Parlament so‘roviga, senator yoki deputat so‘roviga javob bermadingizmi – EKIHning 7 baravarigacha jarima
08.01.2018, 15:52
3.01.2018 yildagi O‘RQ-456-son Qonun bilan parlament so‘rovini, senator yoki deputat so‘rovini ko‘rib chiqishda qonunbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik joriy etildi.
Buning uchun MJtKning 193-moddasiga qo‘shimcha kiritildi. Mansabdor shaxslarning parlament so‘rovini, senator yoki deputat so‘rovini ko‘rib chiqishdagi quyidagi g‘ayriqonuniy harakatlariga nisbatan jarima solinadi:
• so‘rovni ko‘rib chiqmasdan qoldirish;
• so‘rovni ko‘rib chiqish muddatlarini uzrli sabablarsiz buzish;
• so‘rov yuzasidan bila turib noto‘g‘ri ma’lumotlarni qasddan taqdim etish.
Buning uchun mansabdor shaxslar EKIHning 3 dan 7 baravarigacha jarima bilan jazolanadi.
Ma’lumot uchun:
Parlament so‘rovi – Oliy Majlis Qonunchilik palatasi yoki Senati tomonidan davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining mansabdor shaxslariga qonunlarning, turli sohalardagi davlat dasturlarining ijrosi masalalari hamda ularning vakolatlariga kiradigan boshqa muhim masalalar yuzasidan asoslantirilgan tushuntirish berish yoki nuqtai nazarini bayon etish talabi bilan so‘rovi yuboriladigan so‘rov (“O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati to‘g‘risida” va “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi to‘g‘risida”gi konstitutsiyaviy qonunlarning 12-moddalari).
Senator so‘rovi – qoida tariqasida, tegishli hududlarning manfaatlari bilan bog‘liq masalalar yuzasidan asoslantirilgan tushuntirish berish yoki nuqtai nazarini bayon etish talabi bilan so‘rov (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining reglamenti to‘g‘risida”gi Qonunning 31-1-moddasiga qarang).
Deputat so‘rovi - qoida tariqasida, tegishli saylov okrugi saylovchilarining yoki O‘zbekiston ekologik harakatining huquqlari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash bilan bog‘liq masalalar yuzasidan asoslantirilgan tushuntirish berish yoki nuqtai nazarini bayon etish talabi bilan so‘rov (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining reglamenti to‘g‘risida”gi Qonunning 32-1-moddasigaqarang).

Не ответил на парламентский запрос, запрос сенатора или депутата – штраф до 7 МРЗП
Законом от 3.01.2018 г. № ЗРУ–456 введена административная ответственность за нарушения при рассмотрении парламентского запроса, запроса депутата или сенатора.
Для этого дополнена ст. 193 КоАО. Под угрозу штрафа попали следующие незаконные действия должностных лиц при рассмотрении парламентского запроса, запроса депутата или сенатора:
• оставление запроса без рассмотрения;
• нарушение без уважительных причин сроков рассмотрения запроса;
• умышленное представление по запросу недостоверных сведений.
За это должностные лица будут наказываться штрафом от 3-х до 7-ми МРЗП.
Для справки:
Парламентский запрос – запрос, направляемый Законодательной палатой или Сенатом Олий Мажлиса должностным лицам органов государственной власти и управления с требованием дать обоснованное разъяснение или изложить свою позицию по вопросам исполнения законов, государственных программ в различных сферах и по др. важнейшим вопросам, входящим в их ведение (см. статьи 12 конституционных законов «О Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан» и «О Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан»).
Запрос сенатора – запрос с требованием дать обоснованное разъяснение или изложить свою позицию, как правило, по вопросам, связанным с обеспечением прав и законных интересов избирателей соответствующего избирательного округа или Экологического движения Узбекистана (см. ст. 31-1 закона «О Регламенте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан»).
Запрос депутата – требование дать обоснованное разъяснение или изложить свою позицию, как правило, по вопросам, связанным с обеспечением прав и законных интересов избирателей соответствующего избирательного округа или Экологического движения Узбекистана (см. ст. 32-1 закона «О Регламенте Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан»).