“Sh.Mirziyoyev o‘z va’dalarini bajarishga sodiq ekanligini namoyon etdi”
Buyuk Britaniyada chop etiladigan “fDi Magazine” jurnali sahifasida O‘zbekistonga bag‘ishlangan maqola bosilib chiqdi. Ushbu nashr bosh muharriri o‘rinbosari Yakopo Dettoni qalamiga mansub mazkur maqolada O‘zbekiston valyuta bozorining liberallashuvi siyosati tahlil etilgan.
Muallifning qayd etishicha, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “mamlakatga xorijlik sarmoyadorlarni qaytarish bo‘yicha tutgan yangi monetar yo‘l doirasida qisqa muddatli xavf-xatarlarga duch kelmoqda”.
O‘zbekiston davlati rahbari, deb yozadi tahlilchi, xorijiy sarmoyalar uchun eng asosiy to‘siqlardan birini bartaraf etish maqsadida ko‘p yillik kuchli valyuta nazoratidan voz kechdi.
O‘zbekiston valyuta rejimi o‘tgan yillar davomida xalqaro yakkalanish evaziga bo‘lsa-da milliy sanoatni ilgari surish maqsadida tuzilgan kuchli moliyaviy nazorat tizimining markaziy qismi edi. Biroq so‘nggi yillar davomida o‘zbek so‘mining rasmiy kursi bilan “qora bozor” bahosi o‘rtasidagi farq sezilarli darajada o‘sib ketganidan so‘ng bu tizim borgan sari samarasiz bo‘lib qoldi, deb yozadi britaniyalik ekspert.
2017 yil boshida Prezident Shavkat Mirziyoyev valyuta almashuvi liberallashtirilishini e’lon qilgani holda bu tajribaga barham berdi. Ya.Dettonining xabar berishicha, bu bir kechada so‘mning qiymati keskin tushib ketishiga olib keldi. Shu bilan birga, xorijlik kuzatuvchilar ayrim ehtiyotkorliklar bilan bo‘lsa-da, bu liberallashuvni e’tirof etdilar.
“Control Risks” konsalting firmasining Rossiya Federatsiyasi va MDH bo‘yicha yetakchi hamkori Tim Stenlining bayon etishicha, mazkur chora “muayyan bosqichda to‘rt xil almashuv kursi amal qilgan (Markaziy bank, pul ayirboshlash shoxobchasi, birja va “qora bozor” baholari) bu tizimga xos bo‘lgan yo‘lni sarmoyadorlar uchun ko‘pgina firibgarlik va korruptsiya xatarlaridan tozalaydi. Bu to‘g‘ri yo‘nalishdagi zarur chora edi, biroq valyuta siyosatini yanada liberallashtirish uchun yana ko‘pgina ishlarni amalga oshirish kerak”.
Maqolada alohida ta’kidlanishicha, Shavkat Mirziyoyev iqtisodiyotni modernizatsiyalash va liberallashtirish bo‘yicha o‘z va’dalarini bajarishga sodiq ekanligini namoyon etdi. O‘zbekiston Prezidenti “paxta dalalarida majburiy mehnatga barham berdi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki singari xalqaro institutlar bilan o‘zaro munosabatlarni qayta tikladi, shu bilan birga, tarqalib ketgan korruptsiyaga qarshi kurashish asnosida ma’muriy tizimni isloh etishga va’da berdi”.
“fDi Magazine” jurnali “Moody’s” xalqaro reyting agentligining 2017 yil 11 sentyabrdagi ma’ruzasiga murojaat etar ekan, so‘mning qadr-qimmatiga bo‘lgan ishonchli tiklash maqsadlaridagi pul-kredit va fiskal siyosatni samarali amalga oshirish, pul qadrsizlanishini tutib turish va iqtisodiyotni mustahkamlash favqulodda murakkab kechadi, degan fikrlarni o‘quvchilarning e’tiboriga havola qilgan.
“Janob Mirziyoyev ortga chekinmadi, xavf-xatarlarga peshvoz chiqdi”, deya xulosa qiladi britaniyalik tahlilchi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Markaziy Osiyoda mutlaqo yangi siyosiy muhit yaratmoqda
25.04.2018, 11:34
Turkmaniston Prezidenti Toshkentga yetib keldi
23.04.2018, 16:49
To'ydan ortgan pulga moshina oladiganni ko'rganmisiz?
22.04.2018, 15:57
Tadbirkorlik va shaharsozlik faoliyatini amalga oshirish uchun yer uchastkalarini doimiy foydalanishga berish tartibini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida

«Ш.Мирзиёев продемонстрировал приверженность исполнению своих обещаний»
На страницах издающегося в Великобритании журнала fDi Magazine опубликована авторская статья заместителя главного редактора Якопо Деттони. В материале дается анализ политики либерализации валютного рынка Узбекистана.
Как отмечает автор, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев «сталкивается с краткосрочными вызовами в рамках своего нового монетарного курса по возвращению иностранных инвесторов в страну».
Глава узбекского государства, пишет аналитик, отказался от многолетней практики жесткого валютного контроля в целях преодоления одного из главных препятствий для иностранных инвестиций.
Валютный режим Узбекистана был сердцевиной структуры жесткого финансового контроля, построенной в предыдущие годы в целях продвижения национальной промышленности, даже ценой международной изоляции. Однако,  отмечает британский эксперт, она стала все более дисфункциональной в последние годы, когда разница между официальным курсом узбекского сума и курсом на «черном рынке» значительно возросла.
В начале сентября 2017 года Президент Шавкат Мирзиёев прекратил эту практику, провозгласив либерализацию обменного курса. Я.Деттони сообщает, что это привело к резкому падению курса сума за одну ночь. Вместе с тем зарубежные наблюдатели признали факт либерализации, хотя с некоторой долей осторожности.
Как заявил старший партнер по РФ и СНГ консалтинговой фирмы Control Risks Тим Стэнли, указанная мера «очищает путь для инвесторов от многих мошеннических и коррупционных рисков, свойственных системе, которая на каком-то этапе имела четыре различных обменных курса (Центрального банка, в обменных пунктах, биржевой, а также на «черном рынке»). Это было необходимой мерой в правильном направлении», но многого предстоит предпринять для дальнейшей либерализации экономики.
В статье особо подчеркивается, что Шавкат Мирзиёев продемонстрировал приверженность исполнению своих обещаний модернизировать и либерализовать экономику. Президент Узбекистана «остановил принудительный труд на хлопковых полях, возобновил отношения с международными институтами, такими как Европейский банк реконструкции и развития, и пообещал реформировать административную систему, борясь с распространенной коррупцией».
Согласно докладу международного рейтингового агентства Moody’s от 11 сентября, которое цитирует fDi Magazine, эффективное осуществление денежно-кредитной и фискальной политики в целях восстановления доверия к стоимости сума, сдерживание инфляционных ожиданий и укрепление экономики будет чрезвычайно сложным.