Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси Шавкат Мирзиёевни Ўзбекистон Президенти лавозимига номзод сифатида тасдиқлади. Сайловда номзод сифатида иштирок этувчилар тўлиқ маълум бўлди. Ва бугун шу воқеликдан – айнан ана шу номзодлар орасидан бирини танлаш имконимиздан келиб чиқиб, айтаманки, уларни таққослаганда Шавкат Миромонович Мирзиёев қатор кўрсаткич ва фазилатлари, тажрибаси ва мақсад сари қатъияти билан афзалликка эгадир. Сайловда иштирок этаётган томонларнинг реал салоҳиятидан келиб чиқиб, кимгадир овоз берадиган инсоннинг ўз сабаблари ва аргументлари бўлади. Менда ҳам бу танлов учун сиёсий, ижтимоий ва ҳатто шахсий сабаблар ҳам бор.
ТАРИХИЙ АДОЛАТ ТАНТАНАСИ
Мен Ургутнинг тоғли Ғўс қишлоғида туғилиб, аста-секин эсимни таний бошлаганимдан, кўча-кўйда отамни “Ҳаким босмачи” дейишларига ҳайрон қараганман. 1990 йилда Олий кенгаш депутатлигига номзодим қўйилганда ғайир одамлар “Бу босмачининг невараси, совет парламентига қандоқ сайлаш мумкин?!”, деб очиқчасига ташланганди. Кейинчалик отамнинг бобоси Ибодулла қўрбоши бўлгани ва отилганини, бобомнинг отаси ҳам қизил аскарлар томонидан Испанза йўлида ўлдирилганини билганман. Менда отамнинг онаси — Зулфия момом айтиб берган хотиралар, уларнинг биттагина сурати сақланган. Зулфия момом отамнинг онаси, Ибодулла қўрбошининг қизи эди.
СССР даврида Қодирий, Чўлпон чала оқланди. Кейинчалик Горбачёв пайти жадидларни оқлашга яна бир уриниш бўлди. Мустақиллик даврида шиддат билан бошланган жадидларни оқлаш ва Шаҳидлар хотираси музейи тиклангани ҳолда, уларни оқлаб бўлмайди, бу оқим “мураккаб ва чигал”, деган баҳонада яна архивлар ёпилди.
Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил 8 октябрдаги “Қатағон қурбонларининг меросини янада чуқур ўрганиш ва улар хотирасини абадийлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармойишига асосан муайян сабабларга кўра реабилитация қилинмай қолиб кетган қатағон қурбонларининг номларини оқлаш ва уларнинг хотирасини абадийлаштириш масалалари бўйича ишларни амалга ошириш мақсадида ишчи гуруҳи тузилди. Олий судга 2021 йил 24 февралда 115 нафар шахсга нисбатан 6 та жиноят иши келиб тушган бўлиб, улар ишчи гуруҳи томонидан ўрганиб чиқилди.
Мазкур жиноят ишларида суд мажлиси баённомаси ёки суд ҳужжатлари (ҳукм ёки бошқача қарор) мавжуд эмаслиги, ишларда фақатгина Бирлашган давлат сиёсий бошқармасининг учлик мажлиси баённомасидан кўчирма борлиги аниқланган.
2021 йил 25 август куни жиноят ишлари Олий суд раиси ўринбосари Икром Муслимов раислигида ўтказилган очиқ суд мажлисларида кўриб чиқилиб, келтирилган протестлар қаноатлантирилди. ЖПКнинг 83-моддасига асосан жами 6 жиноят иши бўйича 115 нафар шахс оқланди. Суд жараёнида ишлар бўйича ҳимоячи сифатида иштирок этаётган Маъруф Алиев ишлари кўриб чиқилаётган шахслар “босмачи” тамғаси билан қамалгани, отилгани аянчли иш бўлганини қайд этди. “Улар ўз Ватанида яшаб қандай босмачи бўлсин, ахир босмачи четдан кириб келган бўлиши керак эмасми”, дея таъкидлади у. Мустақилликкача ва кейинги 25 йилда “босмачилар”ни оқлашга журъат қилинмади. Фақатгина Шавкат Мирзиёевгина бу ишга мардона қўл урди. Мен шунинг учун ҳам унга овоз бераман ва ислоҳотларини пойдор қилишини истайман.
АДАБИЁТГА ЭҲТИРОМ
Эсимда бир замонлар Ёзувчилар уюшмасининг Пушкин кўчасидаги тарихий биноси тортиб олиниб, кейинчалик қайсидир банк ихтиёрига бериб юборилди. Шундай нуфузли ижодкорлар ташкилоти қайлардадир кўчиб юрди ва ҳозирги “Ҳумо арена”си рўпарасидаги Шароф Рашидов ёзувчилар учун тиклай бошлаган бино ҳам алал оқибат Миллий банкка берилди.
Фақат Шавкат Мирзиёев ҳокимиятга келгандан кейингина ёзувчи-ижодкорлар учун янги бино қуриб берилди, бошпанасиз ижодкорларга имтиёзли кредит асосида уйлар ажратилди, муҳташам Адиблар хиёбони барпо этилди, ёнида кутубхона қурилди, айниқса, Дўрмон ижод уйидаги шароитлар яхшиланди, Зоминда ва Паркентда ижод уйлари қуриб, фойдаланишга топширилди. Очиғи, уюшма аъзолари учун яратилган имкониятлардан беҳад хурсандман.
Яқиндагина “Абдулла Қодирийнинг уй-музейи борми?”, “Қодирий ҳовлиси жойлашган “Самарқанд дарвоза” маҳалласи бузилиш арафасида...”, дея матбуот, ижтимоий тармоқларда бонг ургандик. Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан маҳалла ҳам ўз жойида қолди, Қодирий бобомизнинг музейи ҳам боғда очилди, улуғ адибимизга ҳайкаллар қўйилди, Қодирий ижод мактаби яратилди. Бу ишлар ҳам минг йилдан буён бордай, ёдимиздан чиқди...
Шавкат Мирзиёевни қўллаб-қувватлар эканман, адабиётимиз, маънавиятимиз учун қилган ана шундай беқиёс хизматлари учун овоз бераман!
СЎЗ ЭРКИНЛИГИ ҲАҚИДА СЎЗ
Шу кунларда ЕХҲТнинг ОАВ эркинлиги масалалари бўйича вакили Тереза Рибейру юртимизда бўлиб, учрашувлар ва анжуманлар ўтказмоқда. Бу сўз эркинлиги тақдири учун катта ҳодисадир.
Биламизки, БМТнинг қийноқлар бўйича маърузачиси, қочқинлар масаласи бўйича комиссари, дин масалалари бўйича маърузачиси каби халқаро институтлар ҳам мавжуд. Ўзбекистон БМТ аъзоси ва унинг халқаро мажбуриятлари бор. БМТ ва ЕХҲТ вакиллари ва маърузачилари ана шу ҳуқуқ ва эркинликларга риоя қилишни сўроқлаш учун келади. Халқаро ҳуқуқнинг устуворлигини Конституциямиз эътироф этади. Лекин неча ўн йиллар мобайнида бирорта маърузачи, шу жумладан, сўз эркинлиги бўйича маърузачи Ўзбекистонга киритилганини шахсан мен эслолмайман. Ва фақат Шавкат Мирзиёев Президент этиб сайлангандан сўнггина ушбу нуфузли ташкилотларнинг вакиллари ва маърузачилари Ўзбекистонга ташриф буюра бошлади. Хатоларимизни ва камчиликларимизни тан оляпмиз, биргаликда тузатиш йўлларини излаяпмиз. Сўз эркинлигида собитлик янги сиёсатнинг асосий таркибий қисми ва асосий ютуқларидан биридир.
Аёнки, ислоҳотлар оғир ва машаққатли кечмоқда. Консерватив кучлар ҳам осонликча ён бермайди, коррупцияни йўқотиш қийин бўлмоқда, маъмурий, сиёсий ва иқтисодий ўзгаришларнинг залворли қисми олдинда турибди. Муаммолар ҳақида мен ҳам тинимсиз ёзиб келяпман. “Даракчи”да бир йилда элликта танқидий мақолам чиқди. Яна ёзамиз, ё насиб. Мен охирги йилларда ўнлаб романлар ва бошқа асарларни ўзбек тилига ўгирдим. Улар орасида, турк ошиқ шеърияти, жаҳон шеърияти антологияси, Сенека, Платон, Вольтер, Монтен, Паскал, Вовенарг, Ларошфуко, Лабрюйернинг фалсафий асарлари, жаҳон халқлари ҳикматлари, Генри Форднинг “Менинг ҳаётим”, Жорж Оруэлнинг “1984” ва “Молхона” романлари ҳамда Малколм Гладуэлнинг “Даҳолар ва уддабуронлар” асарлари бор. Мен ўзимга сўз учун йўл очилгани билан бирга, таржима қилган асарларим ҳам узоқ вақт тақиқда бўлганини биламан. Ахир, дейлик, Оруэлнинг “1984” романи совет даврида уч нусхада Сиёсий бюро учун тайёрланган, халқдан сир сақланган. У янги Ўзбекистонда чоп этилди ва уч йил ичида беш марта қайта нашр қилинди. Шунингдек, Муссолини даврига тааллуқлилиги учун аввал чоп этилмаган итальян модернистлари Дино Буццати, Жованни Папини, Коррадо Алваро, Марчелло Вентури ҳикояларини таржима қилдим. Охирги йиллар ичида “ОАВ қонунчилиги тўғрисидаги 156 саволга 156 жавоб”, “Журналистика ҳуқуқи” сингари дарслик ва қўлланмаларим нашр этилди.
Бугун медиаюрист, медиаэксперт, шоир ва таржимон сифатида бемалол ишлаяпман. Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси Жамоатчилик кенгаши раисиман, Ўзбекистон Журналистика ва оммавий коммуникациялар университетида медиа ҳуқуқи ва ахлоқи, коррупция ва матбуот сингари фанлардан дарс бераман. Буларнинг бари янги даврнинг шарофати ва буни инкор эта олмаймиз.
Шавкат Мирзиёев сўз эркинлиги имкониятини кенгайтиргани баробарида қатор сиёсий маҳбусларни, йигирма йиллаб қамоқда ўтирган раҳматли Мамадали Маҳмудов сингари адибларимизни оқлади, уларга уй-жой берди, Аллоҳ раҳмат қилсин, Гулчеҳра Нуруллаевани Ёзувчилар уюшмаси аъзолигига тиклади. Албатта, бу инсонлар тикланишга ҳақли, ноҳақ жабрланган эди.
Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган O‘zLiDeP съездида яна бир бор айтиб ўтди: “Мен ҳақиқат ва адолатни ўз эътиқоди деб биладиган барча журналистларни ислоҳотларнинг фаол иштирокчилари деб биламан ва улар ҳамиша Президент ҳимоясида бўлади”... Мен, гарчанд чидаш осон бўлмаса-да, танқидларга тоқат қилинаётгани, айрим мансабдорларнинг норозилигига қарамай, Шавкат Мирзиёев сўз эркинлиги масаласида собитлиги учун ҳам унга овоз бераман!
ИСЛОҲОТЛАР МАШАҚҚАТИ ВА ҚАРОРДА СОБИТЛИК
Ўзбекистон Либерал-демократик партияси томонидан Президентликка номзоди кўрсатилган Шавкат Мирзиёевга осон эмас. Мамлакатдаги барча ижобий ишларни унинг номи билан ҳақли боғлаймиз. Лекин, табиийки, ислоҳотларнинг олға силжишига халақит қилаётган омилларни, бошқа кўзга ташланадиган камчиликларнинг масъулиятини ҳам унинг сиёсатига боғлашлар бор. Лекин у халқни эзгу мақсадда ҳамкорликка чорлаяпти ва “келажак учун масъулият барчанинг зиммасида эканини” бежиз алоҳида таъкидламаяпти.
Шавкат Мирзиёев буни сайлов билан боғлади: “Ҳеч қачон унутманг, сайлаш ва танлаш ҳуқуқи — сизнинг қўлингизда”, деди. Яъниким, номзодни танлар эканмиз, унинг дастурини ҳам танлаган бўламиз ва бу ислоҳотларни ўтказишда барчанинг нафақат хайрихоҳлиги, балки шахсий иштироки ва амали зарур бўлади.
Мен пахта теримида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатни мониторинг қиладиган кўплаб халқаро лойиҳаларда иштирок этганман. Шавкат Мирзиёев: “Яқин-яқингача 6-7 миллион аҳолимиз, айниқса, болалар пахта теримига “ихтиёрий-мажбурий” сафарбар этиларди”, дея эътироф этди. Болаларнинг пахта теришига барҳам берилди. Бу катта ютуқдир. Қаршимизда аграр ислоҳотлар турибди, ер ўз эгасига берилиши, унинг соҳиби фойдали экин экиши ва ўз маҳсулотига ўзи эгалик қилиши керак. Мўлжал аниқ ва адолатли, асосийси, шу йўлда собитлик мавжуддир.
Ўзбекистонда тарихан қисқа фурсатда бутунлай янгича сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоийиқтисодий, илмий-маърифий ва маданий муҳит яратилди. Мамлакатнинг обрў-эътибори ва нуфузини оширишга қаратилган “Янги Ўзбекистон стратегияси” ишлаб чиқилди.
Ниятлар янада кўламли: “Ўзбекистонда 2030 йилга бориб аҳоли жон бошига тўғри келадиган даромад 4 минг доллардан оширилиши режалаштирилмоқда”, деди Шавкат Мирзиёев.
Шаҳардаги ўнта бойнинг бойлигини шу шаҳардаги бутун аҳоли сонига тақсимласа, осонгина 4 минг доллардан ўртача рақам чиқариш мумкин. Лекин ниятимиз бу даромад ҳар бир инсонга тегишли бўлган жамиятдир.
Бу ниятларга эришиш осон бўлмайди, чунки эскича фикрловчилар, қаллоблар, порахўрлар, фирибгарлар ҳам осонликча жон бермайди. Муаммолар ҳам бўлади. Муҳими, уларга кўз юмилмайди, муаммоларни айтган оғизлар беркилмайди, давлат раҳбари ўз сўзида собит туради. Шундай ишонч ва умидда собитлигимиз учун Шавкат Мирзиёевга овоз бераман!
ОДАМГАРЧИЛИК
Онамнинг исми Қумри эди. Бу бир мусича монанд бир қушнинг исми эканини вояга етганимдан кейин билганман. Онам ростдан ҳам мусичадай беозор, хокисор инсон бўлган.
Албатта, кишига ўз онаси ҳаммадан яхши кўринса керак. Аммо бугун эсимни таниган кунларимдан буён ўтган тарихимизни ёдлар эканман, онамнинг бирор марта бақирганини ёки қўни-қўшни билан жанжаллашганини, овозини баланд кўтарганини эслай олмайман.
Умримнинг тўртдан учи бошқа шаҳарларда ўтди, ўтяпти. Бу она учун жуда оғир... Буни бугун тушунаман. Айниқса, ўша пайтлар ҳамма қишлоқда эди, ўқиган кам эди (Бугун ҳамма шаҳарда ё хорижда). Қўшни хотинлар: “Нима, шу ерда нон йўқми, шаҳарда ўқиб профессор бўлармиди?!” деб онамга кўп кесатган. Ўқишни тугатиб ҳам яна шаҳарда уйланиб, қолиб кетдим. Онамнинг умри йўл қараб ўтди. Онамни доим йўл қараб турган ҳолда тасаввур қиламан.
Холаларимнинг “Онанг йўлингга қарайқарай оламдан ўтиб кетди”, деган дашномларини ич-ичдан тушунаман. Айбдорман. Энди, мана, ўзим болаларимнинг йўлига қарайман. Шу тахлит кун ўтади. Бир кун англаймизки, ўтган фурсат кун эмас, умр экан. Умр ўтиб кетибди...
Беморликда ёзган шеъримда ҳам: “Ўлгим келмаяпти, онажон!” деб ёзганман. “Ўлгим келмаяпти, Аллоҳим”, десам тўғри бўларди. Оғир кунда она эсга тушаркан. Энди эса Аллоҳдан онамизга жаннат боғларини сўраймиз.
Бугун буларни яна эслаганимнинг сабаби — онам вафот этганида, Ургутга, тоғ қишлоғига фотиҳага ўша пайтдаги Президентнинг давлат маслаҳатчиси Мавлон Умурзоқов, Олий таълим вазири Оқил Салимов, Адлия вазири Алишер Мардиев билан бирга Шавкат Мирзиёев ҳам Илҳом исмли офицер йигит билан борган. Отамнинг кўнглини сўраган. Шавкат Мирзиёевда одамгарчилик жуда кучли ва барча даврда унга собит бўлган.
Бош вазирлик пайтлари буюк шоирамизнинг навқирон фарзандлари вафот этганида келиб ҳол сўраган ва қўярда-қўймай маросим харажатларига пул ташлаб кетганини кўрганман. Эркин Воҳидов вафот этганда тонгсаҳардан келди, ярим соатларча ичкарида ўтириб, кўзлари нам ҳолда чиқди. Бироздан кейин бутун маҳалла икки соат ичида янгидан асфальт қилинди. Чиқариш олдидан яна келиб ўтирди.
Бугун ҳам вафот этган таниқли инсонларнинг, Анвар қори Турсунов, муфтий ҳазратлари Усмонхон эшон бобо сингари уламоларнинг, тождор вирус туфайли ўлган ҳокимларнинг хонадонига шахсан бориб, фотиҳа қилаётганини кўряпмиз. Қачон, қайси юрт раҳбарида бундай одамгарчилик бўлган?!
Мен мана шу одамгарчилиги учун ҳам Шавкат Мирзиёевга овоз бераман ва унинг бу шарафли йўлда собитлигига ишонаман!

Почему я голосую за Шавката Мирзиёева?
Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партия Узбекистана выдвинула Шавката Мирзиёева кандидатом в Президенты Узбекистана. Стали известны и другие кандидаты. И сегодня, исходя  из возможности выбрать одного из них, я бы сказал, что по сравнению  с остальными Шавкат Миромонович Мирзиёев имеет преимущество по ряду показателей и качеств, в числе которых - опыт и целеустремленность.  Каждый избиратель, отдающий голос за того или иного кандидата, имеет свои  на то причины и аргументы в зависимости от реального потенциала сторон, участвующих в выборах. У меня также есть политические, социальные  и даже личные аргументы для этого выбора.
ТОРЖЕСТВО ИСТОРИЧЕСКОЙ СПРАВЕДЛИВОСТИ
Я родился в Ургуте, в горном кишлаке Гус. В малом возрасте слышал и не понимал, почему окружающие нас люди называли моего отца «Хаким босмачи». Позже, уже в 1990 году, когда мою кандидатуру выдвинули в депутаты Верховного совета, завистники открыто заявляли: «Он - внук басмача, как можно его избирать в советский парламент?!» Позже я узнал, что дедом моего отца был Ибодулла курбаши, который был расстрелян солдатами Красной армии. Его отец тоже был убит на пути в кишлак Испанза. Обо всем этом мне рассказывала бабушка по отцовской линии Зулфия момо. У меня сохранилась ее единственная фотография. Зулфия момо - мать моего отца - была дочерью Ибодуллы курбаши.
В эпоху СССР не полностью были оправданы Кадыри, Чулпан и другие просветители. В период правления М. Горбачёва вновь была предпринята попытка оправдания джадидов. В годы независимости эта работа продолжилась. Был возведен музей «Шахид лар хотираси», но продолжили говорить, что нельзя оправдывать «сложное и запутанное течение». По этой причине вновь были закрыты архивы.
8 октября 2020 года было принято распоряжение Шавката Мирзиёева «О дополнительных мерах по более глубокому изучению наследия и увековечению памяти жертв репрессий», в соответствии с которым была сформирована рабочая группа по вопросам оправдания имен людей, не реабилитированных по определенным причинам, и увековечения их памяти.
24 февраля 2021 года в Верховный суд поступило 6 уголовных дел, фигурантами которых были обозначены 115 человек. Они также были рассмотрены рабочей группой. Было установлено: в этих делах не было решения судебного заседания и других документов (приговора или иного документа), в наличии находилась лишь копия письменного сообщения тройственной комиссии Объединенного государственного политического управления.
25 августа 2021 года уголовные дела рассмотрены на открытом заседании суда под председательством заместителя председателя Верховного суда Икрома Муслимова. Предъявленные протесты были удовлетворены. Согласно статье 83 УПК по 6 уголовным делам оправдали 115 человек. Выступавший в процессе суда защитником по данным уголовным делам Маъруф Алиев отметил: фигуранты уголовных дел были заключены в тюрьмы с клеймом «басмач», затем безжалостно расстреляны. И как же они, будучи жителями своей Родины, могли быть басмачами, захватчиками? Ведь басмачи - это захватчики, вторгающиеся в страну.
До достижения независимости  и в последующие 25 лет никому  не хватало смелости оправдывать «басмачей». И только Шавкат Мирзиёев смело принялся за это важное дело.  И поэтому я буду голосовать за него.
ОТНОШЕНИЕ  К ЛИТЕРАТУРЕ
Помню, как в свое время у Союза писателей отняли историческое здание, располагавшееся на улице имени Пушкина. Затем его передали одному из банков. Долгое время эта творческая организация была вынуждена арендовать помещение - здание, построенное во времена Шарафа Рашидова для писателей, которое позже передали Национальному банку.
Все изменилось после прихода к власти Шавката Мирзиёева. Для Союза писателей построили новое помещение, нуждающимся стали выделять жилье по льготным кредитам, построили красивую Аллею писателей, а рядом - библиотеку. Улучшились условия в Доме творчества «Дурмень», подобные дома творчества также были построены и сданы в эксплуатацию в Заамине и Паркенте.
Безусловно, меня радуют возможности, созданные для членов Союза писателей.
Недавно в прессе и социальных сетях с тревогой писали: «Действует ли дом-музей Абдуллы Кадыри?», «Неужели снесут махаллю «Самарканд дарвоза», где размещен двор Кадыри?»
По инициативе Шавката Мирзиёева махаллю сохранили, в парке открыли музей Кадыри, установили памятник великому писателю, создали творческую школу, носящую его имя. А мы в свою очередь быстро забыли проделанную работу, будто эти объекты существуют уже долгие годы...
За безграничные заслуги в развитии  нашей литературы и духовности  я буду поддерживать и голосовать  за кандидатуру Шавката Мирзиёева!
СЛОВО О СВОБОДЕ СЛОВА
В эти дни в нашей стране пребывает и проводит встречи и конференции представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Тереза Рибейру. И это еще одно важное событие в судьбе свободы слова в Узбекистане.
Известно, что есть международные институты - Специальный докладчик ООН по вопросу о пытках и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видах обращения и наказания, Верховный комиссар ООН по делам беженцев, Специальный докладчик по вопросу о свободе религии или  убеждений.
Узбекистан - член ООН. Соответственно, наша страна имеет международные обязательства. Представители и докладчики ООН и ОБСЕ в настоящее время регулярно прибывают в республику для проверки соблюдения прав и свобод. Приоритет международного права определен и в нашей Конституции. Но лично я не припоминаю визита в нашу страну на протяжении долгих лет хотя бы одного докладчика, в том числе по вопросам свободы слова. Представители престижных организаций стали посещать нашу страну только после избрания Шавката Мирзиёева Президентом.
Сегодня мы признаем допущенные ошибки и недостатки, совместно ищем пути их исправления. Непоколебимость свободы слова - составляющая часть развития и одно из основных достижений новой политики.
Конечно, реформы реализуются сложно и тяжело. Консервативные силы не желают уступать позиции. Непросто идет процесс искоренения коррупции. Еще предстоят большие административные, политические и экономические преобразования. Лично я неустанно пишу о существующих проблемах. В течение года в газете «Даракчи» было опуб ликовано пятьдесят моих критических статей. И я буду продолжать начатое дело.
Также за последние годы мною переведены на узбекский язык десятки романов и других произведений. Среди них - турецкая лирическая поэзия, антология мировой поэзии, философские произведения Сенеки, Платона, Вольтера, Монтеня, Паскаля, Вовенарга, Ларошфуко, Лабрюйера, пословицы народов мира, романы «Моя жизнь, мои достижения» Генри Форда, «1984» и «Скотный двор» Джорджа Ору элла, произведение «Гении и аутсайдеры. Почему одним все, а другим ничего?» Малкольма Гладуэлла. Но, несмотря на объявленную свободу слова, мои переводы долгое время были под запретом. Следует сказать: в период СССР роман «1984» был издан в трех экземплярах для Политбюро и не предавался огласке. В Новом Узбекистане он был издан и переиздавался пять раз в течение трех лет.
Также я перевел рассказы италь янских модернистов Дино Буццати, Джованни Папини, Коррадо Альваро, Марчелло Вентуры, которые ранее не издавались в связи с тем, что относились к периоду правления Муссолини. В последние годы изданы также мои учебники и пособия «156 ответов на 156 вопросов о касающемся СМИ законодательстве», «Право журналистики».
Сегодня я свободно работаю в качестве медиаюриста, медиа эксперта, поэта и переводчика. Я - председатель Общественного совета Творческого союза журналистов Узбекистана, преподаватель Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана. Провожу для студентов занятия по предметам «медиаправо и мораль», «коррупция и печать». Все это - достижения нового времени, и мы не можем этого отрицать.
Расширяя возможности свободы слова, Шавкат  Мирзиёев приложил усилия для оправдания многих политических заключенных, в том числе находившегося в заключении на протяжении двадцати лет ныне покойного писателя Мамадали Махмудова, восстановления членства Гульчехры Нуруллаевой в Союзе писателей. Все они были незаслуженно оговорены, оклеветаны и имели право на оправдание.
На состоявшемся в Ташкенте съезде УзЛиДеП Шавкат Мирзиёев сказал: «Всех журналистов, для которых важными критериями являются правда и справедливость, я считаю активными участниками реформ, и они всегда будут под защитой  Президента». За твердость в вопросе свободы слова, несмотря на критику и недовольство отдельных чиновников, я голосую за Шавката Мирзиёева!
СЛОЖНОСТЬ РЕФОРМ  И УВЕРЕННЫЕ РЕШЕНИЯ
Нелегко Шавкату Мирзиёеву, выдвинутому кандидатом в Президенты от Либерально-демократической партии Узбекистана. Всю проводимую в стране позитивную работу мы по праву связываем с его именем. Однако, и это естественно, с реализуемой им политикой мы связываем и те факторы, которые препятствуют осуществлению реформ, а также ответственность за отдельные недостатки. Но Шавкат Мирзиёев призывает народ к сотрудничеству во имя благородной цели и не без основания отмечает: «Мы все вместе ответственны за будущее».
Шавкат Мирзиёев сказал: «Никогда не забывайте, право выбирать, быть избранным - в ваших руках». То есть, выбирая кандидата, мы выбираем его программу, и в проведении реформ потребуются не только единство, но и личные участие и вклад.
Я принимал участие в мониторинге детского и принудительного труда в хлопкоуборочной кампании. Шавкат Мирзиёев признавал: «Еще недавно  6-7 миллионов людей, особенно дети, в «добровольно- принудительном» порядке привлекались к сбору хлопка». Это зло мы искоренили, что является нашим большим достижением.
Нас ждут важные аграрные реформы, землю следует передать ее истинному хозяину, который будет выращивать полезные культуры и распоряжаться произведенной продукцией. Цель справедлива и ясна.
За короткий срок в Узбекистане сформирована абсолютно новая политико-правовая, социально-экономическая, научно-просветительская, культурная среда. Разработана Стратегия Нового Узбекистана, направленная на приумножение престижа и авторитета страны.
Намерения масштабны: к 2030 году в Узбекистане планируется превысить доход на душу населения более чем в 4 тысячи долларов. Об этом сказал Шавкат Мирзиёев.
Если распределить состояние десяти зажиточных людей города на все его население, то легко можно рассчитать цифру в 4 тысячи долларов. Но наша цель - формирование общества, в котором таким будет доход каждого человека.
Достичь этого будет довольно сложно. Причина тому - нежелание мыслящих по старинке людей, всевозможных мошенников, аферистов и жуликов сдавать свои позиции. Будут и проблемы. Но главное - на них не будут закрывать глаза, они станут озвучиваться, а глава государства будет твердо держать свое слово. За твердую уверенность и общность надежд я голосую за Шавката Мирзиёева!
ЧЕЛОВЕКОЛЮБИЕ
Имя моей мамы - Кумри. Так называется одна небольшая птичка. Об этом я узнал уже будучи взрослым. Мама и вправду была подобна этому созданию - простой и скромной.
Конечно, для каждого человека его мать - самая лучшая на свете. Обращаясь к своему прошлому, не могу вспомнить, чтобы мама хотя бы раз повысила на меня голос, ругалась или скандалила с соседями.
Три четверти своей жизни я провел в разных городах. Это довольно сложно для матери... Сейчас я это понимаю. Особенно в юные годы, когда все оставались в кишлаке, учившихся было мало (в настоящее время все в городе либо за рубежом). Соседки злорадствовали, говоря матери: «Неужели здесь нельзя заработать на кусок хлеба? Или, учась в городе, станет профессором?!»
После учебы я женился, остался в городе. А мама ждала меня. Я ее всегда представляю ждущей на дороге...
Понимаю и осознаю слова тетушек, которые говорят: «Мать твоя умерла, глядя на дорогу». А теперь я сам жду возвращения своих детей. Это пройдет, и однажды мы поймем, что это проходят не дни, так проходит жизнь.
Болея, я написал в стихах: «Мама, я не хочу умирать!» А правильнее было бы написать: «Аллах, я не хочу умирать». В трудные времена мы вспоминаем про мать. Теперь просим у Всевышнего места для матери в райском саду.
Почему я вспоминаю об этом? Потому что, когда умерла моя мать, на похороны в горный кишлак в Ургуте приехали бывший советник Президента  Мавлон Умурзаков, министр высшего образования Окил Салимов и министр юстиции Алишер Мардиев, а также Шавкат Мирзиёев с офицером по имени Илхом. Они выразили соболезнования отцу.
Так я понял: Шавкат Мирзиёев обладает сильным чувством человеколюбия, и это его неизменное  качество.
Я знал, что, будучи Премьер- министром, Шавкат Мирзиёев навестил известную поэтессу, когда погиб ее малолетний ребенок, оставив ей средства на похоронные церемонии. Когда умер Эркин Вахидов, он прибыл ранним утром и полчаса сидел рядом с покойным.
И по сей день Шавкат Мирзиёев отдает дань памяти ушедшим известным людям. Он лично приезжал на похороны Анвара кори Турсунова, муфтия Усмонхон эшона бобо и хокимов, скончавшихся от коронавируса. Скажите, когда и кто из правителей проявлял такое человеколюбие?! За такое человеколюбие я отдам свой  голос за Шавката Мирзиёева, я верю  в его твердость на этом славном пути!