Qurilish materiallari sanoatini tubdan takomillashtirish va kompleks rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
21.02.2019, 21:25
Davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini yanada qisqartirish, qurilish materiallari sanoatini boshqarish tizimining samaradorligini oshirish, mahalliy xomashyoni chuqur qayta ishlashni tashkil etishni rag‘batlantirish, ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar turlarini diversifikatsiya qilish va eksport hajmini kengaytirish, tarmoqqa investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar konsepsiyasida belgilangan vazifalarni izchillik bilan amalga oshirish maqsadida:
1. Qurilish materiallari sanoati korxonalari, “O‘zqurilishmateriallari” AJ, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligining:
O‘zbekiston qurilish materiallari sanoati korxonalari uyushmasini (keyingi o‘rinlarda – “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi) tashkil etish;
“O‘zqurilishmateriallari” AJning boshqaruv organlari yig‘ilishlarida uning xo‘jalik jamiyatlari ustav kapitallaridagi aksiyalari (ulushlari) paketlarini 1-ilovaga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga o‘tkazish orqali jamiyatni tugatish masalalarini ko‘rib chiqish tashabbusi bilan chiqish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. Ma’lumot uchun qabul qilinsinki:
a) qurilish materiallari sanoatining ixtiyoriy asosda kiruvchi korxonalari “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasining a’zolari hisoblanadi;
b) “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi ijro etuvchi apparatining tuzilmasi uyushma ta’sischilarining umumiy yig‘ilishi qarori bilan tasdiqlanadi;
v) “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasining raisi va uning o‘rinbosarlari O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi taqdimnomasi bo‘yicha uyushma ta’sischilarining umumiy yig‘ilishi qarori bilan saylanadi;
g) “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasini joriy ta’minlash
va uning faoliyatini moliyalashtirish uyushma a’zolarining badallari va ajratmalari hamda qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi;
d) quyidagilar “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasining asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarida “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi a’zolari manfaatlarini ifoda etish va himoya qilishni ta’minlash, shuningdek, qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish bo‘yicha ularga takliflar kiritish;
yuqori qo‘shilgan qiymatli qurilish mahsulotlarini ishlab chiqarish, korxonalarni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik qayta jihozlash, shuningdek, ixtisoslashgan yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan qo‘shma ishlab chiqarishlarni tashkil etish bo‘yicha yuqori texnologiyali ishlab chiqarishlarni o‘zlashtirish uchun investitsiyalar, birinchi navbatda, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni keng jalb etishda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlik qilish;
talab etilayotgan sifatli mahsulot ishlab chiqarish turlarini kengaytirish, ichki bozorni import o‘rnini bosuvchi va raqobatbardosh qurilish materiallari hamda mahalliy ishlab chiqarilgan buyumlar bilan to‘ldirish, shuningdek, tarmoqning eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi a’zolari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash;
hududlarning salohiyatini yanada rivojlantirish istiqbollaridan, xomashyo bazasi, infratuzilmalar, mehnat va boshqa resurslar hamda bozorlarning mavjudligidan kelib chiqqan holda korxonalarni joylashtirishga ko‘maklashish.
3. Belgilansinki, 2022 yil 1 yanvarga qadar korxonalarning shartnomalar bo‘yicha “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasiga to‘lanadigan ajratmalari yuridik shaxslardan olinadigan foyda solig‘i bo‘yicha soliq solinadigan bazadan chiqarib tashlanadi.
4. 2019 yil 1 apreldan boshlab shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq noruda foydali qazilmalar mavjud bo‘lgan yer qa’ri uchastkasidan geologik o‘rganish uchun foydalanish huquqini beruvchi litsenziya ariza kelib tushgan kundan boshlab o‘n kundan oshmagan muddatda beriladi.
5. Sanoat ko‘lamida o‘zlashtirish uchun investitsiyalar, shu jumladan, xorijiy investitsiyalar jalb etiladigan noruda foydali qazilmalar konlari (uchastkalari)ning ro‘yxati 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Geologiya va mineral resurslar davlat qo‘mitasi bilan birgalikda salohiyatli, shu jumladan, xorijiy investorlarni mazkur qarorning 5-bandi bilan tasdiqlangan ro‘yxatga kiritilgan noruda foydali qazilmalar konlari (uchastkalari)ni o‘zlashtirishga jalb qilish bo‘yicha zarur choralarni ko‘rsin.
7. “O‘zqurilishmateriallari” AJ tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Qurilish vazirligi bilan birgalikda Qurilish materiallari sanoatidagi investitsiya loyihalari ro‘yxati ishlab chiqilganligi va unda quyidagilar nazarda tutilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin:
2019-2021 yillarda umumiy qiymati 1,3 milliard AQSh dollari, shu jumladan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobiga 692 million AQSh dollari miqdorida amaldagi korxonalarni texnik va texnologik yangilash hamda yangi korxonalar barpo etish bo‘yicha 67 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish;
2021 yilga sement ishlab chiqarish quvvatlari hajmlarini 17 million tonnaga, arxitektura-qurilish oynasini – 32 million kvadrat metrga, yog‘och-qipiq plitasi (DSP)ni – 380 ming kub metrga, gaz-beton bloklarini – 700 ming kub metrga, gulqog‘ozlarni – 4,5 million rulonga, ko‘p qavatli uylar qurilishi uchun yirik panelli temir-beton buyumlarini – 180 ming kvadrat metrga yetkazgan holda qurilish materiallari ishlab chiqarishni ko‘paytirish.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2019 yil 1 aprelga qadar ushbu bandda belgilangan Qurilish materiallari sanoatidagi investitsiya loyihalari ro‘yxatini, shuningdek, ularni amalga oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar rejasini (“yo‘l xaritasi”ni) tasdiqlasin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi ikki oy muddatda ichki va tashqi bozorlarda qurilish materiallariga bo‘lgan talab kon’yunkturasini, shuningdek, chet el bozorlarining rivojlanish tendensiyalarini o‘rganish asosida yangi mahsulot turlarini o‘zlashtirish, ichki bozorni mahalliy qurilish materiallari bilan to‘ldirish va ularning eksport geografiyasini kengaytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqsin va joriy qilsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, “O‘zqurilishmateriallari” AJ va qurilish materiallari sanoati korxonalarining “QurilishmateriallariLITI” MChJ ixtisoslashtirilgan loyiha ilmiy-tadqiqot institutini“O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi tarkibiga kiruvchi “O‘zqurilishmaterialLITI” MChJ ilmiy-tadqiqot va injiniring markazi etib qayta nomlash to‘g‘risidagi taklifi qabul qilinsin, quyidagilar markazning asosiy vazifalari va faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Texnologik rivojlanish agentligi, “O‘zstandart” agentligi hamda qurilish sanoatining ilmiy-tadqiqot tashkilotlari bilan birgalikda ilg‘or xorijiy tajriba va respublikaning xomashyo salohiyatini inobatga olgan holda yangi qurilish materiallari va ulardan foydalanish texnologiyalari ishlanmalarini tashkillashtirish;
qurilish materiallarining yangi standartlarini faollashtirish va ishlab chiqish, shuningdek, qurilish tarmog‘ida foydalaniladigan qoidalar to‘plamini ishlab chiqishda qatnashish;
ishlab chiqariladigan qurilish materiallari va buyumlarning barcha turlarini sertifikatlashtirish;
O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi bilan birgalikda qurilish materiallari sanoatining talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislarga ta’lim berish yuzasidan o‘quv rejalari va innovatsion o‘quv kurslarini ishlab chiqish, shuningdek, zamonaviy o‘quv-metodik adabiyotlar va qo‘llanmalarni tayyorlash;
kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va attestatsiyadan o‘tkazish, mutaxassislarning stajirovkasini, shu jumladan, xorijdagi ilmiy-tadqiqot markazlarida stajirovkasini o‘tkazishni tashkillashtirish;
ishlab chiqarishga mo‘ljallangan mashinalar, asbob-uskunalar va texnik tizimlar, sanoat ob’ektlari, shuningdek, energetika va muhandislik infratuzilmasi ob’ektlarining texnik auditi, energiya auditi, diagnostikasi va ekspertizasini o‘tkazish.
10. O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi:
2018 yil yakuniga ko‘ra “O‘zqurilishmateriallari” AJning sof foydasini uning 20 foizini O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjetiga dividendlarni to‘lashga yo‘naltirgan holda taqsimlanishini;
tugatilayotgan “O‘zqurilishmateriallari” AJning asosiy vositalari, uning tarkibiga kiruvchi korxonalar ajratmalari bo‘yicha yuzaga kelgan debitor qarzdorlik, jamiyatning “O‘zqurilishmaterialLITI” MChJ hamda “Tog‘ geologiya jamlama ekspeditsiyasi” MChJ ustav kapitallaridagi ulushlari, shuningdek, aksiyadorlarga berilishi kerak bo‘lgan hamda tugatish jarayoni yakunlanganidan keyin qoladigan jamiyatning pul mablag‘larini “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasiga beg‘araz o‘tkazishni;
“UKM Trans avto” MChJni keyinchalik uning avtotransport vositalarini beg‘araz “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasiga topshirgan holda tugatishni ta’minlasin.
11. Quyidagilarga:
iqtisodiyot va sanoat vaziri B.A.Xodjaevga – investitsiya loyihalarini amalga oshirish jarayonini muvofiqlashtirish va qurilish materiallari sanoatini rivojlantirish;
investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.U.Umurzoqovga – qurilish materiallari sanoatida investitsiya loyihalarini amalga oshirishga ko‘maklashish, tarmoqqa investitsiyalarni, birinchi navbatda, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish, shuningdek, eksportga mo‘ljallangan mahsulot chiqarishni kengaytirish maqsadida yangi ishlab chiqarish quvvatlarini joriy etish;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori N.S.Jo‘raevga – xo‘jalik jamiyatlarining ustav kapitallaridagi, shu jumladan, ushbu qarorga muvofiq “O‘zqurilishmateriallari” AJdan qabul qilinadigan davlat aksiyalari (ulushlari) paketlarini samarali boshqarish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
12. “O‘zsanoatqurilishmateriallari” uyushmasi Toshkent shahar, Yakkasaroy tumani, Tafakkur ko‘chasi, 68-A uy manzili bo‘yicha bepul foydalanish huquqi asosida joylashtirilsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlari 3-ilovaga muvofiq o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari E.M.G‘aniev zimmasiga yuklansin.

О мерах по коренному совершенствованию и комплексному развитию промышленности строительных материалов
21.02.2019, 21:25
В целях дальнейшего сокращения участия государства в экономике, повышения эффективности системы управления промышленностью строительных материалов, стимулирования организации углубленной переработки местного сырья, внедрения передовых технологий, диверсификации номенклатуры производимой продукции и расширения объема экспорта, привлечения в отрасль инвестиций, а также последовательной реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепцией административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Согласиться с предложениями предприятий промышленности строительных материалов, АО «Узстройматериалы», Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о:
создании Ассоциации предприятий промышленности строительных материалов Узбекистана (далее – Ассоциация «Узпромстройматериалы»);
инициировании рассмотрения на заседаниях органов управления АО «Узстройматериалы» вопроса ликвидации общества с передачей Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан его пакетов акций (доли) в уставных капиталах хозяйственных обществ согласно приложению № 1.
2. Принять к сведению, что:
а) членами Ассоциации «Узпромстройматериалы» являются предприятия промышленности строительных материалов, вступающие на добровольной основе;
б) структура исполнительного аппарата Ассоциации «Узпромстройматериалы» утверждается решением общего собрания ее учредителей;
в) председатель Ассоциации «Узпромстройматериалы» и его заместители избираются решением общего собрания ее учредителей по представлению Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан;
г) текущее содержание и финансирование деятельности Ассоциации «Узпромстройматериалы» осуществляются за счет взносов и отчислений ее членов и иных источников, не запрещенных законодательством;
д) основными задачами и направлениями деятельности Ассоциации «Узпромстройматериалы» являются:
обеспечение представления и защиты интересов членов Ассоциации «Узпромстройматериалы» в государственных органах и организациях, а также внесение им предложений по развитию промышленности строительных материалов;
взаимодействие с Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан в широком привлечении инвестиций, в первую очередь прямых иностранных, для создания высокотехнологичных производств по выпуску строительной продукции с высокой добавленной стоимостью, модернизации, технического и технологического переоснащения предприятий, а также организации совместных производств с ведущими профильными зарубежными компаниями;
поддержка деятельности членов Ассоциации «Узпромстройматериалы» по расширению ассортимента производства востребованной качественной продукции, насыщению внутреннего рынка импортозамещающими и конкурентоспособными строительными материалами и изделиями отечественного производства, а также наращиванию экспортного потенциала отрасли;
содействие в размещении предприятий исходя из перспектив дальнейшего развития потенциала территорий, наличия сырьевой базы, инфраструктуры, трудовых и иных ресурсов, а также рынков сбыта.
3. Установить, что сроком до 1 января 2022 года отчисления предприятий по договорам в Ассоциацию «Узпромстройматериалы» исключаются из налогооблагаемой базы по налогу на прибыль юридических лиц.
4. Ввести с 1 апреля 2019 года порядок, в соответствии с которым лицензия на право пользования участком недр, содержащим нерудные полезные ископаемые, для геологического изучения выдается в срок не более десяти дней со дня поступления заявления.
5. Утвердить Перечень месторождений (участков) нерудных полезных ископаемых, для промышленного освоения которых привлекаются инвестиции, в том числе иностранные, согласно приложению № 2.
6. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам принять необходимые меры по привлечению потенциальных инвесторов, в том числе иностранных, к освоению месторождений (участков) нерудных полезных ископаемых, включенных в перечень, утвержденный пунктом 5 настоящего постановления.
7. Принять к сведению, что АО «Узстройматериалы» совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством инвестиций и внешней торговли, Министерством строительства Республики Узбекистан разработан Перечень инвестиционных проектов в промышленности строительных материалов, предусматривающий:
реализацию 2019-2021 годах 67 инвестиционных проектов по техническому и технологическому обновлению действующих и созданию новых производств общей стоимостью 1,3 миллиарда долларов США, в том числе за счет прямых иностранных инвестиций в объеме 692 миллиона долларов США;
увеличение производства строительных материалов с доведением к 2021 году объемов производственных мощностей цемента до 17 миллионов тонн, архитектурно-строительного стекла – 32 миллионов кв. м, древесно-стружечной плиты – 380 тысячкуб. м, газобетонных блоков – 700 тысяч куб. м, обоев – 4,5 миллиона рулонов, крупнопанельных железобетонных изделий для строительства многоэтажных домов – 180 тысяч кв. м.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в срок до 1 апреля 2019 года утвердить Перечень инвестиционных проектов в промышленности строительных материалов, указанный в настоящем пункте, а также план комплексных мер («Дорожная карта») по их реализации.
8. Министерству экономики и промышленности Республики Узбекистан в двухмесячный срок на основе изучения конъюнктуры спроса на строительные материалы на внутреннем и внешних рынках сбыта, а также тенденций развития зарубежных рынков разработать и внедрить комплексные меры по освоению новых видов продукции, насыщению внутреннего рынка отечественными строительными материалами и расширению географии их экспорта.
9. Принять предложение Министерства строительства, Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан, АО «Узстройматериалы» и предприятий промышленности строительных материалов о переименовании Специализированного проектного научно-изыскательского института ООО «СтройматериалЛИТИ» в Научно-исследовательский и инжиниринговый центрООО «УзстройматериалЛИТИ», входящий в состав Ассоциации «Узпромстройматериалы», определив его основными задачами и направлениями деятельности:
организацию совместно с Агентством технологического развития при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Агентством «Узстандарт», а также научно-исследовательскими организациями строительной индустрии разработок новых строительных материалов и технологий их использования с учетом передовой зарубежной практики и сырьевого потенциала республики;
актуализацию и разработку новых стандартов строительных материалов, а также участие в разработке сводов правил, используемых в строительной отрасли;
сертификацию всей номенклатуры производимых строительных материалов и изделий;
разработку совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан учебных планов и инновационных учебных курсов по обучению специалистов по востребованным направлениям промышленности строительных материалов, а также подготовку современной учебно-методической литературы и пособий;
подготовку, переподготовку и аттестацию кадров, организацию стажировки специалистов, в том числе в зарубежных научно-исследовательских центрах;
проведение технического аудита, энергоаудита, диагностирования и экспертизы машин, оборудования и технических систем производственного назначения, промышленных объектов, а также объектов энергетической и инженерной инфраструктуры.
10. Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан обеспечить:
распределение чистой прибыли АО «Узстройматериалы» по итогам 2018 года с направлением 20 процентов на выплату дивидендов в Государственный бюджет Республики Узбекистан;
безвозмездную передачу Ассоциации «Узпромстройматериалы» основных средств ликвидируемого АО «Узстройматериалы», дебиторской задолженности, возникшей по отчислениям предприятий, входящих в его состав, долей общества в уставных капиталах ООО «УзстройматериалЛИТИ» и ООО «Тог геология жамлама экспедицияси», а также денежных средств общества, оставшихся после завершения процедуры ликвидации, подлежащих передаче акционеру;
ликвидацию ООО «УКМ Транс авто» с последующей безвозмездной передачей его автотранспортных средств Ассоциации «Узпромстройматериалы».
11. Возложить персональную ответственность на:
министра экономики и промышленности Ходжаева Б.А. – за координацию процесса реализации инвестиционных проектов и развитие промышленности строительных материалов;
министра инвестиций и внешней торговли Умурзакова С.У. – за оказание содействия в реализации инвестиционных проектов в промышленности строительных материалов, привлечение в отрасль инвестиций, в первую очередь прямых иностранных, а также создание новых производственных мощностей в целях расширения выпуска экспортоориентированной продукции;
директора Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан Жураева Н.С. – за эффективное управление пакетами акций (долей) государства в уставных капиталах хозяйственных обществ, в том числе принимаемыми от АО «Узстройматериалы» в соответствии с настоящим постановлением.
12. Разместить Ассоциацию «Узпромстройматериалы» по адресу: город Ташкент, Яккасарайский район, улица Тафаккур, дом 68-А на праве безвозмездного пользования.
13. Признать утратившими силу некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
14. Министерству экономики и промышленности совместно с другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М.