Respublikamizda so‘nggi yillarda tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish, faoliyat yuritish uchun ruxsat berish tartib-taomillaridan o‘tish hamda litsenziyalar olish bilan bog‘liq jarayonni soddalashtirish, ishbilarmonlik muhitini yanada liberallashtirish, davlatning tartibga solish borasidagi rolini kamaytirishga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda.
Mamlakatimizda oxirgi bir yilda qulay biznes muhiti, xorijlik investorlar uchun huquqiy kafolatlar hamda imtiyozlarning aniq tizimi yaratilgani investitsiyaviy faollikni oshirish, iqtisodiyotga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalar oqimini sezilarli darajada ko‘paytirish imkonini berdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan barcha yo‘nalishdagi sohalarni rivojlantirish, tadbirkorga qulay shart-sharoitlar yaratish hamda ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, yer va mulk ob’ektlardan samarali foydalanish borasida bir qator chora-tadbirlar belgilab berildi.
Jumladan, Prezidentimizning joriy yil 19 fevraldagi “Davlat mulki ob’ektlaridan samarali foydalanish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni bunga yaqqol misol bo‘la oladi.
Xususan, o‘tgan davr mobaynida mamlakatimizda 444 ta bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk ob’ektlari 1 so‘mga teng qiymatdagi boshlang‘ich narx bo‘yicha elektron savdo maydonchasida auksionga chiqarilib, shundan 310 ta ob’ekt ya’ni bo‘sh turgan ob’ektlarning qariyb 70 foizi 172 mlrd.so‘m investitsiya kiritish hamda 3 536 ta yangi ish o‘rinlari yaratish sharti bilan 11,2 mlrd.so‘mga sotilgan.
Farmon bilan, davlat mulki ob’ektlarini (aksiyalardan tashqari) sotish, 2019 yil 1 iyuldan boshlab davlat ko‘chmas mulk ob’ektlarini ijaraga berish bo‘yicha savdolar “E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasi orqali amalga oshirilishi hamda 1 so‘mga teng qiymatdagi boshlang‘ich narx bo‘yicha elektron savdo maydonchasiga qo‘yilgan ob’ektlar ular to‘liq sotilmagunga qadar savdolardan olinmasligi belgilab qo‘yildi.
Shuningdek, joriy yilning 1 martidan boshlab, ob’ektlarni sotib olishda to‘lovlarini amalga oshirish uchun qulaylik yaratildi. Xususan, ob’ekt bahosi eng kam ish haqining 3000 baravarigacha bo‘lgan narxda sotilganda oldi-sotdi shartnomasi tuzilgan kundan boshlab 3 oydan
ko‘p bo‘lmagan muddatda, 3000 baravaridan - 7000 baravarigacha bo‘lganda 6 oygacha,
7000 baravaridan - 15000 baravarigacha bo‘lganda 1 yilgacha, 15000 baravaridan - 20000 baravarigacha bo‘lganda 2 yilgacha va 20000 baravaridan yuqori bo‘lganda 3 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatda to‘lash belgilandi.
Shuningdek, Farmon bilan belgilangan tartibda hamda 1 so‘mga teng qiymatdagi boshlang‘ich narx bo‘yicha investitsiya majburiyatlarini qabul qilish sharti bilan sotiladigan davlat mulki ob’ektlari ro‘yhati tasdiqlandi, bundan tashqari e-auksion.uz elektron savdo maydonchasi yordamida bo‘sh turgan hamda foydalanish uchun ijaraga beriladigan yer va mulk ob’ektlari bilan tanishishi va ularni ochiqlik va shaffoflik ta’minlangan adolatli savdo orqali qulay, xavfsiz xarid qilish hamda ijaraga olish imkoniyatlari yaratildi.
Farmon bilan belgilangan dolzarb vazifalarni amalga oshirish hamda chora-tadbirlar ijrosini ta’minlash borasida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi ham hamkor tashkilotlar bilan birgalikda o‘zining munosib hissasini qo‘shadi.
Jamshid Jalolov
O’zLiDeP Siyosiy Kengashi
Ijroiya qo‘mitasi mutaxassisi
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари аппарат раҳбари.2019-02-28 08:37:22
Президентимизнинг “Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони тадбиркорлик субъектлари учун янада кенгроқ имкониятлар яратади.Қўшимча иш ўринлари яратилади ва кўплаб экспортбоп товарлар ишлаб чиқариш мумкин бўлади.

Предпринимателям предоставлены широкие льготы в использовании объектов государственной собственности
04.03.2019, 23:03
В последние годы в нашей республике осуществляются глубокие реформы, направленные на поддержку предпринимателей, упрощение порядка их государственной регистрации и лицензирования их деятельности, дальнейшую либерализацию деловой среды, уменьшение регулирующей роли государства.
Благодаря этому удалось создать удобную бизнес-среду, правовые гарантии и систему льгот для зарубежных инвесторов, заметно повысить поток прямых инвестиций в реальные секторы экономики.
Главой государства определены ряд мероприятий по дальнейшему развитию всех сфер, созданию удобных условий для предпринимателей, модернизации производства, эффективному использованию земель и имущества.
В частности, ярким примером этому может стать Указ Президента «О дополнительных мерах по эффективному использованию объектов государственной собственности» от 19 февраля нынешнего года.
С октября прошлого года в порядке эксперимента 444 пустующих государственных объекта недвижимости были выставлены на аукцион на электронной торговой площадке по стартовой цене, равной 1 суму, из которых 310 объектов реализованы за 11,2 миллиарда сумов с условиями инвестирования 172 миллиардов сумов и создания 3 536 новых рабочих мест.
В соответствии с документом торги по реализации объектов государственной собственности (кроме акций) осуществляются на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION». Недвижимые объекты государственной собственности, выставленные на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» по стартовой цене, равной 1 суму, не подлежат снятию с аукциона вплоть до их реализации.
Кроме того, с 1 марта 2019 года введен порядок, в соответствии с которым при оплате выкупных платежей за государственные объекты недвижимого имущества и государственные доли определяются следующие сроки оплаты выкупных платежей, в зависимости от суммы выкупного платежа, исчисляемого в кратных размерах к минимальному размеру заработной платы (далее – МРЗП), установленной на дату проведения торгов:
до 3 000 МРЗП – не более трех месяцев со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 3 000 МРЗП, но не более 7 000 МРЗП – не более шести месяцев со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 7 000 МРЗП, но не более 15 000 МРЗП – не более одного года со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 15 000 МРЗП, но не более 20 000 МРЗП – не более двух лет со дня заключения договора купли-продажи;
свыше 20 000 МРЗП – не более трех лет со дня заключения договора купли-продажи.
Указом утвержден Перечень объектов государственной собственности, подлежащих реализации на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» по стартовой цене, равной 1 суму, с условием принятия инвестиционных обязательств. Создана возможность посредством электронной торговой площадки e-auksion.uz открыто знакомиться с предоставляемыми в аренду земельными и имущественными объектами, осуществлять операции купли-продажи и арендования.
Движение предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократическая партия Узбекистана совместно с другими организациями внесет свой вклад в реализацию задач, определенных Указом главы государства.