Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ишончли ғалаба қозонди
2021 йил 25 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг дастлабки натижаларини эълон қилди.
Шу муносабат билан Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси “Humo Arena” мажмуасида тадбир ўтказди. Унда партия фаоллари ва партияга хайрихоҳ инсонлар қатнашди.
Мониторларда Марказий сайлов комиссиясининг сайловнинг дастлабки натижаларига бағишланган матбуот анжумани онлайн тарзда намойиш этилди. Дастлабки натижаларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Миромонович Мирзиёев сайловда қатнашганлар умумий сонининг 80,1 фоиз овози билан ғалаба қозонгани эълон қилинди. Тадбирга йиғилганлар бу хабарни хурсандчилик ва олқишлар билан кутиб олди.
Бу овозлар халқимиз ўз ҳаётида сезган натижалар ва келажакка ишонч учун берилган, дейиш мумкин. Чунки охирги беш йилда Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида катта масштабдаги ишлар қилинди. Янгиланиш кириб бормаган бирорта соҳа қолмади. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, ҳаёт талаб қилган маъмурий, ҳуқуқий ва иқтисодий ислоҳотлар амалга оширилди.
Шу даврда мамлакатимиз иқтисодиёти 24 фоизга, саноат 34 фоиз, экспорт ҳажми 1,5 баробарга, хорижий инвестициялар ҳажми эса 3 баробарга ошди. Ялпи ички маҳсулотимиз 60 миллиард долларга етди. Ўртача ойлик иш ҳақи 2,2 марта кўпайди.
Ҳудудларни ривожлантириш, саноат ва хизматлар кўламини кенгайтириш учун кенг имкониятлар яратилди. Юзлаб корхона ва заводлар, минглаб янги иш ўринлари пайдо бўлди. Улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди.
Амалий натижадорлик, инсон манфаати ислоҳотларнинг бош мақсадига айланди. Ижтимоий йўналтирилган дастурлар амалга оширилди. Илм-фан, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш, маданият ва санъат, оммавий ахборот воситалари, спорт соҳаларини ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилди.
Бу ишларни изчил давом эттириш, мамлакатимиз тараққиёти ва халқимиз ҳаётини янги босқичга кўтариш учун сайлов арафасида Янги Ўзбекистон стратегияси ишлаб чиқилди. Сайловчилар билан учрашувларда унинг мақсад-моҳияти тушунтирилди ва халқимиз бунга ишонди.
Тадбирда Шавкат Мирзиёев сўзга чиқиб, ўзига билдирилган юксак ишонч учун халқимизга миннатдорлик билдирди.
– Шундай улуғ халқнинг ишончи мен учун катта бахт! Менга шунча ишонч билдириб, қўллаб-қувватлагани учун барча партиядошларимга, ёшларга, азиз фарзандларимга, мунис оналарим ва нуроний оталаримизга таъзим қилиб, раҳмат айтаман. Бу ишонч менга куч бағишлайди. Шу билан бирга, ички дунём билан сезаманки, бу жуда катта масъулият ва жавобгарлик, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳозирги таҳликали замонда мураккаб синовлар кўп бўлгани, халқимиз жипслашиб, фидойилиги ва меҳнатсеварлиги билан улкан натижаларга эришаётгани қайд этилди.
– Охирги беш йилда қандай-қандай синовларни бошимиздан ўтказдик. Биз бу синовларда тобландик. Бир биримизга меҳримиз ошди. Жипслашдик. Халқимиз бирлашса, нималарга қодирлигини бутун дунё яна бир марта кўрди, – деди Президент.
Бу йилги сайлов илк бор Сайлов кодекси асосида, демократик руҳда, очиқ-ошкора ўтгани таъкидланди.
– Кўплаб давлатлардан, катта халқаро ташкилотлардан кузатувчилар келди. Улар хоҳлаган сайлов участкасига бориб, яратилган шароитларни, одамларимиз эртанги кунга бефарқ эмаслигини, сайловда фаол қатнашганини, оилалари билан келиб овоз берганини кўрди. Бу халқимизнинг руҳияти, кайфияти, сиёсий маданиятидан далолат. Жойлардаги учрашувларда одамлар ҳар бир соҳа бўйича, ўз шаҳри ёки тумани бўйича долзарб таклифларни билдираяпти. Танқидлар ҳам бўлаяпти. Бу ҳам ҳаётимиз ўзгаргани, демократик ислоҳотлар натижаси. Яна бир марта айтмоқчиман: орқага йўл йўқ. Энди Ўзбекистон фақат олға боради, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари барча хорижий ва маҳаллий кузатувчиларга, Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссиялари аъзоларига, оммавий ахборот воситалари вакилларига раҳмат айтди.
Президент сайловида бошқа сиёсий партиялардан илгари сурилган номзодларга ҳам миннатдорлик билдирди.
– Уларнинг ҳам нияти – Ўзбекистонни ривожлантириш. Шунинг учун уларнинг дастуридаги халқимизга маъқул таклифларни албатта инобатга оламиз. Биз кеча рақобат қилган бўлсак, энди бир мушт бўлиб, ҳаракат қилишимиз керак. Мен халқимизнинг юксак ишончини оқлаш, орзу-умидларини ушалтириш, фаровон ҳаётини таъминлаш учун бор куч-ғайратим ва салоҳиятимни сарфлашга ваъда бераман. Янги Ўзбекистонни ҳаммамиз биргаликда қурамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Конституциявий ислоҳотлар партиямиз электорати манфаатларига хизмат қилади
24.03.2023, 12:06
Сурхондарё саноати ривожланган осуда ва обод ҳудудга айланади
14.03.2023, 16:04
Ўзбекистон Президенти Қўшилмаслик ҳаракати саммитида халқаро аҳамиятга молик бир қатор муҳим ташаббусларни илгари сурди

25 октября 2021 года Центральная избирательная комиссия объявила предварительные итоги выборов Президента Республики Узбекистан.
В связи с этим Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана провело мероприятие в комплексе «Humo Arena». В нем приняли участие активисты и сторонники партии.
Собравшиеся просмотрели на мониторах онлайн-трансляцию пресс-конференции Центральной избирательной комиссии, посвященной предварительным итогам выборов. Согласно предварительным результатам на выборах Президента Республики Узбекистан победил Шавкат Миромонович Мирзиёев, набравший 80,1 процента голосов избирателей, участвовавших в выборах. Присутствовавшие на мероприятии встретили это сообщение ликованием и бурными аплодисментами.
Можно сказать, что голосование стало отражением широкой поддержки народом курса реформ и преобразований, результаты которых отчетливо ощущаются в нашей жизни, воплощением уверенности наших граждан в завтрашнем дне. За последние пять лет под руководством Шавката Мирзиёева была проделана беспрецедентно масштабная работа. Дух обновлений дошел до каждой сферы. В соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах реализованы важнейшие административные, правовые и экономические реформы.
За этот период экономика страны выросла на 24 процента, промышленность - на 34 процента, экспорт увеличился в 1,5 раза, объем иностранных инвестиций - в 3 раза. Валовой внутренний продукт страны достиг 60 миллиардов долларов. Среднемесячная заработная плата увеличилась в 2,2 раза.
Созданы широкие возможности для развития регионов, расширения промышленности и сферы услуг. Появились сотни предприятий и заводов, тысячи новых рабочих мест. Словом, проделана большая созидательная работа.
Практическая результативность, интересы человека поставлены во главу угла реформ. Реализованы социально ориентированные программы. Большое внимание было уделено развитию науки, образования, здравоохранения, культуры и искусства, средств массовой информации и спорта.
В преддверии выборов была разработана стратегия «Новый Узбекистан», призванная последовательно продолжить эту работу, вывести развитие страны и жизнь нашего народа на новый уровень. Цели и содержание программы были широко доведены до избирателей в ходе предвыборных встреч, и граждане поверили в успех стратегии.
Выступая на мероприятии, Шавкат Мирзиёев поблагодарил наш народ за оказанное ему доверие.
- Доверие нашего великого народа - большое счастье для меня! Выражаю глубокую благодарность всем моим сопартийцам, нашим юношам и девушкам, дорогим матерям и отцам за оказанное мне столь высокое доверие и поддержку. Это доверие придает мне сил. И вместе с тем всем своим сердцем ощущаю, насколько это огромная ответственность, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что в нынешнее тревожное время приходится преодолевать множество сложных испытаний, и наш народ, сплотившись, с присущим ему трудолюбием и самоотверженностью достигает колоссальных успехов.
- Какие только испытания мы не прошли за последние пять лет! Они закалили нас. Сблизили нас. Мы сплотились. Сегодня мир вновь увидел, на что способен сплоченный народ, - сказал Президент.
Подчеркнуто, что президентские выборы, впервые проведенные на основе Избирательного кодекса, прошли в духе демократии, открыто и гласно.
- Наблюдатели прибыли из многих стран, крупных международных организаций. Они могли посетить любой избирательный участок по своему выбору и увидели созданные условия, убедились в том, что завтрашний день нашим людям не безразличен, они активно участвовали в выборах, приходили голосовать вместе с семьями. Это свидетельствует о духе, настроении и политической культуре нашего народа. На встречах на местах люди вносят актуальные предложения по каждой сфере, своему городу или району. Звучит и критика. Это тоже результат того, что наша жизнь изменилась, проводятся демократические реформы. Еще раз хочу сказать: пути назад нет. Теперь Узбекистан будет двигаться только вперед, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства поблагодарил всех иностранных и местных наблюдателей, членов Центральной избирательной комиссии, окружных и участковых избирательных комиссий, представителей средств массовой информации.
Он также выразил признательность кандидатам, участвовавшим в президентских выборах от других политических партий.
- Они тоже стремятся развивать Узбекистан. Поэтому мы обязательно учтем в своей программе их предложения, которые пришлись по душе нашему народу. Вчера мы были конкурентами, но теперь нам необходимо действовать как единый кулак. Обещаю приложить все свои силы и потенциал, чтобы оправдать высокое доверие нашего народа, осуществить его мечты и чаяния, обеспечить благополучную жизнь. Мы все вместе построим новый Узбекистан, - сказал Шавкат Мирзиёев.