Қибрайда 1-ярим йилликда умумий қиймати 3 трлн. сўмлик хорижий инвестиция ўзлаштирилиб, 720 та иш ўринлари яратилган
08.08.2022, 17:23
Халқ депутатлари Қибрай туман Кенгашидаги партия депутатлик гуруҳи навбатдаги депутатлик эшитувини ташкил қилди.
Эшитувда депутатлар партиянинг мамлакат иқтисодиётига хорижий инвестицияларни жалб қилиш, замонавий экспортга йўналтирилган ишлаб чиқаришлар, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспорт салоҳиятини ошириш, мамлакатнинг рақобатбардош маҳсулотини ташқи бозорларга чиқариш тизимини такомиллаштириш, ишлаб чиқарувчи корхоналар билан хорижий ҳамкорлар ўртасида савдо соҳасида узоқ муддатли ҳамкорлик муносабатларини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратаётганини таъкидлашди.
Бугунги эшитув ҳам ҳудуддаги инвестициявий ҳолатни ўрганиш мақсадида ташкил этилаётганини билдиришаркан, туман ҳокими ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо бўлими мутахассиси Ф.Шодиевнинг ҳисоботини тинглашди.
Мутахассис Қибрай тумани Инвестициялар ва ташқи савдо бўлими томонидан 2022 йилнинг 1-ярим йиллигида амалга оширилган ишлар тўғрисида маълумот берди.
Ҳисоботга кўра 2022 йилда туманда  амалга оширилиши режалаштирилган умумий қиймати 4 трлн 54 млрд 671 млн сўм ўзлаштирилиши ҳисобига 31 та лойиҳалар амалга оширилиши натижасида 1793 та янги иш ўринлари яратилиши белгиланган.
2022 йилнинг 1-ярим йиллигида умумий қиймати 2 трлн 285 млрд 525 млн сўм ўзлаштирилиши ҳисобига 6 та лойиҳа ишга тушиши натижасида  311 та янги иш ўринлари яратиш режаси берилганди. 1-ярим йиллик якунида умумий қиймати 3 трлн  129 млрд 520 млн сўм ўзлаштирилиши эвазига 25 та лойиҳалар амалга оширилиши ҳисобига 720 та янги иш ўринлари яратишга эришилди.
1-чораги якунида қўшимча лойиҳалар жалб қилиниши ҳисобига 10 та лойиҳалар томонидан 5 млн 738,6 минг доллар миқдорида хорижий инвестициялар  ўзлаштирилди. Яъни, берилган режа 115,7 фоизга бажарилди.
2022 йилнинг 1-ярим йиллигида туманга қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотлари бўйича 9 млн 480,7 минг долл. миқдорида экспортни амалга ошириш юзасидан берилган режанинг 108,5 фоизга бажарилиши  таъминланди.
Мутахассис ҳисоботини тинглаган депутатлар ҳудуднинг инвестициявий ҳолатини янада яхшилаш, аҳолининг бандлиги ортидан келиб чиқувчи моддий фаровонлигини таъминлашдаги ишларни янги босқичга кўтариш лозимлиги борасида ўзларининг мулоҳазаларини билдиришди. Бу борада партия доимо камарбаста бўлишини таъкидлашди.

В Кибрае в течение полугода освоены иностранные инвестиции в 3 трлн сумов, создано 720 рабочих мест
В Кибрае  в течение полугода  освоены иностранные инвестиции в 3 трлн сумов, создано 720 рабочих мест
Депутатская группа партии в Кибрайском районном кенгаше народных депутатов провела очередные депутатские слушания.
В ходе слушания отмечалось, что партия уделяет большое внимание привлечению иностранных инвестиций в экономику страны, налаживанию производства экспортоориентированной продукции, повышению экспортного потенциала субъектов малого бизнеса и предпринимательства, совершенствованию системы вывоза продукции на внешние рынки, установлению долгосрочного сотрудничества между производственными предприятиями и зарубежными партнерами в сфере торговли.
Данное слушание было организовано с целью изучения инвестиционного состояния на территории, с отчетом выступил заместитель хокима района, специалист отдела инвестиций и внешней торговли Ф.Шодиев.
Специалист представил информацию о работе отдела инвестиций и внешней торговли в 1-полугодии 2022 года.
Согласно отчету, в районе на 2022 год запланировано освоение средств в объеме 4 трлн 54 млрд 671 млн сумов, реализация за счет этих средств 31 проекта и создание 1793 новых рабочих мест.
На 1-полугодие 2022 года запланировано освоение 2 трлн 285 млрд 525 млн сумов, реализация 6 проектов, создание 311 новых рабочих мест. По итогам 1-полугодя освоены 3 трлн 129 млрд 520 млн сумов, реализованы 25 проектов, создано 720 новых рабочих мест.
По итогам 1-квартала за счет привлечения 10 дополнительных проектов освоены иностранные инвестиции в объеме 5 млн 738,6 тысячи долларов. Таким образом план выполнен на 115,7 процента.
Намеченный на 1-полугодие 2022 года план по экспорту сельскохозяйственной и промышленной продукции в объеме 9 млн 480,7 тысячи долларов выполнен на 108,5 процента.
Выслушав отчет, депутаты высказали свои мнения о дальнейшем улучшении инвестиционной среды, повышении на качественно новый уровень занятость населения и его материальное благополучие и также отметили, что партия всегда будет поддержкой в работе такого направления.