O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2017-yil 12-dekabr kuni mamlakatimiz tibbiyot sohasidagi dolzarb masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Bugun yurtdoshlarimiz barcha sohalarda olib borilayotgan islohotlar samaralarini, xususan, aholi uchun munosib hayot darajasining sifati tubdan yaxshilanayotganini o‘zlarining kundalik turmushlari misolida ko‘rib turibdi.
Zero, fuqarolarning baxtli-saodatli, farovon umr kechirishini kafolatlash, huquq hamda erkinliklarini muhofaza qilish davlatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishi hisoblanadi.
Aholi salomatligini muhofaza qilishni yanada yaxshilash, xalqimizni tibbiyot tizimi faoliyatidan rozi qilish – barchamizning eng muhim vazifamizdir, dedi davlatimiz rahbari.
Mamlakatimizda sog‘liqni saqlash sohasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Prezidentimizning ushbu sohani rivojlantirish, uni tubdan isloh qilishga qaratilgan qator farmon va qarorlari qabul qilindi. Bu borada birlamchi tibbiyot xizmati, shoshilinch va tez tibbiy yordam, ixtisoslashtirilgan tibbiy xizmat, xususiy tibbiyot, aholining reproduktiv salomatligini asrash kabi yo‘nalishlar ustuvor vazifa qilib belgilangan.
2016-yil bilan qiyoslaganda o‘zgarishlar yaqqol ko‘zga tashlanadi. Joriy yilda oilaviy poliklinikalar 793 taga ko‘paydi. Tunu kun faoliyati ko‘rsatadigan 793 qishloq oilaviy poliklinikasi tashkil etilib, ularda tez tibbiy yordam shoxobchasi hamda kunduzgi statsionarlar ochildi. Sil bilan kasallanish keskin kamaydi. Respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari mutaxassislari hududlarga 2407 marta chiqdi, vaholanki, 2016-yilda bu raqam 500 dan oshgan edi. O‘tgan yili ularning xizmatidan 30 ming kishi foydalangan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 220 mingga yetdi. 100 ga yaqin o‘zbekistonlik malakali shifokor xorijdan yurtimizga qaytib, xalqimizga xizmat qilmoqda.
Tibbiy-ijtimoiy yordam ko‘rsatishga alohida e’tibor berilmoqda. Muhtoj fuqarolarni reabilitatsion texnik vositalar bilan ta’minlash 90 foizgacha oshirildi. Nogironlar aravalari, eshitish moslamalari kabi buyumlar bilan ta’minlash ikki hissa ortdi. Tibbiy-ijtimoiy muassasalarni qurish va rekonstruksiya qilish uchun 49,3 milliard so‘m, ya’ni 2 barobar ko‘p mablag‘ ajratildi.
Soha uchun kadrlar tayyorlash ko‘lami kengaymoqda. Oliy ma’lumotli shifokorlar tayyorlash uchun qabul kvotalari soni 3445 taga yetkazildi, shundan 1180 tasi maqsadli hududiy kvotadir. Klinik ordinaturada tayyorlash bo‘yicha ham kvotalar oshirildi.
Tibbiyotda xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida ixtisoslik turlari 50 tadan 126 taga ko‘paydi, soliq va bojxona imtiyozlari 2022-yilga qadar uzaytirildi, “Asakabank” huzurida Nodavlat tibbiyot muassasalarini rivojlantirish jamg‘armasi tashkil etildi, xususiy tibbiyot muassasalari soni 400 taga ko‘paydi. Ayni paytda davlatga qarashli va xususiy tibbiyot muassasalari o‘rtasida sog‘lom raqobat muhiti shakllandi.
Davlat tibbiyot tashkilotlariga dori vositalari va tibbiy buyumlar sotib olish uchun ajratilgan mablag‘ miqdori 821 milliard so‘mni tashkil etdi. Bu 2016-yildagidan 3,5 barobar ko‘pdir.
Shu bilan birga, sohaga jalb qilinayotgan xorijiy investitsiya miqdori oshib bormoqda. 2016-yilda 40,2 million dollar o‘zlashtirilgan bo‘lsa, joriy yilda bu raqam 93,5 millionga yetdi.
Lekin hali sohada amalga oshirish lozim bo‘lgan ishlar ko‘p.
Shavkat Mirziyoyev sog‘liqni saqlash tizimidagi muammo va kamchiliklarni hududlar kesimida tahlil qilib, joylardagi tibbiyot muassasalarining kadrlar ta’minoti va salohiyati yetarli emasligi, ya’ni bugungi kunda mamlakatimizda 11 mingdan ziyod shifokor yetishmasligi sababli yangidan tashkil etilayotgan tibbiyot muassasalari tomonidan aholiga sifatli tibbiy yordam ko‘rsata olinmayotgani, buning sabablari, oqibat va yechimlariga alohida e’tibor qaratdi.
Shuningdek, tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasi zaifligi, qishloq oilaviy poliklinikalarida zarur bo‘lgan tez tibbiy yordam shoxobchalari va dorixonalar tashkil etilmagani, xususiy tibbiyot tizimini rivojlantirishda tadbirkorlar ishiga to‘siq bo‘layotgan rahbarlar faoliyati tanqid qilindi.
Ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam tizimi faoliyatini yanada takomillashtirish to‘g‘risida farmon va qarorlar qabul qilinganiga qaramay, respublika ixtisoslashtirilgan markazlarining hududlardagi faoliyati talab darajasida tashkil etilmayotganiga alohida e’tibor qaratildi.
Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya, xirurgiya, urologiya, ko‘z mikroxirurgiyasi, kardiologiya, dermatovenerologiya, endokrinologiya, neyroxirurgiya kabi ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari faoliyatida yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, xususan, mahalliy mutaxassislarni tayyorlash, ularning malakasini oshirish ishlari yetarli emasligi, joylarda zamonaviy diagnostika va davolash usullari sust tatbiq etilayotgani, kasalliklarni erta aniqlash va davolash hamda aholi o‘rtasida profilaktika ishlari talab darajasida tashkil etilmayotgani muhokama qilinib, mutasaddi rahbarlarning hisobotlari tinglandi.
Yig‘ilishda ko‘rib chiqilgan masalalar yuzasidan qayd etilgan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida 2018-yilning birinchi yarmida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan qator strategik vazifalar belgilab berildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi sog‘liqni saqlash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni doimiy nazorat qilish va monitoringini yuritish maqsadida olti oylik ish rejasini ishlab chiqishi va uning qat’iy ijrosini ta’minlashi lozimligiga e’tibor qaratildi. Shuningdek, bir hafta muddatda har bir hudud bo‘yicha rahbar xodimlardan iborat doimiy ishlaydigan ishchi guruhlarni tuzish va ularning samarali faoliyatini tashkil etish muhimligi ta’kidlandi.
Ishchi guruhlari tomonidan amalga oshiriladigan ishlar yuzasidan tuman (shahar) hokimliklari bilan birgalikda “yo‘l xaritalari” ishlab chiqilib, Qonunchilik palatasi tomonidan tasdiqlanishi va qat’iy nazoratga olinishi qayd etildi.
Ushbu ishlarni amalga oshirishda tekshirish emas, balki joylardagi real holatni chuqur o‘rgangan holda, mavjud muammolarni hal etish bo‘yicha amaliy yordam ko‘rsatish usulini ishlab chiqish va joriy etish talab etildi.
Kadrlar ta’minoti masalasi yechimi sifatida Sog‘liqni saqlash vazirligi, hududiy hokimliklar bilan birgalikda tibbiyot kadrlariga bo‘lgan ehtiyojni hududlar, tumanlar va muassasalar kesimida aniqlash, 2018-yilda bakalavriat ta’lim yo‘nalishining maqsadli qabul kvotasini 2017-yilga nisbatan 20 foiz oshirish, maqsadli magistraturani 10 foiz, klinik ordinatura qabul kvotasini 15 foiz oshirish belgilandi.
Tez tibbiy yordam tizimida dori vositalari uchun ajratilayotgan mablag‘larni 2018-yilda kamida ikki barobar oshirish va hududlar kesimida bir me’yorda moliyalashtirish bo‘yicha choralar ko‘rish topshirildi.
Shuningdek, onalik va bolalikni muhofaza qilish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish, bunda homilador ayollarga ko‘rsatilayotgan perinatal xizmatni takomillashtirish, onalar, go‘daklar va bolalar o‘limini kamaytirish, tug‘ma nuqsonli va nasliy kasalliklar bilan tug‘ilishlarning oldini olish, tug‘ruq komplekslari va bolalar shifoxonalarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, zamonaviy asbob-uskunalar bilan jihozlash, ayollar o‘rtasida onkologik kasalliklarning oldini olish, erta aniqlash va davolash maqsadida ayollar tibbiy ko‘rigini to‘laqonli tashkil etish tizimini joriy qilish vazifasi yuklatildi.
Xususiy tibbiyotni tizimli asosda rivojlantirishga qaratilgan topshiriqlar berildi. Xususan, poytaxtimizda faoliyatini boshlagan “Akfa medlayn” xususiy tibbiyot muassasasi negizida mamlakatimizda xususiy tibbiyotni rivojlantirish va ularga malakali kadrlar tayyorlash bo‘yicha o‘quv-davolash markazini tashkil etish, mazkur tibbiyot markazi hamkorligida Koreya Respublikasining oliy ta’lim tibbiyot muassasasi va uning hududiy filiallarini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
Bu borada Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar, Toshkent shahar va tuman hokimliklariga Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda aholining hududlarga xos kasallanish ko‘rsatkichlari va ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda, tor yo‘nalishlarga ixtisoslashgan statsionar sharoitdagi hususiy tibbiyot tashkilotlarini ko‘proq tashkil etish topshirildi.

Current issues of medical sphere were discussed
On December 12, 2017, a meeting devoted to the current issues of the healthcare sphere of our country was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
Today, our compatriots are feeling the results of reforms implemented in all spheres of their everyday life, including cardinal improvement of quality and living standards of the population.
Ensuring the guarantees of a happy and prosperous life, protecting the rights and freedoms of citizens are priority areas of the state policy.
Further improvement of public health protection, ensuring satisfaction with the activities of the medical system is our most important task, said the President of our country.
A large-scale activity is being carried out in the healthcare system. A number of decrees and resolutions of the President on development and radical reforming this sphere were adopted. The activity of primary healthcare, emergency medical services, specialized medical services, private medicine, reproductive healthcare and others are determined priority areas of activities.
There are obvious changes in comparison with 2016. In the current year, the number of family polyclinics increased by 793. 793 rural family polyclinics working round the clock were organized, where an emergency medical care stations and day hospitals were opened. The disease with tuberculosis has sharply decreased. Specialists of republican specialized medical centers traveled to regions 2407 times, meanwhile, in 2016 this indicator was more than 500 times. If last year their services were used by 30 thousand people, this year this figure amounted 220 thousand. About 100 qualified specialists – our compatriots have returned to the country from abroad and now providing services to our people.
Special attention is paid to provision of medical and social services. Providing people in need with rehabilitative technical equipment has increased to 90 percent.
Provision of wheelchairs, hearing aids and other means has doubled. 49,3 billion sums were allocated for construction and reconstruction of medical and social institutions, that is 2 times more.
The scale of work on training personnel for the sphere is expanding. The number of admission quotas for training doctors with higher education has been brought to 3445, of which 1180 are targeted regional quotas. Quotas for training in clinical residency have increased.
As a result of measures on development of private healthcare sector, the number of medical services provided by its subjects has been increased from 50 to 126, tax and customs privileges have been extended to 2022, a Fund for the development of non-governmental medical institutions has been established at “Asaka” bank, the number of private medical institutions has increased to 400. An atmosphere of healthy competition between state and private medical institutions has been created.
The amount of funds allocated for the purchase of medicines and medical products amounted to 821 billion sums. This is 3,5 times more than in 2016.
At the same time, the volume of attracted foreign investments is growing. If 40,2 million dollars were spent in 2016, this figure amounted 93,5 million this year.
However, there is still much to be done in the sphere.
Shavkat Mirziyoyev, analyzing the problems and shortcomings in the healthcare system in the context of the regions, noted the incompleteness and insufficient human resources potential of medical institutions at places, that is, currently there is a shortage of more than 11 thousand doctors in the country, as a result of which new medical institutions are incapable of serving the population qualitatively, pointed to the reasons, consequences and ways to solve this problem.
Weak material and technical base of medical institutions, absence of emergency medical care stations and drugstores in rural family polyclinics, activities of managers impeding the participation of entrepreneurs in development of private medicine were also criticized.
Particular attention was paid to the fact that, despite the adoption of decrees and resolutions on further improvement of the system of specialized medical care, the activities of branches of republican specialized centers in the regions are not organized at proper level.
Shortcomings in the activities of republican specialized scientific practical medical centers of pediatrics, surgery, urology, eye microsurgery, cardiology, dermatovenereology, endocrinology, neurosurgery and others, in particular, the inadequate level of work on training and advanced training of local specialists, introduction of modern diagnostic methods and treatment at places, early detection and treatment of diseases, preventive work among the population were discussed, reports of responsible heads were heard.
Strategic tasks to be implemented in the first half of 2018 were identified in order to eliminate these shortcomings.
Attention was paid to the fact that the Legislative Chamber of the Oliy Majlis must develop and ensure rigorous execution of the six-month plan of measures on constant control and monitoring of reforms that are being implemented in the healthcare sphere. The importance of formation, within a week, of working groups on each region of the executive staff and organization of their effective activities was also noted.
The need to develop “road maps” on activities of working groups, which should be approved and taken under strict control of the Legislative Chamber in cooperation with the khokimiyats of districts (cities) was emphasized.
The task was set on development and implementation of a method on providing practical assistance in eliminating the existing problems on the basis of an in-depth study of the real situation at places, and not by conducting inspections.
For solving the problem of shortage of personnel, the Ministry of Health was instructed, together with local khokimiyats, to determine the need for medical specialists in the context of regions, districts and institutions, to increase target enrollment quotas for admission to the baccalaureate by 20 percent, to magistracy by 10 percent and to clinical residency by 15 percent in 2018, compared with 2017.
Instructions were given on increasing the amount of allocated funds for the purchase of medical products for emergency medical care at least twice and to take measures on balanced financing in the context of regions in 2018.
The task was also set on development of a plan of comprehensive measures on protecting motherhood and childhood, taking into account the improvement of providing perinatal services to pregnant women, reducing death rate among mothers, newborns and children, preventing the birth of children with congenital malformations and hereditary diseases, strengthening the material technical base of maternity complexes and children’s hospitals, equipping them with modern equipment, introducing a system of full medical examination of women for prevention, early detection and treatment of oncological diseases.
Instructions were given on systemic development of private medicine. Thus, tasks were set on establishment of an educational and practical center for the development of private medicine in the country and training of qualified personnel for the sphere at “Akfa Medline” private medical center that has been opened in Tashkent, as well as organization of a higher medical education institution of the Republic of Korea and its territorial branches in the capital, in cooperation with this medical center.
The Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, khokimiyats of regions, districts and the city of Tashkent were instructed to organize more private medical institutions of narrow specialization with their own hospitals taking into account the morbidity indicators of the population and needs of the regions, in cooperation with the Ministry of Health.