Xayrli tashabbuslar yurtimizga yogʻilayotgan ezgulik nurini ziyoda etadi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10 may kuni Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari va yirik loyihalar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab Shayxontohur tumanidagi Suzuk ota majmuasiga tashrif buyurdi.
Muqaddas islom dinining ezgu amallarini eʼzozlash, ulugʻ allomalarimiz merosini tiklash, qadamjolarini obod etish borasidagi xayrli ishlar muborak Ramazon oyida ezgulik nurlarini yanada koʻpaytiradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida har yili Ramazon oyida islom dinining asl mohiyatini targʻib etish, ilm-fanni rivojlantirish, eʼtiqod erkinligini taʼminlash, moʻmin-musulmonlar uchun keng sharoit yaratish boʻyicha yangi-yangi tashabbuslar roʻyobga chiqarilmoqda. Xususan, oʻtgan yili Ramazon hayitida Toshkent shahrida Oʻzbekiston islom sivilizatsiyasi markazi qurilishiga tamal toshi qoʻyildi.
Ayni muqaddas Ramazon kunlari Suzuk ota majmuasi toʻla foydalanishga topshirilgani poytaxt aholisiga oʻzgacha tuhfa boʻldi.
Suzuk ota ziyoratgohini yaqin-yaqingacha koʻpchilik bilmas, mahalla ichida qolib ketgan maqbara va eski masjid qarovsizlikdan zax tortib, nurab yotgan edi.
Davlatimiz rahbari 2017 yil 26 may kuni Suzuk ota majmuasida boʻlib, maqbara va masjidni rekonstruksiya qilish, atrofini obodonlashtirish boʻyicha topshiriqlar bergan edi. 2018 yil 9 fevralda qurilishning borishi bilan tanishib, majmua yonida hunarmandlar markazi va kutubxona barpo etish boʻyicha koʻrsatma berdi. Shundan soʻng amalga oshirilgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari tarixiy obidalarga yangi hayot baxsh etdi.
Maqbara va eski namozxona tubdan taʼmirlanib, masjid, ikkita minora barpo etildi. Majmuaga kiraverishda muzey, kutubxona, mahalla idorasi va boshqa obyektlar qad rostladi. Favvoralar oʻrnatilib, qariyb 8 gektarlik maydon obodonlashtirildi. Maqbaraning ikki tomonida hunarmandlar uchun har biri 4,5 sotixli oʻttizta kottej barpo etildi.
Hududda ziyoratchilarning hordiq chiqarishi uchun ayvonlar qurildi. Ularning yogʻoch ustunlari, ravoqlari nafis oʻymakorlik namunalari bilan bezatildi. Maqbara va binolar sirti, eshik-romlar, toqlarga turfa ranglarda naqshlar bilan milliy mentalitetimizga mos zeb berildi.
Xoʻja Ahmad Yassaviyning nabirasi boʻlgan Suzuk ota yassaviya tariqatining peshvosi, oʻymakor usta boʻlgan. Yuzlab shogirdlar tarbiyalab, hunar oʻrgatgan. 1363-1364 yillarda buyuk bobokalonimiz Amir Temur Suzuk ota qabri ustida maqbara va masjid bunyod ettirgan.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan bu yerda amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari natijasida bebaho yodgorlik oʻzining tarixiy qiyofasini saqlagan holda yangi mahobatli tabarruk ziyoratgohga aylandi. Bugun bu yerga kelganlar majmuaning betakror salobatidan ulkan maʼnaviy-ruhiy quvvat oladi.
Prezidentimiz ushbu bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi. Maqbara ziyorat etilib, Qurʼon tilovat qilindi.
Shu yerda diniy ulamolar va nuroniylar bilan suhbat boʻlib oʻtdi. Shavkat Mirziyoyev ularni Ramazon oyi bilan yana bir bor tabriklab, yangilangan majmuaning shunday ulugʻ ayyom kunlarda ochilishi xayrli ekanini taʼkidladi.
Shayxontohur qadimdan Toshkentning hunarmandlik rivojlangan maskanlaridan boʻlib kelgani, ajdodlarimizning ezgu anʼanalarini bardavom saqlash yurtimizda qadimiy hunarmandlik turlari bilan birga, sayyohlikni rivojlantirishga xizmat qilishi qayd etildi.
Boshqalar yoʻq tarixini bor qilishga harakat qiladi. Biz buyuk tariximizni, allomalarimiz merosini xalqimizga, yoshlarimizga toʻliq yetkazib berolmadik. Oʻzligimizni anglash nuqtai nazaridan shunday joylarga eʼtibor bersak, bunga hamma eʼtibor qaratadi, dedi davlatimiz rahbari.
Bu yerdagi hunarmandlar uylari shu mahallada yashovchi usta-hunarmandlarga berildi. Ular duradgorlik, misgarlik, musiqa asboblari yasash, yogʻoch oʻymakorligi, naqqoshlik, beshikchilik, quruvchilik, kosiblik kabi ota-bobolaridan meros hunarlar bilan shugʻullanib kelmoqda.
Prezidentimiz hunarmandlar uylarini, yogʻoch qirmachilik va xattotlik ustaxonalarini kirib koʻrdi. Ikki qavatli bu xonadonlarning birinchi qavati ustaxona va doʻkon uchun ajratilgan. Bu yer oʻziga xos hunarmandlik markazi boʻlib, majmua bilan birga noyob turizm maskaniga aylanadi.
Hunarmandlik – halol kasb. Bugungi kunda eng katta vazifamiz – ish joylari yaratish. Hunarmandlarga sharoit yaratsak, ham oʻzini boqadi, ham boshqalarni ish bilan taʼminlaydi. Shogirdlar tarbiyalasa, qancha yoshlar hunarli boʻladi, oʻz tadbirkorlik ishini ochib, daromad topadi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Toshkent shahrining tarixiy qiyofasini saqlab qolish, bunda Shayxontohur tumanining hunarmandlik va tadbirkorlikni rivojlantirishdagi qadimiy roliga urgʻu berish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Davlatimiz rahbari Chilonzor tumani Bogʻiston koʻchasida barpo etilayotgan koʻp qavatli uylarni borib koʻrdi.
Bugun xalqimiz turmush sharoitini yanada yaxshilash yoʻlidagi islohotlar har bir tuman, har bir mahallaga kirib boryapti. Toshkent shahrida ham koʻp qavatli uylar, zamonaviy maktab, bolalar bogʻchalari, savdo va maishiy xizmat koʻrsatish shoxobchalari, avtomobil turar joylari barpo etilmoqda.
Bogʻiston koʻchasidagi uylarning qurilishi boshlanganiga koʻp boʻlgani yoʻq. Prezidentimiz 2018 yil 21 dekabr kuni bu yerga kelib, qurilish maketlari bilan tanishgan, zarur koʻrsatmalar bergan edi. Oradan besh oy oʻtib, bu yerda zamonaviy turar joy mavzei bunyod etildi.
Umumiy maydoni 5,6 gektar boʻlgan hududda jami 24 ta 9 qavatli uy barpo etish rejalashtirilgan. Ayni paytda 17 ta uy qurilishi yakunlanib, ichki va tashqi pardozlash ishlari olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbariga uylarning qurilish texnologiyasi, sifati haqida maʼlumot berildi.
Uylar 100 foiz yurtimizda ishlab chiqarilgan qurilish materiallaridan foydalanib, innovatsion usullar asosida barpo etilmoqda. Devorlar qoʻshimcha materiallar bilan qoplangani issiqlikni saqlash va 70 foizgacha energiyani tejash imkonini beradi. Isitish va sovutish tizimi har bir xonadonda mustaqil boshqariladi. Eng muhimi, uylar yashash uchun tayyor holda topshiriladi.
Prezidentimiz qurib bitkazilgan xonadonlardan birini kirib koʻrdi.
Keng, baland, shinam, qulay uylar shaharsozlikning yangi namunasi boʻladi va odamlarga yangicha tarzda turmush kechirish imkonini tuhfa etadi.
Bunday uylarning sifati, energiyani tejashi, zilzilabardoshligi xalqimizga juda maʼqul boʻlmoqda. Shu tajriba asosida mamlakatimizning boshqa hududlarida ham turar joylarni koʻpaytirish zarur, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ayni paytda uylar sotuvi boshlangan. Mijozlardan “call markazi” orqali 24 soat davomida ariza qabul qilish va maxsus dastur asosida xizmat koʻrsatish yoʻlga qoʻyilgan.
Turar joy majmuasida “aqlli shahar” konsepsiyasi asosida aholiga kommunal xizmat koʻrsatishning yangi tajribasi qoʻllaniladi. Yaʼni, uylarda elektr, santexnika yoki boshqa masalada biror muammo paydo boʻlsa, bu haqda markaziy boshqaruv pultiga xabar boradi va tezkor guruh zudlik bilan yetib keladi.
Loyihaga koʻra, hududga tutash bir kilometrga yaqin yoʻl va Boʻzsuv kanali atrofida velosiped yoʻlagi, bolalar maydonchalari, dam olish joylari, favvoralar, muzqaymoqxonalar tashkil etiladi.
Prezidentimiz shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf nomidagi majmuada amalga oshirilgan bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari oʻtgan yili fevral oyida ushbu majmua loyihasi bilan tanishib, uni yanada takomillashtirish, bunda xalqimiz va ulamolarning takliflarini ham oʻrganish boʻyicha topshiriqlar bergan edi.
Majmuada qisqa vaqtda ulkan qurilish-obodonlashtirish ishlari amalga oshirildi. 2 ming kishiga moʻljallangan masjid, anjumanlar zali, muzey, kutubxona, maqbara, tahoratxona va boshqa yordamchi xonalar bunyod etildi. Favvora qurilib, zamonaviy oʻrindiqlar oʻrnatildi.
Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf 1952 yil 15 aprel kuni Andijon viloyatida tavallud topgan. Juda qiyin va murakkab davrda Oʻrta Osiyo va Qozogʻiston musulmonlari diniy idorasi raisi, muftiy lavozimida ishladi. U kishi faoliyat koʻrsatgan yillar islomiy ilmlar, diniy qadriyat va anʼanalar qayta tiklangan davr sifatida tariximizda alohida oʻrin tutadi.
Muftiy vazifasida u kishi xalqaro miqyosda keng faoliyat yuritib, koʻplab islom mamlakatlari bilan madaniy-maʼrifiy aloqalarni rivojlantirish yoʻlida xizmat qildi. Ulugʻ vatandoshimizning dunyo musulmonlari orasidagi obroʻ-eʼtibori juda baland edi. U Jahon mutafakkir ulamolari yigʻini Ijroiya qoʻmitasi, Jahon musulmon ulamolari xalqaro uyushmasi, Jahon islom uyushmasi kabi nufuzli tashkilotlar, Iordaniya qirollik akademiyasi aʼzosi, Misr Arab Respublikasining “Nil lavri” oltin nishoni sovrindori boʻlgan. Shuni alohida taʼkidlash kerakki, zamonaviy tariximizda islomiy ilmlar boʻyicha hech kim bu darajada yuksak mavqega koʻtarilmagan.
Ulugʻ alloma diniy-maʼrifiy mavzularda 100 dan ziyod kitob yozgan. Shayx hazratlarining hikmatga toʻla soʻzlari, suhbatlari, radio va televideniye, matbuot sahifalaridagi chiqishlari yurtdoshlarimiz qalbidan chuqur joy olgan.
Prezidentimiz bu masjid shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf nomiga munosib boʻlganini taʼkidladi. Hazratning ilmiy merosini oʻrganish, maʼrifat va odob-axloq mavzularida koʻproq kitoblar chop etish, jamiyatimizdagi maʼnaviy muhitni mustahkamlash boʻyicha tavsiyalar berildi.
Shavkat Mirziyoyev “Toshkent” avtovokzalida boʻlib, bu yerda amalga oshirilgan ishlar va yoʻlovchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2017 yil 10 yanvardagi “Aholiga transport xizmati koʻrsatish hamda shaharlar va qishloqlarda avtobuslarda yoʻlovchilar tashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori asosida Toshkent shahridan viloyatlar markazlari va qoʻshni davlatlarga avtotransport qatnovi yoʻlga qoʻyildi. Tashlandiq holga kelib qolgan “Toshkent” avtovokzali taʼmirlanib, yoʻlovchilar va mamlakatimizga kelayotgan sayyohlar uchun koʻplab qulayliklar yaratildi.
Ayni paytda avtovokzalda bir vaqtning oʻzida 2 ming 200 yoʻlovchiga xizmat koʻrsatish imkoniyati mavjud. Vokzal soʻnggi rusumdagi texnologiyalar bilan jihozlangan. Bu yerda zamonaviy VIP-zal, ona va bola, tibbiyot xonalari, namozxona, mehmonxona, haydovchilar uchun dam olish xonasi, dispetcherlik xizmati, doʻkonlar, kafe-bar tashkil etilgan. Imkoniyati cheklanganlarning vokzal hududida emin-erkin harakat qilishi uchun ham sharoit yaratilgan. Ikkitadan lift va eskalator, maxsus panduslar shular jumlasidan.
Hozirgi kunda “Toshkent” avtovokzalidan Rossiyaning Nijniy Novgorod, Qozon, Qozogʻistonning Nur-Sulton, Chimkent, Turkiston, Qizil Oʻrda, Olmaota, Ushkunur, Taroz, Yettisoy, Qirgʻizistonning Bishkek, Tojikistonning Xoʻjand shaharlariga avtobuslar qatnamoqda. Ular xizmatidan kuniga mingtagacha yoʻlovchi foydalanadi.
Bundan tashqari, mahalliy yoʻnalishlarda kuniga 10 dan ortiq qatnov amalga oshirilayotir. Uzoq yoʻnalishlarga chiptalarni oldindan sotish yoʻlga qoʻyilgan. Har bir avtobus yoʻnalishga chiqishdan avval toʻliq texnik, haydovchilar esa tibbiy koʻrikdan oʻtadi. Avtobuslarning sanitar holati ham doimiy nazoratda.
Davlatimiz rahbari bu yerda yaratilgan sharoitni koʻzdan kechirdi. Xalqaro tajriba asosida avtobus haydovchilari malakasini oshirish, yoʻlovchilar xavfsizligini taʼminlash boʻyicha mutasaddilarga zarur topshiriqlar berdi.
Prezidentimizning 2018 yil 5 martdagi “Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarining vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun respublika tashqarisiga transportda chiqish vaqtida xavfsizligini taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga binoan xorijiy davlatlarga vaqtinchalik ishlash uchun ketayotgan fuqarolarni oʻz manziliga xavfsiz yetkazib qoʻyish maqsadida “Uzautotrans Service” korxonasi tashkil etildi. Korxona parkini zamonaviy avtobuslar bilan taʼminlash uchun Xitoyning “Zhengzhou Yutong Bus Co. Ltd.” kompaniyasidan 168 ta zamonaviy avtobus xarid qilindi.
Shu yerda mamlakatimizning transport-logistika tizimini rivojlantirish, xalqaro va shaharlararo avtobus yoʻnalishlari, avtovokzal hamda avtostansiyalarni takomillashtirish loyihalari taqdimoti oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbari Uchtepa tumanidagi 238-umumiy oʻrta taʼlim maktabining yangi oʻquv binosi bilan tanishdi.
Mazkur taʼlim muassasasi 1969 yilda qurilgan. Maktablarni qurish, rekonstruksiya qilish, mukammal taʼmirlash va jihozlash boʻyicha manzilli dastur asosida 2006 yilda joriy taʼmirdan chiqarilgan bu muassasada 2 ming 600 dan ziyod oʻquvchi ikki smenada taʼlim oladi.
Yangi oʻquv binosi qurilishiga 2 milliard soʻmdan ortiq byudjet mablagʻi sarflandi. U 240 oʻringa moʻljallangan. Kutubxona, musiqa, texnologiya, ingliz tili, tasviriy sanʼat kabi 12 oʻquv xonalari zamonaviy jihozlangan. “Yoshlar teatr studiyasi”, “Yosh ijodkorlar”, “Xalq cholgʻu asboblari”, “Dasturlash va kompyuter saboqlari”, “Tadbirkor qizlar”, tikuvchilik va bichuvchilik toʻgaraklari oʻquvchilar ixtiyorida. Kutubxonada Wi-Fi hududi tashkil etilgan boʻlib, oʻquvchilar elektron va audiokitoblardan bemalol foydalanishi mumkin.
Prezidentimiz yangi binodagi sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Taʼlim tizimiga zamonaviy oʻquv dasturlarini joriy etish boʻyicha tavsiyalar berdi.
Shu yerda Toshkent shahar xalq taʼlimi muassasalarining bugungi ahvoli, maktablarning moddiy-texnik taʼminoti boʻyicha maʼlumot berildi.
Toshkent shahrida ayni paytda 303 ta maktab mavjud. Ularda 409 mingdan ziyod oʻquvchi tahsil olmoqda. 217 ta maktabda 2-3 smenada taʼlim beriladi. 2019-2020oʻquv yilida oʻquvchilar soni 450 mingga yetib, qoʻshimcha 40 ming oʻquvchi oʻrniga ehtiyoj paydo boʻladi. Shuning uchun 9 ta, jumladan, joriy yilning oʻzida 7 ming 350 oʻrinli 5 ta yangi maktab, 37 ta maktabda qoʻshimcha binolar qurish taklifi ilgari surildi.
Yangi maktab qurishdan oldin bor imkoniyatlardan, jumladan, kollej va litseylardan boʻshagan binolardan unumli foydalanish masalasini oʻrganib chiqish zarur. Maktablar qurilishiga, arxitekturasiga yangicha uslubda yondashish maqsadga muvofiqdir, dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari Uchtepa tumanida 200 nafar xotin-qiz ish bilan taʼminlanadigan tikuvchilik sexiga bordi. Mamlakatimizda xotin-qizlar bandligini taʼminlash, ichki bozorni oʻzimizda ishlab chiqarilgan sifatli kiyim-kechaklar bilan toʻldirishda joylarda tashkil etilayotgan tikuvchilik korxonalarining alohida oʻrni bor.
Yaqinda “Kozimjon reyting servis” korxonasi tomonidan tashkil etilgan tikuvchilik sexi shulardan biri. Bu sex “Koʻkcha tekstil” jamiyati bilan hamkorlikda bunyod etildi. Loyiha qiymati 3 milliard soʻm. “Koʻkcha tekstil” xorijdan 100 ta zamonaviy tikuv mashinasi va yordamchi uskunalar olib kelib oʻrnatdi. Sex yiliga 500 ming dona tayyor trikotaj mahsuloti ishlab chiqarish quvvatiga ega. Asosan Uchtepa tumanidagi band boʻlmagan xotin-qizlar qayta oʻqitilib, ishga qabul qilinadi. Kelgusida tayyor mahsulotlar uchun maxsus koʻrgazma zali tashkil etish koʻzda tutilgan.
Korxona xizmat koʻrsatish sohasida ish yuritadi. 2017 yili supermarket, 2018 yilda oilaviy restoran qurilib, 135 ish oʻrni yaratilgan. Toshkent shahridagi Inha universiteti bilan hamkorlikda ochilgan maxsus tayyorlov kursi faoliyat koʻrsatmoqda.
Prezident bu kabi korxonalarning mamlakatimiz iqtisodi rivojidagi oʻrniga toʻxtalib, birinchi navbatda, mahsulot sifatiga eʼtibor qaratish zarurligini qayd etdi. Bozor talabini doimiy oʻrganib borish, mahsulot eksportini yoʻlga qoʻyish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Uchtepa tumani rahbarlari, mahallalar raislari, ziyolilar, mutasaddilar bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari tumanda aholi jon boshiga sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish va xizmat koʻrsatish Toshkent shahri boʻyicha oʻrtacha koʻrsatkichdan 2 barobar kamligini qayd etdi. Tadbirkorlikni rivojlantirish, ish oʻrinlarini koʻpaytirish, ichki yoʻllar va kommunal tarmoqlarni taʼmirlash, yoshlar masalasi boʻyicha koʻp ishlar qilinishi zarurligini taʼkidladi.
Uchtepa tumanini har tomonlama rivojlantirish boʻyicha alohida qaror qabul qilinadi. Unga nisbatan aniq takliflaringizni aytsangiz, bu hujjat amaliy jihatdan yanada foydali, qamrovli boʻladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tuman iqtisodiyotini rivojlantirish maqsadida2019-2020 yillarda umumiy qiymati 1 trillion 540 milliard soʻmlik 61 ta loyihani amalga oshirish boʻyicha tuman investitsiya dasturi shakllantirilgan. Ushbu loyihalar doirasida 132 million dollar xorijiy sarmoya oʻzlashtirilib, 6 mingdan ziyod yangi ish oʻrni yaratiladi.
Tumandagi boʻsh turgan yoki toʻliq ishlatilmayotgan 194 ta obyekt faoliyatini qayta tiklash yoki ular negizida yangi korxonalar tashkil etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
“Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida oʻz biznesini boshlamoqchi boʻlgan oilalarni aniqlab, ularga jami 37 milliard soʻm miqdoridagi imtiyozli bank kreditlari qisqa muddatda toʻliq ajratilishini taʼminlash lozimligi qayd etildi.
Joriy yilda Investitsiya va “Obod mahalla” dasturlariga muvofiq 1 ming 200 oʻrinli 5 ta bogʻchada qurilish, rekonstruksiya va kapital taʼmirlash ishlari bajariladi. Shuningdek, 200 oʻrinli 2 ta yangi xususiy bogʻcha tashkil etiladi. 24-oilaviy poliklinikaning yangi binosi qurilishi yakunlanib, foydalanishga topshiriladi.
“Obod mahalla” dasturi doirasida joriy yilda Guzar va Farhod mahallalarida 60 ta koʻp qavatli uy, ichki yoʻllar, elektr va oqova suv tarmoqlari, ijtimoiy soha obyektlarida 18 milliard soʻmlik taʼmirlash-tiklash ishlari bajariladi. Natijada 11 ming nafar aholining turmush sharoiti yaxshilanadi.
“Yoshlar – kelajagimiz” Davlat dasturiga muvofiq, 12,5 milliard soʻm imtiyozli kredit ajratish orqali 14 ta loyiha amalga oshiriladi. Yoshlarni zararli taʼsirdan saqlash va boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish uchun ularni madaniyat, sanʼat, sport, kitob oʻqish va axborot texnologiyalariga qiziqtirishga qaratilgan 5 ta tashabbus hayotga izchil tatbiq etiladi.
Tuman yoshlari uchun “Ekobogʻ”, “Yashil xiyobon”, “Kitob kafesi” va “Koʻcha sporti” namunasidagi sport-sogʻlomlashtirish maydonchalari barpo etiladi.
Uchrashuv ochiq muloqot tarzida oʻtdi. Odamlar oʻz fikr-mulohazalarini bildirdi. Prezidentimiz takliflarni tegishli rejalarga kiritish, yaqin vaqtlarda amalga oshirish boʻyicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Благие инициативы - путь к стремительному прогрессу
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 мая ознакомился с осуществляемыми в городе Ташкенте созидательной работой и крупными проектами.
Глава государства посетил комплекс "Сузук-ота" в Шайхантахурском районе.
Благие дела, осуществляемые по бережному сохранению священных канонов ислама, возрождению наследия наших великих предков, благоустройству мест поклонения, будут способствовать дальнейшему приумножению благородных лучей месяца Рамазан.
Под руководством Президента Шавката Мирзиёева ежегодно в месяц Рамазан претворяются в жизнь новые инициативы, направленные на пропаганду истинной гуманистической сути ислама, развитие науки, обеспечение свободы вероисповедания, создание широких возможностей для мусульман. В частности, в прошлом году в Рамазан хайит в Ташкенте был заложен фундамент Центра исламской цивилизации.
Введение в строй комплекса "Сузук-ота" в дни священного Рамазана стало настоящим подарком для жителей столицы.
До недавнего времени место паломничества "Сузук-ота", о существовании которого знали немногие, а также старая мечеть находились в плачевном состоянии.
Шавкат Мирзиёев посещал комплекс “Сузук-ота” 26 мая 2017 года. Тогда глава государства дал поручения по реконструкции мавзолея и мечети, благоустройству прилегающей к ним территории. А 9 февраля 2018 года Президент ознакомился с ходом работ и отметил необходимость строительства рядом с комплексом центра ремесленничества и библиотеки. Осуществленные после этого созидательные и благоустроительные работы подарили историческим памятникам новую жизнь.
Реконструированы мавзолей и молитвенный зал, воздвигнуты мечеть и два минарета, благоустроена территория площадью почти 8 гектаров, построены фонтаны. В комплексе размещены музей, библиотека, сход граждан махалли и другие учреждения. По обеим сторонам построены 30 коттеджей для ремесленников на 4,5 сотки каждый.
Внук Ходжи Ахмада Яссави Сузук-ота являлся одним из ярких представителей тариката яссавия, мастером резьбы по дереву. Он воспитал сотни учеников, которых обучал не только ремеслу, но и честному труду. В 1363-1364 годах Сахибкираном Амиром Темуром у могилы Сузук-ота были возведены мавзолей и мечеть.
В результате созидательных работ, осуществленных здесь по инициативе главы государства, данный бесценный памятник стал новым священным местом поклонения, сохраняя при этом свой исторический облик.
Президент ознакомился с проделанной работой.
Здесь же состоялась беседа с религиозными деятелями и аксакалами. Шавкат Мирзиёев поздравил их с наступлением месяца Рамазан и отметил, что открытие обновленного комплекса в эти благословенные дни - добрый знак.
Отмечалось, что Шайхантахур издревле считался центром ремесленничества Ташкента, а бережное сохранение немеркнущих традиций наших предков будет способствовать развитию в стране не только древних видов ремесленничества, но и туризма.
Другие стремятся написать историю, которой на самом деле не было. А мы не смогли полноценно донести до нашего народа, молодежи нашу великую историю, наследие предков. Уделяя внимание таким местам, мы побуждаем всех к осознанию себя, своей истории, подчеркнул глава государства.
Возведенные здесь дома переданы мастерам-ремесленникам этой махалли. Они занимаются столярным делом, чеканкой, изготовлением музыкальных инструментов, колыбелей, резьбой по дереву, художественной резьбой, строительством, сапожным делом.
Президент осмотрел эти дома, побывал в мастерских резьбы по дереву и каллиграфии. На первом этаже двухэтажных коттеджей будут открыты мастерские и магазины. Они в сочетании с комплексом превратятся в центр посещения туристов.
Ремесленничество - честный труд. Сегодня самая большая задача, стоящая перед нами, - создание рабочих мест. Создадим условия ремесленникам, и они будут содержать себя, дадут работу другим. Подготовят учеников, многие молодые люди освоят ремесло, наладят свое дело, будут получать доход, сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны рекомендации по сохранению исторического облика города Ташкента с акцентом на древнюю роль Шайхантахура в развитии ремесленничества и предпринимательства.
Президент ознакомился с новыми многоэтажными домами, возводимыми на улице Богистон Чиланзарского района.
На сегодняшний день результаты реформ по дальнейшему улучшению условий жизни народа находят свое отображение в каждом районе, в каждой махалле. Сегодня и в Ташкенте строятся многоэтажные дома, современные школы, детские сады, пункты торговли и бытового обслуживания, парковки для автомобилей.
Дома, возведенные на улице Богистон Чиланзарского района Ташкента, являются очередным примером последовательной реализации запланированных проектов. Президент уже посещал это место 21 декабря 2018 года. И ознакомился с макетами домов, дал необходимые указания. Спустя пять месяцев здесь появился современный жилой массив.
На территории общей площадью 5,6 гектара предусмотрено возведение всего 24 девятиэтажных домов. В настоящее время завершено строительство 17 домов, в них выполняются внутренняя отделка и фасадные работы.
Главе государства рассказано о примененных при строительстве технологиях.
Жилье сооружено на основе инновационных методов со 100- процентным применением строительных материалов отечественного производства и энергоэффективных материалов, сохраняющих тепло. Это позволяет сохранять до 70 процентов энергии. В каждой квартире автономное управление отоплением и охлаждением. Самое главное, дома будут сданы в эксплуатацию в условиях "под ключ".
Президент осмотрел одну из квартир.
Широкие, просторные, высокопотолочные и комфортные дома станут новым образцом градостроительства и предоставят людям возможность жить по-новому.
Качество и экономичность, сейсмостойкость таких домов придутся по душе нашему народу, необходимо расширение жилищного строительства с использованием этого опыта и в других регионах страны, сказал Шавкат Мирзиёев.
В настоящее время уже начата продажа домов. С помощью call-центра налажены круглосуточный прием заявок и обслуживание клиентов на основе специальной программы.
В жилом комплексе на основе концепции “умный город” будет применен новый опыт по оказанию коммунальных услуг. То есть при возникновении в домах проблем с электроэнергией, сантехникой и других об этом поступает сообщение на пульт управления и на место происшествия незамедлительно выезжает оперативная группа.
В соответствии с проектом на прилегающей к территории почти однокилометровой дороге и у канала Бозсу будут сооружены велосипедная дорожка, детская площадка, места для отдыха, фонтаны, кафе мороженого.
Президент ознакомился с созидательной работой, осуществленной в комплексе имени шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа.
Шавкат Мирзиёев посетил это место в феврале прошлого года и, знакомясь с проектом данного комплекса, дал поручения по его дальнейшему совершенствованию, изучению при этом предложений нашего народа и религиозных деятелей.
Комплекс вобрал в себя мечеть, рассчитанную на 2 тысячи человек, конференц-зал, музей, библиотеку, мавзолей, комнату для омовения и другие подсобные помещения. В нем также осуществлены работы по благоустройству и озеленению. Возведен фонтан, установлены скамейки.
Шейх Мухаммад Садык Мухаммад Юсуф родился 15 апреля 1952 года в Андижанской области. В весьма тяжелый период он стал председателем, муфтием Духовного управления мусульман Средней Азии и Казахстана. Как эпоха возрождения исламской науки, религиозных ценностей и традиций этот период занимает особое место в нашей истории.
На должности муфтия он вел широкую деятельность в международном масштабе, ему удалось наладить и развивать культурно-просветительские связи со многими исламскими государствами. Шейх снискал огромное уважение мусульман всего мира. Наш великий соотечественник являлся членом Исполнительного комитета Всемирного союза мусульманских улемов, Собрания исламских улемов и мыслителей мира, Королевской академии исламской мысли Иордании. Он удостоился золотой медали “Лавр Нила” Арабской Республики Египет. Следует особо отметить, что еще никто в истории современного Узбекистана не поднимался на такой уровень по исламской науке.
Он написал более 100 книг на различную религиозно-просветительскую тематику, внес большой вклад в дело пропаганды просвещенного ислама, повышения знаний и духовности людей.
Президент отметил, что эта мечеть достойна носить имя шейха Мухаммада Садыка Мухаммада Юсуфа. Даны рекомендации по изучению научного наследия шейха, расширению издания книг на просветительскую и духовно-нравственную тематику, укреплению духовной обстановки в нашем обществе.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой, проведенной на автовокзале "Ташкент", и условиями, созданными для пассажиров.
В соответствии с постановлением главы государства от 10 января 2017 года "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы транспортного обслуживания населения и пассажирского автобусного сообщения в городах и селах" налажено автотранспортное сообщение из Ташкента в областные центры и города соседних стран.
В частности, проведена широкомасштабная работа по преображению облика пришедшего в упадок автовокзала "Ташкент", созданию благоприятных условий для местных пассажиров и иностранных туристов. Здесь создана возможность обслуживания одновременно более 2200 пассажиров. Вокзал оснащен самыми передовыми технологиями. Имеются современный VIP-зал, гостиница, комната матери и ребенка, медицинский пункт, магазины, помещения для совершения молитвы, кафе-бары, комната отдыха для водителей. Кроме того, созданы также все условия для свободного передвижения лиц с ограниченными возможностями, установлены два лифта, два эскалатора, специальные пандусы.
В настоящее время с автовокзала “Ташкент” совершаются рейсы в города Нижний Новгород, Казань (Россия), Нур-Султан, Шымкент, Туркистан, Кызылорда, Алматы, Ушкунур, Тараз, Жетысай (Казахстан), Бишкек (Кыргызстан), Хужанд (Таджикистан). Услугами автобусов ежедневно пользуются до 1000 пассажиров.
Кроме того, в день осуществляется свыше 10 местных рейсов. Билеты на дальние дистанции можно приобрести предварительно. Перед рейсом каждый автобус проходит полный техосмотр, а водители - медицинское обследование. Под постоянным контролем - санитарное состояние автобусов.
Глава государства ознакомился с созданными здесь условиями и удобствами. Дал ответственным лицам необходимые поручения по повышению квалификации водителей автобусов на основе международного опыта, обеспечению безопасности пассажиров.
В рамках реализации постановления Президента “О мерах по обеспечению безопасности граждан Республики Узбекистан во время их выезда на транспорте за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности” от 5 марта 2018 года учреждено предприятие «Uzautotrans Service» для осуществления безопасных автобусных перевозок. Парк предприятия пополнен 168 современными автобусами производства китайской компании «Zhengzhou Yutong Bus Co. Ltd.».
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию транспортно-логистической системы страны, совершенствованию международных и междугородних автобусных маршрутов, автовокзалов и автостанций.
Глава государства осмотрел новое учебное здание средней общеобразовательной школы №238 Учтепинского района.
Данное учебное заведение построено в 1969 году. В школе, где был в 2006 году проведен текущий ремонт в соответствии с адресной программой по строительству, реконструкции, капитальному ремонту и оснащению общеобразовательных школ, в двух сменах обучаются свыше 2 600 учащихся.
На строительство нового учебного здания затрачено свыше 2 миллиардов сумов бюджетных средств. Оно рассчитано на 240 мест. В современном стиле оснащены 12 учебных кабинетов, таких как библиотека, кабинеты музыки, технологии, английского языка, изобразительного искусства. В распоряжении учащихся кружки “Молодежная театральная студия”, “Юные творческие деятели”, “Народные инструменты”, “Программирование и компьютерная грамотность”, “Предприимчивые девушки”, а также по кройке и шитью. В библиотеке организована зона Wi-Fi, учащиеся могут пользоваться электронными и аудиокнигами.
Президент ознакомился с условиями, созданными в новом здании. Дал рекомендации по внедрению в образовательный процесс современных учебных программ.
Здесь дана информация о нынешнем состоянии учреждений народного образования города Ташкента, их материально-техническом обеспечении.
В настоящее время в городе Ташкенте действуют 303 школы. В них обучаются свыше 409 тысяч учащихся. В 217 школах учебный процесс налажен в 2-3 сменах. В 2019/2020 учебном году численность учащихся достигнет 450 тысяч, это значит, что появится потребность в дополнительных местах для 40 тысяч учащихся. Поэтому выдвинуто предложение о строительстве 9, в том числе в нынешнем году - 5, новых школ на 7 350 мест, а в 37 школах - дополнительных зданий.
Перед строительством новой школы необходимо сначала задействовать имеющиеся возможности, в том числе рационально использовать освободившиеся от колледжей и лицеев здания. Школы необходимо строить на основе новых методов, сказал Президент.
Глава государства посетил также швейный цех, где будут трудоустроены 200 женщин. Организуемые на местах швейные предприятия занимают особое место в обеспечении занятости женщин, пополнении внутреннего рынка качественной одеждой отечественного производства.
Швейный цех в Учтепинском районе, организованный недавно предприятием «Козимжон рейтинг сервис», - из их числа. Цех построен совместно с обществом “Кукча текстиль”. Стоимость проекта 3 миллиарда сумов. Из-за рубежа завезены и установлены 100 современных швейных машин и другое оборудование. В результате создана возможность производить в год 500 тысяч единиц готовой трикотажной продукции. Будут обучены и трудоустроены женщины из Учтепинского района. В будущем планируется создание специального выставочного зала для готовой продукции.
Предприятие “Козимжон рейтинг сервис” специализируется на сфере обслуживания. В 2017 году был построен супермаркет, а в 2018 году - семейный ресторан, создано 135 рабочих мест. Функционируют также специальные подготовительные курсы, открытые совместно с университетом Инха в городе Ташкенте.
Президент, говоря о роли текстильных предприятий в развитии экономики страны, указал на необходимость расширения ассортимента продукции, постоянного изучения рынка и налаживания экспорта.
Шавкат Мирзиёев провел встречу с руководством, председателями махаллей Учтепинского района, представителями интеллигенции и ответственными лицами.
Глава государства отметил, что промышленное производство района на душу населения и сфера услуг в два раза отстают от общегородского показателя. Подчеркнул, что предстоит немало сделать в деле развития предпринимательства, увеличения рабочих мест, ремонта внутренних дорог и коммунальных сетей, воспитания молодежи.
Будет принято отдельное постановление по всестороннему развитию Учтепинского района. Если вы внесете конкретные предложения, этот документ будет еще более продуктивным и полезным, сказал Президент.
В целях развития экономики района в 2019-2020 годах сформирована инвестиционная программа из 61 проекта общей стоимостью 1 триллион 540 миллиардов сумов. В рамках проектов будет освоено иностранных инвестиций в размере 132 миллиона долларов, создано свыше 6 тысяч новых рабочих мест.
Даны поручения по восстановлению деятельности пустующих либо полностью не задействованных 194 объектов или созданию на их базе новых предприятий.
Подчеркивалось, что в рамках программы “Каждая семья – предприниматель” необходимо выявить семьи, желающие наладить собственный бизнес, и обеспечить полное выделение им в короткие сроки льготных кредитов в размере 37 миллиардов сумов.
В нынешнем году в соответствии с Инвестиционной программой и программой "Обод махалла” в 5 детских садах на 1 200 мест будут выполнены работы по строительству, реконструкции и капитальному ремонту. Кроме того, будет создано 2 новых частных детских сада на 200 мест. Будет введено в эксплуатацию новое здание семейной поликлиники №24.
В нынешнем году в рамках программы “Обод махалла” в махаллях Гузар и Фарход будут выполнены строительно-восстановительные работы 60 многоэтажных домов, внутренних дорог, электросетей и водопроводов, объектов социальной сферы на 18 миллиардов сумов. В результате улучшатся условия жизни 11 тысяч жителей.
В соответствии с Государственной программой “Yoshlar - kelаjagimiz” будет реализовано 14 проектов с привлечением 12,5 миллиарда сумов льготного кредита. В целях ограждения молодежи от негативного воздействия чуждых идей и организации ее содержательного досуга будут последовательно внедрены 5 инициатив, направленных на повышение ее интереса к культуре, искусству, спорту, чтению книг и информационным технологиям.
Для молодежи района будут возведены спортивно-оздоровительные площадки, такие как “Экопарк”, “Зеленая аллея”, “Книжное кафе” и “Уличный спорт”.
Встреча прошла в форме открытого диалога. Участники высказали свои мнения. Президент поручил ответственным лицам включить эти предложения в соответствующие планы и обеспечить их скорейшее исполнение.