошлины по искам, вносимым на рассмотрение судов в соответствии с возложенными на них полномочиями.
13. Включить Агентство в Перечень органов государственной власти, органов государственного и хозяйственного управления, других государственных организаций республиканского значения, руководители которых могут ходатайствовать о постоянной прописке работников в городе Ташкенте и Ташкентской области, утвержденный постановлением Кабинета Министров от 7 октября 2016 года № 336.
14. Разместить Агентство по адресу: г. Ташкент, проспект Мустакиллик, 107, на праве оперативного управления.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и г. Ташкента в месячный срок обеспечить размещение территориальных управлений Агентства в помещениях по месту их текущей дислокации.
15. Агентству совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами:
в двухмесячный срок внести проект постановления Кабинета Министров об утверждении положений об Агентстве по развитию рынка капитала Республики Узбекистан и порядке формирования и использования средств внебюджетного Фонда содействия развитию рынка капитала Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления;
обеспечить приведение принятых ими нормативно-правовых актов в соответствие с настоящим постановлением.
16. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.