Yuk va yoʻlovchi tashish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Transport xizmati koʻrsatishni tashkil etish tizimini yanada takomillashtirish, mulkchilikning barcha shakllaridagi tashuvchilar uchun raqobat muhitini hamda qulay shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek, respublikaning transport-tranzit salohiyatini oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi va “Oʻzstandart” agentligining 2019 yil 1 iyuldan boshlab:
a) xalqaro tashishlarda foydalaniladigan tyagach (shatakchi) avtomobillarga litsenziya kartochkalari berilishi uchun davlat boji toʻlash tartibini;
b) quyidagilarni:
olib kiriladigan hamda Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida ishlab chiqarilgan “Yevro-5” va “Yevro-6” ekologik sinf talablariga mos keladigan yangi yuk va maxsus avtotransport vositalari, shuningdek, avtomobil transportida yuk tashish uchun foydalaniladigan tirkama va yarimtirkamalarni;
transport-ekspeditorlik xizmatlarini majburiy sertifikatlashni;
v) chek berish yoki yoʻlovchining yurganligini elektron qayd etish imkoniyati mavjud boʻlishi sharti bilan yoʻlovchilar tashishda foydalaniladigan avtotransport vositalarida nazorat-kassa apparati mavjud boʻlishi haqidagi talablarni;
g) quyidagilarning:
avtomobil transportida yuk tashish bilan shugʻullanuvchi yakka tadbirkorlarning;
korxona shtatida belgilangan tartibda attestatsiyadan oʻtgan avtotransport vositalaridan foydalanish va tashish xavfsizligini taʼminlash uchun masʼul boʻlgan mutaxassisning alohida birligi mavjud boʻlishi sharti bilan yuridik shaxs rahbarining malaka talablariga muvofiqlik yuzasidan attestatsiyadan oʻtishi toʻgʻrisidagi talablarni;
d) avtomobil transportida yoʻlovchilar va yuklarni tashish boʻyicha faoliyatni amalga oshirish uchun litsenziya olishda yuridik shaxslarning balansida transport vositalari mavjud boʻlishi haqidagi talablarni bekor qilish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
2. 2019 yil 1 apreldan boshlab yuridik va jismoniy shaxslar oʻrtasida ijara shartnomalarini tasdiqlash uchun amaldagi davlat boji miqdori ikki marotaba kamaytirilsin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi Ichki ishlar vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi va Davlat soliq qoʻmitasi bilan birgalikda 2019 yil 1 iyulga qadar, shu jumladan, quyidagi imkoniyatlarni nazarda tutuvchi “UzTrans” yagona interaktiv axborot tizimi (keyingi oʻrinlarda – axborot tizimi) yaratilishini taʼminlasin:
litsenziatlarning shaxsiy kabineti faoliyat yuritishi;
avtomobilda xalqaro tashishga xorijiy va/yoki koʻp tomonlama ruxsatnomalarni milliy tashuvchilar oʻrtasida avtomatik ravishda choraklar boʻyicha taqsimlash;
yoʻlovchilar va yuklarni shahar, shahar atrofi, shaharlararo, xalqaro tashish faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziyalar, avtomobilda xalqaro tashishga xorijiy va/yoki koʻp tomonlama ruxsatnomalar, shuningdek, YUXYT daftarchasini qoʻllagan holda Yuklarni xalqaro tashish toʻgʻrisidagi konvensiyaga (Jeneva shahri, 1975 yil 14 noyabr) muvofiq YUXYT(CARNET TIR) daftarchasidan foydalanishga ruxsatnomalar olishga talabgorlarning arizalarini qabul qilish va koʻrib chiqish bosqichini koʻrsatgan holda qayta ishlash;
litsenziatlar va jismoniy shaxslar oʻrtasida tuziladigan avtotransport vositalarining ijara shartnomalarini roʻyxatdan oʻtkazish va hisobini yuritish.
Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi oʻn kun muddatda axborot tizimi joriy etilguniga qadar mamlakatlar boʻyicha xalqaro avtomobilda tashishga xorijiy va/yoki koʻp tomonlama ruxsatnomalar mavjudligi toʻgʻrisida doimiy yangilanadigan axborotning vazirlik veb-saytida eʼlon qilinishini taʼminlasin.
4. Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq 2019 yil 1 iyuldan boshlab:
yoʻnalishsiz taksi uchun talab etiladigan toʻlov terminallari, hisoblagich-taksometrlar va radioaloqa vositalari almashtiriladigan priborlarning funksiyalarini taʼminlaydigan maxsus ilovali qurilmalarga (uyali telefonlar, planshetlar, elektron toʻlov tizimlari) almashtirilishi mumkin;
yoʻnalishsiz taksi rangini qonun hujjatlarida talab qilingan rangga muvofiq holga keltirish uchun ularni boʻyamasdan oʻzi yelimlanadigan materiallardan foydalanishga yoʻl qoʻyiladi;
yoʻnalishsiz taksilar sifatida foydalaniladigan hamda yagona ichki va tashqi belgilar bilan jihozlangan yengil avtomobillar yoʻnalishli transport vositalari uchun maxsus harakat yoʻnalishida harakatlanishi hamda “Toʻxtash taqiqlanadi” belgisi amal qilish hududida toʻxtashi mumkin;
xalqaro avtomobilda tashishga xorijiy/koʻp tomonlama ruxsatnomalarni olish uchun arizalar ular olingan paytdan boshlab bir ish kuni mobaynida koʻrib chiqiladi.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi Ichki ishlar vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda:
a) yengil avtomobillarda yoʻlovchilarni tashish faoliyatini amalga oshirish huquqini beruvchi litsenziyalarga ega yuridik shaxslarni:
tashuvchining fuqarolik javobgarligini sugʻurta qilish shartnomasi mavjud boʻlmaganda,uning rasmiylashtirilishini taʼminlagan holda, ularning mavjudligi;
avtotransport vositalaridan litsenziya kartochkalarisiz foydalanilayotgan davlat raqami belgilari qaytarilishi choralarini koʻrgan holda yoʻnalishsiz taksilar uchun moʻljallangan avtotransport vositalariga maxsus seriyalardan berilgan davlat raqami belgilariningamaldagi litsenziya kartochkalariga muvofiqligi yuzasidan xatlov oʻtkazsin;
b) avtomobil transportida yuk va yoʻlovchilarni tashish xizmatlari koʻrsatish bilan bogʻliq huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish boʻyicha takliflar kiritsin;
v) himoyalangan telekommunikatsiya kanallari yordamida “Transport vositalari hisobi”, “Texnik koʻrik” va “UzTrans” axborot tizimlarining samarali idoralararo integratsiyasini yoʻlga qoʻyish choralarini koʻrsin.
6. 2019 yil 1 sentyabrdan boshlab, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik asosida avtomobil yoʻllarida transport vositalarining ogʻirlik va gabarit parametrlarini aniqlash uchun avtomatlashtirilgan oʻlchov vositalari bilan jihozlangan ogʻirlik va gabarit nazorati boʻyicha statsionar va koʻchma shoxobchalarni tashkil etish tartibi joriy etilsin.
Transport vazirligi 2019 yil 1 avgustga qadar avtomobil yoʻllarida davlat-xususiy sheriklik obyektlari roʻyxatini, reglamentni va investorlarni davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida tanlab olish mexanizmini nazarda tutuvchi ogʻirlik va gabarit nazorati boʻyicha maxsus punktlarni tashkil etish yuzasidan faoliyatni amalga oshirish tartibini tasdiqlash uchun Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Yoʻlovchi va yuk tashishni yanada rivojlantirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” 1-ilovaga muvofiq;
Transport-logistika sohasida hamkorlik qilish masalalari yuzasidan xorijiy davlatlar bilan muzokaralar oʻtkazish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi bir oy muddatda:
Davlat soliq qoʻmitasi bilan birgalikda yakka tartibdagi tadbirkorlarga ruxsat berish tartibotlarini soddalashtirish va minimallashtirish maqsadida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etgan holda yengil avtomobillarda yoʻlovchilarni tashish faoliyatini amalga oshirish huquqini berish haqidagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2019 yil 1 iyuldan boshlab davlat buyurtmachilari, shu jumladan, xoʻjalik jamiyatlari va strategik ahamiyatga ega boʻlgan korxonalarning avtomobil transportida yuk tashish xizmatlari koʻrsatishni maxsus elektron savdo maydonchasida elektron savdo yakunlari boʻyicha xarid qilish va xizmat koʻrsatishini nazarda tutuvchi tartibni joriy etish haqidagi taklifni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi va boshqa idoralar bilan birgalikda xorijiy davlatlar avtotransport vositalarining Oʻzbekiston Respublikasi hududiga kirishi, chiqishi, tranzit oʻtishi (alohida yuklar va harbiy kontingentlardan tashqari) va hududda boʻlishi tartibini, shu jumladan, respublikaga kirayotgan xorijiy davlatlar avtotransport vositalarining boʻlishi muddatlarini optimallashtirishni nazarda tutgan holda yanada takomillashtirish boʻyicha takliflarni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi bilan birgalikda xorijiy tashuvchilar tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi hududida joylashgan ikki punkt oraligʻida yuk va yoʻlovchilar tashish amalga oshirilganligi, shuningdek, ruxsat etilgan ogʻirlik va gabarit parametrlari oshirilganligi uchun taʼsir choralarini qoʻllash yuzasidan takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasining 2008 yil 20 fevralda Jeneva shahrida imzolangan elektron yuk xatiga tegishli Yuklarni xalqaro yoʻllarda tashish (YUXYT) shartnomasi toʻgʻrisidagi konvensiyaning Qoʻshimcha bayonnomasiga qoʻshilishi toʻgʻrisidagi takliflarni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan birgalikda milliy transport-ekspeditorlik tashkilotlari tomonidan “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ bilan transport-ekspeditorlik xizmatlarini koʻrsatish yuzasidan toʻgʻridan-toʻgʻri shartnomalar tuzish, mazkur shartnomalarni tuzgan tashkilotlar roʻyxatini oshkora eʼlon qilish tartibini oʻrnatsin.
9. 2022 yil 1 yanvargacha aviatsiya yoqilgʻisi, lokomotivlar, temir yoʻl vagonlari va butlovchilar (TIF TN kodi 8601-8607), barcha tipdagi yuk konteynerlari (TIF TN kodi 8609), uchish apparatlari (TIF TN kodi 8802) hamda ishlab chiqarilganiga 4 yildan oshmagan, yuk tashish uchun moʻljallangan transport vositalari (TIF TN kodi 8701 20, 8704 23 (samosvallardan tashqari), 8716 31, 8716 39) bojxona toʻlovlaridan ozod qilinsin (bojxona rasmiylashtiruvi yigʻimlari bundan mustasno). Bunda respublikaga olib kiriladigan aviatsiya yoqilgʻisi oʻrnatilgan tartibda qoʻshilgan qiymat soligʻiga tortiladi.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligi Adliya vazirligi va boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi oʻrinbosari A.J.Ramatov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari E.M.Gʻaniyev va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining oʻrinbosari N.S.Otajonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по кардинальному совершенствованию системы грузовых и пассажирских перевозок
В целях дальнейшего совершенствования системы организации транспортного обслуживания, создания конкурентной среды и благоприятных условий для деятельности перевозчиков всех форм собственности, а также повышения транспортно-транзитного потенциала республики:
1. Согласиться с предложениями Министерства транспорта, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции Республики Узбекистан и Агентства «Узстандарт» об отмене с 1 июля 2019 года:
а) порядка уплаты государственной пошлины за выдачу лицензионных карточек на автомобили-тягачи, используемые для международных перевозок;
б) обязательной сертификации:
ввозимых новых грузовых и специальных автотранспортных средств производства стран Европейского Союза, соответствующих требованиям экологических классов «Евро-5» и «Евро-6», а также прицепов и полуприцепов, используемых для перевозок грузов автомобильным транспортом;
транспортно-экспедиторских услуг;
в) требования о наличии контрольно-кассового аппарата в автотранспортных средствах, используемых для перевозки пассажиров, при условии наличия возможности выдачи чека или электронной фиксации проезда пассажира;
г) требования о прохождении аттестации на предмет соответствия квалификационным требованиям:
индивидуальных предпринимателей, занятых на перевозках грузов автомобильным транспортом;
руководителя юридического лица при условии наличия в штате предприятия отдельной единицы специалиста, ответственного за эксплуатацию автотранспортных средств и обеспечение безопасности перевозок, а также прошедшего аттестацию в установленном порядке;
д) требования о наличии автотранспортных средств на балансе юридических лиц при получении лицензии для осуществления деятельности по перевозке пассажиров и грузов автомобильным транспортом.
2. Снизить с 1 апреля 2019 года ставки государственной пошлины
за удостоверение договора аренды между юридическими лицами и физическими лицами в два раза против действующей.
3. Министерству транспорта совместно с Министерством внутренних дел, Государственным таможенным комитетом и Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан в срок до 1 июля 2019 года обеспечить создание единой интерактивной информационной системы «UzTrans» (далее – информационная система), предусматривающей в том числе возможность:
функционирования персонального кабинета лицензиатов;
автоматического поквартального распределения иностранных и/или многосторонних разрешений на международные автомобильные перевозки среди национальных перевозчиков;
приема и обработки заявлений соискателей на получение лицензий
на право осуществления деятельности городских, пригородных, междугородных, международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом, иностранных и/или многосторонних разрешений на международные автомобильные перевозки, а также разрешений на использование книжки МДП (CARNET TIR) в соответствии с Конвенцией о международной перевозке грузов с применением книжки МДП (г. Женева, 14 ноября 1975 г.) с указанием стадий рассмотрения заявления;
регистрации и ведения учета договоров аренды автотранспортных средств, заключаемых между лицензиатами и физическими лицами.
Министерству транспорта Республики Узбекистан в десятидневный срок обеспечить публикацию на веб-сайте министерства постоянно обновляющейся информации о наличии иностранных и/или многосторонних разрешений на международные автомобильные перевозки в разрезе стран до внедрения информационной системы.
4. Установить порядок, в соответствии с которым с 1 июля 2019 года:
терминалы оплаты, счетчики-таксометры и средства радиосвязи, требуемые для линейных такси, могут быть заменены на устройства со специальными приложениями, обеспечивающими функции заменяемых приборов (сотовые телефоны, планшеты, системы электронной оплаты);
допускается придание требуемого законодательством цвета для линейного такси путем использования самоклеящихся материалов без необходимости нанесения покраски;
легковые автомобили, используемые в качестве линейных такси и оснащенные едиными знаками внешнего и внутреннего оформления, могут передвигаться по специальной полосе движения маршрутных транспортных средств, а также останавливаться в зоне действия знака «Остановка запрещена»;
заявление на получение иностранных/многосторонних разрешений
на международные автомобильные перевозки рассматривается в течение одного рабочего дня с момента получения заявления.
5. Министерству транспорта Республики Узбекистан совместно
с Министерством внутренних дел в месячный срок:
а) провести инвентаризацию юридических лиц, имеющих лицензию на право осуществления деятельности по перевозке пассажиров легковыми автомобилями, на предмет:
наличия договоров страхования гражданской ответственности перевозчика с обеспечением их оформления в случаях отсутствия;
соответствия выданных государственных номерных знаков автотранспортных средств из специальной серии, предназначенных
для линейных такси, действующим лицензионным карточкам с принятием мер по возврату номерных знаков, используемых на автотранспортных средствах без лицензионных карточек;
б) внести предложения по усилению ответственности за правонарушения, связанные с оказанием услуг по перевозке пассажиров и грузов автомобильным транспортом;
в) принять меры по налаживанию эффективной межведомственной интеграции информационных систем «Учет транспортных средств», «Техосмотр» и «UzTrans»посредством защищенных телекоммуникационных каналов.
6. Внедрить с 1 сентября 2019 года порядок по организации на автомобильных дорогах стационарных и передвижных пунктов весогабаритного контроля, оснащенных автоматизированными измерительными средствами для определения весовых и габаритных параметров транспортных средств, в том числе на основе государственно-частного партнерства.
Министерству транспорта в срок до 1 августа 2019 года внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок осуществления деятельности по организации на автомобильных дорогах специализированных пунктов весогабаритного контроля, предусматривающий перечень объектов государственно-частного партнерства, регламент и механизм конкурсного отбора инвесторов на условиях государственно-частного партнерства.
«Дорожную карту» по дальнейшему развитию пассажирских
и грузовых перевозок согласно приложению № 1;
План мероприятий по проведению переговоров с зарубежными странами по вопросам сотрудничества в транспортно-логистической сфере согласно приложению № 2.
8. Министерству транспорта Республики Узбекистан в месячный срок:
совместно с Государственным налоговым комитетом внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о предоставлении индивидуальным предпринимателям права осуществления деятельности по перевозке пассажиров на легковых автомобилях с внедрением информационно-коммуникационных технологий для упрощения и минимизации разрешительных процедур;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами внести предложение в Кабинет Министров Республики Узбекистан о внедрении порядка, согласно которому с 1 июля 2019 года государственные заказчики, в том числе хозяйственные общества и предприятия стратегического значения, приобретают и предоставляют услуги по перевозке грузов автомобильным транспортом по итогам электронных торгов на специальной электронной торговой площадке;
совместно с Министерством внутренних дел, Государственным таможенным комитетом и другими ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по дальнейшему совершенствованию порядка въезда, выезда, транзита (кроме особых грузов и воинских контингентов) и пребывания на территории Республики Узбекистан автотранспортных средств иностранных государств, предусмотрев в том числе оптимизацию сроков пребывания автотранспортных средств иностранных государств, въезжающих в республику;
совместно с Министерством внутренних дел внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по применению мер воздействия за перевозку грузов и пассажиров иностранными перевозчиками между пунктами, расположенными на территории Республики Узбекистан, а также превышение ими допустимых весогабаритных параметров;
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли и Министерством иностранных дел внести предложения о присоединении Республики Узбекистан к Дополнительному протоколу к Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (КДПГ), касающейся электронной накладной, подписанному в городе Женеве 20 февраля 2008 года;
совместно с Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан установить порядок заключения прямых договоров национальными транспортно-экспедиторскими организациями напрямую с АО «Узбекистон темир йуллари» на оказание транспортно-экспедиторских услуг с публикацией в открытом доступе перечня организаций, заключивших данные договора.
9. Освободить сроком до 1 января 2022 года от таможенных платежей (за исключением сбора за таможенное оформление) авиационное топливо, локомотивы, железнодорожные вагоны и комплектующие (код ТН ВЭД 8601-8607), грузовые контейнеры всех типов (код ТН ВЭД 8609), летательные аппараты (код ТН ВЭД 8802), а также транспортные средства, предназначенные для перевозки грузов (код ТН ВЭД 8701 20, 8704 23 (кроме самосвалов), 8716 31, 8716 39), с момента выпуска которых прошло не более 4 лет. При этом авиационное топливо, завозимое в республику, облагается налогом на добавленную стоимость в установленном порядке.
10. Министерству транспорта совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Э.М. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Отажонова Н.С.