Tadbirkorlar sonini ko‘paytirish va odamlarni ishbilarmon qilish — asosiy maqsadimiz
Global iqtisodiy inqiroz butun dunyoga xavf solib turgan ayni paytda, mamlakatimizda bundan uch yil avval tadbirkorlikka keng erkinlik berish bo‘yicha qo‘yilgan qadamlar to‘g‘ri bo‘lganini ko‘rsatdi. Agar yurtimizda tadbirkorlik rivojlanmaganda, hozirgi og‘ir sharoitda aholini ish bilan ta’minlash juda og‘ir kechishi mumkin edi.
Pandemiya tufayli yurtimizda kambag‘al aholi va ishsizlar soni oshdi, oilalar daromadi kamaydi. Shuning uchun bu borada mamlakatimizda kichik biznes va oilaviy tadbirkorlikni faol qo‘llab-quvvatlash, korxonalar faoliyatini tiklash hamda yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha muhim va tezkor choralar ko‘rilmoqda.
Xususan, mamlakatimizning barcha hududlarida bo‘lganidek, Farg‘ona viloyatida ham joriy yilda barcha sohalarda ko‘zlangan maqsadlarga erishish yo‘lida izchil sa’y-harakatlar olib borilyapti. Yil yakuniga qadar viloyatdagi 43 mingdan ziyod oilani kambag‘allikdan chiqarish maqsad qilingan bo‘lib, kichik biznes, oilaviy tadbirkorlik va o‘zini o‘zi band qilish orqali qariyb 14 ming oilaning oyoqqa turishiga ko‘maklashiladi.
Joriy yil 6 iyun kuni Farg‘ona shahrida viloyat va tumanlar hokimlari, soha va tarmoqlar rahbarlari, jamoatchilik vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda Prezidentimiz bu haqda alohida to‘xtalib, bunday loyihalarni moliyalashtirish uchun kredit resurslari hajmini 25 foizga oshirish, oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 400 milliard so‘m kredit ajratish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Endilikda investitsiya loyihalarini amalga oshirish va erkin iqtisodiy zonalar orqali 6 mingdan, qishloq xo‘jaligi sohasida 17 mingdan ortiq oilani kambag‘allikdan chiqarish choralari ko‘riladi. Masalan, g‘alladan qisqargan 4 ming gektar, foydalanishdan chiqqan 3,5 ming gektar yerda bog‘ va tokzorlar tashkil etiladi.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari Farg‘ona viloyatida “Tadbirkor — islohotchi” tashabbusini amalga oshirish kerakligini ta’kidlar ekan, ushbu tashabbus asosida soha vakillariga imkoniyatlar berilib, mas’uliyati oshirilishini alohida e’tirof etdi. Chunki qancha imtiyoz berilmasin, sharoit yaratilmasin, pul aylanmasi, kredit olish, eksport qilish, muhandislik tarmoqlariga ulanish kabi yo‘nalishlarda baribir muammolar uchrayotgan edi.
Shundan kelib chiqib, O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi bu tashabbusni to‘la qo‘llab-quvvatlagan holda oilaviy tadbirkorlik, kasanachilik, tomorqa xo‘jaligi va xususiy biznesni qo‘llab-quvvatlash hisobiga aholi bandligini ta’minlash hamda fuqarolar oilaviy budjeti daromadlarini oshirishga alohida e’tibor qaratadi.
Bizning muhim vazifamiz — kichik biznes va tadbirkorlik sohasini  qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish, mamlakatimiz iqtisodiy qudratini, yurtimizda tinchlik va barqarorlik, ijtimoiy totuvlikni mustahkamlashda bu soha hissasini yanada oshirish uchun qulay shart-sharoit yaratib berishdan iborat.
Nega deganda, bir tomondan yangi ish o‘rinlarini yaratish, borasidagi sa’y-harakatlar bilan ushbu qatlam nafaqat o‘z oilasi, balki jamiyat farovonligini ta’minlashda asosiy rolni o‘ynasa, ikkinchi tomondan, raqobatbardosh mahsulot ishlab chiqarish orqali dunyo bozoriga chiqish, innovatsion ishlab chiqarish, zamonaviy texnologiyalarni joriy qilish orqali O‘zbekiston iqtisodiyotini innovatsion yo‘lga, raqamli iqtisodiyot yo‘liga o‘tishida ham aynan shu qatlam lokomotiv rolini o‘ynaydi.
O'zLiDeP tadbirkorlik sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni aholiga yetkazish va mavjud muammolarni o‘rganish, tadbirkorlik rivojiga xalaqit berayotgan to‘siqlarni o‘z vaqtida bartaraf etish, yurtimizda faol tadbirkorlar safini kengaytirishga astoydil harakat qiladi. Zero, shiddat bilan rivojlanib borayotgan hozirgi davrda faqat yangi fikr, yangi g‘oyaga, innovatsiyaga tayangan davlat yutadi.
O‘z navbatida, faol tadbirkorlik madaniyatini shakllantirish, ayniqsa, har bir oilaning biznes bilan shug‘ullanishi va barqaror daromad manbaiga ega bo‘lishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratishga bor kuch va salohiyatimizni safarbar etamiz. Asosiy maqsadimiz ham tadbirkorlar sonini ko‘paytirish va odamlarni ishbilarmon qilishdir.

Наша цель – расширение рядов предпринимателей и обучение ведению бизнеса
В период, когда всему миру угрожает глобальный экономический кризис, само время показало, насколько правильным стало предоставление свободы предпринимательству в нашей стране три года назад. Если бы не развивалось предпринимательство, то в нынешних условиях было бы сложно решать вопрос трудоустройства населения.
Из-за пандемии в стране увеличилось число бедных и безработных, снизились доходы семей. В этой связи принимаются важные оперативные меры по поддержке малого бизнеса и семейного предпринимательства, возобновлению деятельности предприятий, созданию новых рабочих мест.
Как и во всех регионах страны, в Ферганской области проводится работа по реализации намеченных на текущий год задач. К концу года в области предусмотрены выведение из бедности более 43 тысяч семей, обеспечение дохода 14 тысяч семей путем налаживания малого бизнеса, семейного предпринимательства и самозанятости.
Эту тему затронул Президент нашей страны на состоявшемся 6 июня текущего года в городе Фергане заседании с участием хокимов области и районов, руководителей различных сфер и отраслей. Глава государства дал указания увеличить объем кредитных ресурсов для финансирования соответствующих проектов на 25 процентов, выделить 400 миллиардов сумов в виде кредитов по программам семейного бизнеса.
Будут приняты меры по выведению из бедности 6 тысяч семей путем реализации инвестиционных проектов и развития свободных экономических зон, более 17 тысяч семей – через сельское хозяйство. Для этого предусмотрено создание садов и виноградников на 4 тысячах гектаров посевных земель, где прежде выращивалось зерно, и на 3,5 тысячи гектаров, выведенных из оборота.
На совещании Президент отметил реализацию в Ферганской области инициативы "Предприниматель – реформатор", которая предоставит еще более широкие возможности представителям сферы и повысит их ответственность.
Либерально-демократическая партия Узбекистана полностью поддерживает эту инициативу и будет содействовать обеспечению занятости и повышению доходов населения путем поддержки надомного труда, развития приусадебных хозяйств и частного бизнеса.
Наша главная задача – поддержка и стимулирование малого бизнеса и предпринимательства, создание условий для увеличения вклада данной сферы в усиление экономической мощи, укрепление мира, стабильности и социального согласия в стране.
Действительно, создание новых рабочих мест играет важную роль в обеспечении благосостояния общества. К тому же именно предприниматели путем инновационного производства, внедрения современных технологий, обеспечения выхода на мировой рынок посредством производства конкурентоспособной продукции выполняют роль локомотива в переходе экономики Узбекистана на инновационный путь – путь цифровой экономики.
Партия будет осуществлять работу по доведению до населения проводимых в стране реформ, изучению и решению проблем, устранению преград в ведении бизнеса, расширению рядов предпринимателей. В нынешнее ускоренное время лидерства добьется лишь та страна, которая основывается на новой мысли, новой идее и инновациях.
Мы приложим все силы для формирования активной предпринимательской культуры, создания условий, чтобы каждая семья занималась бизнесом и имела стабильный источник дохода. Наша основная цель – расширение рядов предпринимателей и обучение людей навыкам ведения бизнеса.