Meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarish samaradorligini oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
18.10.2018, 11:55
Mamlakat eksport salohiyatini kengaytirish, meva-sabzavot mahsulotlari eksportining toʻlaqonli rivojiga toʻsqinlik qilayotgan gʻovlarni bartaraf etish, eksport faoliyatining davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlanishini takomillashtirish, shuningdek, mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarishning kompleks tizimini tashkil etish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakil, Tashqi savdo vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi va Qishloq xoʻjaligi vazirligining quyidagi tartibni belgilash toʻgʻrisidagi takliflari qabul qilinsin:
yuridik shaxslar – meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilari meva-sabzavot mahsulotlari eksportini dastlabki toʻlovsiz, akkreditiv ochmasdan, bank kafolatini rasmiylashtirmasdan hamda eksport shartnomasini siyosiy va tijorat xavflaridan sugʻurta polisisiz amalga oshirish huquqiga egadirlar;
yuridik shaxslar – meva-sabzavot mahsulotlari eksportidan tushumlarni oʻz vaqtida taʼminlamagan meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilari meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishda 100 foizlik oldindan toʻlov olish talablari ularga qoʻllangan holda nohalol meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilar reyestriga kiritiladilar;
tadbirkorlik subyektlari ulgurji savdo qilish litsenziyasiga ega boʻlmasdan meva-sabzavot mahsulotlari eksportini amalga oshirish huquqiga egadirlar. Bunda yakka tartibdagi tadbirkorlarning meva-sabzavot mahsulotlari eksport tushumlariga yagona soliq toʻlovi toʻlanishini nazarda tutuvchi soliqqa tortish tartibi qoʻllaniladi;
eksport qilinadigan meva-sabzavot mahsulotlari bojxona koʻrigidan oʻtkazilmaydi, bojxona qonun hujjatlari buzilishi xavfi belgilari aniqlangan holatlar bundan mustasno.Bunda hujjatlarda mavjud maʼlumotlarning ishonchliligi, shuningdek, tovarlarni Oʻzbekiston Respublikasi bojxona chegarasidan noqonuniy olib oʻtish uchun eksport qiluvchi javobgardir;
tadbirkorlik subyektlari oʻzlariga ajratilgan yer uchastkalarida meva-sabzavot mahsulotlarini bevosita ularni yetishtirish joylarida sugʻorish, tayyorlash va saqlash boʻyicha infratuzilma obyektlari qurish uchun yengil konstruksiyalarni qurish yuzasidan qurilish-montaj ishlarini amalga oshirishlari mumkin.
va davlat kadastri davlat qoʻmitasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Tadbirkorlik subyektlariga ajratilgan yer uchastkalarida meva-sabzavot mahsulotlarini bevosita ularni yetishtirish joylarida sugʻorish, tayyorlash va saqlash boʻyicha infratuzilma obyektlari qurish uchun yengil konstruksiyalarni qurish tartibi toʻgʻrisidagi nizom loyihasini kiritsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Davlat bojxona qoʻmitasi bilan birgalikda 2019-yil 1-yanvarga qadar muddatda mazkur qarorning 1-bandi talablarini hisobga olgan holda Tashqi savdo operatsiyalarining yagona elektron axborot tizimi takomillashtirilishini taʼminlasin.
3. Belgilansinki, meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilari vakolatli davlat organlariga tovar-yoʻl hujjatlaridagi meva-sabzavot mahsulotlari boʻyicha haqiqatda amalga oshirilgan eksport operatsiyalari yuzasidan ishonchli maʼlumotlar taqdim etganliklari, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilangan meva-sabzavot mahsulotlari eksportidan tushadigan tushumlar muddatlarini buzganliklari uchun javobgardirlar.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligiga quyidagi qoʻshimcha funksiyalar yuklatilsin:
meva-sabzavot mahsulotlari eksporti sohasidagi faoliyatni muvofiqlashtirish;
salohiyatli hamkorlar izlash, anʼanaviy va yangi sotish bozorlariga chiqish uchun imkoniyatlar yaratish, shuningdek, zarurat boʻlganda eksport shartnomasi bajarilishini uslubiy jihatdan qoʻllab-quvvatlash orqali meva-sabzavot mahsulotlari eksportini amalga oshirishga amaliy yordam koʻrsatish;
tashqi bozorlarda meva-sabzavot mahsulotlarining narx konʼyunkturasini tizimli asosda oʻrganish, shu jumladan, hududlarga chiqqan holda meva-sabzavot mahsulotlari yetishtiruvchilar va eksport qiluvchilar bilan har oyda uchrashuvlar oʻtkazish, shuningdek, oʻrganish natijalari, xususan, meva-sabzavot mahsulotlari eksport narxlari darajasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarning oʻz rasmiy veb-sayti va boshqa ommaviy axborot vositalarida chop etilishini tashkillashtirish;
har oyda meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilarga asosiy sotish bozorlari boʻyicha tahlil natijalari va prognozlarini, xususan, narx konʼyunkturasining oʻzgarishlari, belgilangan punktlar kesimida yuklash hajmlari hamda meva-sabzavot mahsulotlarini import qilishda texnik talablar toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni oʻz rasmiy veb-sayti va boshqa ommaviy axborot vositalarida joylashtirish orqali taqdim etish.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, Adliya vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakil ikki hafta muddatda meva-sabzavot mahsulotlari yetishtiruvchilar hamda eksport qiluvchilarga Oʻzbekiston meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar uyushmasini tashkil etishlariga koʻmaklashsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Tashqi savdo vazirligi, Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi va Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan birgalikda 2019-yil 1-martga qadar Internet tarmogʻida Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan “TradeUzbekistan.com” elektron savdo maydonchasi, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi va Davlat bojxona qoʻmitasining axborot tizimlari bilan integratsiyalashgan, shu jumladan:
meva-sabzavot mahsulotlari yetishtiruvchilar va eksport qiluvchilar, salohiyatli import qiluvchilar, yangi uzilgan, quritilgan hamda qayta ishlangan eksportga yoʻnaltirilgan meva-sabzavot mahsulotlari turlari va hajmlari, meva-sabzavot mahsulotlari uchun koʻchatlar, urugʻlar hamda oʻgʻit yetkazib beruvchilar toʻgʻrisidagi maʼlumot aks etuvchi;
eksportga yoʻnaltirilgan meva-sabzavot mahsulotlarining turlari, hajmlari, summasi va yetishtirish hududlari kesimi toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni, shuningdek, eksport jarayonining barcha bosqichlarini real vaqt rejimida kuzatish imkonini beruvchi Meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar axborot portalini ishlab chiqsin va ishga tushirsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi, Tashqi savdo vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasi, Davlat soliq qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasi, boshqa masʼul vazirlik va idoralar Meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar axborot portaliga doimiy asosda oʻz vaqtida zarur maʼlumotlar kiritilishini taʼminlasin.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda:
masʼul vazirlik va idoralar tomonidan tegishli maʼlumotlarning Meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar axborot portaliga oʻz vaqtida kiritilishi ustidan monitoringni amalga oshirsin;
Meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar axborot portalini takomillashtirish, uzluksiz faoliyat koʻrsatishi va axborot xavfsizligini taʼminlash yuzasidan doimiy asosda choralar koʻrsin.
8. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar hokimlari, davlat organlarining hududiy boʻlinmalari rahbarlari meva-sabzavot mahsulotlari eksportiga eksport qiluvchining hududiy mansubligiga qarab toʻsqinlik qilganligi uchun shaxsan javobgarligi toʻgʻrisida qatʼiy ogohlantirilsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda 2019 yil 1 yanvarga qadar yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan muzokaralar olib borsin va yakunlari boʻyicha respublika boʻylab hamda chet elda mahalliy meva-sabzavotlarni realizatsiya qilish zamonaviy transport-logistika majmualari – “xab”larni oʻz ichiga olgan savdo maydonchalarini, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik shartlarida yaratish boʻyicha dastlabki loyihasini ishga tushirish borasida aniq takliflar kiritsin.
10. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar hokimliklari Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi
va Iqtisodiyot vazirligi bilan birgalikda 2018-yil yakuni boʻyicha ekin maydonlarini optimallashtirish doirasida, jumladan, qisqartirilayotgan paxta va don ekinlari maydonlari negizida yaratilayotgan, meva-sabzavotlarni yetishtirish, tayyorlash, saralash, kalibrlash, qadoqlash va eksportga yoʻnaltirishga moʻljallangan klasterlarning manzilli roʻyxatini Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi respublikada meva-sabzavot yetishtirish boʻyicha klaster tizimining holatini, jumladan, ilgʻor xorijiy tajribani inobatga olgan holda, chuqur tahlil qilsin, natijasi yuzasidan 2019 yil 1 dekabrga qadar klasterlar samarali faoliyat yuritishida mavjud toʻsiqlarni bartaraf etish va ushbu sohani yanada takomillashtirish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga takliflar kiritsin.
11. “Oʻzstandart” agentligi:
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda “Global GAP”, “Halal” va “Organic” standartlari talablariga muvofiqlikka sertifikatlashtirish boʻyicha xalqaro tan olingan tashkilotlar bilan hamkorlik oʻrnatsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi va “Oʻzbekoziqovqatxolding” XK bilan birgalikda 2019-yil 1-fevralga qadar xalqaro standartlar talablariga muvofiq boʻlgan organik va boshqa mahsulotlarni yetishtirishni rivojlantirish boʻyicha hukumat qarori loyihasini kiritsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi va Sogʻliqni saqlash vazirligi bilan birgalikda 2019-yil 1-martga qadar mamlakatda “Global GAP”, “Halal” va “Organic” standartlari talablariga muvofiq meva-sabzavot yetishtiruvchi mahalliy korxonalarni sertifikatlash boʻyicha mutaxassislarni tayyorlashni tashkil etsin.
12. “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ va “Oʻzbekiston havo yoʻllari” MAK meva-sabzavot mahsulotlarini eksportga chiqarish boʻyicha zamonaviy logistika menejmenti mexanizmlarini joriy etish choralarini koʻrsin, jumladan:
a) “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ 2019-yil 1-yanvarga qadar:
“yagona darcha” tamoyili asosida meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish boʻyicha temir yoʻl hujjatlarini joʻnash stansiyasida rasmiylashtirish ishlarini tashkil etsin;
meva-sabzavot mahsulotlarini yuklash va tushirish boʻyicha tarif
va xizmatlarni mahsulot xususiyatlarini inobatga olgan holda soddalashtirish yuzasidan qayta koʻrib chiqsin;
yuk joʻnatuvchilari va yuk egalari buyurtmalari asosida yuk yetib borish muddati va harakatlanish chogʻida vagonning joylashgan yerlari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarni uzatish boʻyicha mexanizmni ishlab chiqsin va joriy etsin;
meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilari uchun tegishli buyurtma kelib tushgan kunidan boshlab uch sutkadan oshmagan muddatda vagon ajratish tartibini joriy etsin;
b) “Oʻzbekiston havo yoʻllari” MAK 2019-yil 1-iyunga qadar meva-sabzavot mahsulotlarini vaqtinchalik saqlash joylarini taglikda qadoqlashning xalqaro standartlarga muvofiq boʻlgan va ularning oʻtkazish qobiliyatini taʼminlaydigan zamonaviy muzlatgich va skanerlovchi uskunalar bilan qayta jihozlasin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Adliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda “Oʻzagroeksport” AJ faoliyatini tanqidiy oʻrganib chiqib, uning faoliyatini yanada takomillashtirish boʻyicha aniq takliflar kiritilishini taʼminlasin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
ikki hafta muddatda mazkur qaror talablarini hisobga olgan holda, jumladan, nohalol meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar reyestrini yuritish tartibini nazarda tutuvchi Meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilish tartibi toʻgʻrisidagi yangilangan nizomning tasdiqlanishini;
2019-yil 1-yanvariga qadar mamlakatning chegara hududlarida meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilari uchun zamonaviy ishlab chiqarish, muhandislik-kommunikatsiya, yoʻl-transport, ijtimoiy infratuzilmalar, shuningdek, “yagona darcha” tamoyili asosida zarur hujjatlarni rasmiylashtirish va logistika xizmatlari mavjud boʻlgan maxsus zonalarni tuzish masalasi ishlab chiqilishini;
Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki bilan birgalikda 2019-yil 1-yanvarga qadar tovar omborxonalari tomonidan beriladigan omborxona guvohnomalariga muvofiq meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilar va yetishtiruvchilar uchun tijorat banklari tomonidan kreditlar berish mexanizmini joriy etish masalasi ishlab chiqilishini;
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Tashqi savdo vazirligi bilan birgalikda 2019-yil 1-fevralga qadar xorijda meva-sabzavot mahsulotlari realizatsiya qilinishi borasidagi real holatning, eksport qiluvchilar uchun mavjud noqulay sharoitlarning, jumladan, ular bilan muloqot oʻrnatish orqali chuqur oʻrganilishini;
2019-yil 1-martga qadar oʻtkazilgan oʻrganishlar yakuni boʻyicha eksport qiluvchilar uchun mavjud noqulay sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan aniq takliflar ishlab chiqilishini va ularning Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kiritilishini;
2019-yil 1-martga qadar Meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar axborot portalini yuritish tartibi toʻgʻrisidagi nizomning tasdiqlanishini taʼminlasin.
15. Quyidagilarga:
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari (Otajonov) – tarmoqning jadal rivojlanishiga hamda meva-sabzavot mahsulotlari eksport qiluvchilarning barqaror faoliyat yuritishiga toʻsqinlik qiluvchi tizimli muammolarni aniqlash va bartaraf etish, mazkur sohadagi qonun hujjatlarini yanada takomillashtirish yuzasidan takliflarni ishlab chiqish va kiritish uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari (Mirzayev) – raqobatbardosh meva-sabzavot mahsulotlari yetishtirishni, shuningdek, meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishning diversifikatsiya qilinishini taʼminlash uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri (Xodjayev) – mahalliy meva-sabzavot mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarish boʻyicha eksport qiluvchilarga koʻmaklashish, shuningdek, mamlakat eksport salohiyatini yuksaltirish uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi vaziri (Yusupov) – tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va innovatsion texnologiyalarni joriy etish, jumladan, intensiv yetishtirish texnologiyalarini qoʻllash asosida meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish hamda eksport qilish hajmini oshirishni taʼminlash uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona qoʻmitasi raisi (Azimov) – eksport qilinadigan meva-sabzavot mahsulotlarini bojxona hujjatlarini oʻz vaqtida rasmiylashtirish, shuningdek, nohalol meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qiluvchilar reyestri yuritilishni taʼminlash uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasi boshligʻi (Irgashev) – eksport qilinuvchi meva-sabzavot mahsulotlarining laboratoriya ekspertizasi va karantin tekshiruvini oʻz vaqtida taʼminlash uchun;
“Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ (Sagdullayev) va “Oʻzbekiston havo yoʻllari” MAK (Hakimov) rahbarlari – meva-sabzavot mahsulotlarini oʻz vaqtida va sifatli chet elga yetkazib berish uchun xalqaro standartlarga mos infratuzilma yaratish uchun;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari – meva-sabzavot mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari va eksport qiluvchilari bilan samarali hamkorlik oʻrnatish, meva-sabzavot mahsulotlarini yetishtirish, tayyorlash, saralash, kalibrlash, qadoqlash va eksportga joʻnatish klaster tizimini joriy etishga koʻmaklashish uchun shaxsiy javobgarlik yuklansin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi mazkur qaror talablari ijrosini tizimli nazorat qilib borsin va aybdor shaxslarga nisbatan qatʼiy javobgarlik choralarini qoʻllasin.
17. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda:
oʻzlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni mazkur qarorga muvofiqlashtirsin.
18. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosarlari N.S.Otajonov va Z.T.Mirzayev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по повышению эффективности продвижения плодоовощной продукции на внешние рынки
18.10.2018, 11:55
В целях расширения экспортного потенциала страны, устранения барьеров, препятствующих полноценному развитию экспорта плодоовощной продукции, совершенствования государственной поддержки экспортной деятельности, а также создания комплексной системы продвижения отечественной плодоовощной продукции на внешние рынки:
1. Принять предложения Генеральной прокуратуры, Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства, Министерства внешней торговли, Министерства экономики и Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан об определении порядка, в соответствии с которым:
юридические лица – экспортеры плодоовощной продукции имеют право осуществлять экспорт плодоовощной продукции без предварительной оплаты, открытия аккредитива, оформления гарантии банка и наличия полиса по страхованию экспортного контракта от политических и коммерческих рисков;
юридические лица – экспортеры плодоовощной продукции, не обеспечившие своевременное поступление выручки от экспорта плодоовощной продукции, вносятся в реестр недобросовестных экспортеров плодоовощной продукции, с применением к ним требований по получению 100-процентной предварительной оплаты при экспорте плодоовощной продукции;
субъекты предпринимательства имеют право осуществлять экспорт плодоовощной продукции без наличия лицензии на оптовую торговлю. При этом к выручке индивидуальных предпринимателей, поступившей от экспорта плодоовощной продукции, применяется порядок налогообложения, предусматривающий уплату единого налогового платежа;
не подлежит таможенному досмотру экспортируемая плодоовощная продукция, за исключением случаев выявления признаков риска нарушения таможенного законодательства. При этом ответственность за достоверность сведений, содержащихся в документах, а также незаконное перемещение товаров через таможенную границу Республики Узбекистан несет экспортер;
субъекты предпринимательства могут осуществлять строительно-монтажные работы по сооружению легких конструкций на предоставленных им земельных участках для строительства объектов инфраструктуры по орошению, заготовке и хранению плодоовощной продукции непосредственно в местах ее производства.
2. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с Министерством сельского хозяйства в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке сооружения легких конструкций на предоставленных субъектам предпринимательства земельных участках для строительства объектов инфраструктуры по орошению, заготовке и хранению плодоовощной продукции непосредственно в местах ее производства.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан в срок до 1 января 2019 года обеспечить совершенствование Единой электронной информационной системы внешнеторговых операций с учетом требований пункта 1 настоящего постановления.
3. Установить, что экспортеры плодоовощной продукции несут ответственность за предоставление уполномоченным государственным органам достоверных данных в товарно-сопроводительных документах по фактически осуществленным экспортным операциям по плодоовощной продукции, а также нарушение сроков поступления выручки от экспорта плодоовощной продукции, определенных Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
4. Возложить на Министерство внешней торговли Республики Узбекистан следующие дополнительные функции:
осуществление координации деятельности в сфере экспорта плодоовощной продукции;
оказание практической помощи в осуществлении экспорта плодоовощной продукции путем поиска потенциальных партнеров, создания условий для выхода на традиционные и новые рынки сбыта, а также оказание, при необходимости, методического сопровождения исполнения экспортного контракта;
изучение на системной основе конъюнктуры цен на плодоовощную продукцию на внешних рынках, включая проведение ежемесячных встреч, с выездом в регионы, с производителями и экспортерами плодоовощной продукции, а также организацию публикации результатов изучения, в том числе сведений об уровне экспортных цен на плодоовощную продукцию
на своем официальном веб-сайте и в других средствах массовой информации;
предоставление на ежемесячной основе экспортерам плодоовощной продукции результатов анализа и прогнозов по основным рынкам сбыта, в частности сведений об изменениях конъюнктуры цен, объемах отгрузки в разрезе пунктов назначения и технических требований при импорте плодоовощной продукции путем размещения на своем официальном веб-сайте и в других средствах массовой информации.
5. Торгово-промышленной палате, Министерству юстиции, Уполномоченному при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства в двухнедельный срок оказать содействие экспортерам и производителям плодоовощной продукции в образовании Ассоциации экспортеров плодоовощной продукции Узбекистана.
6. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Министерством внешней торговли, Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана и Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан в срок до 1 марта 2019 года разработать и запуститьИнформационный портал экспортеров плодоовощной продукции в сети Интернет за счет средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий, интегрированный с электронной торговой площадкой «TradeUzbekistan.com», информационными системами Государственного налогового комитета и Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, в том числе:
содержащий информацию о производителях и экспортерах плодоовощной продукции, потенциальных импортерах, видах и объемах экспортоориентированной свежей, сушеной и переработанной плодоовощной продукции, поставщиках саженцев, семян и удобрений для плодоовощной продукции;
позволяющий отслеживать в режиме реального времени все стадии экспортного процесса, а также данные об экспортированной плодоовощной продукции в разрезе видов, объемов, суммы и регионов ее выращивания.
7. Министерству сельского хозяйства, Министерству внешней торговли, Государственному таможенному комитету, Государственному налоговому комитету, Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан, другим ответственным министерствам и ведомствам обеспечить на постоянной основе своевременное внесение необходимых данных в Информационный портал экспортеров плодоовощной продукции.
Министерству внешней торговли совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан:
осуществлять мониторинг за своевременным внесением ответственными министерствами и ведомствами соответствующих данных в Информационный портал экспортеров плодоовощной продукции;
на постоянной основе принимать меры по совершенствованию, обеспечению бесперебойного функционирования и информационной безопасности Информационного портала экспортеров плодоовощной продукции.
8. Строго предупредить председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, районов и городов, руководителей территориальных подразделений государственных органов о персональной ответственности за воспрепятствование экспорту плодоовощной продукции по признаку территориальной принадлежности экспортера.
9. Министерству внешней торговли совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в срок до 1 января 2019 года провести переговоры с ведущими иностранными компаниями и по итогам внести конкретные предложения по запуску пилотного проекта по созданию в республике и за рубежом торговых площадок с современными транспортно-логистическими комплексами – хабами, в том числе на условиях государственно-частного партнерства, для реализации отечественной плодоовощной продукции.
10. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей совместно с Министерством сельского хозяйства и Министерством экономики Республики Узбекистан по итогам 2018 года в рамках оптимизации посевных площадей внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан адресные списки создаваемых кластеров, предназначенных для производства, заготовки, сортировки, калибровки, упаковки и направления на экспорт плодоовощной продукции, в том числе на базе земельных участков, оптимизируемых за счет сокращения посевных площадей под хлопчатник и зерновые культуры.
Министерству сельского хозяйства Республики Узбекистан осуществить глубокий анализ состояния действия кластерной системы по выращиванию плодоовощной продукции в республике, в том числе с учетом опыта ведущих зарубежных стран, по итогам которого в срок до 1 декабря 2019 года внести в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложения по устранению имеющихся барьеров в действенном функционировании кластеров и дальнейшему совершенствованию данной сферы.
11. Агентству «Узстандарт» совместно с:
Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в трехмесячный срок наладить сотрудничество с международно признанными организациями по сертификации на соответствие требованиям стандартов «Global GAP», «Halal» и «Organic»;
Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и ХК «Узбекозиковкатхолдинг» в срок до 1 февраля 2019 года внести проект правительственного решения по дальнейшему развитию производства органической и другой продукции, соответствующей требованиям международных стандартов;
Министерством сельского хозяйства и Министерством здравоохранения Республики Узбекистан в срок до 1 марта 2019 года организовать подготовку специалистов по сертификации отечественных предприятий – производителей плодоовощной продукции на соответствие требованиям стандартов «Global GAP», «Halal» и «Organic».
12. АО «Узбекистон темир йуллари» и НАК «Узбекистон хаво йуллари» принять меры по внедрению современных механизмов логистического менеджмента по продвижению экспорта плодоовощной продукции, в том числе:
а) АО «Узбекистон темир йуллари» в срок до 1 января 2019 года:
организовать на станциях отправления работу по оформлению железнодорожных документов по экспорту плодоовощной продукции по принципу «одно окно»;
пересмотреть тарифы и услуги при отгрузке и загрузке плодоовощной продукции на предмет их упрощения с учетом специфики продукции;
разработать и внедрить механизм передачи по заявкам грузоотправителей и грузовладельцев информации о сроках доставки грузов и местах нахождения грузовых вагонов в пути следования;
внедрить порядок выделения вагонов для экспортеров плодоовощной продукции в срок, не превышающий трех суток со дня поступления соответствующей заявки;
б) НАК «Узбекистон хаво йуллари» в срок до 1 июня 2019 года переоборудовать места временного хранения плодоовощной продукции современным холодильным оборудованием и сканирующими устройствами, соответствующими международным стандартам упаковки на поддонах и обеспечивающими их пропускную способность.
13. Генеральной прокуратуре совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить критическое изучение деятельности АО «Узагроэкспорт» с внесением конкретных предложений по дальнейшему совершенствованию деятельности общества.
14. Кабинету Министров Республики Узбекистан обеспечить:
в двухнедельный срок утверждение обновленного Положения о порядке экспорта плодоовощной продукции с учетом требований настоящего постановления, в том числе предусмотрев порядок ведения реестра недобросовестных экспортеров плодоовощной продукции;
в срок до 1 января 2019 года проработку вопроса образования в приграничных районах страны специальных зон для экспортеров плодоовощной продукции с современной производственной, инженерно-коммуникационной, дорожно-транспортной, социальной инфраструктурой, а также услугами логистики и оформления необходимых документов для осуществления экспорта плодоовощной продукции по принципу «одно окно»;
в срок до 1 января 2019 года совместно с Центральным банком Республики Узбекистан проработку вопроса внедрения механизма выдачи коммерческими банками кредитных средств для экспортеров и производителей плодоовощной продукции в соответствии со складскими свидетельствами, выдаваемыми товарными складами;
в срок до 1 февраля 2019 года совместно с Министерством иностранных дел и Министерством внешней торговли Республики Узбекистан глубокое изучение реального положения дел по реализации плодоовощной продукции за рубежом, имеющихся неблагоприятных условий для экспортеров, в том числе путем диалога с ними;
в срок до 1 марта 2019 года проработку по итогам проведенного изучения конкретных предложений по устранению имеющихся неблагоприятных условий для экспортеров и внесение их в Администрацию Президента Республики Узбекистан;
в срок до 1 марта 2019 года утверждение Положения о порядке ведения Информационного портала экспортеров плодоовощной продукции.
15. Установить персональную ответственность:
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан (Отажонов) – за выявление и устранение системных проблем, препятствующих ускоренному развитию отрасли и стабильному функционированию экспортеров плодоовощной продукции, выработку и внесение предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства в данной сфере;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан (Мирзаев) – за обеспечение производства конкурентоспособной плодоовощной продукции, а также диверсификации экспорта плодоовощной продукции;
министра внешней торговли Республики Узбекистан (Ходжаев) – за оказание содействия экспортерам плодоовощной продукции в продвижении отечественной плодоовощной продукции на внешние рынки, а также повышение экспортного потенциала страны;
министра сельского хозяйства Республики Узбекистан (Юсупов)
– за обеспечение повышения объемов выращивания и экспорта плодоовощной продукции с рациональным использованием природных ресурсов и внедрением инновационных технологий, в том числе применением интенсивных технологий выращивания;
председателя Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан (Азимов) – за обеспечение своевременного таможенного оформления экспортируемой плодоовощной продукции, а также ведение реестра недобросовестных экспортеров плодоовощной продукции;
начальника Государственной инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Республики Узбекистан (Иргашев) – за обеспечение своевременной карантинной проверки и лабораторной экспертизы экспортируемой плодоовощной продукции;
руководителей АО «Узбекистон темир йуллари» (Сагдуллаев) и НАК «Узбекистон хаво йуллари» (Хакимов) – за создание отвечающей мировым стандартам инфраструктуры для обеспечения своевременной и качественной транспортировки плодоовощной продукции за рубеж;
Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей
– за обеспечение эффективного взаимодействия производителей и экспортеров плодоовощной продукции, содействие в организации кластерной системы для производства, заготовки, сортировки, калибровки, упаковки и направления на экспорт плодоовощной продукции.
16. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан осуществлять системный надзор за исполнением требований настоящего постановления с обеспечением применения строгих мер ответственности к виновным лицам.
17. Министерству внешней торговли Республики Узбекистан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М., заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Отажонова Н.С. и Мирзаева З.Т.