Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 29 mart kuni Buxoro viloyatiga tashrif buyurdi.
Davlatimiz rahbari viloyatga avvalgi tashrifi chogʻida barcha sohalarni rivojlantirish boʻyicha keng koʻlamli vazifalarni belgilab bergan edi. Ushbu topshiriqlar ijrosi yuzasidan ulkan ishlar amalga oshirildi. Yangi uy-joylar, sanoat korxonalari, ijtimoiy obyektlar bunyod etildi.Mahalliylashtirish darajasi va eksport hajmi oshdi. Transport va servis infratuzilmasi rivojlanib, sayyohlar oqimi koʻpaydi. Qishloq xoʻjaligida foydalanilmagan imkoniyatlar ishga solindi.
Prezidentimiz viloyatga bu galgi tashrifini Abduxoliq Gʻijduvoniy yodgorlik majmuasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishishdan boshladi.
Abduxoliq Gʻijduvoniy 1103 yili Gʻijduvon shahrida tavallud topgan. Alloma islom olamida mashhur tasavvuf namoyandasi Yusuf Hamadoniydan taʼlim olgan. Buxoro zaminidan yetishib chiqqan “Yetti pir”ning birinchisi hisoblangan alloma mangu orom topgan maskan bugungi kunda tabarruk ziyoratgohga aylantirilgan.
Davlatimiz rahbari oʻtgan yili 16 fevral kuni viloyatga tashrifi chogʻida Abduxoliq Gʻijduvoniy, Bahouddin Naqshband, Orif Revgariy, Ali Romitaniy, Boboyi Samosiy, Mahmud Fagʻnaviy, Sayyid Amir Kulol meʼmoriy majmualarini oʻz ichiga olgan “Yetti pir” ziyoratgohini zamon talablari darajasida rekonstruksiya qilish va ularni bogʻlovchi yangi sayyohlik yoʻnalishi tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Shunga muvofiq, “Yetti pir” ziyoratgohlarida keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda. Jumladan, Abduxoliq Gʻijduvoniy majmuasida yangi masjid va yozgi ayvon, xazira yodgorligi va ziyoratgoh qoshida mehmonxona qurilmoqda, majmua atrofi obodonlashtirilmoqda.
Abduxoliq Gʻijduvoniy maqbarasi ziyorat etilib, Qurʼon tilovat qilindi.
Prezidentimiz maqbarada amalga oshirilgan qurilish-taʼmirlash ishlarini koʻzdan kechirdi. Bu yerga imom-xatiblarni jalb etib, ularga allomalarimiz maʼnaviy merosini chuqur oʻrgatish, xalqimizga yetkazish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Kitobda oʻqish boshqa, ziyorat qilib, yurakdan oʻtkazib oʻrganish boshqa. Bu joy maʼrifat markazi boʻlishi, odamlar oʻziga ilm olib ketishi kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda “Yetti pir” ziyoratgohlarida olib borilayotgan qurilish-taʼmirlash va obodonlashtirish ishlari haqida maʼlumot berildi.Mazkur maqbaralardagi bunyodkorlik ishlari ulugʻ allomalarimiz merosini jahonga keng targʻib etish va bu yerga keluvchilar uchun barcha qulaylik yaratish maqsadida yagona konsepsiya asosida olib borilmoqda. Barcha ziyoratgohlar atrofi oʻralib, tahoratxona, masjid, muzey, mehmonxona, choyxona, avtomobillar toʻxtash joylari, esdalik buyumlar va kitob savdo rastalari barpo etilmoqda, hududi toʻliq obodonlashtirilmoqda.
Eng muhimi, Prezidentimiz gʻoyasi asosida “Yetti pir” majmualarini ziyorat qilish bitta yoʻnalishdan boshlanadi. Yaʼni viloyatga havo, temir yoʻl va avtomobil transportida kelgan sayyohlar ziyoratni Xoja Abduxoliq Gʻijduvoniy yodgorlik majmuasidan boshlaydi.
Davlatimiz rahbari bu maskanlarni obod qilish bilan birga, “Yetti pir” haqida kitob yaratish, ularning ilmiy merosini targʻib etish zarurligini taʼkidladi.
Bunday maʼnaviy xazina boshqa hech qayerda yoʻq. Bu xazinani mukammal oʻrganish, odamlarga, yoshlarga oson tilda yetkazish kerak. Maqsadimiz yoshlarimiz oʻzimizning allomalarga ergashsin, merosini bilsin, ular bilan faxrlansin, dedi Prezidentimiz.
Mamlakatimizda maʼrifiy islomni rivojlantirish, buyuk allomalar maqbaralarini obod qilishga qaratilayotgan eʼtibor xalqaro miqyosda tan olinmoqda. Xususan, Islom hamkorlik tashkilotining Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti – ISESCO tomonidan Buxoro shahri 2020 yilda Islom madaniyati poytaxti deb eʼlon qilindi.
Prezidentimiz bu sanaga yuksak darajada tayyorgarlik koʻrish, uning doirasidagi tadbirlarni Abduxoliq Gʻijduvoniy tavalludining 915 yilligi va Bahouddin Naqshband tavalludining 700 yilligi bilan hamohang nishonlash, xalqaro ilmiy konferensiya oʻtkazish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Prezidentimiz 2017 yili Buxoro viloyatiga tashrifi chogʻida Gʻijduvon tumanidagi sobiq ip-yigiruv fabrikasining boʻsh turgan ishlab chiqarish maydonlaridan unumli foydalanish, Gʻijduvon erkin iqtisodiy zonasini ushbu hududda joylashtirish boʻyicha zarur koʻrsatmalar bergan edi.
“Parvoz Humo Ravnaq Trans” masʼuliyati cheklangan jamiyati tomonidan sobiq fabrikaning 9 gektardan ziyod maydonida qisqa muddatda yirik loyiha – ip-yigiruv korxonasi tashkil etildi.
Umumiy qiymati 27 million AQSH dollari boʻlgan fabrika uchun Ipoteka bank filialidan ajratilgan kredit evaziga Germaniya, Turkiya, Shveysariya, Yaponiya va Hindistondan zamonaviy uskunalar xarid qilindi. Masʼuliyati cheklangan jamiyat oʻz mablagʻi hisobidan bino va inshootlarni qayta qurib, rekonstruksiya qildi.
Davlatimiz rahbari mazkur ip-yigiruv va toʻquv korxonasini borib koʻrdi.
Joriy yil yanvarda ishga tushirilgan korxona yiliga 9400 tonna mahsulot ishlab chiqarish, 5 million dollarlik eksport qilish quvvatiga ega. Xalqaro andozalarga mos sifatli mahsulot ichki bozorga va xorijiy buyurtmachilarga yetkazib berilmoqda. Qariyb 33 milliard soʻmlik ip-kalava sotilib, 1,1 million dollarlik mahsulot Rossiya, Turkiya, Polsha va Moldovaga eksport qilindi. Ayni paytda korxona Turkiyada savdo uyi tashkil etib, mahsulot eksporti boʻyicha xorijiy sheriklar bilan muzokaralar olib bormoqda.
Bu loyihaning birinchi bosqichi boʻlib, ikkinchi bosqichda ishlab chiqarish quvvati yanada kengaytirilishi, eksport yiliga 51 million dollarga, ish oʻrinlari 1 ming 250 taga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev korxonada ishlab chiqarish jarayonini koʻzdan kechirdi. Yaqinda AQSH Oʻzbekiston paxtasini sotib olishga taqiqni bekor qilganini, bu mamlakatimiz paxta yetishtiruvchilarining Amerika bozoriga toʻlaqonli kirishiga, xorijiy nufuzli kompaniyalar bilan biznes aloqalarni kengaytirishiga yoʻl ochib berganini taʼkidladi.
Endigi navbat – paxtamizni chuqur qayta ishlab, qoʻshimcha qiymatli mahsulotlar eksportini yanada oshirish choralarini koʻrishimiz zarur, dedi Prezidentimiz.
Shu yerda Buxoro viloyatining sanoat salohiyatini oshirishga qaratilgan loyihalar taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Viloyatda 2019-2020 yillarda sanoat sohasida amalga oshiriladigan yirik loyihalar, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi past tumanlar salohiyatini oshirish, toʻqimachilik va tikuv-trikotaj, qurilish materiallari, tibbiy mahsulotlar ishlab chiqarish, yurtimizning Xitoy, Indoneziya va Isroildagi elchixonalari bilan investitsiya loyihalarini hayotga tatbiq etish, infratuzilmani rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Ularga muvofiq, viloyatda paxta, meva-sabzavot, teri, jun va kimyo mahsulotlarini qayta ishlash hajmini koʻpaytirish, sanoat salohiyatini 3 barobar oshirish, toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni jalb etish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari sanoat mahsulotlari ishlab chiqarishni kengaytirish, sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb qilish, yangi ish oʻrinlarini koʻpaytirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriq berdi.
Vobkent tumanida 136 mingdan ziyod aholi istiqomat qiladi. Tumanda oʻtgan yili bir qator kichik biznes subyektlari ish boshladi. “Ekvatorial chodak group” korxonasi – shulardan biri.
Korxonani tashkil etishda Milliy bankning 3 million dollar krediti hamda loyiha tashabbuskorlarining 2 million dollar mablagʻi sarflandi.
Korxonaga Yaponiya, Italiya, Turkiya va Xitoydan turli operatsiyalarni bajara oladigan va ishni konveyer asosida tashkil etish imkonini beradigan 500 dan ziyod zamonaviy tikuv mashinasi hamda dastgohlar keltirilib oʻrnatilgan. Yiliga 1 million 500 ming donagacha jinsi shim ishlab chiqarish imkoniyati mavjud. Ayni kunda korxonada 500 nafarga yaqin xotin-qiz mehnat qilmoqda. Ishchilarning samarali mehnat qilishi uchun barcha sharoit yaratilgan. Oshxona faoliyati va olisdan qatnab ishlovchilar uchun transport xizmati yoʻlga qoʻyilgan.
Ishlab chiqarilgan mahsulotlar tannarxi koʻp omillarga, jumladan, barcha texnologik jarayon korxonaning oʻzida bajarilishiga ham bogʻliq. Korxonada kiyim-kechakni boʻyash va qayta ishlov berish sexi tashkil etilgan. Qolaversa, sexda viloyatdagi turdosh korxonalarga shartnoma asosida ularning mahsulotlarini boʻyash hamda xizmat koʻrsatish hisobiga qoʻshimcha foyda olinadi. Yaqinda ish boshlagan poyabzal sexi Italiyaning zamonaviy uskunalari bilan jihozlangan. Yiliga bozorga 600 ming juft mahsulot yetkazib beradi. Loyiha quvvati toʻla oʻzlashtirilgach, ishchi-mutaxassislar soni qariyb mingtaga yetadi.
Davlatimiz rahbari ishlab chiqarish jarayonini, mahsulotlar sifatini koʻzdan kechirdi, ishchilar bilan muloqot qildi. Iqtisodiy sohadagi barcha chora-tadbirlardan maqsad xalqimizni rozi qilish, aholini ish bilan taʼminlash ekanini taʼkidladi.
Shu yerda kelgusida korxona faoliyatini yanada kengaytirish, shuningdek, kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish loyihalari haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz Buxoro tumanidagi “Buxoro-agro” erkin iqtisodiy zonasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2018 yil 10 iyuldagi qaroriga muvofiq viloyatning beshta tumanida “Buxoro-agro” erkin iqtisodiy zonasi tashkil etilgan. Ularda gidroponik issiqxonalar barpo etish orqali eksportbop qishloq xoʻjaligi mahsulotlari yetishtirish, yangi ish oʻrinlari yaratish hamda aholi daromadlarini oshirish moʻljallangan.
Erkin iqtisodiy zona uchun 3 ming gektar yer ajratilgan. Joriy yilda 598 gektar yerda 98 ta loyiha amalga oshiriladi.Ular doirasida energiya tejamkor issiqxonalar tashkil etilib, mahsulotlarni saqlash va qadoqlash uchun ekologik toza qutilar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi, 4 ming 300 dan ortiq ish oʻrni yaratiladi. Qoʻshni davlatlarga 64 million dollarlik mahsulot eksport qilinadi.
Shu yerning oʻzida “Agro Trade” meva-sabzavotchilik klasterini tashkil etish, “Buxoro Varnet” xorijiy korxonasi, “Banoaz Textil”, “Rus Trade” masʼuliyati cheklangan jamiyatlari tomonidan issiqxona barpo etish loyihalari taqdimotlari ham oʻtkazildi. Xususan, “Buxoro Varnet” xorijiy korxonasi tomonidan 115 gektar maydonda zamonaviy issiqxona qurish rejalashtirilgan. Bir gektar yerda 300 tonnadan 560 tonnagacha pomidor yetishtiriladi, 2 mingga yaqin ish oʻrni yaratiladi. Joriy yilda 30 gektarlik issiqxonalar qurish koʻzda tutilgan. Bu boradagi ishlar boshlab yuborilgan. Turkiyadan uskunalar keltirilmoqda. Korxona 2019-2021 yillarda bosqichma-bosqich ishga tushiriladi.
Tadbirkorlar – Oʻzbekistonning tayanchi. Harakat qilgan baraka topadi. Tadbirkorlik rivojlansa, koʻplab odam ishli boʻladi, daromad oladi, dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari Buxoro viloyatida oʻzlashtirilmagan yerlar koʻpligi, xorij tajribasi va texnologiyasi asosida ulardan foydalanib, bozorbop mahsulotlar yetishtirishni yoʻlga qoʻyish kerakligini taʼkidladi. Mutasaddilar va xorijlik investorlar bilan suhbatlashib, zarur koʻrsatma va tavsiyalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Romitan tumanidagi “BCT Cluster” xorijiy korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Qishloq xoʻjaligida klaster tizimini rivojlantirish borasidagi ishlar doirasida mazkur korxona uchun 8 ming gektar yer ajratilgan edi. 3 mingdan ziyod kishi ish bilan taʼminlanib, paxta yetishtirish va uni qayta ishlash yoʻlga qoʻyildi. Birgina 2018 yilda 20 ming tonnadan ziyod xomashyo yetishtirilib, uni qayta ishlash natijasida 61,5 million dollarlik daromad olindi.
Eʼtiborlisi, korxonaga dastlab qariyb 75 million dollar investitsiya yoʻnaltirilgan edi. Yaʼni sarflangan mablagʻ bir yildayoq oʻzini deyarli oqladi.
Yana bir jihati: shuncha paxta tola sifatida sotilganda 11,5 million dollar boʻlardi. Qayta ishlab, tayyor mahsulot sifatida sotilganda 50 million yoki 6 barobar koʻp qoʻshimcha qiymat yaratilgan.
Mana, klaster qanday boʻlishi kerak. Tadbirkorda manfaatdorlik tuygʻusi, yangicha dunyoqarash boʻlsa, albatta, natijaga erishadi. Iqtisodiyot ishlasa, ijtimoiy sohalarniyam “tortadi”. Klaster elga manfaat keltiradi, odamlarni ish bilan, daromad bilan taʼminlaydi. Eng katta maqsadimiz ham shu, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umuman, klaster paxta xomashyosi yetishtirish, uni qayta ishlab, tayyor mahsulotlargacha boʻlgan 8 ta loyihani oʻz ichiga oladi. Ip-kalava va mato ishlab chiqarish, ularni boʻyash, tayyor kiyim tikish fabrikalari qurilishi davom etmoqda. Shuningdek, yogʻ-moy zavodi, chorvachilik kompleksi va ozuqa ishlab chiqarish korxonasi tashkil etish rejalashtirilgan.
Shu yerda Buxoro viloyatida pillachilik, qorakoʻlchilik, baliqchilik va tomorqachilikni rivojlantirish, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish, zamonaviy uzumchilik, limonchilik klasterlari tashkil etish, sugʻorish tarmoqlarini rekonstruksiya qilish, fermer xoʻjaliklarini yoqilgʻi va mineral oʻgʻitlar bilan taʼminlash tizimini takomillashtirishga oid ishlar haqida maʼlumot berildi.
Xususan, Qorovulbozor tumanidaaholi tomorqasidan samarali foydalanishning namunali tizimini yaratish loyihasiga alohida eʼtibor qaratildi. “Qorovulbozor tomorqa xizmati” MCHJ tomonidan loyiha doirasida 3 mingdan ortiq xonadonda mevali bogʻ tashkil etish, ixcham issiqxonalar qurish koʻzda tutilgan. Bundan tashqari, 2 ming 500 dan ortiq xonadonga quyon, parranda, naslli qoramol yetkazib beriladi.
Davlatimiz rahbari tomorqadan samarali foydalanishga oid rejalarga alohida eʼtibor qaratib, aholiga amaliy koʻmak berish zarurligini, bu oziq-ovqat mahsulotlari moʻl-koʻlligi va arzonligi, bozorlarda narx-navo barqaror boʻlishida muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdi.

Our main goal is to create decent conditions for people, to increase the regions’ industrial potential
02.04.2019, 14:58
On March 29, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Bukhara region to become acquainted with socio-economic reforms, the construction and landscaping activities, major projects at places and to conduct dialogue with people.
During the previous visit to the region, the Head of the state outlined large-scale tasks for further development of all areas. Extensive activities have been carried out within the framework of the assigned tasks. New residential buildings, industrial enterprises and social objects are built. Localization level and export volume has increased. Transport infrastructure and service sector has developed, the flow of tourists has increased. Agricultural opportunities are involved. New residential houses and social facilities are built.
The current trip of the President of the country began with an acquaintance with construction and landscaping activities carried out in the mausoleum of Abduhalik Gijduvani.
Abduhalik Gijduvani was born in 1103 in the city of Gijduvan. The thinker was trained by Yusuf Hamadoni. The resting place of the spiritual master of Bukhara – the first of the Seven Saints has now turned into a shrine.
During his visit to the region on February 16 last year, the Head of the state gave instructions on reconstruction in accordance with modern requirements of the Seven Saints complex, consisting of the mausoleums of Abduhalik Gijduvani, Bahouddin Naqshband, Arif Revgari, Ali Romitani, Boboy Samosi, Mahmud Fagnavi, Sayyid Amir Kulol, and creation of modern infrastructure along the roads connecting the mausoleums.
In this regard, large-scale creative work is carried out in the Seven Saints complex. Including a new mosque and a veranda, a monument to the Khazir and a hotel are being built in the mausoleum of Abduhalik Gijduvani, the surrounding area is being landscaped.
The President got acquainted with construction and repair work carried out in the mausoleum.
– One thing is to learn about it from books, another is to personally join, to see everything with the own eyes. This place should become the center of enlightenment that gives people the knowledge, – said Shavkat Mirziyoyev.
Here information was presented on the ongoing restoration and improvement work in the mausoleums of the Seven Saints. In order to widely promote the heritage of our great ancestors all over the world, to create all the necessary conditions for visitors, creative work in these mausoleums is carried out on the basis of a single concept. All places of worship are fenced with walls, a mosque, a museum, a hotel, a teahouse, parking for cars, souvenir and bookstores are being erected, and the territory adjacent to them is completely improved.
Most importantly, in accordance with the idea of the President, visiting the Seven Saints mausoleums will begin from one direction, that is, local and foreign tourists arriving in the region by air, rail and road transport will begin visiting from Khoja Abduhalik Gijduvani mausoleum.
The Head of the state noted the need to create a book about the Seven Saints, to promote their scientific heritage.
– There is no such spiritual treasure anywhere else. It is necessary to thoroughly study all the information related to it and bring it to people, especially young people, in an accessible language. Our goal is to let the younger generation know and be proud of this heritage, – the President said.
The international community widely recognizes the attention paid to enlightened Islam in Uzbekistan, the improvement of mausoleums of great ancestors. In particular, Bukhara is named the capital of Islamic culture in 2020 by the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO).
The President noted that preparation for this date should be conducted carefully and at a high level, gave instructions on the organization of relevant events timed to the 915th Anniversary of Abduhalik Gijduvani’s birth and the 700th Anniversary of Bahauddin Naqshband, holding international scientific conference.
During his visit to Bukhara region in 2017, the President gave necessary instructions for the rational use of vacant production areas of the former spinning factory of Gijduvan district, location of the free economic zone “Gijduvan” in this territory.
LLC Parvoz Humo Ravnaq Trans on more than 9 hectares of the former factory area has implemented a large-scale project – a spinning enterprise.
Due to the loan allocated by Ipotekabank branch for the factory with a total value of 27 million USD, modern equipment was imported from Germany, Turkey, Switzerland, Japan and India. At its own expense, a limited liability company has reconstructed buildings and structures.
The Head of the state visited a spinning and sewing enterprise.
The company, commissioned in January this year, is capable of producing 9.4 thousand tons of products per year and exporting goods worth five million dollars. The domestic and foreign markets are supplied with qualitative products that meet international standards. Yarn sold for almost 33 billion UZS, products worth 1.1 million dollars are exported to Russia, Turkey, Poland and Moldova. Currently, the company is negotiating with partners about creating a trading house in Turkey and exporting products.
This is the first stage of the project, the second stage provides for further expansion of production capacity, bringing exports to 51 million USD a year, and the number of jobs to 1,250.
Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the technological process at the enterprise. He noted that the United States removed the ban on the purchase of Uzbek cotton, which would open up opportunities for the full entry of domestic cotton producers into the US markets, expanding business ties with prestigious foreign companies.
– From now on, it is necessary to take measures to deeply process cotton and further increase the export of value-added products, – the President said.
A presentation of projects aimed at increasing the industrial potential of Bukhara region was also held here.
Projects planned for implementation in Bukhara region in 2019-2020, issues of increasing the potential of districts with low level of socio-economic development, production of textiles, garments and knitwear, building materials, medical products, implementation of investment projects with the embassies of Uzbekistan in China, Indonesia and Israel were discussed. They envisage increasing the volume of processing cotton, fruits and vegetables, leather, wool, chemical production in the region, a threefold increase in the industrial potential of the region, attraction of foreign direct investment.
The Head of the state gave instructions on expanding industrial production, attracting foreign investment to the sphere, and increasing the number of new jobs.
More than 136 thousand people live in Vabkent district. Last year, a number of small businesses began operating in the district. Ekvatorial Chodak Group company is one of them.
The enterprise was created at the expense of a preferential loan of the National Bank for three million dollars and own funds of the project initiators for two million dollars.
More than 500 modern sewing machinery and equipment from Japan, Italy, Turkey and China are installed here, production of up to 1.5 million pairs of jeans trousers a year has been launched. Today, the company employs about 500 women.
The enterprise has all the necessary conditions for the effective labor of workers. A cafeteria and transport services for workers from remote areas have been established.
The cost of production depends on many factors, including on implementation of the entire technological process in the enterprise itself. There are painting and finishing shops. This competitive advantage contributes to obtaining additional profits through the provision of additional services to related enterprises. Recently, shoe production has been put into operation here. Modern equipment from Italy is installed, the possibility of producing up to 600 thousand units of shoes per year is created. After reaching the design capacity, the number of employees will reach almost a thousand.
The Head of the state got acquainted with the technological process, product quality, talked with employees. He noted that all measures and efforts in the economic sphere are aimed at improving the welfare of people, ensuring employment.
It also provides information on projects for further expansion of the enterprise, development of small business and entrepreneurship in the region.
The President got acquainted with activities carried out in Bukhoro-agro free economic zone of Bukhara district.
In accordance with the resolution of the Head of the state of July 10, 2018, Bukhoro-agro free economic zone was created on the territory of five districts of Bukhara region. It provides for the cultivation of export-oriented agricultural products, creation of new jobs and an increase in incomes of the population through the creation of hydroponic greenhouses.
To date, three thousand hectares have been allocated for the free economic zone. This year it is planned to implement 98 projects on 598 hectares. In particular, energy-efficient greenhouses, production of environmentally friendly packing and packaging products will be organized, over 4.3 thousand jobs will be created. It is planned that products worth 64 million USD a year will be exported to neighboring countries.
Presentation of projects on creation of the Agro Trade fruit and vegetable cluster, greenhouses with the foreign enterprise Bukhoro Varnet, and limited liability companies Banoaz Textil and Rus Trade was held.
In particular, the project of FE Bukhoro Varnet provides for construction of modern glass greenhouses on an area of 115 hectares. It is expected that 300-560 tons of tomatoes will grow on one hectare of such greenhouses, about two thousand jobs will be created. Work has begun on development of the first 30 hectares. Greenhouse equipment is being imported from Turkey. The company will be commissioned in stages in 2019-2020.
– Entrepreneurs are the support of Uzbekistan. Who works, he achieves success. If entrepreneurship develops, many people will get jobs, profits, – the President said.
The President noted that in Bukhara region there are many untapped lands, it is necessary to use them effectively and to establish the procurement of demanded products based on foreign experience and technology. During the conversation with senior officials and foreign investors, the Head of the state gave necessary instructions and recommendations.
Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the activities of the BCT Cluster foreign enterprise in Romitan district.
Within the framework of development of the cluster system in the agricultural sector, this company was allocated eight thousand hectares. More than three thousand people have already been employed, cultivation and processing of cotton have been established. In 2018, over 20 thousand tons of raw materials were procured, as a result of processing, income of 61.5 million USD was received.
It is noteworthy that nearly 75 million dollars was invested in creation of the enterprise. This means that it almost paid for itself already in the first year of activity.
The fact that the company would receive only 11.5 million dollars from the sale of only raw materials in the form of cotton fiber is also noteworthy. Processing and production of finished products allowed a six-fold increase in cost and earn 50 million dollars.
– Clusters should be like this. A sense of interest, a new way of thinking will surely give a result. When the economy works smoothly, it is able to “pull” social sectors as well. Clusters are profitable, provide people with work and income. That is our highest goal, – said Shavkat Mirziyoyev.
In general, this cluster includes eight projects covering the harvesting, processing of cotton and production of finished products. Construction of spinning and textile mills continues.
It is also planned to commission an oil and fat factory, a cattle-breeding complex and an enterprise for production of feed.
Information was also provided on the planned work for the development of sericulture, karakul breeding, fish farming, horticulture, food production, creation of modern clusters for growing lemons and grapes, reconstruction of irrigation networks in Bukhara region, improvement of the farm supply system with fuel and mineral fertilizers.
In particular, special attention was paid to the project of creating an exemplary system for the effective use of household plots in Karaulbazar district. Within the framework of the project of LLC Qorovulbozor Tomorqa Khizmati, it is planned to create a garden and compact greenhouses in more than 3 thousand houses of residents. In addition, over 2,500 families will be given rabbits, poultry and pedigreed cattle.
The President noted that it is necessary to pay special attention to the rational use of household land, providing practical assistance to the population in this matter, which is important for ensuring the abundance and availability of food products.