Sog‘liqni saqlash sohasida davlat-xususiy sheriklik loyihalariga imtiyozli kreditlar ajratiladi
Bugungi kunda sog‘liqni saqlashda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qabul qilingan kompleks chora-tadbirlar natijasida nodavlat tibbiyot muassasalari sonini yanada ko‘paytirish hamda ular tomonidan ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar turlarini kengaytirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratildi.
Shu bilan birga, xususiy tibbiyot muassasalarining aholi sog‘lig‘ini muhofaza qilishdagi hissasini oshirish, sog‘liqni saqlash sohasida davlat-xususiy sheriklikni joriy etishning institutsional va huquqiy mexanizmlarini yaratish masalasi hali-hamon dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Prezidentimizning 2019 yil 16 apreldagi “Sog‘liqni saqlash sohasida davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori ushbu sohada uchrayotgan ayrim muammolarni bartaraf etishga, bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqishda katta turtki bo‘ladi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Qarorga ko‘ra, xususiy sog‘liqni saqlashni yanada rivojlantirish, ushbu sohada davlat-xususiy sheriklikning huquqiy asoslarini yaratish, investitsiyalarni, ayniqsa, chet el investitsiyalarini jalb etishni kengaytirish, shuningdek, aholining yuqori texnologik tibbiy xizmatlar va uskunalardan foydalanish imkoniyatlarini oshirishda nodavlat sektori ishtirokini rag‘batlantirish borasida qator vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, ushbu hujjatda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish doirasida imtiyozli kreditlash tartibi belgilandi. Unga ko‘ra import qilinadigan zamonaviy tibbiyot uskunalari va inventarlarni sotib olish uchun chet el valyutasida kiritiladigan investitsiya umumiy hajmining 20 foizidan ko‘p bo‘lmagan, 3 yillik imtiyozli davr asosida esa 8 yilgacha bo‘lgan muddatga qayta moliyalashtiruvchi bankning marjasi bilan birga yillik 1,0 foizli, investor tomonidan kiritiladigan investitsiyalarning umumiy hajmining 80 foizidan kam bo‘lmagan miqdorida xususiy, shu jumladan xorijiy investitsiya kiritish sharti bilan amalga oshirish belgilandi. Bu kabi imtiyozlar xususiy tibbiyot sohasida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlar faoliyatini yanada rivojlantirishga katta turtki bo‘ladi.
Prezidentimizning xususiy sektorini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga bo‘lgan e’tiborini hammamiz faoliyatimizda chuqur his qilib turibmiz. 2010 yilda Bag‘dod tumanida “Fibrodiagnostika” mas’uliyati cheklangan jamiyatini tashkil qilgan edik. Bugungi kunda xususiy klinikamizda 20 nafar tajribali shifokorlar faoliyat olib boradi. Klinikamiz aholiga ambulator va statsionar sharoitda davolash, terapevt, dermatolog, revmatolog ko‘rigi, ultratovush va endoskopik tekshiruvi, klinik, bioximik laboratoriya, fizioterapiya muolajalari singari davolash hamda tashxis qo‘yish xizmatlarini ko‘rsatib kelmoqda. Klinikamizga bir kunda 30-40 nafar fuqarolar murojaat qilishadi.
Davlatimiz rahbarining ushbu qaroridan ruhlanib, faoliyatimizni yanada kuchaytirish, moddiy-texnika bazamizni yanada mustahkamlash, tibbiy yordam ko‘rsatishga qaratilgan xizmatlar ko‘lami va turlarini kengaytirish maqsadida ultratovush tekshiruvi apparati va zamonaviy laboratiya jihozlarini sotib olishni rejalashtirganmiz.

Льготные кредиты на реализацию государственно-частных партнерских проектов в сфере здравоохранения
В результате принимаемых комплексных мер по поддержке частного сектора в системе здравоохранения созданы условия для увеличения числа  негосударственных медицинских учреждений  и расширения спектра предоставляемых ими медицинских услуг.
Вместе с тем, актуальными остаются  вопросы увеличения вклада частных медицинских учреждений в защиту здоровья населения, создания институциональных и правовых механизмов внедрения государственно-частного партнерства в сферу здравоохранения.
Серьезным толчком  на пути устранения проблем в данной области, поднятия на качественно новый уровень осуществляемой деятельности  стало Постановление Президента “О мерах по развитию государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения” от 16 апреля 2019 года.
В Постановлении определен ряд задач по дальнейшему совершенствованию  частного здравоохранения, созданию правовых основ государственно-частного партнерства в данной сфере, расширению привлечения инвестиций, особенно прямых иностранных, а также стимулированию участия негосударственного сектора в улучшении доступа населения к высокотехнологичным медицинским услугам и оборудованию.
Вместе с тем, в нормативно-правовом акте закреплено льготное кредитование в рамках реализации проектов  государственно-частного партнерства. Согласно акту определены следующие условия кредитования: для приобретения современного импортного медицинского оборудования и инвентаря - в размере не более 20 процентов от общей суммы вносимых инвестиций в иностранной валюте, сроком до 8 лет, включая 3-летний льготный период, с маржой рефинансирующего банка в размере 1,0 процента годовых, при условии внесения инвестором частных, в том числе иностранных, инвестиций в объеме не менее 80 процентов от общей суммы вносимых инвестиций.
Всестороннюю поддержку Президентом частного сектора мы ощущаем в ходе своей деятельности. В 2010 году в Багдадском районе мы образовали общество с ограниченной ответственностью  “Фибродиагностика”. В настоящее время в нашей частной клинике работают 20 опытных врачей. Клиника предоставляет  населению услуги по лечению в амбулаторных и стационарных условиях, получение физиотерапевтических процедур, пациенты могут пройти осмотр терапевта, дерматолога, ревматолога, провести ультразвуковое и  эндоскопическое исследования, воспользоваться  услугами клинической и биохимической лаборатории. Ежедневно в клинику обращаются  30-40 человек.
Вдохновившись Постановлением Главы государства, мы планируем дальнейшее усиление нашей деятельности, укрепление материально-технической базы, приобретение аппаратов УЗИ и лабораторного оборудования для расширения масштабов и видов медицинских услуг.
В заключении можно сказать, что Постановление Президента, направленное  на поддержку  работающих в сфере частной медицины предпринимателей, будет способствовать развитию деятельности частных медицинских учреждений, формированию привлекательной деловой среды для инвестиционных проектов, привлечению иностранных инвесторов в сферу частной медицины.