Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ишончли ғалаба қозонди
2021 йил 25 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловининг дастлабки натижаларини эълон қилди.
Шу муносабат билан Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси “Humo Arena” мажмуасида тадбир ўтказди. Унда партия фаоллари ва партияга хайрихоҳ инсонлар қатнашди.
Мониторларда Марказий сайлов комиссиясининг сайловнинг дастлабки натижаларига бағишланган матбуот анжумани онлайн тарзда намойиш этилди. Дастлабки натижаларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Миромонович Мирзиёев сайловда қатнашганлар умумий сонининг 80,1 фоиз овози билан ғалаба қозонгани эълон қилинди. Тадбирга йиғилганлар бу хабарни хурсандчилик ва олқишлар билан кутиб олди.
Бу овозлар халқимиз ўз ҳаётида сезган натижалар ва келажакка ишонч учун берилган, дейиш мумкин. Чунки охирги беш йилда Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида катта масштабдаги ишлар қилинди. Янгиланиш кириб бормаган бирорта соҳа қолмади. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясига мувофиқ, ҳаёт талаб қилган маъмурий, ҳуқуқий ва иқтисодий ислоҳотлар амалга оширилди.
Шу даврда мамлакатимиз иқтисодиёти 24 фоизга, саноат 34 фоиз, экспорт ҳажми 1,5 баробарга, хорижий инвестициялар ҳажми эса 3 баробарга ошди. Ялпи ички маҳсулотимиз 60 миллиард долларга етди. Ўртача ойлик иш ҳақи 2,2 марта кўпайди.
Ҳудудларни ривожлантириш, саноат ва хизматлар кўламини кенгайтириш учун кенг имкониятлар яратилди. Юзлаб корхона ва заводлар, минглаб янги иш ўринлари пайдо бўлди. Улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди.
Амалий натижадорлик, инсон манфаати ислоҳотларнинг бош мақсадига айланди. Ижтимоий йўналтирилган дастурлар амалга оширилди. Илм-фан, таълим-тарбия, соғлиқни сақлаш, маданият ва санъат, оммавий ахборот воситалари, спорт соҳаларини ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилди.
Бу ишларни изчил давом эттириш, мамлакатимиз тараққиёти ва халқимиз ҳаётини янги босқичга кўтариш учун сайлов арафасида Янги Ўзбекистон стратегияси ишлаб чиқилди. Сайловчилар билан учрашувларда унинг мақсад-моҳияти тушунтирилди ва халқимиз бунга ишонди.
Тадбирда Шавкат Мирзиёев сўзга чиқиб, ўзига билдирилган юксак ишонч учун халқимизга миннатдорлик билдирди.
– Шундай улуғ халқнинг ишончи мен учун катта бахт! Менга шунча ишонч билдириб, қўллаб-қувватлагани учун барча партиядошларимга, ёшларга, азиз фарзандларимга, мунис оналарим ва нуроний оталаримизга таъзим қилиб, раҳмат айтаман. Бу ишонч менга куч бағишлайди. Шу билан бирга, ички дунём билан сезаманки, бу жуда катта масъулият ва жавобгарлик, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ҳозирги таҳликали замонда мураккаб синовлар кўп бўлгани, халқимиз жипслашиб, фидойилиги ва меҳнатсеварлиги билан улкан натижаларга эришаётгани қайд этилди.
– Охирги беш йилда қандай-қандай синовларни бошимиздан ўтказдик. Биз бу синовларда тобландик. Бир биримизга меҳримиз ошди. Жипслашдик. Халқимиз бирлашса, нималарга қодирлигини бутун дунё яна бир марта кўрди, – деди Президент.
Бу йилги сайлов илк бор Сайлов кодекси асосида, демократик руҳда, очиқ-ошкора ўтгани таъкидланди.
– Кўплаб давлатлардан, катта халқаро ташкилотлардан кузатувчилар келди. Улар хоҳлаган сайлов участкасига бориб, яратилган шароитларни, одамларимиз эртанги кунга бефарқ эмаслигини, сайловда фаол қатнашганини, оилалари билан келиб овоз берганини кўрди. Бу халқимизнинг руҳияти, кайфияти, сиёсий маданиятидан далолат. Жойлардаги учрашувларда одамлар ҳар бир соҳа бўйича, ўз шаҳри ёки тумани бўйича долзарб таклифларни билдираяпти. Танқидлар ҳам бўлаяпти. Бу ҳам ҳаётимиз ўзгаргани, демократик ислоҳотлар натижаси. Яна бир марта айтмоқчиман: орқага йўл йўқ. Энди Ўзбекистон фақат олға боради, – дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари барча хорижий ва маҳаллий кузатувчиларга, Марказий сайлов комиссияси, округ ва участка сайлов комиссиялари аъзоларига, оммавий ахборот воситалари вакилларига раҳмат айтди.
Президент сайловида бошқа сиёсий партиялардан илгари сурилган номзодларга ҳам миннатдорлик билдирди.
– Уларнинг ҳам нияти – Ўзбекистонни ривожлантириш. Шунинг учун уларнинг дастуридаги халқимизга маъқул таклифларни албатта инобатга оламиз. Биз кеча рақобат қилган бўлсак, энди бир мушт бўлиб, ҳаракат қилишимиз керак. Мен халқимизнинг юксак ишончини оқлаш, орзу-умидларини ушалтириш, фаровон ҳаётини таъминлаш учун бор куч-ғайратим ва салоҳиятимни сарфлашга ваъда бераман. Янги Ўзбекистонни ҳаммамиз биргаликда қурамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Конституциявий ислоҳотлар партиямиз электорати манфаатларига хизмат қилади
24.03.2023, 12:06
Сурхондарё саноати ривожланган осуда ва обод ҳудудга айланади
14.03.2023, 16:04
Ўзбекистон Президенти Қўшилмаслик ҳаракати саммитида халқаро аҳамиятга молик бир қатор муҳим ташаббусларни илгари сурди

Shavkat Mirziyoyev wins a convincing victory in the Presidential Elections of the Republic of Uzbekistan
26.10.2021, 10:45
On October 25, 2021, the Central Election Commission announced the preliminary results of the Presidential elections of the Republic of Uzbekistan.
In this regard, the Movement of Entrepreneurs and Businesspeople – the Liberal Democratic Party of Uzbekistan held an event at Humo Arena Complex. Activists and supporters of the party took part in it.
Participants watched the online broadcast of the press conference of the Central Election Commission dedicated to the preliminary results of the elections. According to preliminary results, Shavkat Miromonovich Mirziyoyev won the Presidential elections, gaining 80.1 percent votes in the elections.
The voting became a reflection of the broad support of the people for the course of reforms and transformations, the results of which are clearly felt in our lives, the embodiment of the confidence of our citizens in the future. Over the past five years, unprecedented large-scale work has been carried out under the leadership of Shavkat Mirziyoyev. The spirit of updates has reached every sphere. In accordance with the Action Strategy for five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021, the most important administrative, legal and economic reforms were implemented.
During this period, the country's economy grew by 24 percent, industry by 34 percent, exports increased by 1.5 times, the volume of foreign investment by 3 times. The country's gross domestic product has reached $60 billion. The average monthly salary increased 2.2 times.
Large-scale opportunities have been created for the development of regions, the expansion of industry and the service sector. Hundreds of enterprises and factories, thousands of new jobs have appeared. Large-scale construction and landscaping activity was carried out.
Practical effectiveness, human interests are put at the forefront of reforms. Socially oriented programs have been implemented. Much attention was paid to the development of science, education, healthcare, culture and art, mass media and sports.
On the eve of the elections, the New Uzbekistan strategy was developed, designed to consistently continue this work, bring the development of the country and the life of our people to a new level. Voters were widely informed about the goals and content of the program during pre-election meetings, and citizens believed in the success of the strategy.
Speaking at the event, Shavkat Mirziyoyev thanked our people for the trust placed in him.
“The trust of our great people is a great happiness for me! I express my deep gratitude to all my fellow party members, our young people, dear mothers and fathers for the high trust and support they have shown me. This trust gives me strength. And at the same time, I feel with all my heart how much responsibility this is”, Shavkat Mirziyoyev said.
It was noted that in these troubled times, many difficult trials have to be overcome, and our people, united, with their inherent diligence and dedication, achieve tremendous success.
“We have passed any kind of trials in the last five years! They hardened us. Brought us closer together. We are united. Today the world has seen again what a united people are capable of”, the President said.
It was emphasized that the Presidential elections, held for the first time based on the Election Code, were held in the spirit of democracy, openly and publicly.
“Observers came from many countries, major international organizations. They could visit any polling station of their choice and see the created conditions, making sure that our people are not indifferent to the future. They actively participated in the elections, came to vote together with their families. This testifies to the spirit, mood and political culture of our people. At meetings, people make relevant proposals for each area, city or district. Criticism also sounds. This is also the result of the fact that our lives have changed, democratic reforms are being carried out. I want to say again: there is no way back. Now Uzbekistan will only move forward”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of the state thanked all foreign and local observers, members of the Central Election Commission, district and precinct election commissions, and media representatives.
He also expressed gratitude to the candidates who participated in the Presidential elections from other political parties.
“They also strive to develop Uzbekistan. Therefore, we will take into account their proposals in our program, which our people liked. Yesterday we were competitors, but now we need to act as a single fist. I promise to use all my strength and potential to justify the high trust of our people, to fulfill their dreams and aspirations, to ensure a prosperous life. We will all build a New Uzbekistan together”, Shavkat Mirziyoyev said.