Xotin-qizlar va yoshlar masalalari bo‘yicha yangi ish tizimi belgilandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 8-oktabr kuni jamiyatda ayollar va yoshlarning rolini oshirish hamda bandligini ta’minlash chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Xotin-qizlar va yoshlar – aholining katta qismi, ijtimoiy masalalarning aksariyati ham ular bilan chambarchas bog‘liq.
So‘nggi yillarda ushbu ikki yo‘nalish bo‘ylab O‘zbekistonda davlat siyosatini mahalla darajasigacha yuritadigan vertikal tizim yaratildi. Yoshlar masalalari bo‘yicha har bir tumanda alohida hokim o‘rinbosari, uning 3 nafargacha mutaxassisi, Yoshlar ishlari agentligi bo‘limining 3 nafar xodimi, viloyatda ham hokim o‘rinbosari, uning 4 nafar mutaxassisi, Yoshlar ishlari agentligi boshqarmasining 11 nafar xodimi ajratildi.
Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha har bir mahallada alohida rais o‘rinbosari, tumanda – mahalla va oila bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari va 2 nafar mutaxassisi, viloyatda esa 8 nafargacha shtat birligi berildi.
Bundan tashqari, yoshlar masalalarini hal etishga Prezidentning Xalq qabulxonalari, xotin-qizlar masalalarini hal etishga esa Kasaba uyushmalari biriktirildi.
Lekin joylarda ushbu idoralar, to‘rtta sektor tomonidan tashkil etilgan ishlarning natijadorligi yuzasidan ko‘plab savollar tug‘ilmoqda.
Shu bois videoselektor yig‘ilishida xotin-qizlar va yoshlar masalalari bo‘yicha yangi ish tizimi joriy etilishi ta’kidlandi.
Ma’lumki, yurtimizda aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida moddiy yordam va ko‘makka muhtoj oilalar ro‘yxati, ya’ni “temir daftar” tuzilgan edi. Endi xuddi shuningdek har bir mahalla, tuman, shahar va viloyat kesimida “yoshlar daftari” va “ayollar daftari” shakllantiriladi. Bu ro‘yxatlar “temir daftar”dan alohida bo‘ladi. Unga ijtimoiy, huquqiy, psixologik qo‘llab-quvvatlashga, bilim va kasb o‘rganishga ehtiyoji va ishtiyoqi bor bo‘lgan ishsiz yoshlar va xotin-qizlar kiritiladi. Buning natijasida ular bilan tizimli, manzilli ish yo‘lga qo‘yiladi.
Yig‘ilishda yoshlar va xotin-qizlar bilan ishlash tizimi Xatirchi tumani va Yangiyer shahri misolida muhokama qilindi.
Mutasaddilarga ushbu tizimning namunaviy shaklini ishlab chiqib, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va har bir viloyatning bittadan shahar va tumanida, ya’ni 28 ta hududda sinovdan o‘tkazish vazifasi qo‘yildi.
Sektor rahbarlari va mutasaddi idoralar vakillariga har bir mahalladagi holatni o‘rganish, yoshlar va ayollar bilan birma-bir muloqot qilib, ehtiyojlarini, qiziqishlarini aniqlash hamda shu asosda manzilli choralar ko‘rish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
– Bundan keyin odamlarning uyiga borib, ishga muhtojlarni ishga joylashtirish tizimini yaratishimiz kerak. Endi qaysi joyda rahbarlar uyma-uy yurib, masalalarni hal qilsa, o‘sha joyda vaziyat o‘zgaradi. Eng asosiy maqsad – iqtisodiy barqarorlikdan natijadorlikka o‘tish, – dedi Prezident.
Ishsiz yoshlar va xotin-qizlarda motivatsiya uyg‘otib, kasbiy ko‘nikmalar shakllantirish, psixologik, huquqiy, tibbiy va moliyaviy ko‘mak berish muhimligi ta’kidlandi.
Masalan, oilaviy psixolog xizmati va tuman adliya bo‘limi orqali huquqiy maslahatlarni bepul tashkil qilish mumkin. Yolg‘iz keksa ayollar bilan patronaj hamshiralar, yoshlar, mahalla va oila bo‘limlari ishlashi lozimligi qayd etildi.
Ishsiz yoshlar va ayollar bandligini ta’minlash hokimning investitsiya bo‘yicha o‘rinbosari, tuman va shahar bandlik bo‘limi, Tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash markazi, Bosh vazir qabulxonalari va banklarning eng muhim vazifasi bo‘lishi kerakligi aytildi.
O‘z mehnati, irodasi bilan katta yutuqlarga erishgan mashhur shaxslar bilan uchrashuvlar tashkil etib, yoshlar va xotin-qizlarga kuchli motivatsiya berish, chet tili, kasb-hunar va biznesga o‘rgatadigan audio va video materiallar tayyorlab tarqatish ham yaxshi samara beradi.
Yig‘ilishda “ijtimoiy shartnoma” tajribasini keng qo‘llash muhimligi aytildi. Bunda, avvalo, fuqaro kasb o‘rganishi, ishga joylashishi, o‘zini o‘zi band qilishi uchun davlat tomonidan moddiy va ijtimoiy ko‘mak ko‘rsatiladi.
“Daftar”lar bilan ishlashda nodavlat notijorat tashkilotlar imkoniyatlaridan samarali foydalanish lozimligi qayd etildi. Ular bilan hamkorlikni kengaytirib, jazoni o‘tab qaytganlarning ijtimoiy moslashuvi, yoshlar va ayollarni psixologik qo‘llab-quvvatlash, ularni chet tillari va kasb-hunarga o‘qitish muhimligi aytildi.
Bu ishlarga “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti, Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash institutining salohiyati safarbar etiladi. Bundan tashqari, aholini tadbirkorlikka o‘qitish va mikromoliyaviy xizmatlar ko‘rsatishdan iborat kompleks dasturlarni amalga oshirish uchun nodavlat notijorat tashkilotlarga yillik 4 foiz stavkada qarz mablag‘lari ajratiladi.
Yig‘ilishda mo‘ljaldagi chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun ularni barqaror moliyaviy manbalar bilan ta’minlash masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Yoshlar va ayollar bandligini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘rganishlarda ma’lum bo‘lishicha, ehtiyojmand xotin-qizlarning 55 foizi o‘rta ma’lumotli. Ishsiz yoshlarning ham ko‘pchiligi zamonaviy bilim va hunarlarni egallamagan.
– Yoshlar va xotin-qizlarni mehnat bozorida talab yuqori kasb-hunarlarga tayyorlashni tizimli yo‘lga qo‘ysak, ularning munosib ish topishiga ko‘maklashsak, ko‘plab ijtimoiy va iqtisodiy muammolar hal bo‘ladi. Buning uchun nafaqat davlat ta’lim muassasalari, balki mingdan ziyod nodavlat kasb-hunar ta’limi markazlarini ham jalb qilish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, bu borada mutlaqo yangi tizim joriy qilinib, nodavlat kasb-hunar ta’limi markazlari orqali yoshlar va ayollarda kasbiy ko‘nikmalarni shakllantirish, ularni moliyaviy qo‘llab-quvvatlashga Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan 100 million dollar miqdoridagi mablag‘ yo‘naltiriladi. Shuning 10 millioni yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunarga o‘qitishga, 90 millioni esa o‘quv kurslarini tamomlab, sertifikat olganlarga imtiyozli kreditlar ajratish uchun sarflanadi. “Ijtimoiy shartnoma” orqali nodavlat kasb-hunar o‘quv kurslarini bitiradigan yoshlar va ayollarga ta’lim xarajatlari uchun 1 million so‘mgacha subsidiya beriladi.
Yana bir masala – Kasb va lavozimlar klassifikatori bugungi zamon va mehnat bozori talablariga mos kelmaydi. Misol uchun, unda 2 ming 484 ta, ya’ni 70 foiz xizmatchi lavozimi bo‘yicha oliy ma’lumot talab etiladi. Xususan, ma’lumotlar bazasi bilan ishlaydigan mutaxassis, veb dizayner kabi ixtisosliklarga oliy malaka talabi qo‘yilgan. Ushbu kasblarni IT-markazlarda yarim yilda yaxshi o‘rganish mumkin.
Kutubxonachi, tarjimon, bank agenti, reklama mutaxassisi kabi ko‘plab vazifalarga ham oliy ma’lumot talabi qo‘yilgan. Mehnat bozorida bunday kasblar bo‘yicha 4 mingga yaqin vakansiya mavjud.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga Kasb va lavozimlar klassifikatorida oliy ma’lumot talab qiladigan mutaxassisliklar va lavozimlarni qisqartirish vazifasi qo‘yildi.
Hokimlarning ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosarlari “yoshlar daftari” bo‘yicha, mahalla va oila masalalari bo‘yicha o‘rinbosarlari “ayollar daftari” bo‘yicha mas’ulligi belgilandi.
Videoselektor yig‘ilishida Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlarning axboroti eshitildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga Murojaatnomasi
06.01.2021, 09:29
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston yoshlari forumida so‘zlagan nutqi

New system to be introduced on women and youth issues
President Shavkat Mirziyoyev has chaired a videoconference session on measures to increase the role of women and youth in society and ensure their employment.
Women and young people make up a significant part of the population, and addressing problems of concern to these categories is an essential part of social work.
In recent years, a vertical system has been created in Uzbekistan for the implementation of women and youth policy, way down to the mahallas. To address youth issues, a position of deputy hokim with staff of up to 3 specialists has been introduced in each district, a deputy hokim with personnel of 4 specialists – in each region, while local offices of the Agency for Youth Affairs have been assigned 3 and 11 staff units, respectively.
To address women’s issues at the mahalla level, a separate position of deputy chairperson of the mahalla was introduced, at the district level – deputy head of the department for mahalla and family affairs, to whom 2 specialists are assigned, up to 8 staff positions were allocated at the regional level.
In addition, the People’s Receptions of the President and trade unions are tasked with solving issues of youth and women.
However, the ability of these organizations and the four local sectors to effectively organize work in this direction has raised reasonable questions.
In this regard, the President called for the introduction of a new system of work with women and youth.
As you may know, a list of families in need of material assistance, also known as the “iron pad”, was formed recently in order to provide target social support to the population. Likewise, in the context of each mahalla, district, town and region, a “youth pad” and a “women’s pad” will be shaped. These lists will be kept separate from the “iron pad”. They will include young people and women in need of social, legal and psychological aid, as well as those seeking to acquire new knowledge and professions. As a result, systemic, targeted work with them will be established.
The meeting participants discussed the system of work with youth and women on the example of Navoi region’s Khatyrchi district and the town of Yangiyer in Syrdarya region.
Responsible executives were instructed to develop a standard model of this system and test it in Karakalpakstan, Tashkent, one town and district in each region – in a total of 28 territorial units.
Sector leaders and representatives of assigned government agencies were urged to study the situation in each mahalla, talk with every woman and youth, spot their interests and needs, and on this basis work out targeted measures.
“From now on, we need to establish a system of employment for the unemployed by visiting private homes. The situation will change for the better where local officials go from door to door and resolve issues. Our major goal now is transition from economic stability to efficiency,” the President said.
It is important, it was noted, to motivate young people and women to improve their knowledge and skills as well as acquire profession, to provide them with psychological, legal, medical and financial assistance.
For example, free counseling can be arranged through a family psychologist or the district justice department. Elderly single women can be treated by visiting nurses, mahalla and family departments.
Ensuring employment for unemployed youth and women should be the most important task of the deputy hokim for investments, district and city employment departments, the Center for the Support of Entrepreneurship, Prime Minister’s reception offices and banks.
Organization of meetings with celebrities who have achieved great success in their work in order to inspire young people and women, the preparation and distribution of audio and video materials teaching foreign languages, professions and business will also give a good result, Shavkat Mirziyoyev noted.
The President pointed out the importance of making extensive use of social contract mechanism. The state provides thus material and social support in order for a citizen to acquire a profession, find a job, or become self-employed.
When working with “pads” one should effectively use the possibilities of non-governmental non-profit organizations, Shavkat Mirziyoyev stressed. It is important to enhance interaction with them in such areas of work as the social adaptation of persons who have served their sentences, psychological support for young people and women, teaching them foreign languages and professions.
To this end, the potential of the research institute “Mahalla va Oila” (Mahalla and the Family) and the Institute for the Study of Youth Problems will be cashed in. In addition, non-governmental non-profit organizations will be provided loans at 4 percent interest per annum for the implementation of complex programs of business courses and microfinance services.
The meeting participants also considered ways of providing the elaborated measures with stable financial resources.
The central focal point was employment of youth and women.
Research has shown that 55 percent of low-income women have secondary education. Most unemployed young people hardly have the skills in demand.
“Many of the social and economic problems will be solved if we systematically prepare young people and women for professions in demand in the labor market and help them find decent work. It is crucial to engage in this process not only state educational institutions, but also more than a thousand non-state vocational training centers,” Shavkat Mirziyoyev emphasized.
The head of our state noted that a completely new system will be introduced for this purpose, and 100 million US dollars will be allocated from the Fund for Reconstruction and Development to develop occupational skills among youth and women through non-state vocational training centers. Of these, $ 10 million is to be assigned for vocational training for young people and women, $ 90 million – for soft loans for those who completed advanced training courses and received a certificate. Under the social contract, young people and women wishing to take training courses at non-state vocational training venues will be able to receive subsidies of up to 1 million soums to cover training costs.
Another important issue is that the classifier of main positions of employees and worker professions (document of the Ministry of Employment and Labor Relations) barely meets the requirements of the current labor market, the President pointed out. For instance, higher education is required to work in 2,484 or 70 percent of the positions of employees included in the classifier. Such a requirement applies in particular to such professions as database specialist and web designer. These professions can be acquired though at IT centers within six months.
Many professions such as librarian, translator, bank agent and advertising specialist are also required to have a college degree (higher education). There are about 4 thousand vacancies in the labor market for these types of positions.
The Ministry of Employment and Labor Relations has been instructed thus to reduce the number of professions in the classifier requiring higher education.
The President assigned deputy hokims for social issues to be responsible for “youth pads”, and deputy hokims for the mahalla and family issues – for “women’s pads”.
Deputy Prime Ministers, ministers and hokims provided detailed reports at the videoconference session.