Қибрайда 1-ярим йилликда умумий қиймати 3 трлн. сўмлик хорижий инвестиция ўзлаштирилиб, 720 та иш ўринлари яратилган
08.08.2022, 17:23
Халқ депутатлари Қибрай туман Кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи навбатдаги депутатлик эшитувини ташкил қилди.
Эшитувда депутатлар партиянинг мамлакат иқтисодиётига хорижий инвестицияларни жалб қилиш, замонавий экспортга йўналтирилган ишлаб чиқаришлар, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспорт салоҳиятини ошириш, мамлакатнинг рақобатбардош маҳсулотини ташқи бозорларга чиқариш тизимини такомиллаштириш, ишлаб чиқарувчи корхоналар билан хорижий ҳамкорлар ўртасида савдо соҳасида узоқ муддатли ҳамкорлик муносабатларини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратаётганини таъкидлашди.
Бугунги эшитув ҳам ҳудуддаги инвестициявий ҳолатни ўрганиш мақсадида ташкил этилаётганини билдиришаркан, туман ҳокими ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо бўлими мутахассиси Ф.Шодиевнинг ҳисоботини тинглашди.
Мутахассис Қибрай тумани Инвестициялар ва ташқи савдо бўлими томонидан 2022 йилнинг 1-ярим йиллигида амалга оширилган ишлар тўғрисида маълумот берди.
Ҳисоботга кўра 2022 йилда туманда  амалга оширилиши режалаштирилган умумий қиймати 4 трлн 54 млрд 671 млн сўм ўзлаштирилиши ҳисобига 31 та лойиҳалар амалга оширилиши натижасида 1793 та янги иш ўринлари яратилиши белгиланган.
2022 йилнинг 1-ярим йиллигида умумий қиймати 2 трлн 285 млрд 525 млн сўм ўзлаштирилиши ҳисобига 6 та лойиҳа ишга тушиши натижасида  311 та янги иш ўринлари яратиш режаси берилганди. 1-ярим йиллик якунида умумий қиймати 3 трлн  129 млрд 520 млн сўм ўзлаштирилиши эвазига 25 та лойиҳалар амалга оширилиши ҳисобига 720 та янги иш ўринлари яратишга эришилди.
1-чораги якунида қўшимча лойиҳалар жалб қилиниши ҳисобига 10 та лойиҳалар томонидан 5 млн 738,6 минг доллар миқдорида хорижий инвестициялар  ўзлаштирилди. Яъни, берилган режа 115,7 фоизга бажарилди.
2022 йилнинг 1-ярим йиллигида туманга қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотлари бўйича 9 млн 480,7 минг долл. миқдорида экспортни амалга ошириш юзасидан берилган режанинг 108,5 фоизга бажарилиши  таъминланди.
Мутахассис ҳисоботини тинглаган депутатлар ҳудуднинг инвестициявий ҳолатини янада яхшилаш, аҳолининг бандлиги ортидан келиб чиқувчи моддий фаровонлигини таъминлашдаги ишларни янги босқичга кўтариш лозимлиги борасида ўзларининг мулоҳазаларини билдиришди. Бу борада партия доимо камарбаста бўлишини таъкидлашди.

Foreign investments worth 3 trillion UZS were mastered in Qibray within six months, 720 people were employed
11.08.2022, 15:51
The deputy group of the party in Qibray District Council of People’s Deputies held regular parliamentary hearings.
During the hearing, it was noted that the party pays great attention to attracting foreign investment in the country’s economy, establishing the production of export-oriented products, increasing the export potential of small businesses and entrepreneurship, improving the system for exporting products to foreign markets, establishing long-term cooperation between manufacturing enterprises and foreign partners in trade.
This hearing was organized to study the investment situation in the territory. The report was made by the Deputy Hokim of the district, specialist of the Investment and Foreign Trade Department F. Shodiyev.
The specialist provided information on the work of the Investment and Foreign Trade Department in the first half of 2022.
According to the report, in the district for 2022, it is planned to disburse funds for 4 trillion 54 billion 671 million UZS, implement 31 projects using these funds and create 1,793 new jobs.
For the first half of 2022, it is planned to develop 2 trillion 285 billion 525 million UZS, implement 6 projects, and create 311 new jobs. According to the results of the first half of the year, 3 trillion 129 billion 520 million UZS were spent, 25 projects were implemented, 720 new jobs were created.
According to the results of the 1st quarter, by attracting 10 additional projects, foreign investments for 5 million 738.6 thousand dollars were disbursed. Thus, the plan was fulfilled by 115.7 percent.
The plan for the export of agricultural and industrial products in the amount of $9 million 480.7 thousand, scheduled for the first half of 2022, was fulfilled by 108.5 percent.
After listening to the report, the deputies expressed their views on further improving the investment environment, raising the employment and material well-being of the population to a qualitatively new level, as well as noted that the party will always support the work of this direction.