Қорақалпоғистон Республикасидаги 424 та маҳаллалардаги ёшлар етакчиларидан 325 нафари O‘zLiDeP сафига қўшилди
09.09.2022, 16:10
Ўзбекистон — ёшлар мамлакати. Шу боис, юртимизда ёш авлод таълим-тарбияси ва камолотига алоҳида эътибор қаратилади. Зеро, ҳар бир мамлакатнинг жадал ривожланиши, муайян ютуқларга эришиши, халқининг муносиб турмуш шароитида яшаши ва халқаро майдондаги мавқеининг мустаҳкамланиши ёшлар таълим-тарбияси ҳамда келажагига қаратиладиган эътиборга чамбарчас боғлиқ.
Янги Ўзбекистонда “Инсон қадри учун” тамойили асосида ёшларнинг билим олиши, замонавий касб-ҳунарларни эгаллаши, ўз истеъдоди ва қобилиятини рўёбга чиқариши, меҳнат билан банд бўлишида маҳалланинг ўрни ва нуфузини ошириш, оддий қилиб айтганда, ёшлар ўзлари дуч келган ҳар қандай масалада ёрдамни узоққа бормай, маҳалланинг ўзида топа олишига эришишдан иборат.
Бу борада эса Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан барча ҳудудларда маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ёшлар етакчилари жорий қилинган.
O‘zLiDeP Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши “Ёшлар қаноти” Қорақалпоғистон Республикасидаги 424 та маҳаллалардаги ёшлар етакчилари билан биргаликда тизимли ишлашни йўлга қўйган.
Партиянинг Қорақалпоғистон Республикаси Кенгаши томонидан ҳам Президентимизнинг 213-сонли Фармонининг мазмун-моҳияти ёшлар етакчилари орасида тарғибот қилинди.
Унда сўзга чиққанлар мазкур Фармонда Қорақалпоғистон Республикаси аҳолисига мол мулк ва ер солиғи ставкалари 2 барабарга камайтирилиши, пахта ва ғалла ерларни қисқартириб, аҳолига ижарага берилиши, ижтимоий ҳимоя реестрига киритилган оилаларга эҳтиёжлари учун 600 минг сўмдан бир марталик моддий ёрдам ажратилиши, Ёш тадбиркорлар учун 7 йил муддатга имтиёзли шартларда ссудалар ажратилиши, фақат Қорақалпоғистонлик ёшларга мамлакатимиздаги барча олийгоҳларга бу йил 500 та, келаси йилдан бошлаб 6,5 мингта қабул квоталари жорий қилиниши бу қорақалпоғистонлик ёшларга бўлган яна бир эътибор намунаси эканлигини алоҳида эътироф этди.
Тадбир давомида ёшлар етакчилари билан ҳамкорликда тарғибот ишларини янада кучайтириш, уюшмаган ёшларни тадбиркорликка кенгроқ жалб этиш, шу орқали ўзини-ўзи банд қилиш каби масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Маълумот ўрнида Қорақалпоғистон Республикасидаги 424 та маҳаллалардаги ёшлар етакчиларидан 325 нафари O‘zLiDeP сафига аъзо қилинган.
Келажагинг учун овоз бер!
30.03.2023, 12:33
Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолигига сайланган ва республика комиссиясига тавсия этилган номзодлар рўйхати

325 из 424 лидеров молодежи Республики Каракалпакстан вступили в ряды УзЛиДеП
Узбекистан — страна молодых. Поэтому в республике уделяется особое внимание образованию и развитию молодежи. Так как активное развитие страны, достижение поставленных целей, повышение уровня жизни народа и укрепление авторитета страны неразрывно связано с вниманием, направленным на образование и будущее молодежи.
Чтобы в Новом Узбекистане на основе принципа «Во имя интересов человека» обеспечить молодежи условия для получения образования, профессий и проявления дарований необходимо усиливать роль и повышать авторитет махаллей, иначе говоря, создать условия, чтобы молодежь имела возможность в махалле решать все свои проблемы.
Для этого по инициативе главы государства теперь в каждой махалле  работают лидеры молодежи по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности.
«Молодежным крылом» Каракалпакского кенгаша УзЛиДеП налажена совместная работа с лидерами молодежи 424 махаллей Республики Каракалпакстан.
Представители Каракалпакского кенгаша партии рассказали лидерам молодежи о сути значении Указа №213 Президента.
Выступившие рассказали, что указом для населения Республики Каракалпакстан намечено снижение в 2 раза налоговой ставки по налогу на имущество и земельному налогу, сокращение хлопковых, зерновых полей и предоставления этих площадей в аренду населению, выделение внесенным в реестр социально нуждающихся семей единовременной материальной помощи в размере 600 тысяч сумов, молодым предпринимателям – ссуды на льготных условиях сроком на 7 лет, только для молодежи Республики Каракалпакстан  в нынешнем году 500, со следующего года – 6,5 тысячи квот для поступления в вузы.
В ходе мероприятия обсуждались вопросы усиления пропагандистской работы совместно с лидерами молодежи, привлечения неорганизованной молодежи в предпринимательство, организации самозанятости населения.