Ichki turizmni jadal rivojlantirishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 3-fevraldagi «O‘zbekiston Respublikasi turizm salohiyatini rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PF-5326-son Farmoni ijrosini ta’minlash, shuningdek, hududlarni barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning eng muhim omillaridan biri sifatida ichki turizmni jadal rivojlantirish, fuqarolarni mamlakatimizning madaniy-tarixiy merosi hamda tabiiy boyliklari bilan tanishtirish maqsadida:
1. «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!» ichki turizmni rivojlantirish dasturini amalga oshirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi (keyingi o‘rinlarda – Amaliy chora-tadbirlar rejasi) 1-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi, «Mahalla» xayriya jamoat fondi va O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash «Nuroniy» jamg‘armasi:
a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda:
bir oy muddatda turizm infratuzilmasining bandligini hisobga olgan holda hududlar hamda jalb etilgan tashkilotlar miqyosida turlar
va ekskursiyalarni tashkil qilish jadvallarini tasdiqlasin;
yoshlarni turizm sohasidagi tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb etish bo‘yicha axborot-targ‘ibot tadbirlarining muntazam o‘tkazilishini ta’minlasin;
turistlar oqimining mavsumiyligi hamda hududlarning turizm infratuzilmasi to‘liq jalb etilishini inobatga olib, shu jumladan turizm faoliyati subyektlarini jalb etgan holda Amaliy chora-tadbirlar rejasining samarali amalga oshirilishi uchun zarur choralar ko‘rsin;
b) Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi bilan birgalikda «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!» ichki turizmni rivojlantirish dasturini (keyingi o‘rinlarda – Dastur) amalga oshirish doirasida ommaviy axborot vositalarida hamda Internet tarmog‘ida, shu jumladan respublikaning barcha shaharlarida «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!» shiori ostida tashqi reklama vositalarini (shit-bannerlar hamda tashqi ekranlar uchun roliklar) tayyorlash va o‘rnatish yo‘li bilan ichki turizmni keng targ‘ib qilish tadbirlari o‘tkazilishini ta’minlasin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari tomonidan joylashtiriladigan tashqi reklama ijtimoiy reklamaga tenglashtiriladi.
4. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan kelishilgan holda 2018-2020-yillarda respublikaning har bir hududida kamida 100 ta joy hisobga olinib markaziy ko‘chalar, aholi gavjum joylar hamda trassalarda joylashgan shitlar, ekranlarda ichki turizmga oid tashqi reklama beg‘araz o‘rnatilishini ta’minlasin.
5. Belgilab qo‘yilsinki, Dastur doirasida O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga turistik-ekskursiya turlari uchun to‘lovlar bilan bog‘liq xarajatlar:
ta’lim muassasalari o‘quvchilari uchun – o‘z mablag‘lari va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi mablag‘lari hisobidan;
tashkilotlar xodimlari uchun – o‘z mablag‘lari, ish beruvchi mablag‘lari (byudjet tashkilotlari uchun – tashkilotlarning byudjetdan tashqari mablag‘lari) va jamoaviy shartnomalarga muvofiq boshqa mablag‘lar hisobidan;
yetim bolalar, kam ta’minlangan oilalar farzandlari, nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ularning umumiy sonidan kamida 20 foizi qamrab olinishi ta’minlangan holda – xayriya mablag‘lari, shuningdek, har yili O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti ko‘rsatkichlarida nazarda tutilgan mablag‘lar hisobidan;
pensionerlar hamda urush va mehnat faxriylari uchun – o‘z mablag‘lari, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash «Nuroniy» jamg‘armasining mablag‘lari va xayriya mablag‘lari hisobidan;
faol xotin-qizlar uchun – o‘z mablag‘lari, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasi mablag‘lari, «Mahalla» xayriya jamoat fondi mablag‘lari va xayriya mablag‘lari hisobidan;
mahalla faollari va yosh oilalar uchun – o‘z mablag‘lari, «Mahalla» xayriya jamoat fondi mablag‘lari hisobidan tenglik asosida qoplanadi.
Mazkur Dasturda ishtirok etish ixtiyoriy ekanligi belgilab qo‘yilsin.
6. Davlat organlari va boshqa tashkilotlar rahbarlariga:
jamoaviy shartnomalarga rag‘batlantirish chorasi sifatida davlat organlari va boshqa tashkilotlarning byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobiga o‘z xodimlarining kamida 10 foizini oila a’zolari bilan birgalikda har yili dam olishga (ichki turizmga) yuborishni nazarda tutadigan xodimlarning jamoaviy va oilaviy dam olishini tashkil qilish normasini kiritish;
xodimlarga mehnat qonunchiligiga muvofiq ular uchun qulay bo‘lgan vaqtda sayohat qilish va dam olish uchun ta’tilning foydalanilmay qolgan qismi hisobidan dam olish kunlari (otgul) berish;
Dastur tadbirlarini amalga oshirish doirasida har yili 30-dekabrgacha davlat organlari va boshqa tashkilotlar xodimlari uchun turistik-sayohat turlarini tashkil qilish jadvallarini tasdiqlash tavsiya etilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi davlat organlari va boshqa tashkilotlarga guruhli sayohatlarni tashkil qilish uchun mahalliy turoperatorlar bilan o‘zaro hamkorlik qilish, shuningdek, mehmonxona va transport tashkilotlariga tashkil etilgan turlar, shu jumladan yashash va kelib-ketish (uchib borish) uchun imtiyozlar taqdim etish bo‘yicha takliflar yuborishda yordam ko‘rsatsin.
8. 2018-yil 10-fevraldan boshlab 3 yil muddatga quyidagi tartib joriy etilsin, unga ko‘ra:
ish beruvchining turizm sohasida faoliyat ko‘rsatish bo‘yicha litsenziyaga ega bo‘lgan subyektlardan xodimlar va ularning oila a’zolari uchun respublika bo‘ylab turistik yo‘llanmalarni sotib olish xarajatlari xodimning daromadi sifatida ko‘rib chiqilmaydi hamda yuridik shaxsdan olinadigan foyda solig‘ini hisoblab chiqishda chegirib qolinishi lozim;
jismoniy shaxslarning soliqqa tortiladigan daromadlari O‘zbekiston Respublikasi bo‘ylab turistik yo‘llanmalarni turizm sohasida faoliyat ko‘rsatish bo‘yicha litsenziyaga ega bo‘lgan subyektlardan sotib olishga yo‘naltirilgan xarajatlar summasiga kamaytiriladi. Bunda turistik yo‘llanma (ayirboshlanadigan vaucher), avia va temir yo‘l chiptalari, avtotransport tashkilotlarining hisob-fakturalari (chiptalari) va joylashtirish vositalari cheklari tasdiqlovchi hujjatlar hisoblanadi;
turizm sohasida faoliyat ko‘rsatadigan subyektlarning soliq solinadigan bazasi O‘zbekiston turizm brendi va “Uzbekistan.travel” sayti reklamasi bo‘lgan bosma mahsulotlarni (xaritalar, risolalar, bukletlar, flayyerlar va boshqalar), suvenir va qadoqlash mahsulotlarini (sumkalar, paketlar, maktab daftarlari, yorliqlar, g‘iloflar, kiyim-kechaklardagi va oshxona anjomlaridagi yozuvlar) tayyorlash va chop etishga yo‘naltiriladigan xarajatlar summasiga kamaytiriladi.
9. Tijorat banklariga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga turizm sohasida faoliyat ko‘rsatish bo‘yicha litsenziyaga ega bo‘lgan subyektlardan O‘zbekiston Respublikasi bo‘ylab sayyohlik turlarini sotib olish uchun 10 million so‘mgacha iste’mol kreditlarini ajratish va kreditni ish haqi hisobidan qoplash imkoniyatini berish tavsiya etilsin.
10. Belgilansinki:
turizm obyektlari (me’moriy yodgorliklar va boshqalar) hamda infratuzilmasi (mehmonxonalar va boshqa joylashtirish vositalari, turistik yo‘nalishlar va boshqalar) joylashgan joylarning belgi-ishoralari va ko‘rsatkichlarini o‘z ichiga olgan tematik turistik xaritalar adadini ko‘paytirish va ularni tarqatishga kartografiya ishlarini amalga oshirish uchun litsenziya (ruxsatnoma) olinishi talab etilmaydi;
turistlarga xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar (davlat muzeylari, galereyalar, madaniy meros obyektlari va qo‘riqlanadigan tabiiy hududlar ma’muriyatlari va boshqalar) o‘z faoliyatidan tushadigan tushumlarning kamida 5 foizini o‘z faoliyati hamda taqdim etayotgan turizm xizmatlari bayon etilgan reklama-tarqatish materiallarini o‘zbek, rus va ingliz tillarida tayyorlash va adadini ko‘paytirish uchun majburiy tartibda yo‘naltiradi. Bunda ushbu maqsadlarga yo‘naltirilgan xarajatlar summasi bu tashkilotlarning soliqqa tortiladigan bazasidan chiqarib tashlanadi.
11. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan kelishgan holda turizmni rivojlantirish uchun yuqori salohiyatga ega tuman va shaharlarda joylashgan hamda asosan muhandislik kommunikatsiyalar bilan ta’minlangan foydalanilmayotgan yer uchastkalarini 2-ilovaga muvofiq ro‘yxat bo‘yicha uch oy muddatda xatlovdan o‘tkazsin hamda keyinchalik O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi xulosasiga asosan har bir hududda umumiy maydoni kamida 20 gektar bo‘lgan 20 ta yer uchastkasi hisobidan kelib chiqib, turizm sohasidagi loyihalarni (mehmonxonalar, mehmonxona uylari, kempinglar, motellar va boshqa joylashtirish vositalari, tematik xiyobonlar, muzeylar, galereyalar va boshqa inshootlar qurish) amalga oshirish maqsadida tadbirkorlik subyektlari hamda potensial investorlarga taqdim etish uchun ajratsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi tomonidan tanlab olingan foydalanilmayotgan yer uchastkalarida 2018-2022-yillarda turizm infratuzilmasini tashkil etish doirasidagi xarajatlar:
yangi loyihalar (maketlar)ning dizayn-eskizlarini ishlab chiqish uchun – byudjetdan tashqari Turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining mablag‘lari;
muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlariga ulanishga ruxsat beruvchi hujjatlarni olish uchun – tegishli tumanlar (shaharlar) mahalliy byudjetlari mablag‘lari hisobidan qoplanishi belgilab qo‘yilsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi:
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda turistik yig‘imlar, mehmonxona xizmatlarini sertifikatlash hamda joylashtirish vositalarining javobgarlik qoidalarini saqlab qolgan holda, tashrif buyuruvchilarni ro‘yxatga olish bo‘yicha maxsus elektron avtomatlashtirilgan dasturda joylashtirish vositalari orqali xususiy uylarga (xonadonlarga) mehmonlarni vaqtinchalik ro‘yxatdan o‘tkazish tartibini joriy etsin;
turizm toifasiga oid mehmonxonalar va mehmonxona uylarining namunaviy loyihalarini, shu jumladan xorijiy loyiha tashkilotlaridan byudjetdan tashqari Turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan sotib olsin va keyinchalik ushbu loyihalarni turizm infratuzilmasi obyektlarini qurish tashabbusini ko‘rsatgan tadbirkorlik subyektlariga beg‘araz taqdim etsin. Bunda namunaviy loyihalarni muayyan hududga biriktirish O‘zbekiston Respublikasi Arxitektura va qurilish davlat qo‘mitasining hududiy bo‘linmalari tomonidan beg‘araz asosda ta’minlanadi.
14. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining ichki turizmni yanada rivojlantirish hamda turizm infratuzilmalarini takomillashtirish maqsadida hududlarda kichik turizm zonalarini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
Belgilansinki, kichik sanoat zonalari to‘g‘risidagi qonun hujjatlari qoidalari kichik turizm zonalariga ham tatbiq etiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda 2018 yilning 1 iyuliga qadar tadbirkorlik subyektlariga yer uchastkalarini ajratishning soddalashtirilgan mexanizmini joriy etgan holda hududlarda kichik turizm zonalarini yaratish bo‘yicha takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda quyidagi summalar uchun soliq solinadigan bazani kamaytirish tartibini bir oy muddatda tasdiqlasin:
100 million so‘mgacha – xo‘jalik yurituvchi subyektlarning 2020-yilning 1-yanvariga qadar sanitariya qoidalari, me’yorlari va gigiyena normativlariga muvofiq keladigan zamonaviy sanitariya-gigiyena tarmoqlarini qayta tiklash, kapital ta’mirlash va qurishga yo‘naltirilgan xarajatlari;
12 million so‘mgacha – har yili 2025-yilning 1-yanvariga qadar xo‘jalik yurituvchi subyektlarning sanitariya qoidalari, me’yorlari va gigiyena normativlariga muvofiq keladigan sanitariya-gigiyena tarmoqlarini (farroshlar ish haqi, gigiyena, tozalash va yuvish vositalarini sotib olish, kommunal xarajatlarni to‘lash), turizm infratuzilmasi obyektlarini (tarixiy va me’moriy yodgorliklar, muzeylar, teatrlar, madaniyat uylari, umumiy ovqatlanish punktlari, xizmat ko‘rsatish obyektlari, avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchalari, avtomobillar uchun vaqtincha to‘xtash joylari, yo‘lbo‘yi infratuzilmasining servis xizmatlar ko‘rsatiladigan hududlari, bozorlar, rastalar, do‘konlar va odamlar gavjum bo‘ladigan boshqa joylarni) saqlashga yo‘naltirilgan xarajatlari.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining xulosasi asosida zamonaviy sanitariya-gigiyena tarmoqlarini yaratish loyihalarini amalga oshiradigan tadbirkorlik subyektlari va potensial investorlarga shaharlar va tumanlarning tegishli qismlarida reklama va ixcham savdo nuqtalari uchun joylar taqdim etsin.
16. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi:
manfaatdor vazirlik va idoralar tomonidan Amaliy chora-tadbirlar rejasi bajarilishi ustidan doimiy monitoringni;
monitoring natijalari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 16-avgustdagi 2018-2019-yillarda turizm sohasini rivojlantirish bo‘yicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-3217-son qarori bilan tashkil etilgan Turizmni rivojlantirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengashga rejalashtirilgan chora-tadbirlarning belgilangan muddatlarda so‘zsiz bajarilishini ta’minlash maqsadida tegishli qarorlarni qabul qilish uchun har chorakda takliflar kiritilishini ta’minlasin.
17. Turizmni rivojlantirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash (A.Aripov):
ushbu qarorda nazarda tutilgan tadbirlarning so‘zsiz, o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi ustidan doimiy va tizimli nazorat tashkil etilishini;
vazirliklar, idoralar va boshqa tashkilotlar – mas’ul ijrochilar rahbarlarining Amaliy chora-tadbirlar rejasini so‘zsiz amalga oshirish borasida ular tomonidan ko‘rilayotgan amaliy choralar haqidagi hisobotlari har chorakda eshitib borilishini ta’minlasin.
18. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 7-sentabrdagi “Toshkent shahrida “Eski shahar” turizm zonasini barpo etish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3260-son qaroriga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
19. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
20. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.R.Xolmuradov va Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining raisi A.A.Abduxakimov zimmasiga yuklansin.

О мерах по обеспечению ускоренного развития внутреннего туризма
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2018 года № УП–5326 «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан», а также в целях обеспечения ускоренного развития внутреннего туризма как одного из важнейших факторов устойчивого социально-экономического развития регионов, ознакомления граждан с культурно-историческим наследием и природными богатствами страны:
1. Утвердить План практических мер по реализации Программы развития внутреннего туризма «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!» (далее – План практических мер) согласно приложению № 1.
2. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма, Союзу молодежи Узбекистана, Совету Федерации профсоюзов Узбекистана, Комитету женщин Узбекистана, Благотворительному общественному фонду Узбекистана «Махалла» и Фонду по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний»:
а) совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента:
в месячный срок утвердить графики организации туров и экскурсий в разрезе регионов и задействованных организаций с учетом загруженности туристской инфраструктуры;
обеспечить проведение на постоянной основе информационно-пропагандистских мероприятий по широкому вовлечению молодежи в предпринимательство в сфере туризма;
принять необходимые меры по эффективной реализации Плана практических мер с учетом сезонности туристских потоков и полного задействования туристской инфраструктуры регионов, в том числе с привлечением субъектов туристской деятельности;
б) совместно с Республиканским центром духовности и просветительства, Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Узбекским агентством по печати и информации в рамках реализации Программы развития внутреннего туризма «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!» (далее – Программа) обеспечить проведение мероприятий по широкой пропаганде внутреннего туризма в средствах массовой информации и сети Интернет, в том числе путем изготовления и установки во всех городах республики наружной рекламы (щиты-баннеры и видеоролики для наружных экранов) под лозунгом «Ўзбекистон бўйлаб саёҳат қил!».
3. Определить, что наружная реклама, размещаемая Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма и органами исполнительной власти на местах, приравнивается к социальной рекламе.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента обеспечить установку в 2018–2020 годах на безвозмездной основе по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма наружной рекламы внутреннего туризма на щитах, экранах, находящихся на центральных улицах, местах скопления населения и трассах, из расчета не менее 100 мест в каждом регионе республики.
5. Установить, что расходы, связанные с оплатой туристско-экскурсионных туров для граждан Республики Узбекистан в рамках Программы, покрываются на паритетной основе за счет:
собственных средств и средств Союза молодежи Узбекистана – для учащихся образовательных учреждений;
собственных средств, средств работодателей (в части бюджетных организаций – внебюджетных средств организаций) и других средств в соответствии с коллективными договорами – для работников организаций;
благотворительных пожертвований, а также средств, предусмотренных в ежегодных параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан, – для детей-сирот, детей из малообеспеченных семей, лиц с инвалидностью с обеспечением охвата не менее 20 процентов от их общей численности;
собственных средств, средств Фонда по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний» и благотворительных пожертвований – для пенсионеров, ветеранов войны и труда;
собственных средств, средств Комитета женщин Узбекистана, средств Благотворительного общественного фонда Узбекистана «Махалла» и благотворительных пожертвований – для женщин-активисток;
собственных средств, средств Благотворительного общественного фонда Узбекистана «Махалла» – для активистов махаллей и молодых семей.
Определить, что участие в Программе является добровольным.
6. Рекомендовать руководителям государственных органов и других организаций:
включать в коллективные договоры в качестве меры поощрения норму об организации коллективного и семейного отдыха работников, предусматривающую ежегодное направление на отдых (внутренний туризм) за счет внебюджетных средств государственных органов и других организаций не менее 10 процентов своих работников с членами их семей;
активно предоставлять работникам в соответствии с трудовым законодательством отгулы за счет неиспользованной части отпуска на путешествия и отдых в удобное для них время;
в рамках реализации мероприятий Программы ежегодно до 30 декабря утверждать графики организации туристско-экскурсионных туров для работников государственных органов и других организаций.
7. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма оказывать содействие государственным органам и другим организациям в осуществлении взаимодействия с отечественными туроператорами для организации групповых путешествий, а также направлении гостиничным и транспортным организациям предложений по предоставлению льгот на организованные туры, включая проживание и проезд (перелет).
8. Ввести с 10 февраля 2018 года сроком на 3 года порядок, согласно которому:
расходы работодателя на приобретение туристских туров у лицензированных субъектов туристской деятельности для работников и членов их семей в пределах республики не рассматриваются в качестве дохода работника и подлежат вычету при исчислении налога на прибыль юридического лица;
налогооблагаемый доход физических лиц уменьшается на сумму расходов, направленных на покупку туристских туров по Республике Узбекистан у лицензированных субъектов туристской деятельности. При этом подтверждающими документами являются туристская путевка (обменный ваучер), авиа- и железнодорожные билеты, счета-фактуры (билеты) автотранспортных организаций и чеки средств размещения;
налогооблагаемая база субъектов туристской деятельности снижается на сумму расходов, направляемых на изготовление и тиражирование печатной продукции (карт, брошюр, буклетов, флаеров и другие), сувенирной и упаковочной продукции (сумки, пакеты, школьные тетради, наклейки, чехлы, надписи на майках и одежде, посуде), на которой размещена реклама туристского бренда Узбекистана и сайта «Uzbekistan.travel».
9. Рекомендовать коммерческим банкам выделять потребительские кредиты гражданам Республики Узбекистан на покупку туристских туров по Республике Узбекистан у лицензированных субъектов туристской деятельности в размере до 10 миллионов сумов с возможностью погашения кредита за счет заработной платы.
10. Определить, что:
для тиражирования и распространения тематических туристских карт с разметкой и указателями о местонахождении туристских объектов (памятники архитектуры и другие) и инфраструктуры (гостиницы и иные средства размещения, туристские маршруты и другие) не требуется получение лицензии (разрешения) на проведение картографических работ;
организации, оказывающие услуги туристам (государственные музеи, галереи, администрации объектов культурного наследия и охраняемых природных территорий и другие), в обязательном порядке направляют до 5 процентов поступлений от своей деятельности на изготовление и тиражирование рекламно-раздаточных материалов с описанием своей деятельности и предоставляемых туристских услуг на узбекском, русском и английском языках. При этом сумма расходов, направленная на указанные цели, исключается из налогооблагаемой базы данных организаций.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма в трехмесячный срок провести инвентаризацию и отвод неиспользуемых земельных участков преимущественно с подведенными инженерными коммуникациями, находящихся в районах и городах с высоким потенциалом для развития туризма, по перечню согласно приложению № 2, для дальнейшего предоставления их приоритетно на основе заключения Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма субъектам предпринимательства и потенциальным инвесторам в целях реализации проектов в сфере туризма (строительство гостиниц, гостевых домов, кемпингов, мотелей и иных средств размещения, тематических парков, музеев, галерей и другие) из расчета по 20 земельных участков общей площадью не менее 20 гектаров в каждом регионе.
12. Установить, что расходы в рамках создания в 2018-2022 годах туристской инфраструктуры на отобранных Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма неиспользуемых земельных участках покрываются за счет средств:
внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы – на разработку дизайн-эскизов новых проектов (макетов);
местных бюджетов соответствующих районов (городов) – на получение разрешительных документов на подключение к инженерно-коммуникационным сетям.
13. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма:
совместно с Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внедрить порядок временной регистрации посетителей частных домов (квартир) через средства размещения в специализированной электронной автоматизированной программе ведения учета постояльцев с сохранением положений по туристскому сбору, сертификации гостиничных услуг и ответственности средств размещения;
приобрести, в том числе у иностранных проектных организаций, типовые проекты гостиниц туристского класса и гостевых домов за счет средств внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы с последующим безвозмездным предоставлением данных проектов субъектам предпринимательства, проявившим инициативу строительства объектов туристской инфраструктуры. При этом привязка типовых проектов к конкретной территории обеспечивается территориальными подразделениями Государственного комитета Республики Узбекистан по архитектуре и строительству на безвозмездной основе.
14. Согласиться с предложением Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма о создании в регионах малых туристских зон с целью дальнейшего развития внутреннего туризма и совершенствования туристской инфраструктуры.
Установить, что на малые туристские зоны распространяются положения законодательства о малых промышленных зонах.
Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в срок до 1 июля 2018 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по созданию в регионах малых туристских зон с внедрением упрощенного механизма отвода земельных участков субъектам предпринимательства.
15. Министерству финансов совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма в месячный срок утвердить порядок уменьшения налогооблагаемой базы на сумму:
до 100 миллионов сумов – затрат хозяйствующих субъектов, направленных в срок до 1 января 2020 года на реконструкцию, капитальный ремонт и строительство современных санитарно-гигиенических узлов, соответствующих санитарным правилам, нормам и гигиеническим нормативам;
до 12 миллионов сумов – затрат хозяйствующих субъектов, направленных ежегодно в срок до 1 января 2025 года на содержание санитарно-гигиенических узлов (зарплата уборщиц, приобретение гигиенических, чистящих и моющих средств, оплата коммунальных расходов), объектов туристской инфраструктуры (памятники истории и архитектуры, музеи, театры, дома культуры, пункты общественного питания, объекты сферы услуг, автомобильные заправочные станции, пункты временной стоянки автомобилей, сервисные зоны придорожной инфраструктуры, базары, рынки, магазины и другие места общественного скопления людей), соответствующих санитарным правилам, нормам и гигиеническим нормативам.
Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента предоставить на основе заключения Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма субъектам предпринимательства и потенциальным инвесторам, осуществляющим проекты по созданию современных санитарно-гигиенических узлов, места в соответствующих частях городов и районов для размещения рекламы и мобильных торговых точек.
16. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма обеспечить:
постоянный мониторинг за ходом исполнения заинтересованными министерствами и ведомствами Плана практических мер;
по итогам мониторинга ежеквартальное внесение в Координационный совет по развитию туризма, образованный постановлением Президента Республики Узбекистан от 16 августа 2017 года № ПП–3217 «О первоочередных мерах по развитию сферы туризма на 2018–2019 годы», предложений для принятия соответствующих решений в целях обеспечения неукоснительного выполнения запланированных мер в установленные сроки.
17. Координационному совету по развитию туризма (Арипов А.Н.) обеспечить:
организацию постоянного и системного контроля за неукоснительным, своевременным и качественным исполнением мероприятий, предусмотренных настоящим постановлением;
ежеквартальное заслушивание отчетов руководителей министерств, ведомств и других организаций – ответственных исполнителей о принимаемых ими практических мерах по безусловной реализации Плана практических мер.
18. Внести изменения в постановление Президента Республики Узбекистан от 7 сентября 2017 года № ПП–3260 «О мерах по созданию Туристской зоны «Эски Шахар» в городе Ташкенте» согласно приложению № 3.
19. Государственному комитету по развитию туризма совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения
об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
20. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Холмурадова С.Р. и председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдухакимова А.А.