O‘zbekiston Prezidenti Jahon banki delegatsiyasini qabul qildi
Ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut delegatsiyasi tarkibiga Jahon bankining vitse-prezidenti Siril Myuller, mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk, ijrochi direktori Verner Gruber hamda bankning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Xideki Mori ham kiritilgan.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston va Jahon banki guruhi o‘rtasidagi mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlarida ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan sheriklik izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
O‘tgan yili Toshkent va Nyu-York shaharlarida bank rahbariyati bilan bo‘lib o‘tgan ochiq va amaliy uchrashuvlar o‘zaro hamkorlikni kengaytirish, uni sifat jihatdan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilgani qayd etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Jahon bankiga 1992 yilda a’zo bo‘lgan. O‘zaro hamkorlikning o‘tgan davrida umumiy qiymati 2,9 milliard dollardan ziyod imtiyozli kredit mablag‘lari jalb qilingan holda, 30 dan ortiq loyiha amalga oshirildi va bu boradagi ishlar davom ettirilmoqda.
Angren – Pop elektrlashtirilgan temir yo‘l liniyasining qurilishi, energetika va sanoat ob’ektlarida zamonaviy va energiyatejamkor texnologiyalarni joriy etish, transport infratuzilmasini rivojlantirish, agrar tarmoq salohiyatini oshirish, suv resurslarini boshqarish va suv ta’minotini yaxshilash, shoshilinch tibbiy yordam tizimini modernizatsiya qilish, ta’lim sohasini takomillashtirish hamda mamlakatimizning deyarli barcha hududlarini qamrab olgan boshqa ko‘plab loyihalar shular jumlasidan.
Uchrashuvda 2017-2021 yillarga mo‘ljallangan Harakatlar strategiyasiga muvofiq mamlakatimizni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari doirasidagi sheriklikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Jahon bankining uzoq muddatli moliyaviy resurslarini jalb qilgan holda investitsiya loyihalarini sifatli va o‘z vaqtida tayyorlash, ularni samarali amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, ijtimoiy infratuzilma va kommunal xo‘jalikni modernizatsiya qilish, moliya sektorini rivojlantirish, ilg‘or texnologiyalar, davlat va xususiy sektor sherikligi mexanizmlarini joriy etish, biznesni qo‘llab-quvvatlash sohalaridagi loyihalar, tibbiyot va ta’limdagi dasturlarni amalga oshirish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilangan.
Jahon banki bosh boshqaruvchi direktori Kristalina Georgiyeva O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Jahon banki prezidenti Jim Yong Kimning ezgu tilaklarini yetkazdi.
Jahon banki vakillari mamlakatimizda amalga oshirilayotgan, barcha soha va yo‘nalishlarni qamrab olgan islohot va o‘zgarishlarning yangi bosqichiga yuksak baho berdilar. Bularning barchasi mamlakatimizning uzoq istiqbolga mo‘ljallangan barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga, aholi farovonligini izchil oshirishga mustahkam zamin bo‘layotgani ta’kidlandi.
Kristalina Georgiyeva Jahon banki ustuvor milliy va mintaqaviy loyihalarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston Respublikasi bilan keng miqyosli sheriklikni yanada kengaytirishga tayyor ekanini bildirdi.

President of Uzbekistan receives the World Bank delegation
On January 18, 2018, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the World Bank delegation led by the Chief Executive Officer Kristalina Georgieva.
The delegation of this authoritative international financial institution also includes the Vice President of the bank Cyril Muller, Regional Director Lilia Burunciuc, Executive Director Werner Gruber and the World Bank Country Manager for Uzbekistan Hideki Mori.
The Head of our state, warmly welcoming guests, especially noted the dynamically developing partnership of Uzbekistan and the World Bank Group, aimed at implementing priority investment projects in a wide range of sectors of the country’s economy.
It was emphasized that opening and constructive meetings with the leadership of the bank in Tashkent and New York last year promoted the expansion of practical interaction, transition to a qualitatively new stage of cooperation.
The Republic of Uzbekistan is a member of the World Bank since 1992. The portfolio of cooperation includes more than 30 projects with attraction of soft loans worth more than 2,9 billion dollars.
There are such important projects among them as construction of electrified railway line Angren – Pap, introduction of modern and energy-efficient technologies in power and industrial facilities, development of transport infrastructure, increasing the potential of agricultural complex, water resources management and water supply improvement, modernization of emergency medical care, improvement of education and many other projects covering almost all regions of the country.
Issues of further expansion of partnership within the framework of priority areas of development of Uzbekistan in accordance with the Action Strategy for 2017-2021 were discussed at the meeting.
Particular attention was paid to ensuring qualitative and timely training, as well as effective implementation of investment projects with involvement of long-term financial resources of the World Bank.
Priority projects were identified in agriculture, transport and logistics, modernization of social infrastructure and communal services, development of the financial sector, introduction of advanced technologies and knowledge, public-private partnership mechanisms, business support, medical and educational programs.
The World Bank Chief Executive Officer Kristalina Georgieva expressed her deep gratitude to the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev for the warm welcome and conveyed best wishes from World Bank Group President Jim Yong Kim.
Representatives of the World Bank praised the new stage of reforms in our country that covers all spheres and areas today. It was noted that this lays a solid foundation for sustainable socio-economic development, as well as consistent improvement of the living standards and welfare of the country’s population in the long term.
Kristalina Georgieva emphasized that the World Bank is ready to further expand the full-scale partnership with the Republic of Uzbekistan within the framework of implementation of priority national and regional projects.