O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki delegatsiyasini qabul qildi
Ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut delegatsiyasi tarkibiga Jahon bankining vitse-prezidenti Siril Myuller, mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk, ijrochi direktori Verner Gruber hamda bankning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Xideki Mori ham kiritilgan.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston va Jahon banki guruhi o‘rtasidagi mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlarida ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan sheriklik izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
O‘tgan yili Toshkent va Nyu-York shaharlarida bank rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan ochiq va amaliy uchrashuvlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirish, uni sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilgani qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Jahon bankiga 1992 yilda a’zo bo‘lgan. O‘zaro hamkorlikning o‘tgan davrida umumiy qiymati 2,9 milliard dollardan ziyod imtiyozli kredit mablag‘lari jalb qilingan holda, 30 dan ortiq loyiha amalga oshirildi va bu boradagi ishlar davom ettirilmoqda.
Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘l liniyasining qurilishi, energetika va sanoat ob’ektlarida zamonaviy va energiyatejamkor texnologiyalarni joriy etish, transport infratuzilmasini rivojlantirish, agrar tarmoq salohiyatini oshirish, suv resurslarini boshqarish va suv ta’minotini yaxshilash, shoshilinch tibbiy yordam tizimini modernizatsiya qilish, ta’lim sohasini takomillashtirish hamda mamlakatimizning deyarli barcha hududlarini qamrab olgan boshqa ko‘plab loyihalar shular jumlasidan.
Uchrashuvda 2017-2021 yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimizni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari doirasidagi sheriklikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Jahon bankining uzoq muddatli moliyaviy resurslarini jalb qilgan holda investitsiya loyihalarini sifatli va o‘z vaqtida tayyorlash, ularni samarali amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, ijtimoiy infratuzilma va kommunal xo‘jalikni modernizatsiya qilish, moliya sektorini rivojlantirish, ilg‘or texnologiyalar, davlat va xususiy sektor sherikligi mexanizmlarini joriy etish, biznesni qo‘llab-quvvatlash sohalaridagi loyihalar, tibbiyot va ta’limdagi dasturlarni amalga oshirish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilangan.
Jahon banki bosh boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyeva O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Jahon banki prezidenti Jim Yong Kimning ezgu tilaklarini yetkazdi.
Jahon banki vakillari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan, barcha soha va yo‘nalishlarni qamrab olgan islohot va o‘zgarishlarning yangi bosqichiga yuksak baho berdilar. Bularning barchasi mamlakatimizning uzoq istiqbolga mo‘ljallangan barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga, aholi farovonligini izchil oshirishga mustahkam zamin bo‘layotgani ta’kidlandi.
Kristalina Georgiyeva Jahon banki ustuvor milliy va mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi bilan keng miqyosli sheriklikni yanada kengaytirishga tayyor ekanini bildirdi.

Президент Узбекистана принял делегацию Всемирного банка
18 января 2018 года, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Всемирного банка во главе с главным исполнительным директором Кристалиной Георгиевой.
В состав делегации данного авторитетного международного финансового института также вошли вице-президент банка Сирил Мюллер, региональный директор Лилия Бурунчук, исполнительный директор Вернер Грубер и глава представительства в Узбекистане Хидеки Мори.
Тепло приветствуя гостей, глава нашего государства особо отметил динамично развивающееся партнёрство между Узбекистаном и группой Всемирного банка, направленное на реализацию приоритетных инвестиционных проектов в широком спектре отраслей экономики республики.
Подчеркнуто, что проведенные в прошлом году открытые и конструктивные встречи с руководством банка в г. Ташкенте и г. Нью-Йорке способствовали расширению практического взаимодействия, переходу к качественно новому этапу сотрудничества.
Республика Узбекистан является членом Всемирного банка с 1992 года. Портфель сотрудничества за этот период включает свыше 30 реализованных и осуществляемых проектов с привлечением льготных кредитов на сумму свыше 2,9 млрд. долл.
Среди них такие значимые проекты как строительство электрифицированной железнодорожной линии «Ангрен-Пап», внедрение современных и энергоэффективных технологий на энергетических и промышленных объектах, развитие транспортной инфраструктуры, повышение потенциала аграрного комплекса, управление водными ресурсами и улучшение водоснабжения, модернизация системы экстренной медицинской помощи, совершенствование образования и многие другие проекты с охватом практически всех регионов республики.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего расширения партнёрства в рамках приоритетных направлений развития Узбекистана в соответствии со Стратегией действий на 2017-2021 годы.
Особое внимание уделено обеспечению качественной и своевременной подготовки, а также эффективной реализации инвестиционных проектов с привлечением долгосрочных финансовых ресурсов Всемирного банка.
В качестве приоритетных определены проекты в сфере сельского хозяйства, транспорта и логистики, модернизации социальной инфраструктуры и коммунального хозяйства, развития финансового сектора, внедрения передовых технологий и знаний, механизмов государственно-частного партнёрства, поддержки бизнеса, программ в области медицины и образования.
Главный управляющий директор Всемирного банка Кристалина Георгиева выразила глубокую признательность Президенту Узбекистана за тёплый приём и передала наилучшие пожелания от Президента Всемирного банка Джима Ёнг Кима.
Представители Всемирного банка дали высокую оценку реализуемому в нашей стране новому этапу реформ и преобразований, охватывающих сегодня все сферы и направления. Отмечено, что это закладывает надежный фундамент устойчивого социально-экономического развития, а также последовательного повышения уровня жизни и благосостояния населения страны на долгосрочную перспективу.
К.Георгиева подчеркнула, что Всемирный банк готов к дальнейшему расширению полномасштабного партнерства с Республикой Узбекистан в рамках реализации приоритетных национальных и региональных проектов.