Ўқитувчи касби конституциявий мақомга эга бўлмоқда – O'zLiDeP етакчиси Актам Хаитов
Термиз иқтисодиёт ва сервис институтида “Янгиланаётган Конституция –халқимизнинг фаровон ҳаёти учун мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлади” мавзусида тадбир ўтказилди. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов Бош қомусимизга киритилаётган ўзгартиришлар ҳақида ўқитувчи ва талабаларга маълумот берди.
Конституциямиздаги моддалар 128 тадан 155 тага, нормалари эса 275 тадан 434 тага кўпаймоқда. Ўзгартиш ва қўшимчаларда инсон эрки, қадр-қиммати асос қилиб олинди. Жумладан, айбсизлик презумпсияси, уй-жой дахлсизлиги, қонунда чекланмаган ҳар қандай фаолият тури билан шуғулланиш эркинлиги, ишсизликдан ҳимояланиш каби нормалар киртилди.
Ижтимоий давлатга хос ёндашув таълим соҳаси бўйича ҳам кўпгина модда ва нормаларда ўз ифодасини топмоқда. Таълим ва илм-фанга оид нормалар қарийб 2 баробарга кўпайган. Ўзбекистоннинг таълим ва интеллектуал ривожланиш даражаси бўйича дунёда энг юқори рейтингга эга 30 та давлат қаторидан жой олишини таъминлашни устувор мақсадларидан бири деб биладиган O'zLiDeP мазкур ўзгаришлар Бош қонунимизда дарж қилинишидан ғоят манфаатдор.
Таълим олиш ҳуқуқи ва имконияти ҳам кенгайтирилиб, ўқитувчилар конститусиявий мақомга эга бўлиши белгиланяпти. Олий таълим ташкилотларига академик эркинлик берилиши, танлов асосида давлат ҳисобидан бепул олий маълумот олиниши, нодавлат таълим ташкилотлари қўллаб-қувватланиши тўғрисидаги қоидалар ёш авлоднинг ҳаётини яхшилаш, орзу-интилишларини рўёбга чиқариш, замонавий мутахассисликларни эгаллаб жамиятда муносиб ўрин топишига шарт-шароит яратади.
Охирги олти йилда институт ва университетлар 77 тадан 210 тага, уларга қабул эса 5 бараварга ортиб, талабалар сони 1 миллионга, олий таълим қамрови 9 фоиздан 38 фоизга ошди. Давлат грантлари ҳам 2 баравар кўпайиб, 40 мингтага етди, шундан магистратура учун 5 баравар ўсди. Бу ҳам бугунги ёшларимиз учун яратилаётган имкониятлар натижаси эканлиги таъкидланди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, O'zLiDeP фракцияси раҳбари Актам Хаитов шу йил 30 апрель куни бўлиб ўтадиган умумхалқ референдумида барча устозлар ва талабаларни ўз фуқаролик позисиясини намоён этган ҳолда фаол иштирок этишга чақирди.

Termez Institute of Economics and Service hosted an event on “The updated Constitution will be a solid legal basis for a prosperous life of the people”. Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, head of the UzLiDeP faction Aktam Khaitov presented information to teachers and students about the changes being introduced to the Basic Law of the country.
The number of articles in the Constitution is increased from the current 128 to 155, the norms – from 275 to 434. The basis for changes and additions was the freedom and value of a person. In particular, such norms as the presumption of innocence, the inviolability of housing, the free occupation of any type of activity not limited by law, and protection from unemployment have been introduced.
The draft Constitutional Law includes norms in education from the point of view of the approach inherent in the social state. The number of norms relating to education and science has been doubled. UzLiDep fully supports the introduction of these changes, since one of the party’s priority goals is to ensure that Uzbekistan takes a place among the 30 countries included in the world rating in terms of education and intellectual development.
The rights and opportunities to receive education are expanding, teachers will receive a constitutional status. Granting academic freedoms to higher education institutions, the possibility of obtaining free higher education on the basis of competition at the expense of the state, the norms on supporting non-profit non-governmental institutions will provide the younger generation with the opportunity for personal development, to realize their aspirations, to find their place in life by mastering modern specialties.
In the past six years, the number of institutes and universities has increased from 77 to 210, enrollment has increased 5 times, the number of students has reached 1 million, higher education enrollment has increased from 9 to 38 percent. The number of state grants has doubled and reached 40,000, grants for magistracy have been increased by 5 times. It was noted that all this is the result of opportunities created for young people.
Deputy Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, head of UzLiDeP faction Aktam Khaitov called on all teachers and students to demonstrate their civic position at a national referendum to be held in Uzbekistan on April 30 this year.