Ўзбекистон Президентига самимий қутловлар
Мамлакатимизда 2021 йил 24 октябрь куни бўлиб ўтган сайловда Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайлангани муносабати билан унинг номига хорижий давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарларидан самимий тилаклар билдирилган қутловлар келмоқда.
Ҳурматли Шавкат Миромонович!
Сизни давлат раҳбари сайловида ишончли ғалабага эришганингиз билан чин дилдан қутлайман.
Овоз бериш натижалари Сизнинг юксак сиёсий обрўингизни, Ўзбекистонни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва унинг манфаатларини халқаро майдонда ҳимоя қилишга қаратилган сиёсатингиз қўллаб-қувватланаётганини тўла-тўкис тасдиқлади.
Сиз мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлашга катта шахсий ҳиссангизни қўшяпсиз. Биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан бундан буён ҳам шериклигимизни турли соҳаларда кенгайтиришимиз, минтақа ва глобал кун тартибидаги долзарб масалаларни ҳал этишда конструктив ҳамкорлик қилишимизга ишонаман. Бу, ҳеч шубҳасиз, Россия ва Ўзбекистоннинг дўст халқлари манфаатларига жавоб беради, Марказий Осиёда тинчлик, барқарорлик ва хавфсизликни таъминлаш мақсадларига мос келади.
Чин қалбимдан давлат лавозимидаги фаолиятингизга муваффақиятлар, мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат тилайман.
Ҳурмат билан,
Владимир Путин,
Россия Федерацияси Президенти
Ҳурматли Президент жаноблари!
Ўзбекистон Республикаси Президенти лавозимига қайта сайланганингиз муносабати Хитой Ҳукумати ва халқи номидан ҳамда шахсан ўз номимдан Сизга самимий табрикларим ва энг эзгу тилакларимни билдиришга ижозат бергайсиз.
Сизнинг давлат раҳбари сифатидаги фаолиятингиз даврида мамлакат жадал ривожланишга эришди, янги қиёфа касб этмоқда ҳамда шу орқали Марказий Осиёда барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга муҳим ҳисса қўшмоқда. Сизнинг раҳбарлигингизда Ўзбекистон давлат қурилишининг барча соҳаларида янги муваффақиятларга албатта эришади, деб ишонаман.
Дипломатик муносабатларимиз ўрнатилганидан буён Хитой ва Ўзбекистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик муттасил мустаҳкамланиб бормоқда. Мен Хитой-Ўзбекистон муносабатларини ривожлантиришга катта эътибор қаратмоқдаман ҳамда дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги муносабати билан мамлакатларимиз ва халқларимиз фаровонлиги йўлида Хитой ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик солномасида Сиз билан биргаликда янги саҳифа очиш учун барча саъй-ҳаракатларни қаратишга тайёрман.
Сизга мустаҳкам соғлик ва барча ишларингизда муваффақиятлар тилайман.
Дўст Ўзбекистонга равнақ ва қудрат, халқингизга бахт-саодат ва фаровонлик тилайман.
Си Цзиньпин,
Хитой Халқ Республикаси Раиси
Жаноби Олийлари,
Президент сайловидаги ёрқин ғалабангиз муносабати билан самимий табрикларимни қабул қилгайсиз. Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб иккинчи муддатга сайланганингиз мамлакат халқининг Сизнинг раҳбарлигингиз ва раҳнамолигингиз остида амалга оширилаётган ислоҳотларга бўлган ишончи рамзидир. Бу Ўзбекистоннинг демократик йўлда эришган улкан муваффақиятларини ҳам акс эттиради.
Сизнинг қайта сайланганингиз ҳақидаги хабарни мен катта мамнуният ила қабул қилдим, чунки бу шахсан биз учун Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги икки томонлама муносабатларни янада ривожлантириш йўлидаги ҳамкорликни давом эттириш учун янги имкониятлар яратади. Иккимиз мамлакатларимиз ўртасидаги стратегик шерикликни мустаҳкамлаш йўлида жадал ишлаганимиз жуда қувонарлидир, бу эса, ўз навбатида, юқори даражадаги мунтазам сиёсий алмашинувлар, икки томонлама алоқаларимизнинг барча йўналишлари бўйича, хусусан, коинот, фуқаролик атом энергетикаси, таълим ва бошқа соҳаларда ўзаро ҳамкорликни чуқурлаштиришда янги йўналишларни очиб берди. Кўп томонлама форумлар доирасидаги ҳамкорлигимиз ҳам намунали бўлди.
Сизга иккинчи Президентлик муддатингизда муваффақиятлар тилайман ва Сиз билан яқиндан ҳамкорлик қилишдан умидворман. Фурсатдан фойдаланиб, Сизга ва оила аъзоларингизга мустаҳкам соғлик, бахт ва фаровонлик тилайман.
Жаноби Олийлари, Сизга бўлган юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Нарендра Моди,
Ҳиндистон Республикаси Бош вазири
Республика Президентлигига қайта сайланганингиз муносабати билан Сизга ушбу юксак лавозимдаги ваколатларни бажаришда катта муваффақиятлар тилайман.
Ишончим комил, Италия томонидан юқори қизиқиш билан қаралаётган Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақаси яқин беш йилда янада ривожланиш учун барча имкониятларга эга бўлади. Шу маънода, мамлакатингизнинг юксак марраларни кўзловчи ислоҳотларни амалга ошириш ҳамда Тошкент ва Европа Иттифоқи ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашда давом этамиз.
Ўзбекистон ва Италия ўртасидаги муносабатлар аъло даражада эканининг далили сифатида Самарқанд шаҳрида навбатдаги “Италия – Марказий Осиё” вазирлар учрашувининг ташкил этилганини мамнуният билан қайд этиб, Сизга ва барча юртдошларингизга фаровонлик ва равнақ тилакларимни йўллайман.
Серджо Маттарелла,
Италия Республикаси Президенти
Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб қайта сайланганингиз муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрик ва эзгу тилакларимни йўллашдан беҳад мамнунман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига сиҳат-саломатлик ва бахт-саодат, дўст Ўзбекистон халқи ва ҳукуматига доимий тараққиёт ва равнақ тилаб қоламан.
Юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Шайх Халифа бин Зоид Ол Наҳаён,
Бирлашган Араб Амирликлари Президенти
Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб қайта сайланганингиз муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига дўстона табрик ва биродарона тилакларимни йўллашдан беҳад мамнунман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлиқ, омонлик ва бахт-саодат, дўст Ўзбекистон халқи ва ҳукуматига давомий ривож ва равнақ тилаб қоламан.
Юксак эҳтиромимни қабул қилгайсиз,
Шайх Муҳаммад бин Рошид Ол Мактум,
Бирлашган Араб Амирликлари Вице-президенти,
Бош вазири, Дубай Амирлиги ҳокими
Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрик ва илиқ тилакларимни йўллашдан бағоят хурсандман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига мустаҳкам соғлик ва бахт-саодат, дўст Ўзбекистон халқи ва ҳукуматига бардавом равнақ ва фаровонлик тилаб қоламан.
Чуқур эҳтиромимни қабул қилгайсиз.
Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён,
Бирлашган Араб Амирликлари Қуролли кучлари
Олий бош қўмондони ўринбосари, Абу Даби валиаҳди
Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганингиз муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрик ва илиқ тилакларимни йўллашдан бениҳоя мамнунман.
Фурсатдан фойдаланиб, Сиз, Жаноби Олийларига соғлик-омонлик ва бахт-саодат, дўст Ўзбекистон халқи ва ҳукуматига равнақ ва тараққиёт тилаб қоламан.
Шайх Мансур бин Зоид Ол Наҳаён,
Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, Президент ишлари бўйича вазири
Сиз Жаноби Олийларига илиқ саломларимни йўллаган ҳолда Сизга сиҳат-саломатлик ва омонлик, дўст Ўзбекистон халқига тараққиёт ва равнақ тилашдан беҳад мамнунман.
Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб қайта сайланганингиз муносабати билан Сиз Жаноби Олийларига самимий табрикларимни изҳор этишдан бағоят хурсандман. Бу эса халқингизнинг Сизга бўлган ишончини акс эттиради. Қодир Аллоҳдан Сизга мамлакатингиз хизматида улкан муваффақиятлар, юртингизга тинчлик-осойишталик ва фаровонлик ато этишини сўрайман. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Бирлашган Араб Амирликлари ўртасидаги дўстлик алоқалари янада ривожланишини тилаб қоламан.
Шайх Сайф бин Зоид Ол Наҳаён,
Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, ички ишлар вазири
Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб қайта сайланганингиз муносабати билан Сиз, Жаноби Олийларига самимий табрикларимизни изҳор этиш бизга катта мамнуният бахш этади.
Келгуси лавозимингиз давомида ҳалқларимиз фаровонлиги йўлида икки томонлама ҳамкорлик муносабатларимизни янада мустаҳкамлашга бўлган содиқлигимизни яна бир бор тасдиқлаймиз.
Фурсатдан фойдаланиб, дўст Ўзбекистон ҳалқининг янада тараққиёти ва фаровонлиги йўлидаги интилишларини рўёбга чиқаришида муваффақиятлар тилаб қоламиз.

Искренние поздравления Президенту Узбекистана
От глав иностранных государств и правительств поступают послания с сердечными поздравлениями и теплыми пожеланиями в связи с переизбранием Шавката Мирзиёева на пост Президента Республики Узбекистан на выборах, состоявшихся 24 октября 2021 года.
Уважаемый Шавкат Миромонович,
Искренне поздравляю Вас с убедительной победой на выборах главы государства.
Итоги голосования в полной мере подтвердили Ваш высокий политический авторитет, а также поддержку Вашего курса, направленного на социально-экономическое развитие Узбекистана и защиту его интересов на международной арене.
Вы вносите большой личный вклад в упрочение отношений стратегического партнерства и союзничества между нашими странами. Уверен, что совместными усилиями мы будем и впредь наращивать практическое сотрудничество в различных сферах, конструктивно взаимодействовать в решении актуальных вопросов региональной и глобальной повестки дня. Это, несомненно, отвечает интересам дружественных народов России и Узбекистана, идет в русле обеспечения мира, стабильности и безопасности в Центральной Азии.
От души желаю Вам успехов в государственной деятельности, а также крепкого здоровья и благополучия.
Владимир Путин,
Президент Российской Федерации
Уважаемый господин Президент,
В связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан позвольте мне от Правительства и народа Китая, а также от себя лично выразить Вам искренние поздравления и наилучшие пожелания.
За годы Вашего пребывания во власти страна добилась стремительного прогресса, приобретает новый облик и тем самым вносит важный вклад в поддержание стабильности и развитие Центральной Азии. Уверен, что под Вашим руководством Узбекистан непременно достигнет новых успехов во всех сферах государственного строительства.
С момента установления дипломатических отношений непрерывно углубляется многоплановое сотрудничество между Китаем и Узбекистаном. Уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских отношений, и пользуясь случаем 30-летия установления дипотношений в следующем году, готов с Вами приложить совместные усилия, чтобы открыть новую страницу в летописи китайско-узбекского всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов во всех начинаниях.
Желаю дружественному Узбекистану процветания и могущества, а его народу — счастья и благополучия.
Си Цзиньпин,
Председатель Китайской Народной Республики
Примите самые сердечные поздравления в связи с Вашей яркой победой на президентских выборах. Ваше переизбрание на пост Президента Республики Узбекистан символизирует доверие народа страны к Вашему руководству, а также к реформам, проводимым под Вашим началом. Это также демонстрирует большие успехи Узбекистана на пути демократического развития.
Я с большой радостью воспринял весть о Вашем переизбрании, поскольку оно открывает для нас с Вами новые возможности работать вместе для дальнейшего развития индийско-узбекских отношений. Очень приятно, что мы оба активно работали над укреплением стратегического партнерства между нашими странами, что привело к регулярным политическим обменам на высоком уровне, углублению взаимодействия во всех сферах нашего двустороннего сотрудничества и открыло новые направления взаимодействия, такие как космос, гражданская атомная энергетика, образование и другие области. Наше сотрудничество в рамках многосторонних форумов также было образцовым.
Хочу пожелать Вам успехов во время Вашего второго срока на посту Президента и рассчитываю на тесное сотрудничество с Вами. Пользуясь случаем, желаю также Вам и Вашей семье крепкого здоровья, счастья и благополучия.
Примите, Ваше Превосходительство, уверения в моем самом высоком уважении.
Нарендра Моди,
Премьер-министр Республики Индия
По случаю Вашего переизбрания на пост Президента республики хочу искренне пожелать Вам успехов в выполнении полномочий на этом высоком посту.
Я верю, что в ближайшие пять лет Узбекистан и регион Центральной Азии, на которые Италия смотрит с повышенным интересом, будут иметь все возможности для дальнейшего развития. В этом контексте мы продолжаем поддерживать усилия, предпринимаемые Вашей страной по проведению амбициозных реформ, а также укреплению связей Ташкента с Европейским Союзом.
Выражая удовлетворение организацией очередной совместной Министерской конференции «Италия – Центральная Азия» в Самарканде, что является свидетельством отличного уровня отношений, которые объединяют Узбекистан и Италию, направляю Вам и всем Вашим согражданам наилучшие пожелания благополучия и процветания.
Серджо Маттарелла,
Президент Итальянской Республики
Мне доставляет огромную радость выразить Вам, Ваше Превосходительство, сердечные поздравления и теплые пожелания в связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительства, крепкого здоровья и счастья, а народу и правительству дружественного Узбекистана – постоянного развития и процветания.
Примите мои заверения в высочайшем к Вам уважении.
Шейх Халифа бин Заид Аль Нахаян,
Президент Объединенных Арабских Эмиратов
С великой радостью направляю Вам, Ваше Превосходительство, дружеские поздравления и братские пожелания по случаю Вашего переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья, благополучия и счастья, а народу и правительству дружественного Узбекистана – постоянного прогресса и процветания.
Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум,
Вице-президент, Премьер-министр
Объединенных Арабских Эмиратов,
правитель эмирата Дубай
Мне доставляет большое удовлетворение выразить Вам, Ваше Превосходительство, сердечные поздравления и теплые пложения в связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, желаю Вам, Ваше Превосходительство, крепкого здоровья и счастья, а народу и правительству дружественного Узбекистана – долговечного процветания и благополучия.
Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахаян,
Заместитель Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов,
наследный принц Абу-Даби
Очень рад направить Вам, Ваше Превосходительство, искренние поздравления и сердечные пожелания в связи с Вашим переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан.
Пользуясь случаем, желам Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а народу и правительству дружественного Узбекистана – процветания и прогресса.
Шейх Мансур бин Заид Аль Нахаян,
заместитель Премьер-министра,
министр по делам Президента
Объединенных Арабских Эмиратов
С большим удовольствием передаю Вашему Превосходительству мои сердечные приветствия и желаю Вам крепкого здоровья и благополучия, а дружественному народу Узбекистана - успехов и процветания.
Мне доставляет большое удовольствие выразить Вашему Превосходительству искренние поздравления с переизбранием на пост Президента Республики Узбекистан. Это отражает доверие вашего народа к Вам Я прошу Всемогущего Аллаха даровать Вам большие успехи в служении своей стране, мира и процветания вашему народу. Желаю также дальнейшего развития отношений дружбы между Республикой Узбекистан и Объединенными Арабскими Эмиратами.
Шейх Сейф бин Заид Аль Нахаян,
министр внутренних дел
Нам доставляет огромное удовольствие выразить Вам, Ваше Превосходительство, наши искренние поздравления по случаю переизбрания на пост Президента Республики Узбекистан.
Вновь подтверждаем нашу приверженность дальнейшему укреплению двустороннего сотрудничества во благо наших народов.
Пользуясь случаем, желаем дружественному узбекскому народу успехов в реализации его устремлений к дальнейшему развитию и процветанию.