Respublikamizda so‘nggi yillarda tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanish, faoliyat yuritish uchun ruxsat berish tartib-taomillaridan o‘tish hamda litsenziyalar olish bilan bog‘liq jarayonni soddalashtirish, ishbilarmonlik muhitini yanada liberallashtirish, davlatning tartibga solish borasidagi rolini kamaytirishga yo‘naltirilgan keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda.
Mamlakatimizda oxirgi bir yilda qulay biznes muhiti, xorijlik investorlar uchun huquqiy kafolatlar hamda imtiyozlarning aniq tizimi yaratilgani investitsiyaviy faollikni oshirish, iqtisodiyotga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyalar oqimini sezilarli darajada ko‘paytirish imkonini berdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan barcha yo‘nalishdagi sohalarni rivojlantirish, tadbirkorga qulay shart-sharoitlar yaratish hamda ishlab chiqarishni modernizatsiyalash, yer va mulk ob’ektlardan samarali foydalanish borasida bir qator chora-tadbirlar belgilab berildi.
Jumladan, Prezidentimizning joriy yil 19 fevraldagi “Davlat mulki ob’ektlaridan samarali foydalanish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni bunga yaqqol misol bo‘la oladi.
Xususan, o‘tgan davr mobaynida mamlakatimizda 444 ta bo‘sh turgan davlat ko‘chmas mulk ob’ektlari 1 so‘mga teng qiymatdagi boshlang‘ich narx bo‘yicha elektron savdo maydonchasida auksionga chiqarilib, shundan 310 ta ob’ekt ya’ni bo‘sh turgan ob’ektlarning qariyb 70 foizi 172 mlrd.so‘m investitsiya kiritish hamda 3 536 ta yangi ish o‘rinlari yaratish sharti bilan 11,2 mlrd.so‘mga sotilgan.
Farmon bilan, davlat mulki ob’ektlarini (aksiyalardan tashqari) sotish, 2019 yil 1 iyuldan boshlab davlat ko‘chmas mulk ob’ektlarini ijaraga berish bo‘yicha savdolar “E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasi orqali amalga oshirilishi hamda 1 so‘mga teng qiymatdagi boshlang‘ich narx bo‘yicha elektron savdo maydonchasiga qo‘yilgan ob’ektlar ular to‘liq sotilmagunga qadar savdolardan olinmasligi belgilab qo‘yildi.
Shuningdek, joriy yilning 1 martidan boshlab, ob’ektlarni sotib olishda to‘lovlarini amalga oshirish uchun qulaylik yaratildi. Xususan, ob’ekt bahosi eng kam ish haqining 3000 baravarigacha bo‘lgan narxda sotilganda oldi-sotdi shartnomasi tuzilgan kundan boshlab 3 oydan
ko‘p bo‘lmagan muddatda, 3000 baravaridan - 7000 baravarigacha bo‘lganda 6 oygacha,
7000 baravaridan - 15000 baravarigacha bo‘lganda 1 yilgacha, 15000 baravaridan - 20000 baravarigacha bo‘lganda 2 yilgacha va 20000 baravaridan yuqori bo‘lganda 3 yildan ko‘p bo‘lmagan muddatda to‘lash belgilandi.
Shuningdek, Farmon bilan belgilangan tartibda hamda 1 so‘mga teng qiymatdagi boshlang‘ich narx bo‘yicha investitsiya majburiyatlarini qabul qilish sharti bilan sotiladigan davlat mulki ob’ektlari ro‘yhati tasdiqlandi, bundan tashqari e-auksion.uz elektron savdo maydonchasi yordamida bo‘sh turgan hamda foydalanish uchun ijaraga beriladigan yer va mulk ob’ektlari bilan tanishishi va ularni ochiqlik va shaffoflik ta’minlangan adolatli savdo orqali qulay, xavfsiz xarid qilish hamda ijaraga olish imkoniyatlari yaratildi.
Farmon bilan belgilangan dolzarb vazifalarni amalga oshirish hamda chora-tadbirlar ijrosini ta’minlash borasida Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi ham hamkor tashkilotlar bilan birgalikda o‘zining munosib hissasini qo‘shadi.
Jamshid Jalolov
O’zLiDeP Siyosiy Kengashi
Ijroiya qo‘mitasi mutaxassisi
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари аппарат раҳбари.2019-02-28 08:37:22
Президентимизнинг “Давлат мулки объектларидан самарали фойдаланиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони тадбиркорлик субъектлари учун янада кенгроқ имкониятлар яратади.Қўшимча иш ўринлари яратилади ва кўплаб экспортбоп товарлар ишлаб чиқариш мумкин бўлади.

Entrepreneurs are granted broad benefits in using state-owned objects
In recent years, deep reforms have been carried out in the country aimed at supporting entrepreneurs, simplifying the procedure for their state registration and licensing of their activities, further liberalizing the business environment, reducing the regulatory role of the state.
Due to this, we managed to create a convenient business environment, legal guarantees and a system of benefits for foreign investors, significantly increase the flow of direct investments in real sectors of the economy.
The Head of the state identified a number of measures for further development of all spheres, creation of convenient conditions for entrepreneurs, modernization of production, and the efficient use of land and property.
In particular, the Decree of the President “On additional measures for effective use of state property” of February 19 this year can be a vivid example of this.
Since October last year, as an experiment, 444 empty state-owned real estate objects were put up for auction on an electronic trading platform at a starting price equal to 1 UZS, of which 310 objects were sold for 11.2 billion UZS with investment terms of 172 billion UZS and creation of 3,536 new workplaces.
In accordance with the document, bidding for the sale of state-owned objects (except for shares) is carried out on the electronic trading platform “E-IJRO AUKSION”. Immovable state-owned objects put up on the electronic trading platform “E-IJRO AUKSION” at a starting price of 1 UZS are not subject to withdrawal from the auction until they are sold.
In addition, from March 1, 2019, a procedure was introduced according to which, when paying redemption payments for state immovable property objects and state shares, the following payment terms for redemption payments are determined, depending on the redemption payment amount calculated in multiples of the minimum wage (hereinafter – MW) established on the date of the auction:
up to 3,000 MW – not more than three months from the date of conclusion of the contract of sale;
more than 3 000 MW, but not more than 7 000 MW – not more than six months from the date of conclusion of the contract of sale;
more than 7 000 MW, but not more than 15 000 MW – not more than one year from the date of conclusion of the contract of sale;
over 15 000 MW, but not more than 20 000 MW – not more than two years from the date of conclusion of the contract of sale;
over 20 000 MW – not more than three years from the date of conclusion of the contract of sale.
The Decree approved the List of state-owned objects to be sold on the electronic trading platform “E-IJRO AUKSION” at a starting price equal to 1 UZS, subject to investment commitments. An opportunity has been created through the electronic trading platform e-auksion.uz to openly become acquainted with leased land and property objects, to carry out purchase, sale and lease operations.
The Movement of Entrepreneurs and Businessmen – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan together with other organizations will contribute to implementation of tasks defined by the Decree of the Head of the state.