Мирзаободлик ёш фермер 12 нафар ишсиз ёшларга 50 сотихдан 1 гектаргача ер ажратиб бериб, даромад топишда кўмаклашмоқда
08.08.2022, 17:36
Мирзаобод тумани “Мираобод Беда уруғчилиги” МЧЖ бошлиғи Ж.Исломов фаолияти O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси “Ёшлар билан ишлаш бўлими ва вилоят мутахассислари томонидан  ўрганилди.
Ж.Исмоилов ёш фермерлардан бўлиб, бугунги кунда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшиб келаётганлардан.
Ёш фермер умумий 330 гектар ер майдонидан 200 гектарига беда экиб, йилига 130 минг дона беда пресс, 30 тонна беда уруғини ички бозорларга етказмоқда. Олинган даромадга эса Германия давлатидан 1.5 млрд сўмлик CLAAS combine, Белорусия давлатидан қиймати 220 млн сўмлик MTZ 82 трактор, Туркия давлатидан қиймати 140 млн сўмлик прессподборчик олиб келган.
Шунингдек, ёш фермер Ж.Исмоилов “Темир дафтар” ҳамда “Ёшлар дафтари”да рўйхатда турган 12 нафар ишсиз ёшларга ўз фермер хўжалиги ерларидан 50 сотихдан 1 гектаргача ер ажратиб берган. Ҳозирда ушбу ёшлар ер майдонларида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириб келмоқда.
Ана шундай ёш миришкорлардан бири Мунир Мариповдир. У бугунги кунда ердан унумдор фойдаланиб, қовун, тарвуз, сабзи, лавлаги, шолғом ва мош етиштирмоқда. Ғарқ пишган ҳосилни эса ички бозорга арзон нархларда сотиб, оилавий бюджетга анчагина ёрдамини ҳам бериб қўйди.
-Ҳозиргача сотилган ҳосилдан уйимизни таъмирладик, эндиги даромадимга автомобиль олиш ниятим бор, - дейди Мунир Марипов. Ниятнинг ҳолислиги ва ўз олдига қўйилган мақсад сари интилиб, тун-у кун меҳнат қилаётган шижоаткор ёшларга омад тиланди.
Сўнг, Ж.Исмоилов фаолиятини ўрганиш давом этди. Фермер хўжалиги қошидаги 20 гектар ер майдонида балиқчилик йўлга қўйилган экан.
- Бу ерда 35 тонна балиқ етиштирилади, йилига 900 млн сўм даромад олинади. Бундан ташқари чорвачилик ҳам йўлга қўйилган. 500 бош қўй, 200 бош қорамол, 35 бош от, 13 бош туя боқилиб, элимиз дастурхони учун гўшт, сут ва қимиз маҳсулотлари етказиб бермоқдамиз, -  дейди  Ж.Исмоилов.
O’zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси мутахассислари меҳнаткаш, жонкуяр, ёш бўлишига қарамасдан анчагина катта ишларни амалга ошириб келаётган Ж.Исмоилов фаолиятига омадлар тилади.

Specialists of the region and the Department for Youth Affairs of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP studied the activities of the head of LLC Mirzaobod Beda Urugchiligi of Mirzaabad district J. Ismoilov.
- Ismoilov is a young farmer, currently making a worthy contribution to the development of the agricultural sector.
On 200 hectares of the total area of 330 hectares, he grows clover, annually supplies the market with 130 thousand bales of pressed clover, 30 tons of seeds of this plant. With the income received, he bought a German CLAAS combine for 1.5 billion UZS, a Belarusian tractor MTZ 82 for 220 million UZS, a Turkish baler for 140 million UZS.
A young farmer J.Ismoilov allocated land from 50 to 1 hectare to 12 unemployed young people included in the lists of the “Iron” and “Youth” notebooks. Currently, young people are engaged in growing crops in these areas.
One of them, Munir Maripov, grows melons, watermelons, carrots, beets, beans, mung beans. The products are sold on the domestic market and thus contribute to the family budget.
“The house was repaired with the income received, now I want to buy a car”, Munir Maripov said.
The study of J.Ismoilov’s activities continued. On 20 hectares of the farm, he established fish farming.
“35 tons of fish are fed here, the annual income is 900 million UZS. Animal husbandry has also been established. We have 500 sheep, 200 cattle, 35 horses, 13 camels. We supply meat, milk, koumiss to the market”, J.Ismoilov said.
Specialists of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP wished success to the hardworking farmer, who, despite his young years, does quite a lot of work.