Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida shu yil 17-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash bo‘yicha tayyorgarlik ishlarini samarali olib borish va ushbu sanani har tomonlama yuqori saviyada o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash bo‘yicha tashkiliy qo‘mita a’zolari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, videokonferensiya aloqa tizimi orqali viloyat hokimlari, oliy o‘quv yurtlari rektorlari, “Nuroniy” jamg‘armasi, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi, Yoshlar ittifoqi va boshqa jamoat tashkilotlari rahbarlari hamda faollari ishtirok etdi.
Ma’lumki, shu yil 30-yanvar kuni mustaqil davlatimiz asoschisi, buyuk davlat va siyosat arbobi, Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tavalludining 80 yilligi mamlakatimizda keng nishonlanadi. Shu munosabat bilan davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 27-noyabrda qabul qilingan qarori asosida yurtimizda keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. Jumladan, Samarqand shahrida Islom Karimov maqbara majmuasi, Qarshi shahrida esa Birinchi Prezidentimiz xotirasiga bag‘ishlab haykal bunyod etilmoqda.
Shu bilan birga, Islom Karimovning g‘oyat serqirra hayoti va faoliyatini keng targ‘ib etish bo‘yicha ko‘plab madaniy-ma’rifiy ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, “O‘zbekkino” milliy agentligi tomonidan ayni shu mavzuga bag‘ishlangan hujjatli film suratga olinmoqda. O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi tomonidan bir qancha ilmiy-ommabop kitoblar, jumladan, Islom Karimovning “Yuksak ma’naviyat – yengilmas kuch” asari nashr etilmoqda. Toshkent shahrida faoliyat ko‘rsatayotgan Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi va Islom Karimov xayriya jamoat fondi tomonidan ham bir qator tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, mart oyida Samarqand shahrida Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning hayoti va faoliyatiga bag‘ishlab xalqaro ilmiy konferensiya o‘tkazish va boshqa muhim tadbirlar bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda.
Islom Abdug‘aniyevich Karimov o‘zining Prezident sifatidagi butun hayoti va faoliyatini yurtimizda yangi davlat, yangi jamiyat barpo etish, mustaqilligimizni mustahkamlash, o‘zbek nomini, O‘zbekiston nomini butun dunyoga tarannum etishdek ulug‘ maqsadga bag‘ishladi. Xalqimiz mamlakatimizda istiqlol yillarida amalga oshirilgan ulkan o‘zgarishlarni haqli ravishda Birinchi Prezidentimiz nomi bilan bog‘laydi, deb ta’kidladi davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev.
Shuning uchun ham bu tarixiy sanani har tomonlama yuksak darajada o‘tkazish bizning o‘z tariximizga, mustaqilligimizga bo‘lgan hurmatimizni, xalq, millat sifatidagi madaniyatimiz va ma’naviyatimizni namoyon etishi, aynan shunga qarab dunyo jamoatchiligi bizga baho berishiga yig‘ilishda alohida e’tibor qaratildi. Eng muhimi, bunday qutlug‘ sanalar o‘z tariximiz, milliy o‘zligimizni anglashga, xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimizni el-yurtimizga butun borlig‘ini berib, fidoyilik ko‘rsatib yashagan ulug‘ insonlarning ibratli faoliyatiga har tomonlama munosib etib, ularning ezgu fazilatlari ruhida tarbiyalashga xizmat qilishi qayd etildi.
Yig‘ilishda Bosh vazir, yubiley tashkiliy qo‘mitasining raisi A.Aripov, Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov, Toshkent shahar hokimi R.Usmonov, Islom Karimov nomidagi ilmiy-ma’rifiy yodgorlik majmuasi rahbari T.Shirinov, Qashqadaryo viloyati hokimi Z.Ro‘ziyev, Samarqand viloyati hokimi T.Jo‘rayev, Namangan viloyati hokimi X.Bozorov, Surxondaryo viloyati hokimi E.Turdimov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi raisi M.Erniyazovning hisobotlari eshitildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 80 yillik yubileyiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar chuqur tahlil qilinib, asosiy yubiley tadbirlarini yuksak darajada o‘tkazish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi.
Yubiley kunlarida barcha ta’lim muassasalari, harbiy qismlar, mehnat jamoalari va mahallalarda taniqli adib va olimlar, nuroniylar, turli soha mutaxassislari ishtirokida Birinchi Prezidentimiz xotirasiga bag‘ishlangan uchrashuvlarni mazmunli va yuqori saviyada, ta’sirchan ruhda, aniq hayotiy misollar asosida o‘tkazishga alohida e’tibor qaratish zarurligi qayd etildi.
Islom Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash bilan bog‘liq barcha marosim va tadbirlarni Birinchi Prezidentimizning Vatanimiz oldidagi unutilmas xizmatlariga har tomonlama munosib holda o‘tkazish bizning nafaqat vazifamiz, balki muqaddas insoniy burchimizdir, deb ta’kidladi pirovardida davlatimiz rahbari.

80-летие со дня рождения Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова будет отмечено широко и достойно
18.01.2018, 09:35
Под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 17 января 2018 года состоялось совещание, посвященное вопросам всесторонней подготовки и проведения на высоком организационном уровне празднования 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
В нем приняли участие члены организационного комитета по празднованию 80-летия со дня рождения Ислама Каримова, руководители соответствующих министерств и ведомств, посредством видеоконференцсвязи – хокимы областей, ректоры высших учебных заведений, руководители и активисты фонда "Нуроний", Комитета женщин, Союза молодежи Узбекистана и других общественных организаций.
Как известно, 30 января текущего года в нашей стране будет широко отмечено 80-летие со дня рождения основателя нашего независимого государства, великого государственного и политического деятеля, Первого Президента нашей страны Ислама Каримова. Во исполнение принятого в связи с этим постановления Президента Шавката Мирзиёева от 27 ноября 2017 года в стране проводится широкомасштабная работа. В частности, в Самарканде возводится мемориальный комплекс Ислама Каримова, а в городе Карши – памятник Первому Президенту.
Осуществляется культурно-просветительская работа по широкой пропаганде многогранной жизни и деятельности Ислама Каримова. В частности, Национальным агентством "Узбеккино" снимается документальный фильм на эту тему. Узбекским агентством по печати и информации издается ряд научно-популярных книг, в том числе произведение Ислама Каримова "Высокая духовность – непобедимая сила". Ряд мероприятий проводится также действующим в Ташкенте Научно-просветительским мемориальным комплексом имени Ислама Каримова и благотворительным общественным фондом Ислама Каримова.
Вместе с тем продолжается подготовка к проведению в марте текущего года в Самарканде международной научной конференции, посвященной жизни и деятельности Первого Президента Ислама Каримова, и других важных мероприятий.
Ислам Абдуганиевич Каримов всю свою жизнь и деятельность на посту Президента посвятил таким великим целям, как построение нового государства, нового общества, укрепление нашей независимости, приумножение славы нашего народа, Узбекистана во всем мире. Все осуществленные в годы независимости колоссальные преобразования наш народ по праву связывает с именем Первого Президента, отметил глава нашего государства Шавкат Мирзиёев.
Именно поэтому празднование этой исторической даты на всесторонне высоком уровне станет проявлением нашего уважения к собственной истории, независимости, демонстрацией культуры нашего народа и нации. Исходя из того, как будет отмечено данное событие, нас будет оценивать международное сообщество, было подчеркнуто на совещании. Самое важное, празднование подобных знаменательных дат способствует осознанию нами своей истории, национальной самобытности, призывает наш народ, особенно молодежь, быть достойными великих личностей, самоотверженно работавших во имя страны, воспитанию молодого поколения в духе их благородных качеств.
На совещании заслушаны отчеты Премьер-министра, председателя организационного комитета А.Арипова, Государственного советника Президента Х.Султанова, хокима города Ташкента Р.Усманова, руководителя Научно-просветительского мемориального комплекса имени Ислама Каримова Т.Ширинова, хокима Кашкадарьинской области З.Рузиева, хокима Самаркандской области Т.Жураева, хокима Наманганской области Х.Бозорова, хокима Сурхандарьинской области Э.Турдимова, председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязова.
На совещании глубоко проанализирована проделанная работа по подготовке к 80-летнему юбилею Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, определены конкретные задачи по проведению основных мероприятий юбилея на высоком уровне.
Указано на необходимость уделить особое внимание организации в дни юбилея во всех образовательных учреждениях, воинских частях, трудовых коллективах и махаллях встреч, посвященных памяти Первого Президента, с участием известных литераторов и ученых, представителей старшего поколения, специалистов различных сфер, с применением содержательных и действенных форм, на основе конкретных жизненных примеров.
Достойное проведение всех церемоний и мероприятий, связанных с празднованием 80-летия со дня рождения Ислама Каримова, в соответствии с великими заслугами нашего Первого Президента перед Родиной, является не только задачей, но и священным человеческим долгом каждого из нас, подчеркнул в заключение глава нашего государства.