Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisida
11.12.2018, 09:14
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlari bajarilishini taʼminlash boʻyicha kompleks choralar qabul qilindi.
Fuqarolarning huquq va erkinliklariga rioya etilishini monitoring qilishning taʼsirchan mexanizmlari ishlab chiqildi, inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro va mintaqaviy tuzilmalar bilan hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga mamlakatda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar inson huquq va erkinliklarini taʼminlash mexanizmlarini yanada takomillashtirish, inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi xalqaro norma va standartlarni samarali amalga oshirish zaruratini tugʻdirmoqda.
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi faoliyati samaradorligini oshirish, inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarishning taʼsirchan tizimini yaratish maqsadida, shuningdek, 2017–2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi vazifalariga muvofiq:
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi (keyingi oʻrinlarda – Markaz) inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish boʻyicha davlat organlari va boshqa tashkilotlarning oʻzaro hamkorligini, milliy maʼruzalar tayyorlanishini, inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirishni taʼminlovchi davlat organi hisoblanadi;
Markaz oʻz vakolatlarini barcha davlat organlari va tashkilotlar, ularning mansabdor shaxslaridan mustaqil ravishda amalga oshiradi;
Markaz har yili Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi holati toʻgʻrisida axborot taqdim etadi;
Markaz davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari, taʼlim, ilmiy-tadqiqot va boshqa tashkilotlarning faoliyatiga inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish masalalari boʻyicha koʻmaklashadi;
Markaz Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari, xalqaro tashkilotlar va boshqa institutlar, xorijiy tashkilotlarning grantlari hamda qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan moliyalashtiriladi.
2. Quyidagilar Markazning asosiy vazifalari etib belgilansin:
inson huquqlari sohasidagi davlat siyosatining samarali amalga oshirilishiga, ushbu sohadagi Oʻzbekiston Respublikasi xalqaro majburiyatlarining bajarilishi boʻyicha davlat organlari faoliyatiga koʻmaklashish;
inson huquqlari va erkinliklariga rioya qilish holatini oʻrganish, tahlil qilish va umumlashtirish,inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha xalqaro va mintaqaviy tuzilmalarning tavsiyalari bajarilishini monitoring qilish;
Oʻzbekiston Respublikasida inson huquqlariga rioya etish va ularni himoya qilish boʻyicha milliy maʼruzalar tayyorlash, inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha xalqaro va mintaqaviy tuzilmalarning tavsiyalarini amalga oshirish boʻyicha milliy harakat rejalarini (“yoʻl xaritalari”ni) ishlab chiqish;
normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalarini milliy qonunchilikka va huquqni qoʻllash amaliyotiga implementatsiya qilishni taʼminlash boʻyicha takliflar tayyorlash;
inson huquqlarini himoya qilish va amalga oshirish masalalari boʻyicha davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari va boshqa tashkilotlarga maslahat berish funksiyasini amalga oshirish va ularga amaliy koʻmaklashish;
inson huquqlari sohasida aholining huquqiy savodxonligini oshirishga koʻmaklashish, inson huquqlariga rioya qilish masalalari boʻyicha ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish va oʻtkazish,shuningdek, noshirlik faoliyatini amalga oshirish;
inson huquqlari sohasida xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar hamda tuzilmalar, xorijiy mamlakatlar milliy institutlari bilan hamkorlikni amalga oshirish.
3. Inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarishda faol va bevosita ishtirok etish, idoralararo hamkorlik qilish inson huquqlarini himoya qilish sohasida davlat organlari, shu jumladan, sudlar va huquqni muhofaza qiluvchi tuzilmalar faoliyatining eng muhim yoʻnalishlaridan biri etib belgilansin.
4. Inson huquqlari sohasida Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarishga aloqador vazirliklar, idoralar, boshqa davlat organlari Markaz bilan doimiy hamkorlik qilish, uning soʻroviga koʻra inson huquqlari sohasida tegishli axborot va statistik maʼlumotlarni taqdim etish uchun masʼul tuzilmalar va mansabdor shaxslarni belgilasin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatiga:
Inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish boʻyicha milliy maʼruzalar loyihalarining muhokamalarini oʻzlarining qoʻmita va komissiyalarida oʻtkazish;
Inson huquqlari sohasidagi Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlarini bajarish boʻyicha milliy maʼruzalarni Birlashgan Millatlar Tashkilotining ustav va shartnomaviy organlarida koʻrib chiqish yakunlarini zaruratga qarab eshitish
inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha xalqaro va mintaqaviy tuzilmalarning tavsiyalarini amalga oshirish boʻyicha milliy harakat rejalarini (“yoʻl xaritalari”ni) tasdiqlash tavsiya qilinsin.
Shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq fuqarolarning huquqlari va erkinliklariga rioya qilish va ularni cheklash masalalari boʻyicha qonun loyihalari Markaz bilan majburiy ravishda kelishiladi.
6. Markaz Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda xorijiy mamlakatlarning inson huquqlari boʻyicha milliy institutlari va boshqa tashkilotlar bilan memorandumlar, oʻzaro anglashuv va hamkorlik toʻgʻrisida bitimlar tuzish, qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, inson huquqlari masalalari boʻyicha xalqaro forumlarda muntazam ishtirok etishni nazarda tutuvchi Markazning xalqaro hamkorligini rivojlantirish chora-tadbirlari rejasini ishlab chiqsin.
boshqaruv xodimlarining umumiy cheklangan soni 35 nafar kishidan iborat Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazining yangilangan tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi toʻgʻrisidagi nizom 2-ilovaga muvofiq;
Markaz xodimlarining mehnatiga Yagona tarif setkasi boʻyicha haq toʻlash razryadlari 3-ilovaga muvofiq;
Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi faoliyatini takomillashtirish boʻyicha kompleks chora-tadbirlar 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Markazni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadigan va lavozimidan ozod etiladigan direktor boshqaradi;
Markaz direktori uning taqdimiga koʻra Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan lavozimga tayinlanadigan va lavozimidan ozod etiladigan ikkita oʻrinbosarga, shu jumladan, bir nafar birinchi oʻrinbosarga ega;
Markaz direktori maqomi, tibbiy va transport taʼminoti sharoitlari boʻyicha vazirga, direktorning birinchi oʻrinbosari vazirning birinchi oʻrinbosariga, direktor oʻrinbosari vazirning oʻrinbosariga tenglashtiriladi;
Markaz xodimlariga Oʻzbekiston Respublikasi adliya organlari va muassasalari xodimlari uchun nazarda tutilgan maxsus unvon – martaba darajalari beriladi hamda martaba darajalari uchun ustama va koʻp yillik xizmatlari uchun qoʻshimcha haq toʻlanadi;
Yagona tarif setkasi boʻyicha mehnatga haq toʻlashning tasdiqlangan razryadlariga koʻra Markaz xodimlari lavozim maoshini aniqlashda tarif koeffitsiyentlari 1,7 baravar koʻpaytirilgan miqdorda qoʻllaniladi.
9. Markaz direktoriga:
zarur hollarda, Markaz tuzilmasiga boshqaruv xodimlarining umumiy belgilangan soni doirasida oʻzgartirish kiritish;
Markaz zimmasiga yuklangan vazifalar ijrosini taʼminlash doirasida maslahatchi sifatida davlat organlari va boshqa tashkilotlarning, ilmiy-tadqiqot muassasalarining yuqori malakali mutaxassislarini, shuningdek, belgilangan tartibda xalqaro va xorijiy tashkilotlar ekspertlarini jalb etish huquqi berilsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi:
respublika byudjetidan Markaz xodimlari lavozim maoshi miqdorining oshishi, ularga ustama va qoʻshimcha haqlar toʻlash bilan bogʻliq xarajatlarni moliyalashtirish uchun zarur miqdorda mablagʻ ajratsin;
2019-yildan boshlab Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti parametrlarida Markaz xodimlarining ish haqi fondini oshirilgan miqdorda moliyalashtirish uchun zarur mablagʻlarni nazarda tutsin;
Markazga asoslangan hisob-kitoblarga koʻra moddiy-texnik bazasini shakllantirishga zarur boʻlgan asbob-uskunalar va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini sotib olish hamda maʼmuriy binoni taʼmirlash uchun mablagʻlar ajratilishini taʼminlasin;
Markazga xizmat koʻrsatish uchun uchta shaxsan biriktirilgan va bitta navbatchi avtomobilni taʼminlab turish uchun zarur limitlar ajratsin.
11. Markaz Toshkent shahar, Islom Karimov koʻchasi, 15-uyga bepul foydalanish huquqi asosida joylashtirilsin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi belgilangan tartibda Markazni aloqaning zarur vositalari, shu jumladan, hukumat aloqasi bilan hamda butunjahon Internet axborot tarmogʻidan keng polosali foydalanishni taʼminlashga koʻmaklashsin, shuningdek, xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda videokonferensiyalar, internet-forumlar va telekoʻpriklar oʻtkazishda zarur texnik yordam koʻrsatsin.
13. Markaz:
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi, Oʻzbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Bosh prokuraturasi, Oliy sudining statistik axborotlari majburiy joʻnatmalar reyestriga;
Rahbarlari xodimlarni Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy propiska qilish toʻgʻrisida iltimosnoma kiritishi mumkin boʻlgan davlat hokimiyati organlari, davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, respublika ahamiyatiga molik boshqa davlat tashkilotlari roʻyxatiga kiritilsin.
14. Markaz Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda:
oʻzlari qabul qilgan idoraviy normativ-huquqiy hujjatlarni ushbu qarorga muvofiqlashtirsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О совершенствовании деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека
За последние годы в стране приняты комплексные меры по обеспечению выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека.
Разработаны действенные механизмы мониторинга соблюдения прав и свобод граждан, реализованы последовательные шаги по развитию сотрудничества с международными и региональными структурами в сфере защиты прав человека.
Вместе с тем проводимые в стране широкомасштабные реформы обуславливают необходимость дальнейшего совершенствования механизмов обеспечения прав и свобод граждан, эффективной реализации международных норм и стандартов в сфере защиты прав человека.
В целях повышения эффективности деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, создания действенной системы выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, а также в соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в2017-2021 годах:
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека (далее – Центр) является государственным органом, обеспечивающим взаимодействие государственных органов и других организаций  по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан, подготовку национальных докладов в области прав человека,расширение сотрудничества с международными организациями по защите прав человека;
Центр осуществляет свои полномочия самостоятельно инезависимо от всех государственных органов и организаций, их должностных лиц;
Центр ежегодно представляет Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Кабинету Министров Республики Узбекистан информацию о состоянии соблюдения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
Центр содействует деятельности государственных органов, институтов гражданского общества, образовательных, научно-исследовательских и иных организаций по вопросам выполнения международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
Центр финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, грантов международных организаций и других институтов, иностранных организаций и иных средств, не запрещенных законодательством.
2. Определить основными задачами Центра:
содействие эффективной реализации государственной политики в области прав человека, деятельности государственных органов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в данной сфере;
изучение, анализ и обобщение состояния соблюдения прав и свобод человека, осуществление мониторинга выполнения рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека;
подготовку национальных докладов по соблюдению и защите прав человека в Республике Узбекистан, разработкунациональных планов действий («дорожных карт») по реализации рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека;
подготовку предложений по совершенствованию нормативно-правовых актов, обеспечению имплементации в национальное законодательство  и правоприменительную практикумеждународных договоров Республики Узбекистан в области прав человека;
оказание консультативных функций и практического содействия государственным органам, институтам гражданского общества и другим организациям по вопросам защиты и реализации прав человека;
содействие правовому просвещению населения в области прав человека, организацию и проведение научных исследований по вопросам соблюдения прав человека, а также осуществление издательской деятельности;
осуществление сотрудничества с международными и региональными организациями и структурами, национальными институтами зарубежных стран в области прав человека.
3. Определить одним из важнейших направлений деятельности государственных органов, в том числе судов и правоохранительных структурв сфере защиты прав человека активное и непосредственное участие, межведомственное взаимодействие в выполнении международных договоров Республики Узбекистан в области прав человека.
4. Министерствам, ведомствам, другим государственным органам, причастным к выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, определить структуры и должностных лиц, ответственных за постоянное взаимодействие с Центром, предоставление по его запросу соответствующей информации и статистических данных в области прав человека.
5. Рекомендовать Законодательной палате и Сенату Олий Мажлиса Республики Узбекистан:
проводить в своих комитетах и комиссиях обсуждения проектов национальных докладов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
заслушивать, в случаях необходимости, итоги рассмотрения в уставных и договорных органах Организации Объединенных Наций национальных докладов по выполнению международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека;
утверждать национальные планы действий («дорожные карты»)по реализации рекомендаций международных и региональных структур по защите прав человека.
Ввести порядок, в соответствии с которым проекты законов по вопросам соблюдения и ограничения прав и свобод граждан подлежат обязательному согласованию с Центром.
6. Центру совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан разработать комплекс мер по развитию международного сотрудничества Центра, предусматривающего заключение с национальными институтами по правам человека зарубежных стран и иными организациями меморандумов, соглашений о взаимопонимании и сотрудничестве, реализацию совместных программ и проектов, а также регулярное участие в международных форумах по вопросам прав человека.
обновленную организационную структуру Национального центра Республики Узбекистан по правам человека с предельной общей численностью управленческого персонала в количестве 35 единиц согласно приложению № 1;
Положение о Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека согласно приложению № 2;
разряды оплаты труда работников Центра по Единой тарифной сетке согласно приложению № 3;
Комплекс мер по совершенствованию деятельности Национального центра Республики Узбекистан по правам человека согласно приложению № 4.
Центр возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Узбекистан;
директор Центра имеет двух заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Президентом Республики Узбекистан по представлению директора Центра;
директор Центра по статусу, условиям медицинского и транспортного обеспечения приравнивается к министру, первый заместитель директора – к первому заместителю министра, заместитель директора – к заместителю министра;
работникам Центра присваиваются специальные звания – классные чины, выплачиваются доплаты за классные чины и надбавки за выслугу лет, предусмотренные для работников органов и учреждений юстиции Республики Узбекистан;
при определении должностного оклада работников Центра согласно утвержденным разрядам оплаты труда по Единой тарифной сетке тарифный коэффициент применяется с увеличением в 1,7 раза.
9. Предоставить директору Центра право:
вносить, при необходимости, изменения в структуру Центра в пределах установленной общей численности управленческого персонала;
привлекать в качестве консультантов в рамках выполнения возложенных на Центр задач высококвалифицированных специалистов государственных органов и иных организаций, научно-образовательных учреждений, а также в установленном порядке экспертов из международных и иностранных организаций.
10. Министерству финансов Республики Узбекистан:
выделить из республиканского бюджета необходимые средства для финансирования расходов, связанных с повышением размеров должностного оклада работников Центра и применением к ним надбавок и доплат;
предусмотреть, начиная с 2019 года, в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимые средства для финансирования фонда оплаты труда работников Центра с учетом указанного повышения;
обеспечить выделение Центру по обоснованным расчетам средств на покупку необходимого оборудования и информационно-коммуникационных технологий для формирования материально-технической базы и ремонта административного здания;
выделить необходимые лимиты на содержание трех персональных автомобилей и одного дежурного автомобиля для обслуживания Центра.
11. Разместить Центр на праве безвозмездного пользования по адресу: город Ташкент, улица Ислама Каримова, дом 15.
12. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в установленном порядке оказать содействие в обеспечении Центра необходимыми средствами связи, включая правительственную и широкополосный доступ ко Всемирной информационной сети Интернет, а также необходимую техническую помощь при проведении видеоконференций, интернет-форумов и телемостов с привлечением зарубежных экспертов.
13. Включить Центр:
в реестр обязательной рассылки статистической информации Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике, Министерства занятости и трудовых отношений, Министерства внутренних дел, Генеральной прокуратуры, Верховного суда Республики Узбекистан;
в Перечень органов государственной власти, органов государственного и хозяйственного управления, других государственных организаций республиканского значения, руководители которых могут ходатайствовать о постоянной прописке работников в городе Ташкенте и Ташкентской области.
14. Центру совместно с Министерством юстиции Республики Узбекистан, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок:
привести принятые ими ведомственные нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.