Yuksalish odimlarini belgilayotgan islohotlar
Surxondaryo viloyati ulkan iqtisodiy imkoniyatlari, geografik va transport salohiyati bilan mamlakatimiz hayotida muhim o‘rin tutadi. Viloyatning yer osti va yer usti boyliklaridan unumli foydalanish borasida amalga oshirilayotgan ishlar hududning sanoat salohiyatini yuksaltirib, eksportbop tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishga xizmat qilayotgan bo‘lsa, agrar tarmoqda yuz berayotgan o‘zgarishlar aholining to‘kin, obod hayotini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 10-11-fevral kunlari viloyatga tashrifi chog‘ida belgilab berilgan vazifalar ijrosi doirasida zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan korxonalar ishga tushirilib, ko‘plab yangi turdagi mahsulotlarni tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Servis va xizmat ko‘rsatish tarmoqlari yangi bosqichda rivojlanishga yuz tutdi. Ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklarini tashkil etishga e’tibor yanada kuchaydi.
Shavkat Mirziyoyev viloyatga tashrifini Termiz tumanidagi «Inter Silk Pro» qo‘shma korxonasiga qarashli pillaxona bilan tanishishdan boshladi. Bu yerda Xitoy texnologiyasi asosida pilla yetishtirilib, qayta ishlash tarmoqlariga yetkazib berilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 29-martdagi qarori asosida “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi tashkil etilgan edi. Uyushma tomonidan bugungi kunda tarmoqni jadal rivojlantirish maqsadida sohaga innovatsion g‘oya va texnologiyalar joriy etilmoqda.
Ilg‘or xorijiy tajribalar asosida 2017-yilda barpo etilgan pillaxonada plyonka ostida hamda sun’iy dastalarda sanoatbop xom ashyo yetishtiriladi. Bunda barg sarfi 30 foizgacha kamayadi, shu bilan birga, birinchi-ikkinchi yoshdagi ipak qurti boqilib, kasanachilarga tarqatiladi. Sun’iy dastalarning afzalligi shundaki, qurt pillani standart holatda o‘raydi.
5 gektarlik qurtxonada 10 kishi doimiy, 70-75 kishi mavsumiy ishlaydi. Bu yerda 100 bosh parranda, 50 quti asalari, shuningdek, chorva mollari, quyon parvarishlanmoqda.
Ushbu maskandagi tutzor ham innovatsion usulda, 0,90x0,20 sxemasi asosida tashkil etilgan. Bunda bir gektarga 55 ming tupdan ziyod tut ko‘chati o‘tqaziladi hamda yiliga uch marta barg olinadi. Shu asosda viloyatda yiliga 2-3 marta pilla yetishtirish imkoniyati paydo bo‘lmoqda.
Prezidentimiz “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi tashkil etilgandan so‘ng pillachilik sohasini rivojlantirish borasida ijobiy qadamlar tashlanayotganini ta’kidladi. Tarmoqda erishilayotgan yutuqlarda soha uchun puxta huquqiy asos yaratilgani muhim omil bo‘lmoqda.
O‘tgan yili pilladan mamlakatimizda ilk bor tajriba tariqasida uch marta hosil olishga erishildi. Barcha hududlarda qurtxona majmualari qurila boshlandi. Hozirgi kunda Surxondaryo viloyatida 51, mamlakatimiz bo‘yicha 151 pillaxona mavjud.
Shavkat Mirziyoyev kelgusi besh yilda pillaxonalarni 10 mingtaga, pilla eksportini yiliga 1 milliard dollarga yetkazish zarurligini qayd etdi. Buning uchun mavjud tutzorlarning barchasi “O‘zbekipaksanoat” uyushmasiga beriladi. Har bir tutzorda bittadan pillaxona quriladi. Tut qator oralariga qishloq xo‘jalik ekinlari ekiladi.
Viloyatning o‘tgan yili pillachilikda yuqori samaradorlikka erishgan faol pillakorlariga Prezidentimiz sovg‘asi sifatida 12 ta “Damas” avtomobili hamda ikkita qishloq xo‘jalik texnikasi topshiriladi.
Shu yerning o‘zida viloyatda qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, issiqxonalar, anorzorlar, yong‘oqzorlar, intensiv bog‘ va tokzorlar, kovrak va pista plantatsiyalari, baliqchilik va parrandachilik komplekslari tashkil etish, yer o‘lchashda dronlardan foydalanish kabi loyihalar taqdimoti o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimizda oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun qishloq xo‘jaligida intensiv texnologiyalar asosida istiqbolli loyihalarni izchil amalga oshirish, xalqaro moliya tashkilotlarining kredit mablag‘larini jalb etgan holda meva-sabzavotchilik, chorvachilik va boshqa tarmoqlarni rivojlantirish lozimligini ta’kidladi. Shuningdek, xorijiy investorlar bilan hamkorlikni kengaytirish, viloyatda yangi tarmoqlarni o‘zlashtirish hisobiga iqtisodiyot barqarorligini mustahkamlash lozimligi qayd etildi.
Bugungi kunda Rossiya, Avstriya, Isroil va boshqa davlatlar ishbilarmonlari bilan viloyatdagi investitsiya loyihalari bo‘yicha hamkorlik ishlari boshlangan. Prezidentimiz ishbilarmonlar bilan suhbatda mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, valyuta bozorini erkinlashtirish va xorijiy investorlar manfaatlarini himoya qilishga qaratilayotgan e’tibor tufayli tashqi bozorda O‘zbekistonning sheriklari ko‘payib borayotganini, Surxondaryo viloyatida ham ular uchun qulay imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev viloyatga avvalgi tashrifi chog‘ida baliq, tuxum va parranda go‘shti yetishtirish, chorvachilikni rivojlantirish va aholini sifatli mahsulotlar bilan ta’minlash borasidagi loyihalar bilan tanishib, zarur tavsiyalar bergan edi. Taqdimot chog‘ida ana shu loyihalar ijrosi atroflicha muhokama etildi. Bobotog‘ o‘rmon xo‘jaligi yerlarida pistazor, bodomzor va yong‘oqzorlar, kovrak plantatsiyalari barpo etish, “o‘simliklar klinikasi” tashkil etish orqali aholi tomorqasida yetishtirilayotgan meva-sabzavot ekinlarini zararkunanda hasharotlardan asrash kabi loyihalar yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz Hakim Termiziy maqbarasini ziyorat qildi. Ziyorat chog‘ida Qozog‘istonning Aktyubinsk viloyatida yurtdoshlarimiz vafot etganidan chuqur qayg‘uda ekanini aytib, ularning yaqinlariga ta’ziya bildirdi.
Marhumlar haqiga Qur’on tilovat qilindi.
Shavkat Mirziyoyev «ASG Group» korxonalar uyushmasiga qarashli “Jarqo‘rg‘on meva-sabzavot eksport” mas’uliyati cheklangan jamiyatida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Bugungi kunda «ASG Group» korxonalar uyushmasi tarkibida 18 korxona faoliyat yuritadi. Ularning 6 tasi Surxondaryo viloyatida tashkil etilgan. Mazkur korxonalar qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, chuqur qayta ishlash va uni eksport qilish bilan shug‘ullanadi. 2016-2017-yillar Xitoy, Afg‘oniston, Pokiston, Vetnam, Birlashgan Arab Amirliklari, Malayziya, Turkiya va MDH davlatlariga 74 million dollarlik qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksporti amalga oshirilgan. Joriy yil eksport hajmini 150 million dollarga yetkazish mo‘ljallanmoqda.
Ayni paytda Surxondaryo viloyatida «ASG Group» korxonalar uyushmasiga qarashli 2 ta qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlovchi logistika markazi faoliyat ko‘rsatmoqda. Kelgusida Denov, Sariosiyo, Oltinsoy, Angor, Muzrabot tumanlarida ham yirik logistika markazlarini ishga tushirish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbariga “Jarqo‘rg‘on meva-sabzavot eksport” mas’uliyati cheklangan jamiyatining Denov tumanida 2018-yilda tashkil etiladigan kartoshkani Fransiya intensiv texnologiyasi asosida yetishtirish loyihasi haqida ma’lumot berildi. Fransiyadan birinchi avlod kartoshka urug‘lari keltirilib, 2 ming gektar maydonga ekiladi. Tomchilatib sug‘orish usuli joriy etiladi. Bunda suv resurslari sarfi to‘rt barobar tejalishiga erishiladi. Bir gektar yerdan kamida 50 tonna hosil olish mumkin.
Loyiha qiymati 240 milliard so‘m. 60 milliard so‘mi korxonaning o‘z mablag‘i, 180 milliard so‘mi bank kreditidir. Loyiha to‘liq amalga oshgach, 1,5 ming ish o‘rni yaratiladi.
Prezidentimiz qishloq xo‘jaligiga ilmiy asosda yondashish yuqori samaradorlikka erishish, aholi farovonligini oshirishda asosiy omil bo‘lishini ta’kidladi. Sohaga intensiv texnologiyalarni yanada kengroq joriy etish bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
“Angor Surxon g‘ururi” tomonidan to‘qimachilik klasteri tashkil etish loyihasi ham taqdim etildi.
Bunda 3,5 ming gektar yerda yuqori rentabelli intensiv tolali paxta navlari yetishtirish mo‘ljallanmoqda. Yuqori texnologiyalar asosida hosildorlikni 50-60 sentnerga oshirish, hosilni chuqur qayta ishlab, tayyor mahsulot ishlab chiqarish ko‘zda tutilmoqda. Ushbu korxona tomonidan 40 gektar maydonda limon, shaftoli, qulupnay, ko‘kat yetishtirish bo‘yicha issiqxonalar tashkil etish loyihasi haqida ham ma’lumot berildi. Bu aholi daromadlarini oshirish, bandligini ta’minlashga xizmat qiladi.
«ASG-Surxon exsport-import savdo» korxonasi tomonidan bo‘z va sug‘orilmaydigan yer maydonlarida tomchilatib sug‘oriladigan intensiv bog‘lar tashkil etish loyihasi taqdimoti ham o‘tkazildi. Olingan mahsulot qayta ishlanib eksportga yo‘naltirish maqsad qilingan.
Mazkur yo‘nalishda 2018-yilda 900, 2019-yilda 1 ming 150 gektar maydonda intensiv bog‘lar yaratiladi. Ayni paytda amaliy ishlar boshlab yuborilgan. AQSh, Isroil va Turkiyadan mutaxassislar jalb qilingan. Rejalashtirilgan 9 quduqdan 3 tasida burg‘ulash ishlari yakunlandi.
Shu yerda Termiz shahri bosh rejasi asosida ko‘p qavatli uylar, Imom Termiziy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Otalar choyxonasi, masjid qurish, “Xo‘jaipok” tumanlararo ichimlik suvi ishlab chiqarish, zamonaviy kanalizatsiya tarmoqlari yotqizish, viloyatda ko‘p qavatli uy-joylarni ta’mirlash, uy-joy mulkdorlari faoliyatini takomillashtirish, Denov shahrining Sharof Rashidov nomidagi ko‘chasini qayta qurish, ko‘cha atrofida ko‘p qavatli uy-joylar barpo etish loyihalari haqida ham batafsil ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari aholini uy-joy bilan ta’minlash doimiy e’tiborda bo‘lishi lozimligini qayd etdi. Qurilayotgan uylar narxini yanada arzonlashtirish, buning uchun mahalliy qurilish materiallari ishlab chiqarishni yanada ko‘paytirish kerak, dedi Prezidentimiz.
Termiz shahri bosh rejasi doirasida 30 ta yetti qavatli uy qurilishi belgilangan edi, aholi talabi inobatga olinib, Prezidentimiz ko‘rsatmasi bo‘yicha yana 32 ta yetti qavatli uy quriladigan bo‘ldi. Shuningdek, ichimlik suvi bo‘yicha ko‘zda tutilgan loyihani imkon qadar tezroq amalga oshirish lozimligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev Angor tumanidagi “Bio Texno Eco” mas’uliyati cheklangan jamiyatining maishiy chiqindilarni saralash va qayta ishlash zavodi faoliyati bilan tanishdi.
Zavod Termiz shahri, Termiz va Angor tumanlaridan chiqindilarni yig‘ish, saralash, qayta ishlash hamda ulardan tayyor mahsulot ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Bu yerda qurilish-montaj ishlari, ilg‘or texnologiyalarni o‘rnatish, maxsus chiqindi tashish texnikalarini xarid qilish uchun 8 million dollardan ortiq mablag‘ sarflandi.
Korxona yiliga 182 ming tonnadan ortiq chiqindini saralab, qayta ishlash quvvatiga ega. Bu yerda ishlatilgan plastmassadan polietilen quvurlar, shishadan mozaika va plitkalar, yog‘ochdan briket, qog‘oz chiqindisidan karton va qog‘oz, oziq-ovqat chiqindisidan biogaz hamda biogumus ishlab chiqariladi. Korxona shu yilning yanvar oyi oxirida ish boshlashi rejalashtirilgan. Ayni paytda 150 kishi ishga qabul qilingan. Zavod to‘liq ishlay boshlagach, yana 250 kishi ish bilan ta’minlanadi.
Shu yerning o‘zida viloyatda gidroenergetika, ko‘mir sanoati va boshqa sohalarni rivojlantirish, qurilish materiallari ishlab chiqarish, bo‘sh turgan obyektlardan samarali foydalanish loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.
Boysun tumanida joylashgan “Markaziy” va “Sharqiy” uchastkalarida toshko‘mir qazib olishni tashkil etish loyihasining taxminiy qiymati 50 million dollarni tashkil etadi. Uni 2020-yilda foydalanishga topshirib, yiliga 450 ming tonna ko‘mir qazib olish mo‘ljallanmoqda. Mazkur loyihaning o‘zlashtirilishi tog‘li tumanda 320 kishining bandlik masalasini hal etadi.
“O‘zqurilishmateriallari” aksiyadorlik jamiyati viloyatda yangi sanoat korxonalarini barpo etib, zamonaviy inshootlar uchun tayyor qurilish materiallari ishlab chiqarishga e’tiborni kuchaytirmoqda. Aksiyadorlik jamiyati 2018-2019-yillarda sement ishlab chiqaradigan ikkita korxona loyihasini qo‘llab-quvvatlamoqda. Viloyatda boy zaxiraga ega qamishni qayta ishlab, plitalar tayyorlashni rag‘batlantirayotir. Loyihalar amalga oshsa, 2 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. 161,4 milliard so‘m byudjetga tushumlar tushishi ta’minlanadi.
Muzrabot tumanida “Surxon KSP Grand” MChJ tomonidan qamishdan QZP va LQZP (DSP) mahsulotini ishlab chiqarish kompleksi tashkil etilayotgani samarasida viloyat hududida o‘sadigan qamish qayta ishlanib, qurilish inshootlari uchun zarur arzon va sifatli tayyor mahsulot ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Yiliga 150 ming kvadrat metr qamish zarrachali va laminatsiya qilingan plitalar ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Korxona to‘la quvvat bilan ishga tushgach, 400 kishi doimiy, 5 ming kishi mavsumiy ish bilan ta’minlanadi.
Sherobod tumanidagi Jerdanak konidan olinadigan mineral boyliklarni qayta ishlab chiqarish kompleksini tashkil etish loyihasini viloyatdagi “Surxon Termiz Chinni”, “Surxon Kaolin” va “Surxon-Keramiks” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari amalga oshiradi. Xususan, “Surxon Termiz Chinni” MChJ loyihasining umumiy qiymati 12,5 milliard so‘m. Uning 8,5 milliard so‘mi tijorat bankining kredit mablag‘i bo‘lib, yiliga 6 million donadan ortiq chinni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. “Surxon Kaolin” jamiyati tomonidan ro‘yobga chiqarilishi ko‘zda tutilayotgan yangi loyiha yiliga 20 ming tonnagacha turli mineral boyliklarni qayta ishlaydi. Bu yerda boyitilgan import o‘rnini bosuvchi tayyor mahsulot mamlakatimiz chinni buyumlari ishlab chiqaruvchilari hamda o‘tga chidamli g‘isht va plita ishlab chiqaruvchi korxonalar, jumladan, “Surxon-Keramiks” jamiyatiga yetkazib beriladi.
Davlatimiz rahbari Sherobod tumanida “Euro med plus” xususiy diagnostika va davolash markazi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda xususiy tibbiyot rivojiga qaratilayotgan alohida e’tibor samarasida olis qishloqlar aholisiga ham zamonaviy, yuqori texnologik tashxis qo‘yish va davolash imkoniyati yaratilmoqda.
Shu kunlarda foydalanishga topshirilgan mazkur tibbiyot muassasasi komputer tomografi, raqamli rentgen, ultratovush tekshiruvi, videogastroskop, videokolpaskop uskunalari bilan jihozlangan. Shuningdek, bemorlarni ultratovush, elektr, magnit, lazer bilan davolash, umurtqa churralarini traksion cho‘zish yo‘li bilan sog‘lomlashtirish imkoniyatlari mavjud. Kelgusida bu yerda jarrohlik amaliyotlarini yo‘lga qo‘yish ham nazarda tutilmoqda.
Endilikda shoshilinch holatlarda bemorlar Termiz shahridagi tibbiy markazlarga borib kelish tashvishidan qutildi. Agar 182 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladigan Sherobod, shuningdek, qo‘shni Muzrabot, Boysun, Angor, Qiziriq tumanlarida tez va aniq tashxis qo‘yishda zarur bo‘lgan zamonaviy uskunalar yetishmasligini hisobga olsak, mazkur tibbiyot maskani faoliyatining ahamiyati yanada yaqqol namoyon bo‘ladi.
Ushbu markazda tibbiyot kollejlari o‘quvchilari uchun amaliyot markazi tashkil etilgan bo‘lib, ular bu yerda nazariy bilimlarini amaliyotda mustahkamlaydi.
Davlatimiz rahbari klinika imkoniyatlari bilan tanishar ekan, mazkur shifo maskani bilan poytaxtimizdagi “Akfa Medline” klinikasi o‘rtasida hamkorlikni, tajriba almashishni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev tumanning Taroqli mahallasida ham bo‘lib, “Pokiza” nodavlat maktabgacha ta’lim muassasasi faoliyati bilan tanishdi.
Tadbirkor Abduqodir Norbekov barpo etgan ushbu muassasada sharoitlar maktabgacha yoshdagi bolalarning dunyoqarashini shakllantirish uchun har tomonlama qulay va shinam qilib jihozlangan.
Davlatimiz rahbari bog‘chada kichkintoylar va pedagog-tarbiyachilar uchun yaratilgan sharoit, tarbiya jarayoni qanday yo‘lga qo‘yilgani bilan qiziqdi. Bu yerda kichkintoylarning sog‘lom bo‘lib ulg‘ayishi uchun imkoniyatlarni yanada kengaytirish, yopiq suzish havzasi barpo etish zarurligini ta’kidladi. Tumanda aholining talab-istaklarini inobatga olib, yana 10 nodavlat maktabgacha ta’lim muassasasi qurish va bolalarni ularga qamrab olishni kengaytirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berdi. Bog‘chalar qurilishi uchun "O‘zmilliybank" tomonidan 25 milliard so‘m kredit ajratiladi.
Prezidentimiz Iso Termiziy maqbarasini ziyorat qildi. Ushbu qadamjo yonida bunyod etilgan masjidni kirib ko‘rdi. Davlatimiz rahbarining viloyatga oldingi tashrifi chog‘ida rejalashtirilgan mazkur masjid keng va yorug‘ qilib qurilgan.
Prezidentimiz bunday ezgu ishlardan Termiziy bobomizning ruhi shod bo‘lishi, bu maskanga kelgan odamning ruhi ko‘tarilib, e’tiqodi mustahkamlanishini ta’kidladi.
Qiziriq tumani markazida Surxondaryo viloyati faollari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda viloyatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish, yosh avlodni tarbiyalash va ish bilan ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Реформы, обеспечивающие поступательное развитие
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, исполнением определенных ранее задач 19 января прибыл в Сурхандарьинскую область.
Сурхандарья своим огромным экономическим и транспортным потенциалом, географическим расположением занимает важное место в жизни страны. Принимаемые меры по эффективному использованию подземных и наземных богатств области способствуют повышению промышленного потенциала, выпуску готовой экспортоориентированной продукции, а преобразования в аграрной отрасли играют важную роль в благосостоянии населения.
В рамках реализации задач, определенных в ходе поездки главы нашего государства в область 10-11 февраля 2017 года, введены в строй оснащенные современными технологиями предприятия, освоено производство множества новых видов продукции. На новый уровень поднята сфера оказания услуг и сервиса, активизировалась работа по организации многопрофильных фермерских хозяйств.
Шавкат Мирзиёев начал поездку в область с посещения гренарни при совместном предприятии «Inter Silk Pro» Термезского района. Здесь на основе китайской технологии заготавливаются и отправляются на переработку коконы шелкопряда.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 29 марта 2017 года организована ассоциация “Узбекипаксаноат”. В настоящее время ассоциацией для ускоренного развития шелководческой отрасли внедряются инновационные идеи и технологии.
В гренарне, построенной в 2017 году на основе передового зарубежного опыта, гусеницы шелкопряда откармливаются под пленкой и в искусственных кормушках. При такой организации работы расход листьев тутовника сокращается до 30 процентов. Выращенные здесь гусеницы раздаются надомникам. Преимущество искусственных кормушек заключается в том, что гусеницы плетут коконы по заданному стандарту.
На производстве, занимающем 5 гектаров площадей, трудятся 10 постоянных, 70-75 сезонных работников. Здесь также содержатся 100 голов птицы, 50 пчелиных ульев, скот и кролики.
На основе инновационной методики – по схеме 0,90 на 0,20 метра разбита тутовая плантация. На одном гектаре выращивается более 55 тысяч саженцев тутовника, листья собираются трижды в год. Это позволяет заготавливать в год 2-3 урожая коконов.
Президент нашей страны отметил, что после организации ассоциации “Узбекипаксаноат” в шелководческой отрасли наблюдаются позитивные изменения. Важным фактором достигаемых в сфере успехов является прочная правовая база.
В прошлом году впервые в нашей стране был испытан метод получения трех урожаев коконов в год. На основе передовых технологий во всех регионах начато строительство гренарень. В настоящее время насчитывается 51 такое сооружение в Сурхандарьинской области и 151 – по стране.
Шавкат Мирзиёев отметил, что необходимо довести количество гренарень до 10 тысяч в ближайшие пять лет, а объем экспорта коконов – до 1 миллиарда долларов в год. Для этого все имеющиеся тутовые плантации будут переданы ассоциации "Узбекипаксаноат". При каждой плантации будет построена гренарня.
Активным шелководам области, достигшим высоких результатов в прошлом году, будут вручены подарки Президента – 12 автомобилей “Damas” и 2 единицы сельскохозяйственной техники.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию сельского хозяйства в области, организации теплиц, гранатовых, ореховых плантаций, интенсивных садов и виноградников, плантаций кузинии и фисташки, рыбоводческих и птицеводческих комплексов, использованию беспилотных летательных аппаратов для измерения земель.
Глава нашего государства отметил, что для обеспечения продовольственной безопасности страны необходимо осуществлять перспективные сельскохозяйственные проекты на основе интенсивных технологий, развивать плодоовощеводство, животноводство и другие отрасли с привлечением кредитных средств международных финансовых организаций. Также было указано на необходимость обеспечения устойчивости экономики области за счет расширения партнерства с иностранными инвесторами, освоения новых отраслей.
В настоящее время с деловыми людьми из России, Австрии, Израиля и других стран начато сотрудничество по реализации инвестиционных проектов. В беседе с предпринимателями Президент нашей страны отметил, что благодаря вниманию, уделяемому развитию предпринимательства, либерализации валютного рынка и защите интересов иностранных инвесторов, увеличивается число партнеров Узбекистана на внешнем рынке, для них созданы благоприятные условия и в Сурхандарьинской области.
Шавкат Мирзиёев в ходе прошлой поездки в область ознакомился с проектами по заготовке рыбы, яиц и птичьего мяса, развитию животноводства, обеспечению населения качественной продукцией, дал по ним свои рекомендации. Реализация этих проектов была всесторонне рассмотрена в ходе нынешней поездки. Должностным лицам даны поручения по созданию плантаций фисташки, миндаля, ореха, кузинии на землях Бабатагского лесного хозяйства, защите от вредителей плодоовощных посевов, выращиваемых на приусадебных участках населения, путем организации "клиники растений".
Президент нашей страны посетил мавзолей Хакима Термизи. Глава нашего государства отметил, что глубоко опечален гибелью наших соотечественников в Актюбинской области Казахстана, выразил соболезнования их родным и близким.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью ООО "Жаркургон мева-сабзавот экспорт" в группе предприятий «ASG Group».
В настоящее время в «ASG Group» входят 18 предприятий. Шесть из них, действующих в Сурхандарьинской области, занимаются выращиванием, глубокой переработкой и экспортом сельскохозяйственной продукции. В 2016-2017 годах в Китай, Афганистан, Пакистан, Вьетнам, Объединенные Арабские Эмираты, Малайзию, Турцию и страны СНГ экспортирована продукция на 74 миллиона долларов. В нынешнем году намечено довести объемы экспорта до 150 миллионов долларов.
Вместе с тем в Сурхандарьинской области в группе предприятий «ASG Group» действуют 2 логистических центра по переработке сельхозпродукции. Ведется работа по организации логистических центров и в Денауском, Сариасийском, Алтынсайском, Ангорском и Музрабадском районах.
Главе нашего государства был представлен проект ООО "Жаркургон мева-сабзавот экспорт" по организации в этом году выращивания картофеля по французской интенсивной технологии в Денауском районе. Этот проект предусматривает засеивание 2 тысяч гектаров площадей семенами картофеля из Франции и внедрение дождевого орошения. При этом расход воды сократится в четыре раза, урожай с каждого гектара составит не менее 50 тонн.
Стоимость проекта 240 миллиардов сумов, в том числе 60 миллиардов сумов – собственные средства предприятия, 180 миллиардов сумов – банковский кредит. Реализация проекта позволит создать 1,5 тысячи рабочих мест.
Президент нашей страны отметил, что научно обоснованный подход к ведению сельского хозяйства служит важным фактором достижения высокой производительности и удовлетворения потребностей населения. Даны поручения по широкому внедрению интенсивных технологий.
Состоялась также презентация проекта текстильного кластера, организуемого предприятием “Ангор Сурхон гурури”.
На площади в 3,5 тысячи гектаров планируется выращивать высоко рентабельные сорта хлопчатника, выйти на уровень урожайности в 50-60 центнеров с гектара, глубоко перерабатывать сырье и производить готовую продукцию. Предприятие намерено также организовать теплицы для выращивания лимонов, персиков, клубники и зелени на 40 гектарах площадей. Эти проекты будут способствовать увеличению доходов, обеспечению занятости населения.
Предприятие «ASG-Surxon exsport-import savdo» представило проект организации интенсивных садов с капельным орошением. Полученную продукцию будут перерабатывать и экспортировать.
В 2018 году планируется разбить интенсивные сады на 900 гектарах, в 2019 году – на 1 150 гектарах. Соответствующая работа уже началась. Привлечены специалисты из США, Израиля и Турции. Завершено бурение 3 из 9 скважин для орошения.
Здесь же состоялась презентация проектов по строительству многоэтажных домов, Международного научно-исследовательского центра имени Имама Термизи, чайханы аксакалов, мечети в Термезе, модернизации межрайонного предприятия "Хужаипок" по производству питьевой воды, прокладке современных канализационных сетей, совершенствованию деятельности товариществ частных собственников жилья в области, реконструкции улицы Шарафа Рашидова в городе Денау, возведению вдоль нее многоквартирных домов.
Глава нашего государства подчеркнул, что вопрос обеспечения населения жильем должен находиться под постоянным вниманием. Необходимо сделать строящиеся дома еще доступнее. Для этого необходимо еще более расширить производство отечественных стройматериалов.
Генеральный план города Термеза предусматривает строительство 30 семиэтажных домов. С учетом запросов населения Президент нашей страны поручил построить еще 32 таких дома. Также отмечена необходимость ускорения реализации проекта по улучшению питьевого водоснабжения.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью ООО “Bio Texno Eco” по сортировке и переработке бытовых отходов в Ангорском районе.
Специализация предприятия – сбор, сортировка отходов из города Термеза, Термезского и Ангорского районов, а также производство готовой продукции путем их переработки. На строительно-монтажные работы, установку современных технологий и закупку специальной техники для перевозки отходов затрачено более 8 миллионов долларов.
Завод имеет мощность по сортировке и переработке свыше 182 тысяч тонн отходов в год. Здесь будут производить полиэтиленовые трубы из переработанной пластмассы, мозаику и плитки из стекла, брикеты для топлива из древесины, картон и бумагу из макулатуры, биогаз и биогумус из органических продуктовых отходов. Планируется, что предприятие будет сдано в эксплуатацию в конце января нынешнего года. На работу уже приняты 150 человек. С началом деятельности завода на полную мощность работой будут обеспечены еще 250 человек.
Здесь же состоялась презентация проектов по развитию в области угольной промышленности, гидроэнергетической и других сфер, производству строительных материалов, эффективному использованию пустующих объектов.
На базе участков "Марказий" и "Шаркий" Байсунского района планируется организовать добычу угля. Проект предварительной стоимостью 50 миллионов долларов намечено завершить в 2020 году. Здесь будет добываться 450 тысяч тонн угля в год, работу получат 320 человек.
Акционерным обществом “Узкурилишматериаллари” активизировано внимание на создание новых промышленных мощностей по выпуску готовых стройматериалов. Одобрены проекты по строительству двух предприятий по производству цемента в 2018-2019 годах. Намечается также наладить выпуск плит из камыша. Реализация проектов позволит создать более 2 тысяч рабочих мест и обеспечить поступления в бюджет на сумму 161,4 миллиарда сумов.
В Музрабадском районе ООО “Surxon KSP Grand” организуется комплекс по производству древесно-стружечных плит из камыша, что позволит наладить выпуск качественного и доступного строительного материала. Предприятие будет способно производить в год 150 тысяч квадратных метров опилочных и ламинированных плит. После его запуска на полную мощность будет создано 400 постоянных и 5 тысяч сезонных рабочих мест.
ООО “Сурхон Термиз чинни”, “Сурхон Каолин” и “Surxon-Keramiks” реализуют проекты по организации комплекса по переработке минерального сырья, добываемого с месторождения Жерданак Шерабадского района. Проектом ООО “Сурхон Термиз чинни”, на который будет направлено 12,5 миллиарда сумов, в том числе 8,5 миллиарда сумов банковского кредита, предусматривается налаживание производства более 6 миллионов штук фарфоровой продукции в год. ООО “Сурхон Каолин” намерено наладить переработку в год до 20 тысяч тонн минерального сырья. Полученное импортозамещающее сырье будет поставляться отечественным предприятиям, производящим фарфоровые изделия, огнеупорный кирпич и плиты, в том числе предприятию “Surxon-Keramiks”.
Глава нашего государства посетил Шерабадский район, где ознакомился с деятельностью частного медицинского центра “Euro med plus”.
В результате внимания, уделяемого в нашей стране развитию частной медицины, возможности для оказания населению современных, высокотехнологичных медицинских услуг появляются и в отдаленных селах.
Открывшееся на днях медицинское учреждение оснащено компьютерным томографом, аппаратами цифровой рентгенографии, ультразвукового исследования, видеогастроскопом, видеокольпоскопом и другим оборудованием. Оказываются услуги по ультразвуковой, магнитной, лазерной и ударно-волновой терапии, лечению грыжи тракционным вытяжением позвоночника. В дальнейшем планируется наладить проведение хирургических операций.
Теперь местным жителям не придется посещать Термез при экстренных ситуациях. Новый медицинский центр обслуживает не только жителей Шерабадского района, в котором проживают более 182 тысяч человек, но и соседних Музрабадского, Байсунского, Ангорского, Кызырыкского районов, где ощущается нехватка современного диагностического оборудования.
В “Euro med plus” организован центр для прохождения практики учащимися медицинских колледжей, здесь они будут закреплять теоретические знания.
Глава нашего государства, знакомясь с возможностями клиники, отметил необходимость установления сотрудничества и обмена опытом с клиникой “Akfa Medline” в Ташкенте.
Шавкат Мирзиёев посетил также махаллю "Тарокли" Шерабадского района и ознакомился с деятельностью негосударственного учреждения дошкольного образования “Покиза”.
Учреждение, открытое предпринимателем Абдукодиром Норбековым, оснащено всем необходимым для всестороннего развития детей дошкольного возраста.
Глава нашего государства поинтересовался созданными в этом учреждении условиями для детей и воспитателей, организованным здесь воспитательным процессом. Отметил необходимость дальнейшего совершенствования условий, строительства плавательного бассейна для здорового развития малышей. С учетом пожеланий и запросов жителей района глава нашего государства дал соответствующие поручения по строительству 10 негосударственных дошкольных учреждений, расширению ими охвата детей. На строительство детских садов Национальным банком внешнеэкономической деятельности будет выделен кредит в 25 миллиардов сумов.
Президент нашей страны посетил мавзолей Исо Термизи.
Шавкат Мирзиёев осмотрел мечеть на территории комплекса. Мечеть, строительство которой было запланировано в ходе прошлой поездки главы нашего государства в область, вместительная и светлая.
Президент нашей страны отметил, что такие благие дела возрадуют душу нашего великого предка, а посетившие это сооружение люди воспрянут духом и укрепятся в вере.
В Кызырыкском районном центре состоялось собрание актива Сурхандарьинской области. На нем рассмотрены вопросы социально-экономического развития области, повышения благосостояния и уровня занятости населения, воспитания молодежи.