Shavkat Mirziyoyev zamonaviy dunyoni o’zgartirayotgan o’n nafar yetakchi ro’yxatida
Muntazam ravishda xabar qilinayotganidek, dunyo jamoatchiligi O’zbekistonda ro’y berayotgan o’zgarishlarni diqqat bilan kuzatib borayotgani barobarida  ularga yuqori baholarni ham bermoqda. Mamlakatimizda kechayotgan hozirgi o’zgarishlar, xorijlik ekspertlarning fikr bildirishlaricha, nafaqat milliy, balki umumiy xalqaro ahamiyat ham kasb etmoqda.
Jumladan, Turkiyaning yetakchi iqtisodiy nashrlaridan biri - “Derin Ekonomi” jurnalining sharhlovchilari O’zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni o’z mamlakati va mintaqasidagi vaziyatlar o’zgarishiga sezilarli ta'sir ko’rsatishga qodir bo’lgan jahonning birinchi o’n nafar yetakchisi ro’yxatiga kiritdilar.
“Derin Ekonomi” jurnali reytingi Turkiyadagi boshqa bir yetakchi nashr - “Yeni Şafak” gazetasi tomonidan ham ko’chirib bosildi.
Mazkur ro’yxatdan muhim ahamiyatga molik qarorlari bilan o’z mamlakatlari va mintaqalaridagi mavjud vaziyatni o’zgartirib yuboradigan va bu bilan xalqaro maydondagi vaziyatga faol ta'sir ko’rsatadigan hamda jahon ommaviy axborot vositalarining  “nyusmeykeri”, ya'ni ularning diqqat-e'tibori ob'yekti bo’lib qolayotgan yetakchilar nomlari joy oldi.
Mutaxassislarning qayd etishlaricha, Sh.Mirziyoyev O’zbekiston Respublikasi Prezidenti etib saylangan birinchi kunlardanoq mamlakatni yalpi liberallashtirish, “har yerda hoziru nozir” bo’lgan huquq-tartibоt idoralari faoliyatini tartibga solish, diniy e'tiqod erkinligini ta'minlashga qaratilgan chuqur islohotlarni hayotga tadbiq etmoqda.
Ta'kidlanganidek, yangi rahbariyat boshchiligida O’zbekistonda mamlakatni amalda erkin bozor sari harakatlantirishga hamda tashqi savdo va valyuta siyosatini liberallashtirishga yo’naltirilgan o’ta muhim qarorlar qabul qilingani xorijlik sarmoyadorlar uchun respublikaning jozibadorligini oshirdi.
Boshqa davlatlar, birinchi navbatda, qo’shni mamlakatlar bilan o’zaro munosabatlarni tubdan yaxshilash yo’lini tutgani Shavkat Mirziyoyevning O’zbekiston Prezidenti lavozimidagi eng katta e'tiborga munosib  qadamlaridan biri bo’ldi.
Turk nashrlarida qayd etilishicha, mazkur reytingdan joy olgan o’n mamlakat yetakchilarining ismi shariflari, ehtimol, shu paytga qadar jahon hamjamiyati uchun taniqli bo’lmagan, biroq 2018 yili ular “har bir kishiga o’zlarini tanitishadi”.

Шавкат Мирзиёев в списке десяти лидеров, меняющих современный мир
Мировая общественность пристально следит за происходящими в Узбекистане переменами и, как мы об этом регулярно сообщаем, высоко оценивает их. Нынешние процессы в нашей стране, по мнению зарубежных экспертов, местами имеют не только национальную, но и международную значимость.
В частности, политические обозреватели одного из ведущих в Турции экономических изданий Derin Ekonomi включили Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в первую десятку лидеров в мире, способных оказать существенное влияние на изменение ситуации в своих странах и регионах.
Рейтинг журнала Derin Ekonomi перепечатан другим видным в Турции изданием – газетой Yeni Şafak.
В список вошли имена тех персон, которые кардинальными решениями меняют статус-кво в своих странах, регионах и оказывают тем самым активное влияние на ситуацию на международной арене, становятся «ньюсмейкерами» мировых СМИ.
Как отмечают специалисты, Ш.Мирзиёев с первых дней избрания Президентом Республики Узбекистан проводит глубокие реформы, нацеленные на всеобщую либерализацию страны, упорядочивание деятельности «вездесущих» правоохранительных органов, обеспечение свободы вероисповедания.
Подчеркивается, что при новом руководителе в Узбекистане приняты кардинальные решения, направленные на действенное продвижение страны по пути к свободному рынку, либерализацию внешней торговли и валютной политики, что повысило привлекательность республики для иностранных инвесторов.
Одним из самых существенных шагов Шавката Мирзиёева на посту Президента Узбекистана называется курс на коренное улучшение отношений с другими государствами, в первую очередь с сопредельными.
Как отмечается в турецких изданиях, имена включенных в данный рейтинг десяти лидеров списка, возможно, не были известны для мирового сообщества до недавних пор, однако в 2018 году они «дадут о себе знать каждому».