Улкан ўсиш салоҳиятига эга муносабатлар
Шу кунларда Хитой Халқ Республикаси ташкил топганининг 73 йиллигини нишонламоқда. Шуни ишонч билан айтиш мумкинки, бугунги кунда Хитой қашшоқликка барҳам бериш ва ҳар томонлама фаровон жамият қуриш борасида тарихий муваффақиятларга эришди. Ҳатто 2021 йилда, дунёда пандемия тарқалган ва мураккаб халқаро шароитда ҳам Хитой иқтисодиёти жаҳон иқтисодиётининг муҳим ҳаракатлантирувчи кучи бўлиб қолган ҳолда, ижобий ўсиш суръатини сақлаб қолди. Хитой ялпи ички маҳсулоти 8,1 фоизга ўсиб, қарийб 17,7 триллион долларга етди, бу дунё иқтисодиётининг 18 фоизини ташкил қилади.
Хитой Халқ Республикаси “барқарорликни сақлаб қолган ҳолда, тараққиётга интилиш” тамойилига содиқ қолган ҳолда, макроиқтисодий сиёсатни оптималлаштириш ва бандликни оширишда давом этмоқда. Шу билан бирга Хитой инвестицияларни изчил жалб қилиш ва экспортни ривожлантириш мақсадида жаҳонда рақобатбардошликни мустаҳкамлаб, ўзининг ташқи очиқлигини ҳам кенгайтирмоқда.
ХХР да аҳоли фаровонлигини яхшилаш борасида амалга оширилаётган ишлар дунёда, жумладан Ўзбекистонда ҳам катта қизиқиш уйғотмоқда. Ҳукумат таълим сифатини ошириш ва ўртача даромадли аҳоли улушини муттасил ошириш орқали аҳолининг яшаш шароитларини яхшилашга катта эътибор қаратмоқда.
Жорий йилда мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ва стратегик шериклигимизнинг 10 йиллиги нишонланмоқда. Олий даражадаги мунтазам алоқалар самарасида, давлатлараро ҳамкорлик мисли кўрилмаган даражага чиқди, мукаммал ва жадал тус олди.
Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин Ўзбекистон Республикасининг олий давлат мукофоти - “Олий Даражали Дўстлик” орденига сазовор бўлган биринчи ҳорижий давлат раҳбар бўлгани рамзий маънога эга. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ушбу мукофотни топширар экан, Хитой Раиси халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ришталари ва ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари, ишонч ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашга, иқтисодий ва маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтиришга улкан ҳисса қўшганини қайд этди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпинга йўллаган табригида дунёдаги мураккаб вазиятга қарамай, Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорлик барча йўналишларда мустаҳкамланиб бораётгани таъкидланади.
Хитой Халқ Республикаси Раисининг жорий йил сентябрь ойида Ўзбекистонга амалга оширган давлат ташрифи ва Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммити доирасидаги самарали учрашувлар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шерикликни янги босқичга кўтарди.
Си Цзиньпин ўзининг “Хитой-Ўзбекистон муносабатларининг ажойиб келажагини биргаликда қурамиз” дастурий мақоласида халқларимиз ўртасидаги азалий тарихий алоқаларни алоҳида таъкидлаб ўтган.
2021 йил якунларига кўра, мамлакатларимиз ўртасидаги товар айланма ҳажми 8 миллиард долларга етди, жорий йил бошидан буён 30 фоизга ошди. Сўнгги беш йилда ушбу мамлакатнинг Ўзбекистон иқтисодиётига киритган инвестициялари ҳажми 10 миллиард доллардан ошди. Кенг кўламли иқтисодий ҳамкорлик бўйича беш йиллик Дастур муваффақиятли амалга оширилмоқда. Иқтисодиётнинг муҳим тармоқлари ва ижтимоий соҳада қўшма лойиҳалар самарали амалга оширилоқда. Минтақанинг транспорт боғлиқлигини мутаҳкамлаш ва ривожлантириш учун стратегик аҳамиятга эга бўлган “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темир йўлини бошлаш ҳақидаги келишув тарихий ҳужжат бўлди, десак ҳеч муболаға бўлмайди. Шу тариқа, кенг кўламли геосиёсий ўзгаришлар шароитида минтақа давлатлари жаҳон бозорларига чиқишни таъминлайдиган қўшимча континентал йўналишларни изламоқда ва шу сабабли ушбу темир йўлнинг қурилиши минтақамизни Шарқий Осиё ва Европа ўртасидаги асосий транзит йўллардан бирига айлантириш, Форс кўрфази ва Тинч океани портларига энг қисқа чиқиш йўлини таъминлаш орқали савдо-иқтисодий ва транзит салоҳиятини оширишга ёрдам беради.
Бундан ташқари, ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши Шарқий Осиёдан Яқин Шарқ ва Жанубий Европа мамлакатларигача бўлган масофани сезиларли даражада – 900 километргача, шунингдек юкларни етказиб бериш муддатини – 7-8 кунга қисқартиради. Бу товарларни экспорт ва импорт қилиш таннархини пасайтириш орқали бутун Марказий Осиё минтақасининг экспорт салоҳиятига ижобий таъсир кўрсатади. Бу эса, ўз навбатида, минтақамизни талаб юқори бўлган маҳсулотлар билан тўлдиришга ёрдам беради, иқтисодиётимизни модернизация қилиш учун зарур технологиялар оқимини тезлаштириш имконини беради ҳамда ташқи бозорларда рақобатбардош товарлар билан савдони ошириш орқали валюта заҳираларини кўпайтиришга хизмат қилади.
Лойиҳанинг амалга оширилиши Ўзбекистон учун унинг транзит салоҳиятини оширишга, келажакда Осиёдан Европага энг қисқа қуруқлик йўналишини таъминлайдиган қитъалараро транспорт йўлагининг муҳим иштирокчиларидан бирига айланишига, шунингдек, Шарқий Осиё ва Европа мамлакатлари билан савдолар кўламини кенгайтиришга ёрдам беради.
Хулоса ўрнида шуни қайд этамизки, Ўзбекистон-Хитой муносабатлари бизнингча, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, электрон тижоратни ривожлантириш, саноат коперацияси, биринчи навбатда, автомобилсозлик, “яшил” энергетика соҳаларида илғор ғояларни амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги ва инфратузилмани ривожлантириш ҳисобига улкан ўсиш салоҳиятига эга. Умуман олганда, қашшоқликка қарши курашиш, ҳудудларни ривожлантириш ва кадрларни тайёрлаш бўйича илғор Хитой тажрибасини янада кенг ўрганиш ва амалиётга тадбиқ этиш муҳим аҳамиятга эга.

Отношения, имеющие большой потенциал роста
В эти дни в Китайской народной республике празднуют 73-ю годовщину своего образования. Можно с уверенностью утверждать, что на сегодня Китай добился исторических успехов в ликвидации абсолютной бедности и всестороннем построении среднезажиточного общества. В 2021 году, даже в условиях распространения пандемии в глобальном масштабе и сложной международной обстановки, экономика Китая сохранила положительную динамику развития, оставаясь важной движущей силой мировой экономики. ВВП Китая достиг порядка 17,7 триллиона долларов, увеличившись на 8,1 процента, что составляет более 18 процентов мировой экономики.
КНР продолжает оптимизировать макроэкономическую политику и улучшать занятость, придерживаясь принципа «стремления к прогрессу при сохранении стабильности». При этом, Китай расширяет внешнюю открытость, укрепляя конкурентоспособность в мире в целях поступательного привлечения инвестиций и продвижения экспорта.
Большое интерес в мире, в том числе, в Узбекистане, привлекает работа в КНР по улучшению благосостояния населения. Власти большой упор делают на улучшение условий жизни населения в процессе развития, повышая уровень образования и неустанно увеличивая долю группы населения со средним уровнем дохода.
В этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений и 10-летие стратегического партнерства между двумя государствами. Благодаря регулярным контактам на высшем уровне достигнут беспрецедентный уровень межгосударственного сотрудничества, приобрели зрелый и динамичный характер. Активно реализуются масштабные программы и проекты торгово-экономического и культурно-гуманитарного взаимодействия.
Символично, что Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин стал первым иностранным лидером, удостоенным высшей государственной награды Республики Узбекистан - ордена «Олий Даражали Дўстлик». Вручая награду, руководитель Узбекистана отметил огромный личный вклад Председателя Китая в укрепление многовековых уз дружбы и всестороннего стратегического партнерства, углубление доверия и взаимопонимания, расширение экономических и культурно-гуманитарных связей между нашими народами.
В поздравлении Президента Шавката Мирзиёева Председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину отмечается, что несмотря на сложную ситуацию в мире, двустороннее и многостороннее сотрудничество между Узбекистаном и Китаем упрочняется по всем направлениям. Сентябрьский этого года государственный визит в Узбекистан и плодотворные встречи в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества подняли отношения всестороннего стратегического партнерства между странами на новый уровень. Отдельно подчеркнем, что в своей программной статье «Вместе создавать прекрасное будущее китайско-узбекских отношений» Си Цзиньпин выделил давние исторические связи между народами.
На сегодня товарооборот достиг рекордных 8 миллиардов долларов по итогам 2021 года, а с начала этого года уже вырос более чем на 30 процентов. За последние пять лет объем инвестиций в экономику Узбекистана превысил 10 миллиардов долларов. Успешно реализуется пятилетняя Программа полномасштабного экономического сотрудничества. Плодотворно осуществляются совместные проекты в ключевых отраслях экономики и социальной сфере.
Без преувеличения историческим является договоренность о начале строительства железной дороги «Китай - Кыргызстан - Узбекистан», имеющим стратегическое значение для укрепления транспортной взаимосвязанности и развития региона. Так, на фоне масштабных геополитических трансформаций страны региона ведут поиск дополнительных континентальных маршрутов, которые призваны обеспечить выход стран Центральные Азии на мировые рынки и в этой связи строительство указанной железной дороги позволит региону стать одним из главных транзитных узлов между Восточной Азией и Европой, повысит торгово-экономический и транзитный потенциал путем предоставления кратчайшего выхода к портам Персидского залива и Тихого океана.
Кроме того, реализация проекта железной дороги значительно сократит пути из Восточной Азии в страны Ближнего Востока и Южной Европы – до 900 километров, а также сроки доставки грузов – на 7-8 суток. Это окажет положительное влияние на экспортный потенциал всего центральноазиатского региона посредством сокращения себестоимости экспорта и импорта товаров. В свою очередь это насытит региональный рынок востребованными товарами, ускорит приток необходимых технологий для модернизации наших экономик, а также увеличит валютные резервы за счет наращивания торговли на внешних рынках более конкурентоспособными товарами.
Узбекистану же реализация проекта позволит существенно повысить свой транзитный потенциал, а также в перспективе стать одним из важных участников межконтинентального транспортного коридора, который обеспечит кратчайший сухопутный маршрут из Азии в Европу, а также расширит географию торговли со странами Восточной Азии и Европы. Наша страна получит более кратчайший доступ к центрам экономического развития, возможность раскрывать и наращивать свой экономический потенциал.
В завершение, выделим, что узбекско - китайские отношения, на наш взгляд, имеют большой потенциал роста, в частности, за счет дальнейшего расширения торгово-экономического взаимодействия, развития электронной коммерции, реализации прорывных проектов промкооперации, прежде всего в таких сферах, как автомобилестроение, «зеленая» энергетика, развитие сельского хозяйства и инфраструктуры. В целом, важно и далее широко изучать и внедрять прогрессивный китайский опыт в области борьбы с бедностью, развития регионов и профессиональной подготовки кадров.