Ўқитувчи касби конституциявий мақомга эга бўлмоқда – O'zLiDeP етакчиси Актам Хаитов
Термиз иқтисодиёт ва сервис институтида “Янгиланаётган Конституция –халқимизнинг фаровон ҳаёти учун мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлади” мавзусида тадбир ўтказилди. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов Бош қомусимизга киритилаётган ўзгартиришлар ҳақида ўқитувчи ва талабаларга маълумот берди.
Конституциямиздаги моддалар 128 тадан 155 тага, нормалари эса 275 тадан 434 тага кўпаймоқда. Ўзгартиш ва қўшимчаларда инсон эрки, қадр-қиммати асос қилиб олинди. Жумладан, айбсизлик презумпсияси, уй-жой дахлсизлиги, қонунда чекланмаган ҳар қандай фаолият тури билан шуғулланиш эркинлиги, ишсизликдан ҳимояланиш каби нормалар киртилди.
Ижтимоий давлатга хос ёндашув таълим соҳаси бўйича ҳам кўпгина модда ва нормаларда ўз ифодасини топмоқда. Таълим ва илм-фанга оид нормалар қарийб 2 баробарга кўпайган. Ўзбекистоннинг таълим ва интеллектуал ривожланиш даражаси бўйича дунёда энг юқори рейтингга эга 30 та давлат қаторидан жой олишини таъминлашни устувор мақсадларидан бири деб биладиган O'zLiDeP мазкур ўзгаришлар Бош қонунимизда дарж қилинишидан ғоят манфаатдор.
Таълим олиш ҳуқуқи ва имконияти ҳам кенгайтирилиб, ўқитувчилар конститусиявий мақомга эга бўлиши белгиланяпти. Олий таълим ташкилотларига академик эркинлик берилиши, танлов асосида давлат ҳисобидан бепул олий маълумот олиниши, нодавлат таълим ташкилотлари қўллаб-қувватланиши тўғрисидаги қоидалар ёш авлоднинг ҳаётини яхшилаш, орзу-интилишларини рўёбга чиқариш, замонавий мутахассисликларни эгаллаб жамиятда муносиб ўрин топишига шарт-шароит яратади.
Охирги олти йилда институт ва университетлар 77 тадан 210 тага, уларга қабул эса 5 бараварга ортиб, талабалар сони 1 миллионга, олий таълим қамрови 9 фоиздан 38 фоизга ошди. Давлат грантлари ҳам 2 баравар кўпайиб, 40 мингтага етди, шундан магистратура учун 5 баравар ўсди. Бу ҳам бугунги ёшларимиз учун яратилаётган имкониятлар натижаси эканлиги таъкидланди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов шу йил 30 апрель куни бўлиб ўтадиган умумхалқ референдумида барча устозлар ва талабаларни ўз фуқаролик позисиясини намоён этган ҳолда фаол иштирок этишга чақирди.

Лидер УзЛиДеП Актам Хаитов: Профессия учителя приобретет конституционный статус
В Термезском институте экономики и сервиса состоялось мероприятие на тему “Обновляемая Конституция будет прочной правовой основой благоустроенно жизни народа”. Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов представил преподавателям и студентам информацию об изменениях, вносимых в Основной закон страны.
Число статей в Конституции увеличивается с нынешних 128 до 155, норм — с 275 до 434.Основой изменений и дополнений стали свобода и ценность человека. В частности, внесены такие нормы, как презумпция невиновности, неприкосновенность жилья, свободное занятие любым, не ограниченным законом видом деятельности, защита от безработицы.
В проект Конституционного закона внесены нормы по сфере образования с точки зрения подхода, присущего социальному государству. В 2 раза увеличено число норм, касающихся образования и науки. УзЛиДеП всесторонне поддерживает внесение этих изменений, так как одной из приоритетных целей партии является обеспечение занятия Узбекистаном места в ряду 30 государств, входящих в мировой рейтинг по уровню образования и интеллектуального развития.
Расширяются прав и возможности получения образования, учителя получат конституционный статус. Предоставление высшим учебным заведениям академических свобод, возможность получения бесплатного высшего образования на основе конкурса за счет государства, нормы о поддержке некоммерческих негосударственных учреждений предоставят молодому поколению возможность для личностного развития, реализовывать свои устремления, найти свое место в жизни путем овладения современными специальностями.
В последние шесть лет число институтов и университетов увеличилось с 77 до 210, прием абитуриентов увеличился в 5 раз, число студентов достигло 1 миллиона человек, охват высшим образованием увеличился с 9 до 38 процентов. Число государственных грантов увеличилось в 2 раза и достигло 40 тысяч, гранты для магистратуры увеличены в 5 раз. Отмечалось, что все это - результат возможностей, создаваемых для молодежи.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции УзЛиДеП Актам Хаитов призвал всех преподавателей и студентов к демонстрации своей гражданской позиции на всенародном референдуме, который будет проводиться в нашей республике 30 апреля текущего года.