“Bir makon, bir yo‘l”: ikkinchi xalqaro forum muhim ahamiyatga ega bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Pekin shahrida o‘tkazilgan “Bir makon, bir yo‘l” ikkinchi xalqaro forumida ishtirok etishi o‘tgan haftaning mamlakatimiz hayotidagi eng muhim voqealaridan biri bo‘ldi. Yurtboshimizning nufuzli anjumanda so‘zlagan nutqini yuragida Vatan taraqqiyotiga daxldorlik hissi jo‘sh urib turgan barcha vatandoshlarimizgina emas, balki jahon hamjamiyati vakillari ham diqqat bilan kuzatganiga guvoh bo‘ldik.
Forum davomida xalqaro savdo va investitsiya aloqalarini mustahkamlash, yangi transport va logistika yo‘laklari yaratilishini rag‘batlantirish bo‘yicha amalga oshiriladigan loyihalar xususida ko‘p tomonlama va ikki tomonlama muloqotlar ham o‘tkazildi. Aslida davlatimiz rahbari xorijiy safarlarga ajratilgan vaqtning har bir daqiqasidan unumli foydalanishi ko‘pchilik uchun yangilik bo‘lmay qoldi.
Alohida ta’kidlash joizki, ilk bor 2017 yili Xitoy tashabbusi bilan o‘tkazilgan “Bir makon, bir yo‘l” xalqaro forumida quruqlik va dengiz yo‘llarini rivojlantirish, ularni o‘zaro bog‘lash orqali davlatlararo hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlash masalalari ilgari surilgan edi. Hozirda mazkur tashabbus Osiyo, Yevropa va Afrika qit’alarining 65 mamlakati tomonidan qo‘llab-quvvatlangani, kelgusida unga boshqa davlatlarning ham qo‘shilish niyati borligi global iqtisodiy makon yuzaga kelayotganidan darak bermoqda. Bu esa jahon miqyosida hamjihatlikda barqaror rivojlanishga intilish yildan-yilga kuchayib borayotganidan dalolatdir.
Bugun barchamiz Xitoy tashabbusi bilan BMT, ShHT, Yevropa Ittifoqi, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi kabi xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar hamkorligida amalga oshirilayotgan “Bir makon, bir yo‘l” loyihasi turli mamlakatlarning milliy taraqqiyot strategiyasiga mos kelishi jihatidan butun dunyoda iqtisodiy rivojlanishga keng yo‘l ochib berayotganini yaxshi anglayapmiz. Mazkur forum ishida mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlash, uzoq muddatli taraqqiyotning yangi manbalarini izlab topish borasidagi sheriklikni faollashtirish, “yashil” iqtisodiyot va innovatsiyalarni ilgari surish, ustuvor infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish masalalariga jiddiy e’tibor qaratilgani bejiz emas.
Prezidentimizning anjumandagi nutqi mazmun-mohiyatiga e’tibor qaratar ekanmiz, hozirgi bosqichda yurtimizda olib borilayotgan siyosat negizida ham barqaror rivojlanishga erishishda xalqaro miqyosdagi iqtisodiy hamkorlikning naqadar muhimligini va bu masalaga xalqimiz manfaatlari ro‘yobida qanchalik katta ahamiyat kasb etayotanini yana bir bor his qilamiz.
O‘zbekistonda yetakchi siyosiy kuch bo‘lib kelayotgan O‘zLiDePning dasturiy vazifalari forum maqsadiga hamohang ekanini aytishimiz mumkin. Men bu yerda partiyamizning tanlagan yo‘li – mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish orqali ijtimoiy imkoniyatlarni yanada kuchaytirish hayotiy ehtiyojlarimiz ifodasi ekaniga urg‘u berayotirman. Shu yilning siyosiy ahamiyatidan kelib chiqsak, partiyamizning saylovoldi platformasida yurtimizda barqaror taraqqiyot uchun kuchli iqtisodiy asoslarni yaratishdek ustuvor maqsadimizga asos bo‘ladigan aniq vazifalarni belgilab olish vaqti kelgani yaqqol ayon bo‘ladi. Bunda xalqaro iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlash, taraqqiyotning yangi manbalarini o‘zlashtirish orqali iqtisodiyot tarmoqlarini kengaytirish, biznes doiralarining salohiyatidan samarali foydalangan holda sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, energetika va qurilish sohalarida resurs tejamkor yondashuvlar va tamoyillarni joriy etish, innovatsiyalarni keng qo‘llash, ichki va tashqi sarmoyalarni jalb qilish barobarida qulay investitsiyaviy muhitni yanada takomillashtirishning zamonaviy mexanizmlarini yaratish davr talabi bo‘lib turibdi.
"Баркамол" БПТ раиси Султонов Аббос2018-05-16 13:42:07
Президентимиз томонидан олиб борилаётган ислохотлар замирида биринчи галда инсонларнинг маанфатлари кўзда тутилмоқда. Бу эса барчамизни кувонтирмасдан қўймайди. Юрбошимизга мана шундай улкан ишларида зафарлар тилаймиз ва доимио бирга ёнларида бўламиз.

«Один пояс, один путь»: Значимость Второго международного форума
Участие Президента Шавката Мирзиёева в состоявшемся в Пекине  Втором международном форуме  “Один пояс, один путь” стало важным событием в жизни нашей страны. Мы стали свидетелями того, что не только наши соотечественники, но и представители мирового сообщества отметили, что вся речь главы нашего государства на престижном форуме  была пронизана сильным чувством причастности к судьбе Родины, к ее будущему.
На форуме состоялись двух- и многосторонние переговоры, затрагивающие вопросы укрепления международной торговли и инвестиционных связей,  перспективных проектов по созданию и стимулированию новых транспортных  и логистических коридоров. Для многих уже стало данностью, что глава государства, пребывая, в том числе и в зарубежных визитах эффективно использует каждую минуту времени, для продвижения интересов государства и расширению новых выгодных перспектив.
Уместно отметить,  что на впервые организованном в  2017 году по инициативе Китая международном форуме  “Один пояс, один путь” была выдвинута идея развития сухопутных и морских путей, укрепления механизмов сотрудничества  путем их соединения. В настоящее время  эта идея поддержана 65 странами Азии, Европы и Африки, и намерения других стран  о присоединении к этой инициативе свидетельствует  о формировании  в будущем  глобального экономического пространства.  Это указывает на усиление стремления  мирового сообщества к совместному  стабильному развитию.
Сегодня мы все хорошо осознаем, что проект “Один пояс, один путь”, реализуемый по инициативе Китая  при сотрудничестве  международных  и региональных структур ООН, ШОС,  Европейского Союза, Евроазиатского экономического союза, соответствует национальным стратегиям многих государств и открывает широкий путь развитию мировой экономики. Не без основания на форуме серьезное внимание было обращено на такие вопросы, как дальнейшее укрепление регионального экономического сотрудничества,  активизация партнерства в поиске  новых источников  долгосрочного развития,  продвижение  “зеленой” экономики и инноваций, реализация приоритетных проектов инфраструктуры.
Обращая внимание  на суть и содержание речи Президента, вновь понимаем, важным фактором нынешней политики нашей страны является международное экономическое сотрудничество по всем направлениям для достижения стабильности, и насколько этот вопрос значителен для обеспечения интересов народа.
Можно сказать, что программные задачи УзЛиДеП – ведущей политической силы  Узбекистана – полностью соответствуют целям форума.  То есть, хочу отметить,  что путь, избранный партией – приумножение социальных возможностей путем развития экономики – является ничем иным, как отображением наших жизненных потребностей. В аспекте политического значения  нынешнего года становится очевидным, пришло время для определения в предвыборной платформе партии конкретных задач, которые должны стать  мощной экономической основой стабильного развития. При этом наряду  с дальнейшим укреплением международного экономического сотрудничества,  расширением отраслей экономики за счет освоения новых источников, внедрением экономичных ресурсов в сферы промышленности, сельского хозяйства, транспорта, энергетики, строительства при эффективном использовании потенциала бизнес-кругов,  широким применением инноваций, привлечения внутренних и внешних инвестиций следует формировать современные механизмы дальнейшего совершенствования  привлекательной инвестиционной среды.
3635
"Баркамол" БПТ раиси Султонов Аббос2018-05-16 13:42:07
Президентимиз томонидан олиб борилаётган ислохотлар замирида биринчи галда инсонларнинг маанфатлари кўзда тутилмоқда. Бу эса барчамизни кувонтирмасдан қўймайди. Юрбошимизга мана шундай улкан ишларида зафарлар тилаймиз ва доимио бирга ёнларида бўламиз.
Хасанова Дилфуза Рахимовна Учкуприк Коракул КВП БПТ раиси2018-05-16 10:37:49
Бу карорнинг чикиши биз тадбиркорларнинг муоммоларимизни хал этишни ва камчиликларимизни бартараф этилишининг асоси хисобланади.